Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • catalin mac

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2003 1,8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2006

  • Mesaj Privat
stie cineva cum sa fac sa desfund spritzul din spate de la corsa stropeste dar nu asa cum ar trebui m-am uitat in spate si nici macar nu stiu cum sa desfac capacul ca sa pot vedea ceva..va rog cine sa mai intalnit cu asa ceva pls
Skip ads

  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
baga ceva subtire, un ac, o litza ceva
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai intii il desfunzi cum a spus colegul dupa care cureti instalatia cum am dat idee aici :
https://www.clubopel.com/vie...;highlight=#72496
Daca nu cureti se va infunda din nou !
  • iuliantanase

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE,16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut

Acum vreo doua zile,stropitoarea de apa pentru fata/spate(sau cum s'o fi numind tehnic) a incetat sa mai functioneze.Pur si simplu.

Stergatoarele functioneaza,dar nu aud nici un biziit de la motoras sau de la pompa.Furtunul nu este infundat(verificat),si nici dispersoarele fata/spate.Lichid..plenty...

Nu sunt un priceput in ale mecanicii,dar "keen to learn,willing and able" Laughing ,asa ca orice sfat este binevenit.Este posibil sa se fi ars siguranta?Daca da,unde este situata si cum se schimba?Sunt de gasit la noi in comert?Daca s'a ars motorul sau pompa,se pot schimba fara mari batai de cap?

Scuze pentru torent...imi pare rau sa vad ca ceva e in neregula cu masinuta mea...la fel imi cer scuze daca postul este OTT,dar nu am gasit alte posturi relevante aici sau nu am stiut sa caut eu.

La revedere,aveti grija pe drum!

Iulian
Skip ads

  • mitza_viola

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa fie motorasu de la bidon daca zici ca nu se aude nimica,nu e greu de schimbat numa ca tre sa dai aparatoare de noroi jos,eu am cumparat motorasu ala cu 400 de mii vechi pt astra G cred ca nu e mare diferenta de pret fata de ala pt corsa da mai bine verifica siguranta ca sa nu il cumperi degeaba.Doar o parere.
  • iuliantanase

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE,16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfat si indrumare,insa UNDE e siguranta?E in spatiul de sub volan,sau linga motor(cutia patrata cu capac),chiar in fata borcanului de apa?

Sau poate e mai nimerit sa merg cu ea la un service?Chiar daca dau de siguranta,nu pot sa imi dau seama daca e arsa sau nu,asa ca...

Numia bine

Iulian
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Siguranţele sunt din plastic transparent. Cele 2 picioruşe metalice trebuie să fie unite printr-un fir subţire. Dacă firul este ăntrerupt, siguranţa e arsă. Am găsit şi o poză. În zona marcată trebuie să fie firul.

  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Vezi aici: https://www.clubopel.com/alb...e.php?pic_id=3472 sigurantele cu nr. 15 si sunt de 15A
Cutia cu sigurante e cea din fata vasului de expansiune, adica "borcanul cu apa" Very Happy
Skip ads

  • iuliantanase

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE,16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am printat schematica siguramtelor,si hai la masina in parcare.Desfac acoperitoarea de la cutie,si ce sa vezi Shocked am vreo 4 sigurante marcate cu 15... Evil or Very Mad .Le'am scos pe rind ,m'am uitat la fiecare.

La nici o siguranta nu se vede sirma aia in zona indicata...doar in interior(ele fiind transparente),au o bucla metalica ce uneste piciorusele!M'am uitat la TOATE sigurantele din panou,nici una nu are asemenea sirma.Plus ca sunt o multime de locuri goale pe cutie,si cutia in sine nu prea are schematica prezentat in diagrama din manual.

Long story short...am sa fac o fotografie hi-res azi si voi posta.Pina atunci,ma interesez de un electrician auto:-))

Multumesc pentru ajutorul vostru,si va urez un w/end placut!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
15-le găsit de tine pe siguranţe reprezintă valoarea lor. 15-le indicat de @Ticodriver reprezintă locul de pe panoul de siguranţe. Pentru a te descurca mai uşor, ţi l-am marcat eu.


În descrierea siguranţelor de ieri, ţi-am explicat că o siguranţă bună este cea care are acea sârmă ce uneşte picioruşele. Carcasa poate fi opacă, ca dea din poza pusă de mine, iar atunci este decupajul indicat prin care poţi vedea sârma sau poate fi transparentă.
  • iuliantanase

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE,16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Plec in parcare acum...desi se insereaza,o
lanterna buna face minuni!

Voi posta re success or not:-)

Multzam ptr sfaturi!

IUlian
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@iuliantanase, ai o lanternă foarte bună dacă a ţinut toată noapte. Razz
Skip ads

  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
De cateva zile, am constatat ca nu mai pot pulveriza lichid de spalare nici pe parbriz, nici pe luneta. Vasul cu lichid e aproape plin (circa trei sferturi plin). Cand actionez maneta de proiectare a lichidului (maneta stergatoarelor), stergatoarele fata si spate merg normal si se aude si zgomotul pompei de lichid de spalare. Dar pe parbriz nu ajunge nici un fel de lichid. Cum rezolv problema asta? (Corsa C, fabricatie 2006).
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Scoate un furtun de la duza si vezi daca vine lichid
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu aceeasi problema...motorasul bazaie ceva, stergatoarele cupleaza, lichid nu iese...cred ca trebuie sa curat instalatia...merge DIY sau trebuie sa merg la doctor?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Desfundati duzele
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Pentru cei interesati, precizez cum s-a rezolvat problema la mine. Am fost la un service de la o reprezentanta Opel. Mi-au spus ca e de vina pompa de spalare si ca trebuie inlocuita. Am cumparat o pompa noua (cea mai ieftina pe care am gasit-o a costat 100 Ron, made in Cehia; vanzatorul de la magazin mi-a spus ca e fabricata de VDO). Mi s-a montat pompa, tot la service, mi-au desfundat o conducta - se pare ca avea un dop de gheata- si acum merge. Toata distractia asta m-a costat 100 de lei pompa plus 90 de lei manopera. Pompa veche n-am aruncat-o inca, pentru ca nu-s chiar sigur ca e defecta. O pastrez, pentru orice eventualitate.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
In functie de defect se poate repara. A mea e reparata de vreo 2 ani jumate si inca merge.
Io as vrea sa schimb duza spate cu una care imprastie apa pe toata luneta nu' numa' pe mijloc.
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
2 milioane sa iti schimbe pompita de apa de la parbriz? da tu nu ai o surubelnita pe acasa? ca sa verifici motorasul, se pune cate un fir pe cei doi papuci ai pompei, care se conecteaza la baterie. este exact ca un bec.
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Reiau: 90 de lei manopera, 100 de lei pretul pompei noi (cel mai mic pret pe care l-am gasit pentru o asemenea pompa). Eram si foarte grabit in acel moment, intre Craciun si Anul Nou... am comandat pompa dimineata si la ora 14 am avut-o. Alte firme mi-au spus ca imi pot aduce pompa abia dupa Anul Nou. Iar pompa veche mi-a ramas mie, daca am timo o s-o verific daca mai functioneaza.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR