Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • flopem

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am vazut ca pe agila nu este topic dedicat ledurilor bord,daca cumva am gresit imi cer scuze si cer sa se inchida topicul
vreau sa schimb si eu lumina in bord la un opel si uitati ce problema am:
am incercar cu becuri 12v cumparate de la Cridem albastre dar acestea sunt slab in intensitate si de fapt au o lumina verde spalacita
apoi am incercat becuri rosii aceeasi treaba-sunt slabe in intensitate
becurile albe au intensitate buna dar daca vreau colorate acestea sunt vopsite si desi au culoare din cauza asta le scade intensitatea
as pune leduri ca acestea au culoare intensa dar din pacate si ledurile lumineaza doar local adica nu difuza lumina
ce e de facut?.....cine ati pus lumini in bord va rog sa ma ajutati si pe mine
vreau un albastru sau rosu si becurile nu lumineaza destul alea colorate iar ledurile lumineaza dar nu difuza
help plsss
Skip ads

  • mitza_viola

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pana la urma pt ce masina te intereseaza vad ca ai postat si la vectra si la agila si la tine scrie ca ai corsa.
  • flopem

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pt corsa ma intereseaza si imi cer scuze de posturi dar masina e desfacuta si trebuie urgent sa o fac pana luni ca e a prietenei mele si depinde tare de ea:(
  • vicogeo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
flopem a scris:
vreau un albastru sau rosu si becurile nu lumineaza destul alea colorate iar ledurile lumineaza dar nu difuza
help plsss


vezi ca era un tutorial pe www.corsa-c.co.uk legat de schimbarea led-urilor.
daca vrei sa difuzeze lumina ia un smirghel fin si matuieste un pic lentila ledurilor... incearca intai pe unul si vezi cum se vede.
Skip ads

  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cu smirghel nu rezolvi nimic decat sa freci bine ledul. Ledurile dau o anumita culoare/intensitate in functie de tensiunea de alimentare. Majoritatea ledurilor functioneaza la 2,7V si ai nevoie de divizoare rezistive pt a ajunge la tensiunea lor de alimentare de la 12V cat ai de la baterie. Exista si leduri ce se alimenteaza si la 12V dar sigur smirgluirea lui n-o sa ajute sa ai intensitate mai mare. Care e tensiunea de alimentare a ledurilor tale? In bord, dc vrei sa inlocuieste ledurile de pe cluster, n-ai 12V(pt ca acolo se folosesc leduri ce se alimenteaza la 2,7V-3V). Deja ai divizoarele de tensiune puse pt ca clusterul ca intreg foloseste 12-14V. Deci dc ai luat leduri ce se alimenteaza la 12V pt cluster poti s-o uiti. Cauta pt tensiune de alimentare mai mica si o sa vezi ca intensitatea lor luminoasa o sa fie mai buna.
  • vicogeo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@crilups sfatul cu smirgheluirea este doar pentru a difuza lumina nu pentru a marii intensitatea.
ma gandesc ca daca s-a dus la o firma care comercializeaza astfel de leduri aia or fi avut un catalog in care sa se precizeze daca este nevoie de led-uri alimentate direct la 12v sau doar de leduri simple (pentru ca instalatia masinii are incorporat rezistentele de protectie respective).

mai bine face rost de schema electrica si vede acolo ce fel de leduri are nevoie.
  • lcsongor

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 X12E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Apropo leduri...a mai desfacut cineva bord de agila, ma refer la unde sunt ceasurile si indicatoarele? Are cumva cineva schema? Merci de raspuns.
  • zazamounk

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Agila 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2009

  • Mesaj Privat
vreau si eu sa schimb culoarea din bord..si sa o fac albastra...
i-mi spune si mie cineva ce sa iau?
bec,led sau smg...ca de pus nu e o prb...am pe cineva care se pricepe...
dar vreau sa stiu pt o intensitate mai mare ce sa iau....sa nu-l pun pe om sa lipeasca si de deslipeasca de prea multe ori..Razz
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pune bec ca e cel mai usor. Exista si led in soclu de bec dar lumina nu este 'imprastiata' si arata ca dracu' bordul.
  • Hades

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pentru orice interventie de schimbare a luminii in interiorul masinii, recomand leduri smd. Au dispersia luminii mare, nu se gasesc usor toate culorile dar totul arata curat si fara pete de lumina.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Probabil asa ceva

Am vazut una si era vai de ea, ca or fi fost led-uri cu unghi mic sau nu...nu cunosc ce a pus.
  • iosiftm

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Agila 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am schimbat becurile cu leduri SMD in interior, in bord, si pozitie, si a iesit zic eu ceva bun de care sunt multumit.
Am postat aici ca sa vedeti si poate cineva vrea sa faca si sa stie cum.
Am inceput cu interiorul la plafoniera in fata si in spate cu urmatorul model.




Rezultatul este ca este o lumina alba si mult mai puternica am pus 2 imagini cu fata si spate.






Am inlocuit pozitia cu urmatorul model T10_3_SMD_CANBUS ex e cu 3 dar la mine e cu 5 leduri.
Cam asa arata mult mai bine si mai luminos decit becul care in permanenta se afuma si devine negru.






Am trecut la bord, aici am intampinat niste probleme cu potrivirea la soclu ca urechiusele ledurilor intra mai greu si trebuie migaleala se poti potrivi si
se le sucesti in soclu. Ledurile au si vin cu rezistenta sa se poata monta direct la 12 volti.




Am cumparat leduri SMD rosu, alb, albastru. A fost dificil se le potrivesc in locasul vechi, sunt numai 2 care trebuie inlocuite, de langa buzzer si celalalt din parta opusa in linie dreapta sunt mai la baza in partea de jos. Am inceput cu albastru, desi are lumina puternica, nu iese bine la dispay si da o tenta de intunecat, am trecut la rosu si nu merge pentruca la Agila avem niste semne cu rosu pe indicatoare si am renuntat, am pus albe si situatia sa schimbat mul mai placut a iesit un bord luminos si se vede foarte bine. O imagine cum a iesit.




A iesit bine si sunt multumit, o sa trec si becurile de la comutatoarele ceata, aer cald/rece, clima sa fie la fel.
Va doresc succes pentru cei ce incearca, zic ca merita iese ceva frumos.
Skip ads

  • zazamounk

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Agila 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2009

  • Mesaj Privat
mercic mult pt informatie.....
oricum o sa-mi cumpar albastre pt ca in interiorul masini mele am numai becuri albastre...ma refer la plafoniere...la niste bezi cu leduri pe usi si in spate pe langa bara de sustinere a haionului....deci toate astea le am albastre si in bord tot albastre vreau...
mercic incaodata pt informatie
  • zazamounk

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Agila 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2009

  • Mesaj Privat
aaaa...
si am pai pus bara de leduri se pe bara fata in locasul acela mic
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Da-i jos tiganimea de la luneta,haion si geamuri laterale mici spate , sigur arata mai bine fara !
  • zazamounk

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Agila 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nu arata....
fiecare i-si face ce vrea la masina
Razz
  • rlacika

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
zazamounk a scris:nu arata....
fiecare i-si face ce vrea la masina
Razz

Asa este! Dar poate din respect pentru acest CLUB dai jos stickerele cu ClubOpel! Evil or Very Mad
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Apreciez ce a facut iosiftm , simplu si fara ostentatie, chiar si eu m-am saturat de schimbat bec pozitie asa ca voi pune LED, lumina interioara clar LED eventual doua la picioare, bord chiar mi-e lene, sa ramana asa pana raman fara becuri complet Laughing
Ca unii fac masina pom, este gustul lor si nu il discutam prea mult.
  • iosiftm

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Agila 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Astazi am mai facut ceva la lumini in interior.
Am luat asa ceva pe albastru.


Am montat in interior si are conectare la bricheta cu posibilitatea de on/off.
A iesit cam asa ceva.

Partea din fata.




Partea din spate.




Se poate conecta si la sistemul inchidere si deschidere usa, sa se aprinda cind se deschide usa.
  • coste

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Timis
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
iosiftm de unde ai cumparat becurile pentru bord si la ce pret ?

Pun si eu o intrebare prosteasca cine stie pentru ce e sau ce face butonul din bord (cel fara turometru) ca eu pana acuma nu iam dat atentie Embarassed
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR