Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am fost in vacanta la Kusadasi si a fost foarte relaxant,recomand statiunea si hotelul Ephesia de 4 stele,drumul in Bulgaria este o mica aventura:o portiune este cu niste gropi cum era la la noi in anii 90,pe orice parte ati lua-o nu se poate scapa de gropi,in schimb este foarte liber in Bulgaria,traseu nostru a fost:Ruse-Velico Tarnovo-Stara Zagora-Capitan Andrei (vama),am ales varianta pe canakkale deoarece este mai simpla,am dormit o noapte la hotel Anzac care ne-a costat 46 euro cu mic dejun,fery a costat 20 lire de masina,
traseul din Bucuresti pana la kusadas este de 1150 km ,noi am vizitat si Pamucale,deci am mai facut 400 km dus intors tot cu masina,in total am mers 2600 km si am consumat 160 litri motorina la o vit medie de 64 km pe ora cu opel astra h 1.9 cdti ,eu clar nu as mai merge cu masina a doua oara,mi sa parut obositor si ca bani aproape ca iesi ca la avion,daca ar fi autostrazi si nu ar trebui sa mergi prin Bulgaria poate ca ar merita dar asa clar prefer avionul,vacanta a costat 630 euro pentru 7 nopti cu oll inclus,chiar merita banii,daca eram burghezi am fi mers la Mamaia,am glumit,chiar nu as mai merge la noi sa imi stric vacanta,apropo ,ce bine este sa mergi intru-un loc civilizat si sa nu mai vezi cocalarii cu lanturile de caine la gat si taranii cu manele la terase,chiar am uitat de ospatarii hoti de la noi si de figurantii de prin cluburi,practic la Turci nu exista astfel de specimene,toata lumea este amabila,daca aveti intrebari va raspund cu placere.
Skip ads

  • camyvlad

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Kadett 2002 z56ex
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salut!cautam colegi de drum, pt data de 5.08 .2011, Kusadasi.Suntem din Dambovita si pk la 4 dimi din oras. Cazarea este incepand cu 6.08.2011. Astept raspuns!
  • justrzv

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2010

  • Mesaj Privat
incerc in septembrie ceva, antalya/belek, dar merg pe calea aerului, mi se pare mult mai confortabil, mai relaxant, si... mai putin stres Smile
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
m-ati starnit cu Turcia asta ,de nu se poate
mai ales ca am ceva treburi pe la Stambul,ma gandeam sa impac si capra si varza si sa-mi iau si familia si sa o tai spre Kusadasi.
de o ora si ceva ma uit si mi-a ramas la inima hotelul EPHESIA.
recomandati-mi va rog o agentie de unde as putea comanda sejurul [pentru cei ce ati mai fost acolo].foarte multumesc
Skip ads

  • camyvlad

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Kadett 2002 z56ex
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2011

  • Mesaj Privat
buna, eu am luat bilete de la agentia Patriot!acum 2 sapt ne-am hotarat si noi si.....tot Ephesia am ales-o....bafta si drum bun!
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Grand Efe, langa Ozdere, la cca 30 km de Kushadasi
Un mic complex de agrement, care merita atentie.
Doar 460 euroi , 10 zile , 2 persoane. Am fost 15 masini , cca 30 persoane.All inclusive , hotel de 4 stele.Merita toti banii Wink
Timp frumos,calitate buna a serviciilor,mancare si bautura din belsug, drumul prin Turcia f. bun.
Pt cine are nevoie de indrumare pe drumurile Bulgariei si Turciei, il rog sa ma contacteze. Merg de 3 ani pe acelasi drum si este foarte bun.
Cu stima Ed
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
acelasi hotel ,Grand efe mi-a fost recomandat si mie de o agentie de turism din Buc.
1350 e 2 adulti +copil 13 ani [la ei e considerat adult-pret intreg]+ copil 6 ani .all inclusive - 7 zile
totusi zicem pas anul acesta si pregatim un AquaFantasy -kusadasi-pentru anul viitor [raiul pentru cei cu copii]
nu eram adeptul vacantelor in alte tari dar experienta de pe litoralul romanesc din acest an ,mi-a pus capac .

p.s . daca am avea si noi macar 30% din infrastructura Turciei........o tara pe care de multe ori o consideram inferioara Romaniei.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:acelasi hotel ,Grand efe mi-a fost recomandat si mie de o agentie de turism din Buc.
1350 e 2 adulti +copil 13 ani [la ei e considerat adult-pret intreg]+ copil 6 ani .all inclusive - 7 zile
totusi zicem pas anul acesta si pregatim un AquaFantasy -kusadasi-pentru anul viitor [raiul pentru cei cu copii]
nu eram adeptul vacantelor in alte tari dar experienta de pe litoralul romanesc din acest an ,mi-a pus capac .

p.s . daca am avea si noi macar 30% din infrastructura Turciei........o tara pe care de multe ori o consideram inferioara Romaniei.


eu am fost la inceputul lunii iunie, cand tarifele sunt mai mici Wink
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eduard, poti spune te rog drumul pe care il urmezi spre Turcia(Kusadasi)? Am aceasta rugaminte aici si nu pe PM pentru ca poate ii mai este util cuiva. Multumesc mult.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
o sa detaliez aici drumul Romania - Kushadasi imediat ce am putin timp
cu stima, ed
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:
totusi zicem pas anul acesta si pregatim un AquaFantasy -kusadasi-pentru anul viitor [raiul pentru cei cu copii]
nu eram adeptul vacantelor in alte tari dar experienta de pe litoralul romanesc din acest an ,mi-a pus capac .

p.s . daca am avea si noi macar 30% din infrastructura Turciei........o tara pe care de multe ori o consideram inferioara Romaniei.


Aquafantasy chiar merita, am fost 2 ani la rand in 2008 si 2009 si parca as mai face si anul asta o tura tot acolo.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
anul asta doar in septembrie sa ajungi pe acolo Very Happy
am vazut ca pe iulie si august totul e full option.[pe site-ul lor]
ai fost multumit sunt absolut sigur.am vazut ca o rezervare pana in data de 31.01 ale anului iti aduce o reducere de 20%.
ati facut asa ceva ?
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:anul asta doar in septembrie sa ajungi pe acolo Very Happy
am vazut ca pe iulie si august totul e full option.[pe site-ul lor]
ai fost multumit sunt absolut sigur.am vazut ca o rezervare pana in data de 31.01 ale anului iti aduce o reducere de 20%.
ati facut asa ceva ?


stiind despre ce e vorba, am facut rezervarile din februarie...asta m-a scos la cca 20 euro/zi de persoana
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
RUTA TURCIA - SPRE ROMANIA
-HOTEL GRAND EFE(LOC. OZDERE) – SELCUK(DRUMUL SPRE KUSADASI) = CCA 31KM >LA INTRARE IN SELCUK, VIRATI STG. LA SENSGIRATORIU SPRE AUTOSTRADA “IZMIR-AYDIN OTOYOLU” , ADICA SPRE IZMIR
nu parasiti autostrada pana la iesirea din Izmir , ca va rataciti daca o luati prin oras, e mare rau
-LA IESIREA DIN IZMIR(DE PE AUTOSTRADA) TINETI DRUMUL CATRE MENEMEN
SELCUK – MENEMEN = CCA 102 KM
-APOI DE LA MENEMEN CATRE CANAKALE PRIN: ALIAGA – AYVALIK – EDREMIT – AYVACIK – EZINE - CANAKKALE
MENEMEN – ALIAGA = CCA27 KM / ALIAGA – AYVALIK = CCA 93 KM / AYVALIK – EDREMIT = CCA 49KM
EDREMIT – AYVACIK– EZINE – CANAKKALE = CCA 135 KM
-LA CANAKKALE TRAVERSATI CU BACUL LA ECEABAT
-ECEABAT – GELIBOLU = CCA 43 KM
-GELIBOLU – KESAN – UZUNKOPRU – KIRCASALIH – HAVSA - EDIRNE(VAMA) = CCA 179 KM
inainte de instrarea in Edirne(la podul de autostrada care merge si spre Istambul) intrati pe autostrada ca sa ocoliti Edirne.Se ocolesc cativa km, dar mergeti intinsi pana la vama.
TOTAL TURCIA = CCA 659 KM
BULGARIA-ROMANIA
EDIRNE – SVILENGRAD – HARMANLI = CCA 34 KM
HARMANLI – DIMITROVGRAD(PE LANGA HASKOVO) - nu intrati in Haskovo,= CCA = 48 KM
NU FACETI STG. SA INTRATI IN HASKOVO, TINETI DRUMUL SPRE DREAPTA CATRE DIMITROVGRAD
DIMITROVGRAD – STARA ZAGORA = CCA 47 KM
STARA ZAGORA – KAZANLAC = CCA 34 KM
KAZANLAC – SHIPKA - GABROVO = CCA 50 km
GABROVO – VELIKO TARNOVO = CCA 45 KM
VELIKO TARNOVO – BIALA = CCA 56 KM
BIALA – RUSE/GIURGIU = CCA 60 KM
TOTAL BULGARIA = CCA 374 KM
in esenta, tineti E85 pana la final, e f. bun drumul
ruta este facuta din Turcia spre Romania, dar pt dus, calculati invers Wink
sper sa va ajute
cu stima, Ed
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult eduard. Raman dator.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Multumesc mult eduard. Raman dator.


oricand cu placere Wink
  • zafirache

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:m-ati starnit cu Turcia asta ,de nu se poate
mai ales ca am ceva treburi pe la Stambul,ma gandeam sa impac si capra si varza si sa-mi iau si familia si sa o tai spre Kusadasi.
de o ora si ceva ma uit si mi-a ramas la inima hotelul EPHESIA.
recomandati-mi va rog o agentie de unde as putea comanda sejurul [pentru cei ce ati mai fost acolo].foarte multumesc


Salut Victor. Eu plec la Ephesia pe 22 august cu intrare in hotel de pe 23 pana pe 30 (7 nopti) , apoi vizita la Pamukkale( 2 nopti). Ti-am facut o calculatie pt 2 persoane si 2 copii pe site-ul lor si mi-a iesit 784 euro ( sejurul de la Ephesia ) Daca esti interesat , contacteaza-ma
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
foarte multumesc drag coleg.

din pacate perioada nu ne aranjeaza deloc.ne-am trezit tarziu si am amanat-o pentru la anu,cu rezervare inca din Ian.
concediu placut si drum bun la toata lumea.
p.s. chiar era un pret bun sau extrem de bun.la aquafantasy[kusadasi] imi dadea 3550 $ ,7 zile tot de pe site-ul lor.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
daca "te coafeaza" sa mergi cu noi, in ian-febr. rezervam bilete pt iunie
cred ca o sa mergem tot la Grand Efe...inca nu se stie
noi plecam in grup mare, multe masini Smile
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult @Eduard pentru invitatie.aqua fantasy,am ramas chitit pe el dar pana la anu cine stie cate se mai schimba.
iulie si obligatoriu drumul nostru trece prin Istanbul.

in atentia celor ce trec pe la granita BG-TR respectiv lesovo-hamzabeyli,imediat cum iesi diun vama turca la 500-800 m e un echipaj de politie ce opreste absolut toate masinile.exclusiv pentru test alcool.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR