Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • taxiboy

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Concret : o firma cu renume (alta decat Opel) si-a mutat fabrica cu totul din Spania dupa ce au aparut probleme la masinile facute acolo. Firma respectiva avusese in Spania angajati spanioli cu pregatire si mentalitate specifica.
O paralela se poate face foarte usor si la fabrica Opel din Spania.

Din punctul meu de vedere e suficient sa ma puna pe ganduri.
In cazul in care masina pe care lumea o are deja este fabricata in Spania, pastila este mai amara, intr-adevar.

ps: comparatia era de fapt Turcia - Germania (Audi).
Skip ads

  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Tu fa parelele in continuare , tipic pentru un roman , esti roman nu ? Vrei sa vorbim despre mentalitate ? Pe privat atunci nu are rost sa facem forumul mess
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ce ma surprinde, taxiboy, este cu cata siguranta sustii niste lucruri de care nu poti fi sigur (ca sa nu zic aberatii).
Tu esti sigur de motivatia firmei respective cand a mutat fabrica in alta parte?
De aia o fi mutat si Nokia fabrica din Germania in Romania?
  • taxiboy

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
si pe mine ma surprinde lenea de a arde niste neuroni a unora.
sa recapitulam. mazda face fabrica in spania. de ce? cel mai probabil impozite mai mici,timp livrare in europa mult mai mic, atat piese cat si masini deci pret total mai mic.cred ca a mutat fabrica in japonia doar de amorul artei, iar problemele mazdei 2 generatia veche nu au influentat cu absolut nimic aceasta decizie. neah..si cand dealerii sustin aceasta poveste noi tot inchidem ochii ca doar ne e frica sa spunem (poate ne acuza unii-altii ca avem "mentalitate de romani") ca atunci cand s-a tras linie totalul a fost urmatorul : spaniolii au facut treaba mai proasta decat o fac japonezii. Dar asta este valabil pt Mazda !
eu nu am facut decat sa ma intreb daca nu cumva fac si vor face acelasi lucru si pt Opel !
acum va este clar ?
iar daca respingeti cu indarjire chiar si probabilitatea mica ca acest lucru sa fie adevarat, atunci va anunt ca faceti parte dintr-o categorie covarsitoare a romanilor, aceea cu "ochelari de cal" pusi pe ligheanul cu materie cenusie.
titlul thread-ului este "Fabricare Corsa in Germania sau Spania".eu am privit acest thread ca pe o intrebare si am adus argumente : semne de indoiala legate de abilitatile spaniolilor (exemplu: patania Mazdei in aceasta tara) si abilitatile indiscutabile ale nemtilor (renumele cladit in timp si calitatea; exemplu : Audi facut in Turcia si comparat cu cel facut in DE).
ori cand primesc ca si contraargumente numai si numai aceeasi "placa" gen : "esti roman cu mentalitate de roman", atunci incep sa va pun la indoiala "varsta".
cand cineva dintre voi va veni si va spune "domne' , uite ce bine au lucrat spaniolii cu ocazia X, dandu-le clasa germanilor sau mai stiu eu cui" , atunci imi voi cere scuze (este vorba strict de produse non-spania facute in aceasta tara; se cerceteaza POSIBILITATEA ca spaniolii sa fie incapabili sa se adapteze 100% standardelor de calitate impuse de anumiti producatori non-iberici). pana atunci..eu am insistat ca masina pe care o astept sa vina din DE si sa fie produsa acolo, bineinteles. de pierdut nu am nimic, numai de castigat.

@Batman : "plecarea" nokia din DE nu a fost precedata de nici un val de nemultumiri la adresa produselor facute acolo, din contra. in cazul mazda "mutarea" a fost facuta aproape imediat dupa semi-esecul cu mazda 2 (sa fim diplomati totusi).
cam mare coincidenta.
Skip ads

  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu am respins cu indarjire , am si spus : exista vreo dovada cum ca ar fi una mai buna decat cealalta ? Daca mutam discutia in sfera germania versus spania si discutam despre masini este evident ca oricine ar spune ca nemtii se pricep mai bine. De acord , insa si in germania si in spania acele masini sunt facute dupa anumite standarde care dupa parerea mea sunt aceleasi. Deci ? Am ajuns in punctul in care vom spune :
- spaniolul 1 nu a strans bine colierele
- spaniolul 2 nu a pus un senzor
- spaniolul 3 nu a verificat masina
Daca continuam discutia aici vom ajunge : cum ca acel spaniol nu e la fel de capabil sau nu are tragere de inima ca un neamt . Si mie mi se pare un lucru cam greu de demonstrat . Prin urmare sa ne vedem linistiti de gropile noastre, va asigur (taxiboy) ca atat spaniolii cat si nemtii nu-si vor pune niciodata astfel de probleme cum facem noi. NICIODATA ! varsta mea este 23.
  • taxiboy

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
perfect de acord. nu exista nici o dovada concreta si palpabila. insa am adus eu un mic semn de intrebare. atat am vrut sa subliniez. daca vreti, tragem linie si pana in momentul asta Germania are bile albe, iar Spania macar o frimitura de bila neagra Smile
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu unu sunt de acord cu expresia ca "neamtul a inventat surubul" plus de alta nu este facuta in zadar reclama aia la Wolkswagen la sfarsitul careia si zice "VW dass Auto" asa e si la Opel Smile
"Pe ce pune nemtul mana e sfant."
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Fiecare are parerea lui , mi se pare normal ... E prea mult sa spui "pe ce pune neamtul mana e sfant" erori pot aparea oriunde , si ei sunt oameni deci pot gresi (sunt sigur ca au gresit ) . Numai bine
Skip ads

  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Let's just quit it....e aiurea..discutam empiric si cutumic...daca e sa o facem ca la carte..luam esantion reperezenatativ din masini fabricate in ambele tari si asa mai departe...restul e discutie si pareri personale..care evident trebuie respectate dar nu impuse ca fiind reguli stabilite de cand lumea
  • runner4fun

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ba baieti .... eu bag deseama ca voua va place sa discutati in contradictoriu la nivelul unor pusti de liceu (poate asta si sunteti), fara sa scoateti ceva constructiv din asta.
Masinile fabricate pentru Europa de Est sunt mai proaste calitativ decat cele fabricate pentru occident, indiferent in ce fabrica sunt facute.
Eu am o corsa D cumparata din Romania si la 19 000 km are o gramada de hibe: trepideaza de la 120 km/h (explicatia celor de la service - cauciucurile), la un drum mai lung pe ploaie s-a ars motorasul de la stergatoare, la prima cheie oscileaza relantiul (si credeti-ma nu e din cauza benzinei), tot la prima cheie se aude un zgomot de frecare a unei curele, la drum mai prost se aud zgomote la usi (explicatia celor de la service: cei de la spalatorie sunt devina ca ia vaselina de pe inchizatoare cu jetul).
DACA VREI MASINA BUNA CUMPAR-O DIRECT DIN GERMANIA. Am avut opel second cumparat din Germania de peste 100 000 km care se comporta mult mai bine decat caruta asta facuta pentru EST-EUROPENI.
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Clubul liceenilor te saluta si iti multumeste ca ai redeschis topicul Shocked ... Imi pare rau pentru hibele masinii tale, sunt sigur ca se pot rezolva
ps1 : nu mai scrie cu Caps Lock
ps2 : un pic mai temperat Wink ( fara apelative gen "fratioare")
  • runner4fun

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Si eu te salut pe tine "umblaretz"... Si eu sunt sigur ca se pot rezolva problemele, insa ideea era alta.... imi pare rau ca nu am fost destul de explict ca sa intelegi si tu. Am vrut sa zic ca o masina cumparata din RO foarte putin rulata are atatea probleme (mai mult sau mai putin grave).
Cat despre temperamentul meu nu cred ca esti tu in masura sa il temperezi...
Numai bine!
Skip ads

  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
runner4fun a scris:Ba baieti .... eu bag deseama ca voua va place sa discutati in contradictoriu la nivelul unor pusti de liceu (poate asta si sunteti), fara sa scoateti ceva constructiv din asta.

runner4fun a scris:imi pare rau ca nu am fost destul de explict ca sa intelegi si tu.

Pe un forum public se combat ideile, nu se combat persoanele. Era mai bine daca iti exprimai doar parerea despre subiectul acestui topic: care sunt mai bune, cele fabricate in Germania sau cele fabricate in Spania.
  • runner4fun

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Asta am si facut..
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere am incheiat discutia cu tine. Nu vroiam sa te temperez, se pare ca vrei sa intelegi doar ce vrei tu. Daca este vreo problema mai bine discutam pe privat, acum suntem off-topic
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
runner4fun a scris:Ba baieti .... eu bag deseama ca voua va place sa discutati in contradictoriu la nivelul unor pusti de liceu (poate asta si sunteti), fara sa scoateti ceva constructiv din asta.

De ce, tu ai depasit stadiul? Nu pare.... daca iei asa personal tot ce se spune.

Si hai gata ca o dam in off topic.


Ultima modificare facuta de Maverick la Mie 22 Oct, 2008 2:06 pm
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
runner4fun a scris:Cat despre temperamentul meu nu cred ca esti tu in masura sa il temperezi...

Corect! Umblaretz nu e psihiatru! Exclamation
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@umblaretz - mai tu lucrezi undercover la uzina din spania Laughing sau la vrun dealer Opel de esti ferm convins ca cele din Spania sunt la fel ca cele din Germania. Eu sincer incep sa cred in fabula asta cu tarie sau probabil in zicala ca "Nu se mai fac masini ca alta data"
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ca nu se mai fac masini ca alta data e adevarat. De asemenea adevarat este si ca una e calitatea masinilor facute pt estul europei si alta e calitatea masinilor facute pt vestul europei.
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu lucrez in domeniu.Si nu sunt ferm convins(cum ai tras concluzia asta ?) doar ca imi place sa discut despre lucruri pe baza unor certitudini. Nu avem noi informatii care sa ne raspunda la intrebarea din titlu, prin urmare ... am incercat sa inchid subiectul. Pe tine ce te convinge ferm ? Sunt lucruri relative, nu mai bine gasim alte subiecte ? Si eu sunt de acord cu zicala spusa de tine, dar nu putem decat sa ne conformam ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR