Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
As vrea sa dau un like la postarea de mai sus. Corect 100%.Respect atat pentru corectitudinea informatiei cat si pentru rabdarea de a scrie atata poveste pe care unii dintre noi nu au rabdare nici macar sa o citeasca.

Respect!
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Este sezonul de verificat ce rost au ,ABS-ul ,controlul tractiunii,ESP-ul,diferenta de aderenta in functie de presiunea in anvelopa, latimea benzii de rulare ..
Cei care sunt curiosi pot face acum cateva simulari fara sa forteze prea mult,ambreiajul,articulatiile planetarele etc. Va sigur ca o sa aveti mari surprize intre ce credeati ca se intample si ce-o sa faca masina in realitate.Eu mi-am ales cu mare grija locul de joaca ,am facut toate simularile posibile,am ramas surprins de ce credeam eu ca va fi si am fost nevoit sa exersez mult ca sa pastrez controlul atunci cad eu credeam ca e ceva foarte simplu.
Daca aveti idei scrieti fara frica ,eu stiu sigur ca I urma antrenamentelor am scapat o data cu viata,am evitat multe alte accidente grave ,cele minore nici nu le-am mai contorizat.
Spor la treaba
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca la ,,latimea benzii de rulare,, ati facut referire la latimea anvelopei. La Astra G 1.7 cdti în 3 usi am constatat ca se descurca onorabil cu 175/70 R14 iarna fata/spate insa la Vectra B 1.7TD cu cauciucuri 175/70 R14 e slaba aderenta la viraje pe rotile fata, imi pare ca e ceva mai bine cu 185/65 R14... dar nu cu mult. Rotile sunt umflate la 2.4bar conform cu cartea masinii.

In ceea ce priveste ABS-ul, nu am avut ,,bucuria,, de a-l testa la limita si nici nu-mi doresc... prefer sa merg mai incet iarna si nu investesc in anvelope de iarna ,,premium,, doar ca sa am un fals simt de siguranta cand merg pe zapada/gheata la viteze mari. Acum ca au mai trecut anii nebuniilor... nu ma mai grabeste nimeni si nimic.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR