Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Va rog sa ma ajutati cu un sfat: acum 2 ani am cumparat o masina si am circulat cu ea pe numele proprietarului (celui de la care am luat-o). Anul trecut am vadut-o altcuiva dar actele le-au facut cel care a cumparat-o de la mine si cel de la care am luat-o eu initial. Problema e ca la primarie tot eu sunt bun de plata pentru impozit. Cum fac sa scap de plata unui impozit pentru o masina pe care nu o mai am de 2 ani si care nu a fost niciodata trecuta pe numele meu?
P.S Cand eu am cumparat masina am facut un contract de v/c pe baza caruia primaria m-a luat in evidenta.
Skip ads

  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe ce baza te-a luat primaria in evidenta? numai pe baza acelui contract de v/c? Cum a ajuns acel contract de v/c la primarie, banuiesc ca nu ai facut un dosar cu actele masinii si l-ai depus la primarie ptr rol.
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Acel c/v a fost depus de cel de la care am luat eu masina pt. ca el sa se scoata de la impozit. Problema e ca eu nu am radiat masina de pe numele lui sa o trec pe al meu, pur si simplu am mers cu actele pe numele lui (fiind amandoi din localitate). Dupa ce eu am revandut masina (la o persoana din Ploiesti) ei au facut actele cu radiere si tot circuitul. De aceea e ilogic ca primaria sa-mi ceara mie impozit pt. o masina care repet nu a fost niciodata in acte pe numele meu (cu exceptia acelui c/v depus de tipul de la care am luat eu masina).
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@imo2209 ma tem ca o sa ai de furca cu birocratia mai ales cand e vorba de finante. In primul rand dupa cate imi amintesc, sectia financiara te ia in evidenta in momentul cand iti pune stampila pe fisa de inmatriculare, fisa care se face cand faci actele cu proprietarul. Aceasta fisa trece pe la fiecare pentru stampila: unul ca nu are amenzi si alte indatoriri, celalalt pentru atestarea luarii in evidenta. Inainte, Politia dadea fostului proprietar acel certificat de radiere, cu care mergea la sectia financiara pentru scoatere din evidenta. Ei bine, acum se pare (cel putin la mine ultima data asa a fost) nu se mai da acel certificat de radiere, aceasta survenind automat la sectia financiara prin schimbarea proprietarului (tocmai acea fisa de inmatriculare de care vorbeam). Acuma tu ai trecut cumva prin acea etapa cu fisa de inmatriculare? Tare ma tem ca ai ramas la mijloc si bun de plata. Pentru asta va trebui sa mergi la sectia financiara sa-ti explice care este solutia in cazul tau. Conlucrarea cu Politia se pare ca s-a simplificat prin scoaterea acelui certificat de radiere catre sectia financiara. Trebuia sa nu incepi actele daca stiai ca nu tii masina. Ca dovada ca te poarta pe drumuri.


Ultima modificare facuta de petrecila la Sam 05 Apr, 2008 9:03 pm
Skip ads

  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu aveam ce act sa fac cu cel care a luat masina de la mine deoarece nu eram proprietar, in talon si cartea de identitate era trecut cel de la cere eu luasem masina cu 1 an in urma si pe numele caruia am mers tot timpul asta. Actele (inclusiv radierea masinii) sau facut intre ei doi. Ultimul cumparator era din ploiesti iar asta din oras cu mine, de asta am si putut sa merg asa cu masina. Acum eu nu inteleg de ce primaria imi cere mie impozit din moment ce masina nu a fost trecuta pe numele meu, iar singurul lor document e un contr. de vanz.-cump. depus de cel de la care am luat eu masina.

Sper sa ma fii facut inteles, dar mie mi se pare un abuz al autoritatii si vreau sa aflu o cale legala prin care pot scapa de aceasta sarcina fiscala.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Abuz e faptul ca ai circulat 1 an de zile cu masina fara sa o treci pe numele tau... Wink Cum zicea petrecila mergi la financiar si informeaza'te. Daca cel la care ai vandut masina a inmatriculat'o pe numele lui inseamna ca si el plateste impozit, ceea ce nu e chiar "bine". Rolling Eyes
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Este un abuz al sectiei financiare unde esti luat in evidenta. Tocmai despre asta vorbim pentru ca luarea in evidenta nu se face numai cu contractul, ci trebuie si celelalte acte. Aici cred ca ai intalnit un dobitoc care habar nu are de procedura. Da-le peste ochi, fa scandal sa te lamureasca.
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai clar e un abuz sau incompetenta, si la fel de clar e ca celalalt plateste la randul lui impozit Laughing
masina nu am trecut-o pe numele meu pt. ca nu vroiam sa o tin mai mult de un an si m-am inteles cu cel de la care am luat-o, fiind din oras a fost de acord. Problema a fost cand eu am revandut-o si actele le-au facut ei doi...
Skip ads

  • stefancorneliu

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2006

  • Mesaj Privat
te duci la cec si platesti o taxa de 1( unu ) leu taxa verificare date si faci o cerere la militie in care soliciti sa iti spuna daca masina a fost inscrisa pe numele tau exact asa am patit si eu succes
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La care militie? serviciul de inmatric. si permise din oras sau din resedinta de judet?
  • stefancorneliu

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2006

  • Mesaj Privat
pai domne de unde se imatriculeaza la voi din ce judet esti si cu ce incepe nr tau?
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ca veni vorba de impozite cat e impozitul la masinile voastre ? Eo la vectra mea cu motor de 2.0 platesc 140 lei
Skip ads

  • stefancorneliu

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2006

  • Mesaj Privat
am platit 122 cu bonificatie
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu sunt din Curtea de Arges, dar serviciul de inmatriculari e in Pitesti (unde se merge pentru numere sau permise). De aceea merg la militia din Curtea de Ag sau in Pitesti. Mai exact tu ce ai patit? La fel ai mers cu masina pe numele altuia si ai vandut-o tot pe numele meu?
  • stefancorneliu

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2006

  • Mesaj Privat
te duci la pitesti si da tot la fel avand in vedere ca acum nu se mai face radiere ci doar transcriere te baga la impozit dupa fisa de imatriculare pe care o completezi si se duce vanzatorul la sectia financiara sa ia stampila te baga automat
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Deci, sa-mi fie mai clar: tre sa merg la Cec sa platesc taxa aia si apoi la Pitesti la militieni care imi dau o dovada ca masina nu-i pe numele meu si in final merg la Primaria c de ag sa scap de impozit? Evil or Very Mad
  • stefancorneliu

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2006

  • Mesaj Privat
da asa este
in dovada va scrie ca auto cu seria de sasiu ............. nu afost inscrisa pe numele tau in evidentele serv...........
  • imo2209

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
eu am inteles ca este valabila si o declaratie pe propria raspundere la Primarie, cum ca nu esti proprietar la masina
respectiva....stie careva daca e adevarat?
  • stefancorneliu

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2006

  • Mesaj Privat
la noi la Bucuresti nu mere asa ca de domne noi suntem mai smecheri si de ce sa nu alergi tu vreo doua zile si sa termini asa repede?
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
La noi in Bucuresti cred ca numai prin hotarare judecatoreasca s-ar rezolva o astfel de prroblema.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR