Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • popeye

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Tg-Jiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Mai e cineva in preajma?
Ma intereseaza niste folie 3M pentru capota, daca se poate dintr-o bucata..Multumesc.
Skip ads

  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
[quote="adi_adyta"]va place cum arata ?
De ce nu ai facut si partea de jos...pare neterminata lucrarea.In rest e interesanta
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Bucifer folie neagra simpla ai la vanzare(sa fie ceva mai calitate decat cea existenta in comert,cea de foliat mobila veche).
Vreau sa ii fac asa ceva masinii mele cand se mai incalzeste.Pret la metru patrat fara montat.

  • costinionut

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
eu vroiam sa imi pun o folie cromata ,gen oglinda pe toata masina sa sticleasca rau de tot gen oglinda Smile dar ce am gasit in iasi lasa de dorit adika e prea prea subtire ma gandesc ca daca o mai calc putin pe nationala ramane cheala imediat plus ca un cica meserias mia zis ca nu merge pusa oriunde .. ca e prea subtire .. stiti cumva unde as gasi ?
Skip ads

  • blondu85

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
valy darie a scris:la noi in buzau este o firma care se ocupa cu autocolante deastea. iti face ce vrei si stikere si flamuri tot.un stiker club opel nar costa mai mult de 5 lei.
ai putea sa dai mai multe detalii cam pe unde e magazinul asta in buzau si preturile care sunt pt parasolar si capota,imitatie carbon mat cum ai luat tu
  • rasfatzatu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1995 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
imi place acea imitatie de carbon.am un astra f caravan si vreau sa-mi pun si eu pe capota si plafon.
cat ma ajunge?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
dar la www.colantari.ro de ce nu incercati ? E firma si e ai ieftin fata de preturile vehiculate pe aici... Pe mine m-a costat 300 lei si am colantat o gramada de chitibusuri: plafon, oglinzi, ornamente usi, ornamente bara spate, partea de sus la barii de la portbagaj, bara cromata de a portmabag grila fata si continuare bara fata

Rog a nu se considera reclama, e firma, sunt ieftini, iar portofoliul de pe site-ul lor spune totul Smile
  • rasfatzatu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1995 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
pune si tu poze sa vedem cum a iesit...
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
daca dai click pe semnatura mea, vei vedea Wink
  • cody

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
da sunt buni baieti si au preturi bune am facut si eu cate ceva la ei!
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
hot a scris:Bucifer folie neagra simpla ai la vanzare(sa fie ceva mai calitate decat cea existenta in comert,cea de foliat mobila veche).
Vreau sa ii fac asa ceva masinii mele cand se mai incalzeste.Pret la metru patrat fara montat.

Am.cred ca iti tre' vreu 4 metri
daca vrei super calitate recomand ORACAL 751, si este cam 10 E mp
Merge si cu ORACAL 651 care costa in jur de 6 euro mp
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand si eu sunt o ''firma'', GabiB-77
Daca vreti sa vedeti cea mai tare firma de inscriptionari ca pot da pe PM, pagina mea de net(pe inscriptionari masini suntem cei mai tari, GarantaT)
Ma rog, sa lasam prostiile ....
Am vorbit cu furnizorii mei in legatura cu folia de carbon 3M,si mi-au trimis cateva poze, care m-au inbolnavit.

ATENTIE, urmatoarele poze sunt socante ! Very Happy










Aceasta masina nu este facuta de mine si nici de firma mea.!
Va pot spune ca dupa un calcul mintal Smile ca,pe mine m-ar costa vreo 500 euro(care cu asta ma ocup) masina din garaj.
In momentul asta aduc o macheta la scara si calculez exact sa vad cat intra.
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
bucifer85 a scris:In primul rand si eu sunt o ''firma'', GabiB-77


Daca te simti cu musca pe caciula, e treaba ta Very Happy

Eu am prezentat firma care mi-a facut mie colantajul, e o discutie libera, nu de reclama sau anti-reclama vorbim aici... Pentru asta exista rubrica de publicitate, eu am specificat clar, nu fac reclama, iar de faptul ca si tu ai firma sau lucrezi in privat nu aveam de unde sa stiu, nu cred ca ai specificat asta pe undeva Wink
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
(vad ca nu mai pot modifica)

Am scris acolo ca e mai ieftin pentru ca am comparat cu preturile prezentate de tine, dar vad ca le-ai scazut si tu acum... Concurenta Wink

NU cred ca se supara nimeni daca scrii si tu aici numele site-ului tau, sa vedem portofoliul, si daca mi se strica folia mea si trebuie sa-mi pun alata si ai preturi competetive si materiale mai bune, promit ca si eu voi fi clientul tau Wink
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa-mi fac publicitate aici, nu vreau sa fiu suspendat...
Sincer sa fiu, nu prea vreau sa fac asta in timpul serviciului pentru ca nu se merita.
AUtocolante.... am bagat 5 ani de-am rupt. In momentul asta m-am retras,i-am llasat pe alti:)(acu' doar coordonez).
Ce voiam eu sa spun este ca la il imbrac si pe tata in autocolant...La nivelul asta am ajuns.
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
GATA !
Am facut calculu' pentru a mea si intra aprox. 19mp.Puteti calcula si voi cam cat ar costa pe la 50 e mp cu tot cu lipit.
Acum stau si ma gandesc daca merita investitia....

P.S. Fara innadituri , cu ceva pierderi . Capota,plafon, bare , absolut totul dintr-o bucata (vezi attach)

P.S. Imitatie carbon se gaseste si pe Alb,Argntiu, Negru ,si ink o culoare .
  • pavelalex

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
cei care vati pus cu mana voastra folia nu faceti un tutorial si pt restul lumii sa vedem cum se face poate ne riscam sa facem cu mana noastra? eu miam gasit folie gen crom sau carbon la 10 e mp si as vrea sa ma apuc eu de treaba dar nush cum se face
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pavelalex a scris:cei care vati pus cu mana voastra folia nu faceti un tutorial si pt restul lumii sa vedem cum se face poate ne riscam sa facem cu mana noastra? eu miam gasit folie gen crom sau carbon la 10 e mp si as vrea sa ma apuc eu de treaba dar nush cum se face

Nu vreau sa te sperii, dar am baieti care nu stiu nici acum sa lipeasca autocolante pe masini(si asta dupa cateva luni).
NU te sfatuesti sa incerci mai ales singur pentru ca o sa strici materialul.
Teorie la chestia asta nu prea exista , tre' sa mai fi facut,tre' sa simti autocolantul. Poti invata doar daca-ti place si daca iti arata cineva cum sta treaba.
Nu se compara imbracatul unei masini cu lipitul vechilor abtipilde pe frigider Smile, dar asta este doar o parere personala .
Cine e din Bucuresti si vine joia asta la polivalenta pot sa-i arat cum imbraca o capota, asta daca este cald, daca avem curent , si daca se ofera cineva voluntar Very Happy


Uitasti aici un mic exemplu
Se pare ca acei baieti nu aveau nici o treaba

http://www.youtube.com/watch?v=cFPUEMyT7zU
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pavelalex toate au un inceput.Eu am foliat(geamuri)vreo 5 masini si intradevar la primele am cam deprins tainele si dupa a mers treaba si mai bine.Un pic de indemanare,un feon cu aer cald(dar nu din ala de par ci ceva mai profesional).
Eu vreau sa imi foliez plafonul si stalpii la masina si atunci cel mai sigur ca voi face un DIY cu etapele.Sunt de acord cu Bucifer privind tuningul in spatele casei dar nici sa ma duc pentru orice la firma.
Cauta pe net ca sigur gasesti.Operatiile ar fi:degresat bine suprafata(banuiesc ca stii ce trebuie sa folosesti)perfect ar fi afara sa fie cald sau operatiunea sa se execute intr-un spatiu inchis(nu se depune praful in cazul in care incepe sa adie vantul)cu temperatura de 20 grade,se incalzeste cu feonul suprafata unde se aplica folia si aceasta fiind groasa se va urmari sa nu ramana bule(acestea vor fi eliminate cu o racleta pe care in prealabil o imbraci intr-o cirpa bumbac sa nu zgirii folia).Marginile le tai cu cutterul.Cel mai bine in 2 sau 3 oameni de unul singur e aproape imposibil.
Spor la treaba
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Hot, PavelAlex nu cred ca se referea la folia de geamuri Smile. Cred ca se referea la autocolantul care se aplica pe capota,plafon , etc.
In cazul asta bulele nu se mai scot cu o racleta. Smile
In primul rand autocolantul trebuie aplicat fara bule/cute, apoi daca mai ramane cate una ici-colo se inteapa cu cutter-ul sau cu un ac.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR