Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mariusnmc89

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
In ceea ce priveste acel buton de sub pedala de acceleratie, nu va sfatuiesc sa il scoateti, desi se desface, in principiu, usor. Aceea reprezinta o siguranta pentru cablul de acceleratie care impiedica ruperea acestuia. Scoti acel buton si risti sa rupi cablul.
Cat despre viteza maxima...cred ca x20xev este unul dintre cele mai bune motoare de capacitate pana in 2.0 L. Astra Bertone are si turbina pusa pe acest motor, lucru ce ii da o putere de 190 cai, fapt ce sugereaza rezistenta acestui motor.
Personal, am atins 100 km/h in aproximativ 8.5-9 secunde, in conditiile in care am niste amortizoare destul de uzate, iar asta joaca un rol destul de important.
Viteza maxima pe trepte obtinute de mine (aproape de plafonare pentru fiecare treapta) :
1 ~ 50 km/h
2 ~ 100 km/h
3 ~ 150 km/h
in 4 si 5 nu am mai facut testul.
Maxim am dat 190 km/h, dar m-am oprit din motive obiective ( niste curci erau pe asfalt Razz). Sunt absolut convins ca aceasta masina depaseste cei 210 km/h desemnati de constructor
Skip ads

  • mariusnmc89

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Revin cu o completare. Acel prag de 210 km/h desemnat de constructor reprezinta punctul peste care ei nu mai garanteaza integritatea si siguranta masinii. Este ceva de genul: daca treci de acel nivel descris de ei ca fiind maxim, o faci pe raspunderea ta, riscand tot ceea ce implica acest lucru. Numai bine si drive safe !
  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
mariusnmc89 a scris:In ceea ce priveste acel buton de sub pedala de acceleratie, nu va sfatuiesc sa il scoateti, desi se desface, in principiu, usor. Aceea reprezinta o siguranta pentru cablul de acceleratie care impiedica ruperea acestuia. Scoti acel buton si risti sa rupi cablul.
Cat despre viteza maxima...cred ca x20xev este unul dintre cele mai bune motoare de capacitate pana in 2.0 L. Astra Bertone are si turbina pusa pe acest motor, lucru ce ii da o putere de 190 cai, fapt ce sugereaza rezistenta acestui motor.
Personal, am atins 100 km/h in aproximativ 8.5-9 secunde, in conditiile in care am niste amortizoare destul de uzate, iar asta joaca un rol destul de important.
Viteza maxima pe trepte obtinute de mine (aproape de plafonare pentru fiecare treapta) :
1 ~ 50 km/h
2 ~ 100 km/h
3 ~ 150 km/h
in 4 si 5 nu am mai facut testul.
Maxim am dat 190 km/h, dar m-am oprit din motive obiective ( niste curci erau pe asfalt Razz). Sunt absolut convins ca aceasta masina depaseste cei 210 km/h desemnati de constructor


Daca la masinile cu cablu de acceleratie butonul de sub pedala de acceleratie protejeaza cablul de acceleratie sa nu se rupa, oare la Omega mea care are acceleratie electronica, ce protejeaza? Ma intreb si eu asa de curiozitate...
In ceea ce priveste viteza maxima, fiecare are o masina mult mai buna decat ceea ce dau producatorii si de obicei toti prindem viteze mai mari decat ceea ce e trecut in caracteristici. Se omite un lucru destul de importatnt: abaterea vitezometrului care la 200 K/h este chiar si de 10 %. Este verifcat ca vitezometrul arata 200 km/h, iar in realitate masina nu are mai mult de 192 km/h verificat cu gps, sin aparat radar. Asa ca producatorul nu a scris in caracteristici valori doar teoritic. In ceea ce priveste obtinerea vitezei de 100 Km/h in 8,5 sec este discutabil avand in vedere ca producatorul da 10,5 sec
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar am observat ca noi in general obtinem viteze mai mari decat cele date de producatori, obtinem viteza de 100 km/h in timp mai mic decat cel dat de producator, iar in ceea ce priveste consumul, masinile noastre sunt atat de bine pilotate incat obtinem consumuri mult mai mici si in regim extern dar mai ales urban decat cele prevazute in caracteristici.
Ce sa facem daca masinile si bineinteles noi suntem cei mai buni...
  • mariusnmc89

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Faptul ca tu ai acceleratie electronica e un argument solid impotriva explicatiei mele si este posibil sa ai dreptate. Eu, unul, asa stiam, din ce am citit si pe alte forumuri si din ce i-am intrebat pe mecanici. O explicatie direct de la constructor nu am. Poate ai tu. In ceea ce priveste acceleratia si viteza maxima, am dat doar valori aproximative. Ca in loc de 9, au fost 10 sau 10.5, cred ca intra intr-o oarecare marja de eroare. Nu sunt nici pilot si nici un sofer foarte priceput, ci doar un posesor de masina care lasa niste idei pe un forum, pe un anume subiect si din experienta proprie. Iar in legatura cu viteza maxima, nu cred ca acel constructor a masurat cei 210 km/h cu un gps. Eu am spus doar ce mi-a aratat mie masina. Daca ea minte, atunci sa imi fie iertat faptul ca mint si eu la randu-mi, fara intentie. Si pentru incheiere, tin sa precizez ca nu sunt nici pilot si nici nu conduc cea mai tare masina. Si nici nu incerc sa imi laud in vreun fel "marfa" pentru ca nu as avea niciun interes in asta. Sper ca de data asta m-am facut bine inteles de catre toti cei care citesc acest topic. Numai bine!

P.S. Eugen, daca ma consideri un neavizat, nu lua posturile mele in seama. E simplu
Skip ads

  • oviprof

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Opel Omega B X20xev din 95, 2.o benzinar, ceasul imi arata 210 km/h. Nu stiu daca e o viteza reala sau doar asa arata ceasul.
Totodata nu stiu daca mai mergea sau nu fiindca am luat piciorul de pe acceleratie si n-am mai incercat a doua oara. Senzatia e destul de ciudata.
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mariusnmc89 a scris:Revin cu o completare. Acel prag de 210 km/h desemnat de constructor reprezinta punctul peste care ei nu mai garanteaza integritatea si siguranta masinii. Este ceva de genul: daca treci de acel nivel descris de ei ca fiind maxim, o faci pe raspunderea ta, riscand tot ceea ce implica acest lucru. Numai bine si drive safe !


chiar asta ziceam mai sus..mersi ca esti de acord:D
deci aea e viteza garantata..Very Happy
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
consumul la multi dintre colegi este din 'oz'..asta e adevarul..
adica 2,5i papa cat al meu in oras un gumoi de dti..multi cam mint aici pe forum si nu e frumos! ''mariusnmc89 '''are perfect dreptate
  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sal . eu am x25dt din 96 . pana la 180 km/h se duce fara probleme , dar de la 180 spre 200 o ia mai greu un pic doar daca da de un pic de vale. dar tinand cont de faptul ca e o masina fabricata in 1996 deci are atatia ani eu sunt f multumit de ea . la turbina nu am umblat niciodata cum am vazut pe la altii ca schimba paleti ,joc la ax etc . daca iera noua si nu mergea cum trebe mai zicezm si eu ca nu-s multumit. plus de asta ea este caravan si e mai grea cu aproximativ 100 de kg decat berlina iar in certificat are trecuta 195 viteza maxima ,deci eu zic ca e bine asa . numai bine la toti . bafta !
Skip ads

  • Nicu Urs

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Omega 1995 2.5 td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2009

  • Mesaj Privat
sincer in Germania am mers cu 220 km/h...omega 2.5 td 131 cp din 1995
  • octavian4

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
iulius a scris:vrei sa vezi aproape sigur viteza? foloseste un GPS. dar si ala are o eroare.
problema nu este cit de repede am mers ci cit timp pot sa merg cu 190km/h ori aici omega le bate pe toate (vectre astra ...etc)+ persoane si bagaje


Corect, eu in general merg tare cu masina, de cand o am, pe autostrada merg foarte rar sub 170km\ham este 20.000km si 75% din ei facuti pe autostrada! N-am nici o problema cu masina! DEOCAMDATA Smile)
  • sandocan

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2007

  • Mesaj Privat
eu am omega 2.2dti din 2001 mai mult de 205km/h nu a luat Smile nush cu chip tuning daca o ajuta intr un fel sau altu
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu cu migul meu am prins pana acum 170 km\h testat si pe gps soft garmin, insa cu inca 3 persoane la bord si imi era teama sa o mai incerc. Am mers pe A2 noaptea, drum uscat, 10^C si cu consumatori gen muzica si clima. nu e mult, stiu ca mai putea, insa cauciucurile pe fata sunt sanie si discurile cam ovalizate...amortizoarele s[ate cam uzate si face balans, asa ca voi mai incerca cat de curand, daca nu la primavara Wink
Referitor la consum la acea viteza de 170 km\h, daca e mentinuta cat se poate, consumul la 2.2 dti este cam de 8L%, insa daca intervine vreun obstacol gen un amarat de Wv, atunci consumul ajunge la 10L% Wink


Ultima modificare facuta de secarianu la Dum 15 Nov, 2009 9:21 pm
Skip ads

  • george geo

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6 DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
am testat-o si eu putin! Rolling Eyes
am iesit pe autostrada si am pus-o la treaba(omega a (c20ne)! 100km/h - 140km/h - 180km/h - 190km/h - 200km/h!
probabil ca mai mergea pana la 210km/h dar ce sa-i faci!?!? traficul.......
mai mult ca sigur nu e viteza reala dar atat a aratat vitezometrul!
  • sfantu13mm

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2009

  • Mesaj Privat
omega b din 97 x20xev 2.0 16 valve 100kw 230km/h pe ceas
  • omega2222

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2009

  • Mesaj Privat
pe autostrada in austria 230 km la ora e o bomba masina trebuie sa sti sa o ti pe drum
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu am fost mai modest, m-am multumit cu 197km / h , pe un drum cu 2 benzi. mi-era frica sa dau mai mult ca am cauciucuri reesapate pe fata si nu vream sa decolez. omega b x20xev an 94.
  • cip opelomega

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Pe autostrada burgos -madrid spania bot in bot cu un audi a4 de 2004 220 si un pic km/h.Toata treaba e ca a mea x25td din 1998 incepind de la 160 imi taie motorina si trebuie sa fac pedale,las de accelerat si o calc inapoi,asa ma lasat si acum si audile a plecat.Pierd mult pentru ca in acest timp turbo pierde din putere.Am mers cu acel audi si stiu ca ajunge la 240si mai bine dar e in 6 trepte.Dar nu ma las pina nu-i dau tot ce poate si cum am vazuto eu ajunge la 230si.Adevarul e ca, e mare ,si la 220 are destula stabilitate pentru anii ei. Apropo eu cred ca vitezometrul de pe masina da mai bine decit gps.chiar si intr-o rotunda cind intri gps ramine in urma.e parerea mea
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
omega2222 a scris:pe autostrada in austria 230 km la ora e o bomba masina trebuie sa sti sa o ti pe drum

*
Aproape cat un Astra G 1.7 DTI... (semnat... marmota MILKA...)
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
sfantu13mm a scris:omega b din 97 x20xev 2.0 16 valve 100kw 230km/h pe ceas

*
O fi fost ceas cu cuc... Razz
  • laur702

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega 1996 y25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am 2.5td masina cat si motorul sunt impecabile adica in stare fuarte fuarte buna , are 7 luni de mers prin romania si am mers cu 210km si avea peste 4000rtpm pana in 4500rtpm , pe A2 bucuresti pitesti , cam pe aici zic eu ca este maximul , avand in vedere ca in bord scrie 220km pedala se afla pe la trei-sfertul cursei zic eu dar un sfert cam cat zic eu ca mai avea ramasa nu mai facea nimic am tinuto asa un minut doua si gata am lasato la 100 ca tin la viatza mea , masina sta bine pe strada dar la viteza aia nu cred in nimeni si in nimic mai ales in miracole .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR