Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Ciurica

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

de o luna jumatate am o Corsa 1.2 (2003 luna 11) cumparata de la un dealer auto SH cu 68.000 Km. A fost rulata in Germania de o persoana fizica foate bine ingrijita atat la exterior cat si interior, practic arata ca noua.
La dealer am ajuns printr-o cunostinta si masina a fost special adusa pentru mine. La cumparare mi-au spus ca a fost lovita usor in fata si mi-au aratat o bucata de kit (cam de marimea unei portocale) pe spatele barei de plastic din fata si farul de deasupra plasticului respectiv avea o ureche (cea in care se prinde surubul) rupta si lipita. La scurt timp am ajuns si la un service autorizat ( Radacini Vitan), care mi-au confirmat ca masina nu are probleme, numarul de Km este real, nu au fost indoite aripi sau chestii prin interior, totul este original la motor ... etc.

Intr-o luna jumatate am reusit sa parcurg ~2000 Km cu ea si m-am indragostit de masina, e fasneata, stabila, consuma extrem de putin .. etc. e super ok.
Insa, am observat o mica problema la volan si anume, cum depasesc 80 Km/h cand volanul devine mai ferm, un mic joc de 1-2 grade fara ca rotile sa se miste (sau cel putin asa mi se pare mie, este mult prea mic jocul ca sa-mi dau seama), oricum este destul de stresant si daca depasesc 120 Km/h este chiar stresant ca-mi da senzatia de instabilitate. Acest joc este si la viteza mai mica insa acolo se observa mult mai greu.
Pe langa asta, cand am rotile drepte, volanul nu este perfect aliniat la bord, adica nu este in pozitia lui default, se observa si acolo o deviere tot cu 1-2 grade fata de bord.

De unde credeti ca este problema si cum o pot remedia?
Posibil ca lovitura sa fi fost mult mai serioasa decat mi s-a spus?
Cum altfel mai pot verifica alte probleme care pot avea aceeasi sursa ca aceasta cu volanul, daca la service mi-au spus ca totul este ok?

Multumesc mult.
Skip ads

  • ciobii

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
problema este ca poate sa fie sa fie din mai mlte locuri(joc pe coloana de directie,biela directie sau caseta)cel mai bine te uiti sub bord la coloana de directie si misti din volan usor si vezi daca se misca sau nu(se poate sa aiba joc in cupla,sau cam asa ceva) si tot asa.metoda eliminari este cea mai buna
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Mai mult ca sigur ai joc in crucea cardanica de pe axul volanului !
Uitate unde a zis @CIOBII
  • Ciurica

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
OK si cum fac chestia asta? Care sunt pasii?
Habar nu am ce e aia cruce cardanica si nici axul volanului Sad
Skip ads

  • ciobii

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ciurica a scris:OK si cum fac chestia asta? Care sunt pasii?
Habar nu am ce e aia cruce cardanica si nici axul volanului Sad


daca ai sa bagi capul sub bord prin dreptul pedalelor,ajutat de o lanterna ai sa vezi unde este crucea cardanica.ea face legatura(innaditura) intre cele 2 axe.totul este sa te uiti si cand o zaresti misti usor de volan si vezi daca are joc sau nu.cam asta este primiul pas si mai mult casigur asta este problema ta
  • Ciurica

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am bagat capul acolo si mi s-a parut ok, adica jocul pare mult mai sus. Cand misc volanul foarte foarte putin, nu se misca numic la acea inaditura.
Probabil problema este chiar unde se fixeaza volanul pe acel ax?!
O sa mai arunc o privire maine dimineata pe lumina Smile
  • ciobii

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ciurica a scris:Am bagat capul acolo si mi s-a parut ok, adica jocul pare mult mai sus. Cand misc volanul foarte foarte putin, nu se misca numic la acea inaditura.
Probabil problema este chiar unde se fixeaza volanul pe acel ax?!
O sa mai arunc o privire maine dimineata pe lumina Smile


pai daca este de la piulita care tine volanul atunci nu trebuie decat sa desfaci surubul si pui niste pasta autoblocanta dupa care sa strangi volanul la loc si ai scapat de marea problema
  • Ciurica

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Unde se afla acea piulita ? Smile
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
acea piulita se afla sub airbag volan
la corsa nu stiu exact cum se scoate airbag-ul sofer dar banuiesc ca ar fi la fel ca la vectra

verifica dosul volanului in dreptul semnelor din imaginea de mai sus si gasesti doua gaurele ,una la fiecare semn ,daca nu roteste putin volanul pina semnul ajunge in dreptul indicatoarelor de bord,
acolo sigur ai scces la gaurile respective,introduci o surubelnita in gaura si tragi usor spre tine
pina sare o parte a airbagului de la locul lui,
rotesti volanul si procedezi la fel si cu partea cealalta ,
dupa ce desfaci airbagul vezi ca are un cablu ,
desfaci mufa aceea din airbag nu din axul volanului ,iese mai usor ,
dupe ce desfaci airbagul se vede piulita si vezi daca acolo are joc,
sper sa-ti fie de folos
  • Ciurica

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de informatie, inca nu am avut timp sa caut acea piulita, acum am ajuns acasa Smile am fost plecat in weekend, insa am observat ceva, am dat de ceva drum drept si liber si am facut niste teste cu acel joc. Rotile se misca, adica ma asezam pe axul drumului la 100 Km/h (am avut bafta de drum drept si liber) si miscam volanul in acel joc si masina isi schimba directia, era foarte putin observabil insa se miscau rotiele. Eu stiu ca la viteza aia volanul isi mareste fermitatea si e mai greu sa iau viraje, insa jocul vad ca numai atunci apare. Adica pot misca rotile pe o cursa foarte scurta. De la ce credeti ca se trage?
Eu am crezut initial ca este joc in volan, pentru ca la viteze scurte nu observat o modificare a directiei, iar cand am testat cu masina oprita se observa foarte greu, deoarece jocul este foarte mic.

In acest weekend am mai facut 420 Km, in mare parte pe ploaie si sunt profund impresionat de stabilitatea masini pe drum ud. IUBESC MASINA ASTA Smile Am parcurs Bucuresti - Cojasca - Targoviste - Cojasca - Bucuresti - Oltenita - Bucuresti si a fost o adevarata placere, alte masinii ma oboseau teribil pe un astfel de drum, mai ales ca Bucuresti -Cojasca, mai exact Buftea - Cojasca este un drum plin de gropi, cu servo-ul si franele de pe Corsa, nu aveam nici cea mai mica probleme in evitarea acestora.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR