Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Se da un Astra G 2001.
Vreau sa stiu daca se aprinde vre-un martor de faza scurta la cuplarea acesteia. De ce intreb asta. Astazi mi-am schimbat niste leduri si am observat ca langa martorul de faza lunga, mai am un bec de faza scurta, bec care este bun (din pct de vdr functional) dar nu se aprinde cand pun faza scurta. Sa fie oare defectiune sau asa trebuie sa fie. Pun si niste poze.





Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca bine vad eu acela nu e bec de faza scurta (nici nu exista asa ceva) ci e cel pt farurile de ceata. Smile
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Asa este. Becul de faza lunga este intre cel de proiectoare si cel de la lampa de ceata spate.
Un martor de faza scurta nu trebuie sa aiba acele linii paralele taiate de o alta curba cum e la cel de ceata.
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Asa m-am gandit si eu prima data, dar nu se aprinde nici la ceata. Am tins sa cred ca ar fi de faza scurta. Mi-a mai zis cineva ca nici la el nu se aprinde la faza scurta si nu stiam cum tre sa fie. Deci se pare ca nu am scapat de defectiune.
Skip ads

  • kT
  • **
  • 215 mesaje
  • din 21 Sep 2007
  • Astra 2001 Y17DT
  • Bucuresti
  • kT

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu exista martor de faza scurta la Astra G.
Daca poza nu e in oglinda (si nu pare a fi), martorul respectiv e pentru proiectoarele de ceata.
Indicatorul de faza lunga are in stanga pe cel de proiectoare, iar in dreapta pe cel de stopuri de ceata.
Cel putin asa e la mine... Tot G din 2001.
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Va multumest pt sfaturi. 3-0 Smile faptul ca nu imi functioneaza la ceata m-a indus in eroare. Iarasi ii este dor la Astra de mine. Smile
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Acum am primit confirmarea: este de proiectoare, dar cum nu le am instalate e normal sa nu functioneze. Cel de ceata este de partea cealalta a fazei lungi si are culoarea rosie-caramiziu.
  • kT
  • **
  • 215 mesaje
  • din 21 Sep 2007
  • Astra 2001 Y17DT
  • Bucuresti
  • kT

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sper ca stii ca proiectoarele si stopurile de ceata (implicit si martorii corespunzatori) se aprind doar daca ai cel putin luminile de pozitie aprinse...
Spun asta pentru ca si eu, necitind manualul de utilizare, am crezut ca e vorba de o defectiune, pana intr-o zi... cand am descoperit "America", la o intalnire Opel Smile
Skip ads

  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Da am stiut. Mersi oricum pt promptitudine. O sa modific legaturile si o sa-l pun pe faza scurta pt ca se intampla sa o las aprinsa in timp ce astept in masina, si macar asa o sa am in indicator.
  • kT
  • **
  • 215 mesaje
  • din 21 Sep 2007
  • Astra 2001 Y17DT
  • Bucuresti
  • kT

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca faci asta, poate ne spui si noua ce ai modificat pe acolo. Or mai fi si altii interesati. Cred ca m-ar tenta si pe mine modificarea asta...
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ovilio`f a scris:Da am stiut. Mersi oricum pt promptitudine. O sa modific legaturile si o sa-l pun pe faza scurta pt ca se intampla sa o las aprinsa in timp ce astept in masina, si macar asa o sa am in indicator.

@Ovilio'F eu am facut modificarea asta .Nici eu nu am proiectoare montate . Eu nu am desfacut bordul pentru asta.Am luat un fir , i-am atasat un papuc electric tip mama. Papucul electric l-am introdus intr-unul din slotul liber de la releul (LIPSA SI EL) de proiectoare. Daca ai o schema cu amplasarea releelor si a sigurantelor poti sa il identifici usor.
Este vorba bine inteles de blocul de relee si sigurante din cabina, din spatele torpedeului acela micut.
Celalalt capat al firului se leaga la o siguranta rosie din prima COLOANA , este cam a 2 sau a 3-a in prima coloana , cum privesti de jos in sus .
Oricum daca ai un aparat de masura poti identifica cand apare tensiune pe siguranta respectiva, adica la aprinderea fazei mici.
Atentie cum legi papucelul acela electric de care am pomenit , sa nu il pui la masa.
Iata un link catre o discutie mai veche :
https://www.clubopel.com/vie...artor+proiectoare
dezavantajul era insa ca martorul de proiectoare se aprindea si cand puneam doar pozitiile.
Acum am renuntat la ideea de a lega pe acea siguranta (18 parca) si am gasit tensiune la aprinderea fazei mici pe alta siguranta (acum nu ii stiu numarul de aceea ti-am zis sa o identifici cu un aparat de masura).
Modificarea asta o am facuta de 6 luni si merge fara nici o problema
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns. Bordul l-am desfacut pt a pune niste leduri. Ma pun pe citit sa vad cum sta treaba cu modificarea.
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai dat jos bordul , poti identifica - pe mufa mare - pinul care duce/aprinde martorul de proiectoare si sa il legi direct la aprindere faza mica.Dar daca intre timp o sa vrei sa pui proiectoare pe ele ? De aceea eu am optat pentru varianta asta , este reversibila.
Acum lucrez la aprinderea unor martori de bord nefolositi in prezent , ptr. ca vreau sa le dau alte functii : de exemplu aprinderea semnului de trailler caravan (cel verde), aprinderea martorului de xenon etc.
Pentru configuratia pinilor de la mufa poti consulta TIS , ai toate schemele electronice acolo.
Uite si o schema , scanata ce e drept cu identificarea firelor, ledurilor din bord , a culorilor firelor de pe mufa mare care se vede si la tine in prima poza :


Scuza-mi scrisul , dar altul nu am . Very Happy
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Prima varianta este mai fiabila. Ma pun pe googalit. Smile
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Care este prima varianta ? Pai ce crezi ca ve-i gasi pe Google ?
Nu cred ca o sa gasesti ceva vreodata in acest sens. Vezi link-ul pus de mine mai sus. Timp de realizare : nici 5 minute, cu tot cu pregatirea firului.
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ma refer la varianta cu tabloul de siguranta, iar de googalit, ma refeream la partea de citire, invatare, intelegere, verificare Smile. Pai nu stii cu zic americanii cand nu stiu o chestie si tre sa caute: "Google it" Smile
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Varianta cu tabloul de sigurante este cea mai buna! Vezi poza pusa de mine care apare in linkul acela vechi. Eu asa am facut , singura deosebire acum este insa de 2 saptamani am luat curent de pe alta siguranta care se afla in PRIMA coloana (de la stanga la dreapta cum te uiti la tablou). Pentru mai multa convingere masoara cu un voltmetru aparitia tensiunii de 12Vcc la aprinderea fazei mici. Siguranta este de culoare rosie si este cam a 3-a in coloana. Acum nu mai stiu numarul ei.
Schema postata de mine este desprinsa din Opel TIS. Daca ai asa ceva acceseaza programul la partea de Wiring Diagrams -> Instruments
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
@ddf: daca am inteles eu bine, ai pomenit ceva de martor xenon. Pe unde este asta? Eu l-as pune pe asta pe faza scurta pentru ca am pus proiectoare si martorul functioneaza corespunzator. Si daca stii deja este iluminat cu led sau cu bec? Si cablurile pana la el ar fi trase?
Si cel de trailer, despre care stiu unde e, cum pot face sa se aprinda cand agat remorca si semnalizez (ca asa mi se pare ca ar trebui sa faca)? Nu am avut carlig din fabrica, l-am pus eu si conexiunele le-am facut la triple ca nu am gasit mufa aia pe care o au cele cu carlig pus de fabrica?
Mersi anticipat!
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@Radu Cristian : Si eu incerc sa rezolv aceste ,,probleme" . Mai sus am postat o schema in care se descrie configuratia pinilor la mufa bordului . Pentru Caravan Trailer este pinul 7 , firul are culoarea WhGn 0.35 grosime. Si din cate se vede in schema este un bec , nu un led smd . In schema alimentarea becului este deja facuta, deci prin punerea la masa a pinului 7 becul ar trebui sa se aprinda.Daca nu se aprinde poate nu are becul sau este ars.
In mod identic ar trebui sa decurga problema si pentru xenon light pinul 15 culoare BnBu gros0.5 . Martorul din bord este un led smd , dupa cum arata schema.Este alimentat cu +12 Vcc deci mai are nevoie doar de ,,-".
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Mersi de info.
Sa inteleg ca pentru a se aprinde martorul de xenon la faza scurta trebuie cumva sa fie pus la masa ledul in timpul cat faza scurta este aprinsa. Ai idee daca ledul este deja acolo sau trebuie pus? Si inca ceva, nu m-am exprimat eu prea bine data trecuta dar ma interesa si unde anume pe tabloul de bord este acest martor? M-am uitat prin manual dar nu l-am vazut. TIS nu am, cel putin deocamdata.
Iar in legatura cu martorul de trailer, cand am demontat bordul am vazut ca nu e bec acolo. O sa pun unul dar nu stiu cum sa fac sa se aprinda cand semnalizeaza remorca. Banuiesc ca ar trebui pus la masa in timp ce semnalizeaza remorca...Nu sunt nici prea priceput la electronica...
In fine, tine-ne la curent pe masura ce avansezi...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR