Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Doctor Oviciu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1999 16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut
Anul trecut mi-am cumparat un Vectra B 16 V (X16XEL) din 1998 benzina. Probleme majore nu am avut decat un rulment roata fata dreapta si un stop crapat.
Problema mea ar fi ca de circa 3 luni motorul tremura, nu mai merge "rotund" ca sa spun asa. La inceput tremura la turatie joasa. Acum duduie de parca e diesel. Eu sunt din Alba Iulia si nu avem reprezentanta Opel decat la Sibiu sau Cluj, asa ca am fost la reprezentantza Hunday.
Au verificat injectoarele, (afara si schimbate intre ele), compresia OK(12) la fiecare cilindru, schimbata (de test) bobina de inductie, verificat si schimbate intre ele bujii... nici un rezultat... lipsa scanteie la cilindrul unu. La bord nu mi se aprinde nici un bec de avarie.
Am citit multe dintre posturile de pe forum. Am studiat ECU la mine, este DELCO ELECTRONICS produs UK model D99004 - 09364599 HSFI-C. Toate componentele acestuia sunt pe placuta ceramica si acoperite cu gel transparent.
ok
Sunt nou pe forum, acum am postat pt. prima data. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Ce ar trebui sa fac?
Sa caut un ECU second sau altul nou?(am inteles ca sunt ff scumpe) Sa incerc o depanare a lui?(mi-ar trebui o schema a semnalelor la cele doua mufe)
Sau poate problema sa fie in alta parte?
Maine sunt programat la reprezentanta Opel din Sibiu. Am sa va mai dau detalii dupa ce imi pun si ei un diagnostic.
multumesc anticipat.
  • iulixey02

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut
vreau sa te ajut .. shi din pacate am avut shi eu aceiashi problema
bineintzeles ca am verificat bujiile compresia injectoarele bobina de inductzie.. logic ECU pe circuitul 1 nu dadea semnal..
uite un nr de tel care te poate salva 0744319270 .. eu am cautat mult pana am gasit omu` potrivit .. din pacate pt tine el sta in bucuresti
  • Doctor Oviciu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1999 16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru promtitudine
Am sa sun la acel nr de telefon saptamana aceasta.
Va tin la curent.
  • iulixey02

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Doctor Oviciu a scris:Multumesc pentru promtitudine
Am sa sun la acel nr de telefon saptamana aceasta.
Va tin la curent.


kiar te rog sa ne tzi la curent... e bine de shtiut.. unde ..shi cine ne poate ajuta. sa ai bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR