Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • stefancorneliu

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2006

  • Mesaj Privat
sal as vrea sa merg in iunie in Turcia si nu prea vreau sa am probleme pe traseu deci va rog as vrea idei ceva cine a mai fost va multumesc
Skip ads

  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
E foarte misto traseul, si eu o sa plec dar nu stiu exact cand (Bodrum).
  • DoubleG

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut Stefan.
Si noi plecam in Turcia/Kusadasi, si tot in Iunie.

Insa noi plecam exact pe 14 Iunie (orele 03-04 dimineata).
Am facut deja toate rezervarile. Daca voi nu ati finalizat, poate plecam impreuna pe 14.06. Ar fii super tare.

Traseul nostru (in linii mari):

Bucuresti - Canakkale (1 noapte) - Kusadasi (9 nopti) - Canakkale (1 noapte) - Bucuresti.

Voi cat stati acolo? Si la ce hotel?
  • fara

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pana la kusadasi de la giurgiu sunt cam 1000 km, aproximativ
cam 350km in bulgaria si cei mai grei fie vb intre noi
in turcia ai doua variante de traseu, una prin istanbul, cam lunga si complicata
si a doua prin canakale mai lejera, dar treci cu ferry
eu prefer a doua varianta la dus si prima la intors, cu dormit o noapte la stanbul.
la intrarea in turcia, la 4km de vama este orasul edirne unde ar fi bine sa schimbi ceva bani in lire turcesti, sa ai de autostrazi si ferry.
in zona canakale este ok pentru cazare.
drumurile in turcia sunt ok, in mare parte pe doua benzi pe sens, iar din izmir mergi ultima suta de km pe autostrada.
Skip ads

  • DoubleG

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ovidiucro
Sper sa nu se supere lumea daca dau si eu detalii.
Eu iti pot spune de traseul pana la Kusadasi, insa de aici pana la Bodrum mai sunt inca vreo 200Km.

Deci:

Eu am fost anul trecut in Iunie in kusadasi (Hotekl Ephesia 4* AI - super misto).
Am plecat din bucuresti pe la 04.00.
Pe la 05.00 eram deja in Bulgaria. E de preferat sa pleci din Bucuresti, pana in ora 05.30, ca sa nu prinzi la vama schimbul de tura (cel putin asa am inteles si eu din ce am mai citit pe diferite forumuri).
Drumul prin Bulgaria este acceptabil. Nici prea-prea, nici foarte-foarte. Laughing
Sunt in jur de 350-400Km.
Traseul a fost:
Romania
Bucuresti - Giurgiu/Ruse - 75Km
Bulgaria
Ruse - Veliko Tornovo - Gabrovo - Stara Zagora - Haskovo - Svilengrad/Edirne - Aprox 350 Km
Turcia
Edirne - Havsa (pe autostrada) - aprox 50Km
Havsa (faci dreapta spre Canakkale)
Havsa - Hamidiya - Kocacesme - Gelibolu - Ecebat - Canakkale - aprox. 200Km
Ecebat-Canakkale (treci cu fery-boat-ul la Canakkale) - nu mai stiu pretul, dar parca in jur de 15-20 YTL (o masina+sofer si 3 persoane)
Canakkale - o noapte de cazare la hotel Anzac (s-a mai stat la hotel Buiuc Truva sau Canak, insa nu stiu care sunt conditiile). La Anzac anul trecut am dat 32 Euro/camera, anul asta stau tot acolo si este 42 Euro/camera (BB - Bed and Breakfast)
Distanta aprox. Edirne-Canakkale - 250 Km
"Travel time" - Bucuresti - Canakkale aprox. 13-14 ore (Bucuresti/Ro - 04.30 -> Canakkale/TR - 18.30)

Canakkale - Izmir - Kusadasi - aprox. 400km
Plecat din Canakkale in jur de ora 11.00 si am ajuns la Kusadasi cam pe la 15.00-16.00, insa nu ne-am grabit deloc pe drum.

Drumurile in Turcia sunt de la bune in sus. Cel putin doua benzi pe sens pe drumurile nationale, si pe autostrada in mare parte sunt trei benzi pe sens (fara banda de urgenta).
Afaltul nu are stratul acela de finisaj, ca la noi, pentru ca din cauza temperaturilor ridicate s-ar topi destul de repede. in loc de stratul de finisare, turcii au pus un strat de pietricele, care din cauza caldurii au intrat in asfalt.
Autostrada se plateste in functie de distanta pe care o parcurgi pe ea. La intrare iei tichetul si la iesire platesti pe baza lui.

Am inteles ca in Edirne e bine sa opresti si sa schimbi ceva bani in YTL, ca sa ai pentru taxele de autostrada si motorina/benzina
In Turcia pe distanta Canakkale-Kusadasi, am intalnit un singur radar, insa era anuntat de ceilalti participanti la trafic. Daca aveti nenorocul sa luati vreunul, NU INCERCATI SA DATI SPAGA !
Turcul va leaga instantaneu si ve duce la sectie.
Oricum eu am ramas surprins de viteza cu care se circula acolo. In localitati se circula in coloana cu viteze cuprinse intre 70 si 90 Km/h.
Pe autostrada, cu toate ca au limita de 130Km/h, nu am intalnit si nici nu ma depasit vreo masina care sa mearga cu mai mult de 150Km/h. Uimitoare chestia asta, cu toate ca era foarte liber si avei unde sa-i dai in "gusa".

Ca mod de circulatie sau mai bine spus disciplina rutiera, aceasta nu prea e. Si ma refer la faptul ca, dupa ce semaforul trece pe culoarea rosie, mai trec inca vreo 3-4 masini. in intersectiile cu sens giratoriu, trece cel care ajunge primul si are mai mult tupeu. Cel care trece, baga un claxon si nu se mai uita. Trece direct. Am incercat si eu chestia asta, sa intru in sensul giratoriu si sa dau un claxon, si turcul a tinut cont si a oprit.
Insa nu este o practica pe care va recomand sa o incercati.
Alta chestie la ei in trafic, nu prea se semnalizeaza sau semnalizarea este foarte scurta (indiferent ce: depasire, schimbare de banda sau directie de mers).

In Izmir, am prins un trafic infernal, cu tiruri si autocamioane, bascule, si tot arsenalul de mare tonaj.
De obicei autostrazile am vazut ca sunt semnalizate cu indicatoare de culoare verde.
Aveti grija ca in Izmir, indicatorul pentru intrarea pe autostrada catre Kusadasi este de culoare maro (indicator pentru obiectiv turistic). Eu l-am vazut pe asta in ultimul moment si nu am mai putut vira la dreapta, asa ca am mai mers vreo 5-6Km, prin aglomeratia respectiva pana la urmatoarea intrare (care este ceva mai complicata, pentru ca aici se intersecteaza doua autostrazi)

Cam atat imi aduc aminte, insa daca mai aveti intrebari, in limita timpului pe care in am la munca, va raspund cu placere.
Imi cer scuze de pe acum pentru raspunsurile intarziate.

Cu respect, si sa aveti o vacanta de vis.
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc, DoubleG.
Daca mai poti, da ceva tips-uri de genul: cum e cazarea, serviciile si ce sa facem sa sa nu facem in statiune. Ar fi interesante si ceva preturi, ca la agentii iti zice o suma si la sfarsit vezi ca mai trebuie sa dai inca pe-atat!
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ai pm.
In plus, alte detalii: la dus, in zona libera dintre Bg si Tr faceti cumparaturi si bagati benzina/motorina (preturi ff. bune la parfumuri, tutun, whisky, ceasuri, ochelarid e soare, etc.). Pe sensul celelalt preturile sunt un pic mai mari, iar la combustibili nu mai e diferenta (fata de Bg si Ro). In Tr combustibilii sunt ff. scumpi.
La 25 km de Kusadasi e oraselul Soke cu outlet-uri de firma.
Atentie in Bg la indicatoare, radare si limitari de viteza (navigatia sau harta sunt sfinte). Aveti pregatiti 10 euro pt. politie, ca de, se intampla (in Bg). In Tr e aproape imposibili sa te pierzi, sunt indicatoare cu nemiluita.
In Tr detectorul e interzis iar amenda e maricica. De obicei, turcii nu dau amenzi la straini (e verificata) sa nu-i sperie si sa nu-i mai viziteze, dar ziua, cel putin, in fiecare localitate mai mare sunt filtre de circulatie (pe mine m-a oprit sa-mi dea un pliant).
Atentie mare la falsuri (de obicei ei cam anunta ca sunt fake-uri) dar nu e obligatoriu. In statiuni, aurul e scump, ca si pielea, recomand Istanbul pt. astea.
Pe drum, atentie la criblura (te asurzeste + geamuri praf) si la ANIMALELE SALBATICE (eu am luat o caprioara in aripa). Culoarea galbena la semafor e "orientativa" la ei, se trece in draci si pe rosu. 90% din masinile de la ei au botul si fundul indoit, ca si parbrizele ciobite de pietre (din cauza caldurii pun criblura pe strazi).
Turcii sunt f. prietenosi, vorbesc chiar si romana, iar hotelurile sunt misto + servicii de calitate (eu am stat la 4*, AI, Hotel Batihan).
Recomand sa va dati cu skijetul (25 euro sau 30 usd/15 min) si sa faceti scufundari (30 euro/pers/1 ora). E fantastic! La scufundari iti fac poze sub apa si apoi ti le trag pe CD pe loc (15 euro/pers) daca vrei, nu e obligatoriu. Nu ratati Troia si... mai e o asezare veche, nu-mi vine in minte acum (inainte cu vreo 20 km de Kusadasi).
NEGOCIATI ORICE, turcul lasa la pret. Urmariti conversia lira/usd si euro/usd si luati dupa voi ce e mai convenabil. In vama schimbati sa aveti 100 de lire de drum. Puteti plati cu card, lire turcesti, usd, euro, chiar si cu lei si in magazine (conversia o fac ei). De exemplu, la un outlet mi-au schimbat cu 1,75 lire/euro si la banca era 1,64 (castig - mandea).
La all inclusive, puteti sa plecati cu bani doar de drum, ca nu va lipseste nimic (bauturi locale). La ultra all inclusive se dau bauturi internationale, dar sunt si alte tarife.
Cam atat, ca m-am intins, daca aveti nelamuriri intrebati.
Bafta si drum bun!
Eu as vrea sa merg in Bodrum, statiunea e peste Kusadasi din cate am inteles.
  • deltra1

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Nu vrem ca acest mesaj sa fie interpretat exclusiv ca unul publicitar, ci mai mult ca o informatie oferita tuturor celor care vor sa plece in Turcia cu masina achitionata in sistem leasing, care este inregistrata pe firma sau conduc masina altor persoane.
Biroul de traduceri DELTRA CELES din Bucuresti va ajuta sa efectuati formalitatile necesare pentru a trece vama turca fara probleme din acest punct de vedere.
Pe alte forumuri observam ca se vehiculeaza ideea ca doar traducerea autorizata si legalizata notarial este suficienta pentru a nu avea probleme la vama.
Anul trecut noi am avut peste 500 de solicitari de la persoane din intreaga tara si la 90% din cazuri am efectuat "traseul complet" al actelor:
1. data certa la notariat (pe procura de la leasing sau de la persoana juridica);
2. traducere efectuata de traducator autorizat;
3. legalizare notariala a traducerii;
4. apostilare la Tribunal a traducerii.
Nu am aplicat viza de la Ambasada Turciei, pentru ca ne-am interesat la autoritatile vamale si se pare ca era efectiv superfluu, voiau cei de la consulatul turc sa incaseze si ei o taxa...
Fie ca doriti sa efectuati doar traducere legalizata, fie ca nu vreti sa riscati, si alegeti varianta completa, va garantam cele mai mici preturi pentru aceste servicii, seriozitate si promptitudine!
Sunati-ne sau scrieti-ne la : traduceri.d@gmail.com
Delia Motoasca

241.6669
0728.22.66.06
0788.22.66.68
0742.071.442
Skip ads

  • marcel_b27

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2008

  • Mesaj Privat
a trecut cineva granita din bulgaria in turcia pe la Malko Tarnovo. Exista statie peco intre vami cu carburant mai ieftin... ca am auzit ca la turci e jale cu preturile la carburant.
  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu plec in data de21 iunie caci cazarea e din 23 iunie la kusadasi tecere cu ferrybotul pe la Canakkale ,cazare hotel Abem.mai poate merge cineva in aceiasi perioada? Eu sunt din galati si imi vine mai aproape pe la Vama veche(negru Voda).asa am posibilitate sa vizitez si Albena si celelalte statiuni.Asa ca fac o invitatie pt. cei ce sunt liberi in acea perioada.Noi suntem deja 2 masini. Smile
  • CornelB

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
GL99VRC! a scris:eu plec in data de21 iunie caci cazarea e din 23 iunie la kusadasi tecere cu ferrybotul pe la Canakkale ,cazare hotel Abem.mai poate merge cineva in aceiasi perioada? Eu sunt din galati si imi vine mai aproape pe la Vama veche(negru Voda).asa am posibilitate sa vizitez si Albena si celelalte statiuni.Asa ca fac o invitatie pt. cei ce sunt liberi in acea perioada.Noi suntem deja 2 masini. Smile


Pentru toti cei interesati in a gasi companie cu care sa traverseze impreuna, in coloana, Bulgaria [de exemplu] - aruncati privire si peste "Rendez-vous turistic Smile" de aici: http://amfostacolo.ro/rende...php?tid=1&l=6
  • tudor68

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2008

  • Mesaj Privat
eu plec pe data de 13. am mai fost si cunosc traseul binisor. mai poate cineva sa-mi dea detalii despre hotel Batihan? eventual cineva care a mai fost acolo.
Skip ads

  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
tudor68 a scris:mai poate cineva sa-mi dea detalii despre hotel Batihan? eventual cineva care a mai fost acolo.

http://www.hotelbatihan.com/
E super hotelul. Am fost anul trecut acolo. Nu-ti lipseste nimic... Daca nu ai luat inca, ia camera seaview, pt. ca e o priveliste superba. E renovat recent, camere spatioase, baie super, piscina, 3 baruri Laughing, parcare acoperita, animatori, personal jos palaria, curatenie bec, etc.
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Salut! Caut si eu partener(i) de drum pana la Marmaris cu escala(tehnica) la Canakkale, dus-intors! Pecarea in ziua de 03.07.2008! Traseul ar fi: Constanta-Varna-Burgas-Malko Tarnovo-Canakkale si etapa a doua pana la Marmaris. La Canakkale cazare la hotel Canak(28 euro/pers, mic dejun inclus) si la Marmaris la hotel Grand Pasa(55 euro/pers, ,,copilul'' de 15 ani 38euro). Am un pda cu gps cu Igo 2006 myway cu Bulgaria si Turcia la nivel de alee, dar ar fi bine daca am fi doua masini. In rest, Bafta! Wink
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ca idee,cam cat costa un drum cu masina pana in turcia?
pt cei care au mai fost.
vreau sa imi fac o idee daac ies mai ieftin decat cu avionul Smile.
as vrea sa plec si eu in grecia.
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
flavius1611 a scris:ca idee,cam cat costa un drum cu masina pana in turcia?
pt cei care au mai fost.
vreau sa imi fac o idee daac ies mai ieftin decat cu avionul Smile.

Iesi mult mai bine cu masina, dar si mergi o zi intreaga. Pai la avion, numai taxele de aeroport sunt intre 75-100 euro/pers. (depinde de aeroport).
In ceea ce priveste combustibilul faci un plin in Ro, sa fii sigur ca nu ramai la bulgari pe jos, in zona libera dintre Bg si Tr faci plin (intra cam 30l, dar motorina e 0,77euro/l), iar in Turcia, depinde de statiune (eu pt. Kusadasi am mai bagat vreo 15l la intors - 2,35 ytl/l, daca nu ma insel), apoi iar plin intre Bg si Tr (0,95euro/l) si mi-a ajuns si in Romania vreo 450km.
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
am inteles ca trebuie traversata bulgaria ziua.
am avut niste prieteni care au avut probleme,au trecut noaptea si s-au luat unii dupa ei.
dar au reusit sa scape.
deci in principiu trebuie traversata ziua?
alte pericole de care tre sa stiu?
multumesc.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
flavius1611 a scris:am inteles ca trebuie traversata bulgaria ziua.
am avut niste prieteni care au avut probleme,au trecut noaptea si s-au luat unii dupa ei.
dar au reusit sa scape.
deci in principiu trebuie traversata ziua?
alte pericole de care tre sa stiu?
multumesc.


eu am traversat noaptea (la 1.00am am ajuns in vama bulgareasca- mentionez ca am trecut pe la Bechet cu bacul) si dimineata la 5.00am eram in Sofia, la 8 eram deja in Grecia....nici o problema nu am avut, doar ca tablele de la indicatoare sunt scrise in litere chirilice Embarassed
...apropo...asta se intampla acu 2 ani (in 2006)
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu vreau sa ajung in turcia nu in grecia,nu o sa merg pe la bechet.
o sa trec pe la giurgiu.
in august vreau sa plec.
apropos in bulgaria e legal detectorul?
ca la turci nu e.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am inteles ca mergi la turci si nu la greci, mi-am inchipuit ca nu o sa treci pe la Bechet...
ideea e ca se poate traversa si noaptea, povesti sunt multe...adevar in povesti, e discutabil...

nu stiu despre detector daca e legal sau nu, ceea ce stiu e ca nu prea sesiza nimic, bulgarii folosesc in general ceva "pistoale" cu laser, cand te-o luat in vizor, ti-o si masurat viteza, asa ca... .. mie personal nu mi-a folosit...l-am avut montat, nu s-o legat nimeni de el, dar nici nu a sesizat nimic...

concediu placut!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR