Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pleaca cineva spre Kusadasi pe 25 august? Avem si noi drum incolo...poate lipim mai multe masini.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mai pun si eu cateva impresii de la turci(Kusadasi). Trecand pe langa neseriozitate si pusul pe jecmaneala e OK sa cunosti o civilizatie noua. Mancarea se cam repeta si nu se prea potriveste pe gusturile traditionale din Romania insa amabilitatea chelnerilor si ospatarilor compenseaza tot. Politistii de la Rutiera sunt numai la ciupeala pe turisti. M-au mai oprit de 2 ori pentru Radar Control. Stiind ca nu mai sunt cu musca pe caciula m-am luat la cearta cu ei cu tot cu "mirarea"lor ca nu stiu turca. Frustrarea ramane insa maxima sa vezi cum merd turcii si tu sa mergi cu 50 prin toate localitatile(in claxoanele si injuraturile turcilor).
Daca tineti la bani si va place tocmeala nu luati excursii de la agentii care vin in hotel. Preturile sunt de 2-4 ori mai mici pe excursie de la agentie. La fel in bazar. Preturile sunt mult mult mai mari decat in supermarket-uri.
La intoarcere recomand oprirea in Bulgaria. Conditii decente(Tv, aer conditionat, curat, camera mare), mancare extrem de buna si ieftina. 50 de euro pentru 2 camere duble si o cina imbelsugata pentru 2 persoane.
  • Paul Neacsu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutare!
Intentionez sa fac un drum la Istanbul in curand (peste o saptamana sau doua) si m-ar interesa noutati despre traseul de urmat, si, daca se poate, cum procedez cu cardul KGS. Ma intereseaza detalii de la cineva care a fost recent pe acest traseu. Desi am condus in toata Europa, in Turcia n-am fost niciodata.
Multumesc!
  • danpreda

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Cardul se cumpara de la intrarea pe autostrada si costa 50 lire bani pe care ii folosesti.(sau 100 ) si se foloseste la bariera
Daca se termina bani se poate incarca ,dar pana la Istambul si inapoi ajung.
E personal il am de 3 ani si se poate folosi oricand (nu exira) se reincarca
Skip ads

  • Paul Neacsu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc danpreda!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Paul Neacsu, cel mai bine ii spui aluia unde vrei sa ajungi si iti pune cat ai nevoie. Asta daca nu mai ai de gand sa calci pe pamant turcesc.
  • Paul Neacsu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri! Am o dilema in ceea ce priveste traseul, in sensul ca nu ma intereseaza neaparat ca distanta sa fie cat mai scurta, as vrea ca drumul sa fie cat mai bun (cat mai putine gropi).Dat fiind ca am o navigatie noua, care inca nu prea stiu cum sa o setez sa ma duca pe unde trebuie, va rog sa ma ajutati cu ceva variante. Pot iesi din tara pe la Giurgiu sau pe la Mangalia. Multumesc anticipat.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

De doi ani fac regulat Turcia si iti pot spune ca trebuie sa ai mare grija cu cardurile KGS pentru ca daca le cumperi de la operatorii de la bariera poti sa-ti iei o teapa foarte mare.Cauta ghisee in care se elibereaza astfel de carduri.Ca traseu eu am trecut in Bulgaria pe la Ruse apoi am mers spre Varna ,Burgas si am iesit pe la Malko Tarnovo/Derekoy.Este mult mai lejer,nu te intalnesti cu trafic greu,intradevar treci prin statiunile de la malul marii bulgaresti,dar este cam pe la noi cand mergi de la Constanta la Mangalia.
In plus vama este mult mai lejera fata de Edirne,iar despre sosele ramai stupefiat cat de bune sunt(mai ales cand intrii inTurcia).
Ai grija sa ai actele in regula,mai ales daca mergi cu masina in leasing.
Daca mai ai nevoie ajutor iti stau la dispozitie.
Skip ads

  • Paul Neacsu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc gyzmo. Desi mesajul tau vine cu intarziere, pot spune ca am urmat exact traseul expus de tine. Cu exceptia zonei Malko Tarnovo unde drumul era cam "valurit" si plombat, restul drumului pe malul bulgar a fost ok. Liber, bun in cea mai mare parte, fara politie. Cu cardul KGS am rezolvat la un Shell la iesire din Kirklareli, unde puteai plati in orice moneda (lei, euro, dolari sau lire turcesti) numai cu card bancar nu. L-am intrebat pe tipul de la benzinarie cat sa incarc pana la Istanbul si retur si am platit 10 eur (la curs te cam inseala daca nu platesti in lire). Pentru cei care urmeaza sa se duca in Turcia este bine sa precizez ca am alimentat in Burgas cu 1,32 eur/l benzina la un OMV, iar la intoarcere in Kirklareli la Shell cu 1,8 eur/l. In rest totul a fost ok, interesant oras Istanbul, cred ca voi reveni cu placere. Nu voi merge niciodata la plaja in Turcia. Pentru ca la ce mancare au si cata atentie dau la detalii (serviciile super si amabilitatea exagerata), risc sa iau in greutate f mult. Si nu este cazul.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Turcia rullz cand e vb de concediu cu masina. Da clasa Greciei la orice ora ca si ospitalitate, infrastructura, conditii de cazare, macare etc. La aceeasi banuti poate chiar mai ieftin, stai in Turcia in conditii mai bune decat in Grecia...PUNCT.
E cam scump carburantul la turci, eu abia m-am intors din zona Izmir, Cesme, Kusadasi si litrul de Euro Diesel este aproape 2 EUR. Sa nu alimentati cu Diesel simplu in Turcia...e motorina pentru injectie directa, speciala pt motoare mai vechi si riscati sa o dati in alte alea daca aveti motoare turbo.
In rest..eu n-am avut probleme niciodata cu politia in Turcia si sper sa nu am, mai ales ca de cativa ani m-am obsinuit si conduc in acelasi stil nebunesc ca si soferii localnici pe acolo Smile.
Cu cardul KGS....ha ha ha...am facut blat-ul pe autostrada de multe ori pana am aflat ca trebuie sa-mi iau un card ....eu cautam banda de unde sa iau card si sa platesc cashj la ghiseu la iesire...dar au cam disparut astea Smile. Oricum n-am luat nici o amenda...si n-au ce sa-mi faca, nu sunt in EU ca sa poata da masina in urmarire iar cititoarele lor de numere cauta intr-o baza de date care e strict cu masini inmatriculate in Turcia...so ..teapa lor Smile
Stima si la mai multe concedii misto!
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
aveam de gand sa merg anul asta la Bodrum dar ultimile proteste din Turcia m-au cam pus pe ganduri. o sa decid 2 saptamani mai tarziu unde o sa merg, daca se linistesc lucrurile merg in Bodrum daca nu la greci pe undeva.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pana la urma am ales Bodrum hotel Yasmine. plecam pe 19 cu masina, avem check in-ul pe 20 august.
Skip ads

  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salutãri. Pe 23 august plec in Bodrum. Am o nelamurire . Pe 27 august am rezervate 5 bilete cu plata in avans pentru o croazierã dus întors pe insula KOS (O zi) . ÃŽntrebarea este dacã pot face aceastã excursie fãrã mașina personalã. Ce implicã asta ? Mã refer la alte costuri , declarații și formalitãți vamale etc etc etc.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu poti parasi teritoriul Turciei fara masina. Cel care intra la volan in Turcia, poate parasi teritoriul acestei tari doar la volanul masinii. In pasaportul tau, este o altfel de stampila fata de ceilalti . Poti verifica. Asadar in Kos, pot merge toti ceilalti mai putin tu. Citisem candva, ca ar fi o posibilitate, sa lasi masina intr-un punct vamal, sa dai nu stiu ce declaratii, etc., oricum complicat.
  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Si de unde as putea obtine aceste informatii ?
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Pot folsi statia radio in Bulgaria si in Turcia ?Si pe ce canal?
  • enervantul

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Sa mai inviem topicul putin. Pe 10 septembrie plecam spre Kusadasi, mai sunt colegi care vor sa mergem in grup?
  • enervantul

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Se pare ca singurul "J" cu numere de RO din parcarea hotelului va fi al meu. Drumuri bune tuturor.
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Va raspund tot eu. Am revenit in tara din Kusadasi. Din cate am observat, nu ai voie sa folosesti statia radio.
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Prin Vama Veche am stat 10 min. La turci 30 min.
La revenire 30 min. la turci (control bagaje) la bulgari 10 min.(taxa de dezinsfenctie 20 ron)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR