Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cum fac sa fac farurile sa bata mai sus, pentru ca ale mele pe pozitia 0 bat prea aproape. Am vazut ca sunt doua reglaje la fiecare far, unul care face reglajul pe verticala si unul pe laterala dar am invartit cel pentru verticala si nu face nimic.
Skip ads

  • g_poturlu

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salutare,

Cel mai probabil mecanismul de reglare este defect. Se intampla acelasi lucru la ambele faruri? Daca mecanismul este defect nu-ti ramane decat sa incerci sa le "reglezi" din mecanismul de prindere pe caroserie.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
da se intampla acelasi lucru la ambele faruri. cat de mult (cate ture) trebuie sa dai ca sa se simta ceva?
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
cand e intuneric afara pui masina cu farurile aprinse in fata unui zid cam la 2 metri si reglezi "ad labam", empiric, si vezi cum se muta lumina mai sus sau mai jos.
succes
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Lasa-le incolo de ziduri si distante - faci rost de 8-10 lei noi si mergi la un service. Dureaza 5 minute...
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Il sustin pe kapix pentru ca dc faci tu asta s-ar putea sa te trezesti ca noaptea orbesti lumea !!
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
nu e mare diferenta, se pot regla la fel de bine la un perete la 10 m distanta (nu la 2), dar efectiv nu merita deranjul. Costa putin, se rezolva in timp foarte scurt, nu trebuie sa fie noapte s.a.m.d.
  • MadDawg

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2005

  • Mesaj Privat
...si sunt reglate super. Ca eu le-am reglat la zid, dar pentru ca nu imi placea cum bat, m-an dus la service, am dat 60.000 si....gata.
Skip ads

  • dragoshel

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Oare se pot regla si din bec ?Adica efectiv din soclu.La mine bateau excelent pana am schimbat becurile de faza lunga si de atunci mi-am umplut frigiderul de carne.Stiu ca exista langa targul din Vitan langa sere un atelier specializat pe lucrul asta.

Mai stiti altele ?
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
mai era un topic pe tema asta...

nu se pot regla din soclu sigur...ai cele 2 parghii pentru vertical si orizontal...

mai e un service prin spate pe la Mall, pe Dudesti coltz cu Brailita - is intr-o curte mare - cumva pe diagonala cu depoul Dudesti

acolo le-am reglat eu - a fost vreo 100mii acu un an
  • MadDawg

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Pai soclul ala ale trei taieturi pe margine, si este o singurta pozitie in care poate intra becul. Deci NU.
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
eu zic sa nu va zgarciti la 100k si sa mergeti sa le reglati la un service cu aparat de masurat distanta luminii, nu e un lucru de neglijat vizibilitatea noaptea.
Skip ads

  • MadDawg

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2005

  • Mesaj Privat
MadDawg a scris:... eu le-am reglat la zid, dar pentru ca nu imi placea cum bat, m-an dus la service, am dat 60.000 si....gata.

Pai eu ce spuneam mai sus? Very Happy
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Eu când am luat maºina îmi bãteau în X adicã farul din dreapta bãtea în sânga, iar cel din stânga bãtea în dreapta ºi prin pomi vedeam toate pãsãrile iar pe drum mai nimic. Asta am observat-o într-o noapte când era ceaþã. Mi se întâmplã mai rar sã merg noaptea. Însã sunt adeptul luminilor bine reglate. Le-am reglat eu în faþa unui zid dar asta provizoriu fiindcã intenþionez sã-mi iau alte becuri ºi sã merg sã le reglez cum trebuie. La dacie însã am lumini super mai rar am vãzut aºa ceva asta ºi datoritã farurilor noi puse (4 la numãr) dar ºi bine reglate. Am ºi proiectoare însã faza lungã nu prea o folosesc decât în momentele când cel ce vine din faþã se încãpãþâneazã sã dea fazã scurtã. La opel însã merg cu fazã lungã ºi nu am nici 70% lumini cât am la dacie pe scurtã. Acum am montat ºi proiectoare care nu sunt prea strãlucite þinând cont cã nu am gãsit ceva mai bun care sã încapã în locul din barã. Nu am mers noaptea sã vãd cum se comportã dar nu sunt mulþumit de luminiile care le am la opel.
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
MadDawg a scris:Pai soclul ala ale trei taieturi pe margine, si este o singurta pozitie in care poate intra becul. Deci NU.


Si la mine are tot trei taieturi pe margine (becul H7), am schimbat eu becurile, dupa am vazut ca bat tare aiurea (nici nu mai mergeam noaptea, de teama sa nu orbest pe nimeni, plus ca nu vedeam nimic, stangul batea in dreapta sus, iar dreptul la 1,5 metri in fata); uitandu-ma mai atent, am observat ca becurile erau puse invers, adica cu susul in jos, deci se pot pune invers.
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
initial imi bateau crucis si sus! am incercat sa le reglez eu si a iesit un drac! acum nu mai vad nimic.parca bat in jos si in laterale.in afara de service stie cineva cum se procedeaza?
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
deschizi capota si ar trebui sa ai in stanga si in dreapta 2 cauciucuri gen dopuri (in drpetul farurilor).Bagi o surubelnita dreapta si incepi sa invarti pana observi ca se misca lumina in sus sau in jos si le reglezi cum vrei.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Preferabil pui masina cu fata spre un zid sau gard ca sa ai ghidaj Wink
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
mercy.in post am scris ca eu le-am reglat dar prost!
banuiesc din cite mai cunosc eu ca exista ceva pasi ce trebuie respectati si anumita distanta fata de zidul unde reglezi si exact unde trebuie sa bata lumina ma intereseaza!
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
distanta aproximativ 6 m, farul din stanga trebuie sa fie un pic mai jos decat cel din dreapta
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR