Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • daimon

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2013 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu detin o Zafira B 1.9 cdti 120 CP....nu am vrut "sport" insa pot spune ca pentru un diesel "fuge nu gluma" , mai ales de la stopuri. Am ales pachetul Cosmo Plus, MP3, vopsea metalizata, geamuri fumurii, pachetul pentru sistemul de prindere bagaje, clima, geamuri electrice pe toate usile, oglinzi electrice rabatabile, etc...promit ca voi pune o descriere a masinii (inclusiv Fotografii). Pretul DDP a fost 22.124E.

Cat despre garantie OPEL ofera pentru Romania doar 2 ani garantie (fata de vest unde ofera 4 ANI GARANTIE).
Reviziile sunt la an sau 15.000 km...costul aproximativ este de 700 lei (ulei, filtre, control de rutina - manopera 1,5 ore), la benzina este posibil sa fie ceva mai ieftin.
Bafta
Skip ads

  • Omu' cu PC

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
daimon a scris:Eu detin o Zafira B 1.9 cdti 120 CP....nu am vrut "sport" insa pot spune ca pentru un diesel "fuge nu gluma" , mai ales de la stopuri...


Cu asa ceva m-am plimbat la drivetest. Adica 1.9 120 cp cutie in 6 trepte. Ce-i drept am testat-o in afara orasului. Si mi-a placut cum s-a miscat. Pe considerentul ca 1.6 are doar 15 cp mai putin, in schimb fiind benzinar are un pic de nerv atunci am ales motorul asta si ceva dotari suplimentare (climatronic, esp, faruri ceata. mp3, etc.). Sa auzim de bine.
  • Omu' cu PC

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
daimon a scris:

Pentru "Omu cu PC" astept impresii si de la tine...
Bafta ZAFIRILOR!


Din 1968 (adica de cand m-am nascut) pana in 2001 am stat in Bucuresti. Prin Bucurestii Noi si Maica Domnului. Din 2001 sunt Aradean. Asa ca nu am cum sa ajung la Polivalenta. Daca te rog totusi , cand ai timp, nu vrei sa pui niste poze cu check controlul? Am fost si eu tentat sa-l pun pentru 40 euro dar m-am multumit cu computerul de bord pana la urma. Stii tu curiozitatea ... sa vad la ce am renuntat. Mersi anticipat.
  • GXG100

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Din cate am citit pe forum "Check control" verifica nivelul apei pt.stergatoare, temperatura si nivelul lichidului de racire, daca ai becuri arse (far, stop, semnalizator).
Consumul de carburat il calculeaza computerul de bord, nu are legatura cu "check control".

Si eu am comandat pt.masina "check control" si sunt foarte curios de beneficiile lui.

Oricum cred ca numai Daimon ne poate lamuri deocamdata pt.ca el are pe Zafira.

Astept sa-mi soseasca masina iar atunci nu voi lipsi de intalnirea de joi.
Skip ads

  • daimon

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2013 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
[QUOTE="OmuDotari suplimentare are si "Zamfira" mea...inclusiv clima...insa familia mea merge regulat in afara orasului. Am ales DIESEL de la OPEL pentru ca am avut un astraG 1.7 DTI...foarte multumit de motor. Oricum sunt destule topicuri DIESEL vs. benzina. Bafta.
Acum sunt in Sinaia (concediu), revin pe 22 mai in Buc, iar joi voi fi la Polivalenta...
  • Omu' cu PC

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu ma intereseaza polemica benzina vs diesel. Fiecare isi ia ce-i place si ce poate. @ daimon: Concediu placut!
  • Mikelangelo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am mers pe la fiecare si am cantarit ofertele. Ce stiti despre service-urile din bucuresti? Ma refer la cele ale dealerilor mari (Di-Bas, GTT sau Erebus), Cum sunt preturile daca stiti sau cum trebuie abordata problema cu mecanicii?

Multumesc
  • GXG100

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sunt subiecte nenumarate de genul asta pe forum.

Citeste-le cu rabdare si cred ca-ti vei putea face o parere.
Skip ads

  • Omu' cu PC

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mikelangelo a scris:Ce stiti despre service-urile din bucuresti? Ma refer la cele ale dealerilor mari (Di-Bas, GTT sau Erebus),


E bine ca ai de unde alege. Si nu cred ca daca-ti iei masina de la GTT si te duci la service la Di-Bas nu o sa fii primit. La mine Opel West si atat. Daca vreau alt service Opel atunci trebuie sa merg la Timisoara Evil or Very Mad
  • daimon

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2013 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu am achizitionat Zafira de la Radacini (B.dul Timisoara). Nu stiu daca este posibil sa cumperi masina de la un dealer si sa ai garantia la altul, insa sunt sigur ca dealerul de la care o achizitionezi iti va oferi ceva facilitati la service garantie si post garantie. De exemplu la Radacini orice masina cumparata de la ei are 5% reducere la manopera si piese de schimb (oferta avantajoasa pentru masinile in garantie). Dupa ce expira garantia (2 ani pentru Romania) poti merge unde vrei pentru reviziile normale, insa daca vrei sa vinzi masina, fi sigur ca viitorul cumparator va fi interesat de caietul de service....prin urmare nu da bine sa vada ca te.ai cam plimbat cu masina prin serviceuri obscure.
Sfatul meu este sa urmezi garantia la dealerul de la care ai achizitionat-o.
Cat despre serviceuri eu am avut o experientza cam neplacuta la EREBUS, in sensaul ca au gazat toata masina la o vopsire de aripa. Bine, ulterior ai dat un polish scuzandu.se ca este cuptorul nou, bla-bla,bla. Din acel moment am migrat catre RADACINI (erau si mai aproape de mine). Am avut doua masini la ei (Astra mea si Kadetul lui socra-miu) iar acum nu o am decat pe Zamfirica.
Sunt tare multumit de ei...este ok si la programari...gasesti intelegere si iti explica tot ce fac la masina (chiar poti vorbi si cu mecanicul care ti-o lucreaza, desi nu este voie - politica OPEL). Au o sala de asteptare cu Internet wireless si un geam cat toate zilele prin care vezi tot ce se intampla (apropos - nu ca la Erebus).
BAfta
  • Valentin Cotet

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
VREAU SA CUMPAR O ZAFIRA SECOND HAND SI NU STIU DACA ESTE O HOTARIRE BUNA SAU.
CE MA INVATATI?
  • daimon

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2013 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Valentin Cotet a scris:VREAU SA CUMPAR O ZAFIRA SECOND HAND SI NU STIU DACA ESTE O HOTARIRE BUNA SAU.
CE MA INVATATI?
Felicitari pentru hotararea pe care aia luat-o! Fara supãrare, insã sunt multe topicuri referitoare la achizitie, tipul de motor, nivelul de echipare si "de ce sa te feresti" la cumpararea unei Zafira...Bafta
Skip ads

  • Valentin Cotet

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspuns.
  • GXG100

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In sfarsit a sosit si ZAMFIRA mea !
Ieri am intrat in posesia ei iar astazi am facut un drum la Constanta. Ce sa va spun? SUPER ! SUPER ! SUPER ! Face toti banii.
De luni o sa intru si in traficul infernal din Bucuresti iar dupa prima mie de km voi reveni cu detalii si poze.
  • Valentin Cotet

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si totusi cum ma sfatuiti si de unde sa iau o Zafira SH?
De la particular sau de la firme de profil?
Cu imprumut de la banca sau in leasing?
Nu sunt prea familiarizat cu cautarea pe internet si de aceea va cer sfaturi detailate.
Multumesc. Embarassed
  • Valentin Cotet

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Revin cu intrebarea de mai sus.
Am inteles ca cei de la Opel West sunt seriosi si am gasit la ei o masina din 2004.
Ce parare aveti.
  • Omu' cu PC

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Valentin Cotet a scris:Revin cu intrebarea de mai sus.
Am inteles ca cei de la Opel West sunt seriosi si am gasit la ei o masina din 2004.
Ce parare aveti.


Eu am luat de la ei o Zafira noua. Mie personal mi-au dat impresia de firma serioasa. Termenul de livrare a fost chiar mai scurt decat au prevazut ei, am obtinut in afara de reducerile promotionale o reducere de inca vreo 70 euro + mp3 (si o boxa) + covorase cauciuc originale. Pana acum numai de f bine despre ei. La revizie anul viitor.
  • Mikelangelo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salutare din nou.

Pot sa spun ca de saptamana trecuta, sunt si eu "in carti", mai degraba pe lista. Am batut palma pana la urma la Di-Bas, nu pt vre-un motiv anume ci doar pt ca sunt cei mai aproape de mine ca locatie si au fost primii la care am inceput cautarile. Impresii deocamdata numai pozitive, am revenit la cateva zile si mi-au comunicat ca masina va fi gata de livrare pe la jumatatea lui iulie in germania (este perioada de concedii) si ca la sfarsitul iulie/inceputul august va fi in bucuresti.

Partea buna... am obtinut o reducere, mult mai mare decat ma asteptan, desi nu era precizat pe nicaieri (15% pt profesii "formatoare de opinie") si sunt mai mult decat multumit.

Culoarea vroiam sa fie rosie insa, am ales bejuliul ala (Panacotta) care vine bine pe o masina mare.

Multam de sfaturi, si sa ne auzim cu bine!
  • Florinul

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z1.9dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Salut !
Voi deveni si eu proprietar de Zafira, cam pe la sfirsitul lui iunie, cred. am comandat-o la Di-Bas. Reducerea acordata din cauza ca sint la a doua masina cumparata de la ei este de 14 % , am luat Zafira Elegance 1,9Cdti 150cp, Ids+, Sasiu sport, Clima, Jante 17", etc . cred ca o sa fiu la fel de multumit de Zafira cum sint de Astra Classic pe care o am acum.
Despre Di-bas am doar cuvinte de lauda.....!
Sper sa pot veni si eu la intilnirile clubului dupa ce o sa iau Zafira !
  • alexander-zafira

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salu...eu am o zafira 2007 de 100 de cai disel...si hai sa iti spun ceva...consumul daca te interesseaza ..e de 6,6 mediu...iar xca si vana...fuge...si nu cred ca ai unde sa mergi si mai ales sa folosesti o masina la capacitate maxima la noi si in siguranta...deci...intradevar e cu 300 mai scumpa...dar e mai puternica pt ca are cuplu cred ca aproape dublu..deci depasirile sunt mai usoare in disel...oricum ..gandeste-te ca e o masina de familie..puternica si care e facuta sa mearga..nu sa o fatzai prin orass....deci diesel....ca nu o sa fii mai bogat daca economisesti aia 3000 dar nici mai sarac daca ii dai pe diesel...merita..e mai fun la condus si mai comod...si o sa vezi la peco....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR