Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • rabotta

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
va rog sa ma ajutati,

turela se ridica/cobopara, insa nu culiseaza
- turela are comanda electrica
Skip ads

  • jessy

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1990 1.6i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2007

  • Mesaj Privat
eu am mecanica se ridica si coboara ATIT. cred ca asa trebuie sa fie si daca este electrica
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am automata nu se culiseaza doar se ridica si coboarca cca 3 cm.
  • pentea

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
pfuuu ce de munca ai tu Confused eu am schimbat-o pe a mea dupa ce am tapitat plafonu de 2 ori ca am fost la diferiti mecanici si mai rau a fost asa ca ori o lasi cum e ori iei alta de la dezmembrari si o pui pe aia
Skip ads

  • rabotta

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
pentea a scris:pfuuu ce de munca ai tu Confused eu am schimbat-o pe a mea dupa ce am tapitat plafonu de 2 ori ca am fost la diferiti mecanici si mai rau a fost asa ca ori o lasi cum e ori iei alta de la dezmembrari si o pui pe aia



multumesc, deci teoretic ar trebui sa si culiseze, pai sper sa am noroc masina am cumparat-o abia de cateva saptamani din Germania si am un prieten acolo care mia promis ca mi-o da pe a lui ca piesa de schimb(identica) sa speram ca functioneaza la ea atunci nu ma mai chinui cu asta, mai vreau oricum sa mai sachimb cate ceva la asta sa vedem ce e mai bun la cealalta
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Scuze ca ma bag dar tare curios sunt , care este turela ? nu radeti !
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
fnf bogdan fnf a scris:Scuze ca ma bag dar tare curios sunt , care este turela ? nu radeti !



"fereastra" din plafon, de la capul soferului, nu toate masinile au.
  • rabotta

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
fnf bogdan fnf a scris:Scuze ca ma bag dar tare curios sunt , care este turela ? nu radeti !


de ce am rade suntem majoritatea simplii proprietari de masini nu si mecanici, incercam sa ne rezolvam problemele singuri, apropoo mie mi-a trebuit ceva timp pana mi-am dat seama cum se numeste nici acum nu-s sigur daca e denumirea corecta. dar e egal. Important e sa stim despre ce e vorba
Skip ads

  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cu scuzele de rigoare... Este vorba despre trapa aceea clasica?
Sau a aparut ceva mai nou?
  • rabotta

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
mihdoi a scris:Cu scuzele de rigoare... Este vorba despre trapa aceea clasica?
Sau a aparut ceva mai nou?



da, deci trapa ii zice Smile
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Acuma am vazut si la a mea ca nu culiseaza desi ar trebui. Motorasul functioneaza okei si cele doua butoane, problema este ca in momentul in care incearca sa o impinga in spate sa o ascunda sub caroserie Laughing o impine juma de centimetru si se blocheaza ca si cum ar oprio ceva. Ati mai patit ? ce ar putea fi ? sa incerc si eo sa o rezolv
  • rabotta

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Hordy a scris:Acuma am vazut si la a mea ca nu culiseaza desi ar trebui. Motorasul functioneaza okei si cele doua butoane, problema este ca in momentul in care incearca sa o impinga in spate sa o ascunda sub caroserie Laughing o impine juma de centimetru si se blocheaza ca si cum ar oprio ceva. Ati mai patit ? ce ar putea fi ? sa incerc si eo sa o rezolv



exact asa e si la mine, sambata trebuie sa dau tapiteria jos(se desface si vreau sa o lipesc iar calumea) o sa ma uit si la turela daca descopar problema te anunt
- stiti cumva daca se poate lipii tapiteria cu prenandez(ori cum ii mai zice)?
Skip ads

  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
din cate am inteles nu se prea poate lipi ... toti inlocuiesc materialul cu totul. In schimb am rezolvat partial cu turela. Am vbit cu un prieten de pe forum si el avea aceasi problema si o mai are. A zis ca mi se va deschide lovind turela in cltul din stanga sus pentru ca aclo agata. Asa a si fost ... am apasat pe buton l-am tinut apasat si am lovit putin cu podul palmei si sa deschis de tot. Acu o sa ma uit maine cand am timp sa vad ce trebuie facut sa nu mai aghete acolo. DEci mergi la masina apasa pe buton sau invarte de manivela si se va deschide ...
  • george_gopo

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
am avut si eu o problema cu turela la un vectra A....am schimbat butonul de deschis/inchis si acuma merge..dar merge doar jumatate bagata sub cupola...Sad...e posibil sa fii fortat-o cand s-a blocat (am dat-o manula)?
  • rabotta

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Hordy a scris:din cate am inteles nu se prea poate lipi ... toti inlocuiesc materialul cu totul. In schimb am rezolvat partial cu turela. Am vbit cu un prieten de pe forum si el avea aceasi problema si o mai are. A zis ca mi se va deschide lovind turela in cltul din stanga sus pentru ca aclo agata. Asa a si fost ... am apasat pe buton l-am tinut apasat si am lovit putin cu podul palmei si sa deschis de tot. Acu o sa ma uit maine cand am timp sa vad ce trebuie facut sa nu mai aghete acolo. DEci mergi la masina apasa pe buton sau invarte de manivela si se va deschide ...


te rog sa-mi zici daca ai gasit problema cu agatatul si cum a mers demontarea/montarea
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu am dat-o jos e o operatiuen care necesita ceva timp liber de care eu nu dispun. E important ca merge sa deschid turela chiar dak apasando sus. O sa ung ceva "balamale " pacolo sa nu fie de la ele nefiind f utilizata sa se fi intepenit. Oricum e bine ca se deschide totusi e un pas mare
  • rabotta

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Hordy a scris:Nu am dat-o jos e o operatiuen care necesita ceva timp liber de care eu nu dispun. E important ca merge sa deschid turela chiar dak apasando sus. O sa ung ceva "balamale " pacolo sa nu fie de la ele nefiind f utilizata sa se fi intepenit. Oricum e bine ca se deschide totusi e un pas mare


ai dreptate momentan merge si la mine fara sa o mai lovesc sa vedem cat tine faza.
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
la mine inca merge okei am curatat-o cu WD40 si acuma merge ceas
  • rabotta

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Hordy a scris:la mine inca merge okei am curatat-o cu WD40 si acuma merge ceas


ok incerc si eu cu wd 40, ms
  • tatalor

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1995 c16nz2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2007

  • Mesaj Privat
salutare opelisti ,am avut aceeasi problema cu turela,era rupta o ureche de la mecanism.era din aluminiu,am confectionat una de tabla si merge perfect.Ca sa aveti acces la mecanism trebuie sa desurubati cele sase suruburi cu care e prinsa sticla cu o tubulara de 8 si la urma puteti da cu wd40 pe calea de rulare adica pe sina.Dupa ce terminati aveti grija la reglajul geamului ca o sa va ploua in freza.good luck.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR