Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • imperex

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2008

  • Mesaj Privat
buna ziua.
am un opel meriva,motorina,1.7cdti,74kw si nici cum nu ii pot gasi ce probleme are.
cand accelerez iesa fum negru si mult,parca nuci nu mai trage asa bine masina.
Astea de la opel mi-au spus ca e problema la o supapa,altii ca e debitmetru,injectoarele.
In caz ca ma poate ajuta cineva va rog sa-mi scrietii,poate a avut cineva aceiasi problema.
Mersi,Vasile,astept raspunsurile voastre
Skip ads

  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salut.
sigur ai una din cele doua probleme enumerate mai jos :
- unu sau mai multe injectoare duse
- turbina pe duca
Recomand sa mergi sa-i faci o diagnoza la reprezentanta ca daca e vorba de turbina iti va baga ulei in motor si-l va distruge si pe ala.
  • imperex

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2008

  • Mesaj Privat
multumesc de raspuns.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Valva EGR, se curata!
Am patit des si tot asa "mecanicii" spuneau ca nu se curata ci se inlocuieste (ieftin tareeee).
Skip ads

  • imperex

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Valva EGR, se curata!
Am patit des si tot asa "mecanicii" spuneau ca nu se curata ci se inlocuieste (ieftin tareeee).


la fel mi s-a spus si la opel de valva EGR.
Dar ai scris ca ai 'patit des asa ceva',nu s-a rezolvat din prima cu supapa sau asa reapare problema?
ai mers undeva anume sa-ti curete supapa?
Mersi de sfat si astept raspuns.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Inca nu stii cine sunt Laughing .
Mai multi au avut probleme cu EGR (eventual alte diagnostice aiurea), noi (eu si Iulian) facem in mod cursiv curatari la ele pentru cei din Iasi.
Nu e chiar asa greu de curatat dar e ceva de demontat plus secrete/experienta si nu uita neaparat antigel+apa sa ai ca nu e ca la Y17DT, asta e racita. De fiecare data spunem ca facem poze dar nu avem timp, cu miinile murdare si altul care e la rind nu iti permiti...
Succes!
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu recomand o diagnoza deoarece fumul negru poate insemna deseori probleme multiple si grave.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Imperex- Trebuie sa faci o diagnoza dar nu la cei de la reprezentanta, pentru ca probabil nu vor vedea decat codurile de eroare si nimic mai mult. Nu se dau de ceasul mortii sa iti verifice parametri de lucru ai motorului. Sanse f mari sa fie EGR-ul blocat supermurdar( la ce am vazut saptamana trecuta nici nu ma mir Smile ) sa fie obturate canalele de recirculare, clapeta blocata, etc. Vezi ca sunt ceva colegi de ai tai din Cluj care te pot ajuta cu o diagnoza adevarata. Bafta.
PS. Citeste regulamentul si invata ceva din el - titlul trebuie sa fie sugestiv nu ceea ce ai scris tu
Skip ads

  • koko69

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
imperex - Verifica clapetele din galerie daca functioneaza ,pentru ca asa am patit si eu acum ceva timp .Si nu-mi aparea nici un cod de eroare ,dar scotea fum mult si nu tragea bine .
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu te supara colegul, dar ce clapete sunt in galerie, caci u unul nu am vazut nici una.Exista o singura clapeta la EGR, si atat.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
In primul rand verifica furtunele de admisie aer.
De la compresor pana la motor. Eu cred ca pierzi presiune.
  • koko69

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:Nu te supara colegul, dar ce clapete sunt in galerie, caci u unul nu am vazut nici una.Exista o singura clapeta la EGR, si atat.


Bine nu m-am exprimat eu corect .
Am vrut sa spun ca in galeria de admisie se afla un rand de clapete(sau clapeta ) de admisie care sunt pe un ax actionat de o supapa actionata prin vacuum. Si a mea scotea fum mult si nu tragea si bineinteles nici un cod eroare la tester si am rezolvat-o doar dupa ce am dat galeria jos si am curatat-o . La el poate sa fie altceva defect la motor ,oricum trebuie verificat tot circuitul de admisie aer si vacuum-uri dupa cum au zis si alti colegi .
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Repet. Pe galeria de admisie nu exista nici o clapeta, ia uite aici!

Este vorba de throtle body, care se gaseste aici si e singurul care are clapeta. Adica asta.

  • koko69

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat


14 VALVE, VACUUM REGULATOR, EXHAUST GAS RECIRCULATION 97328166 8 51 160
Aceasta supapa nu face decat sa actioneze acel ax cu clapete care se afla montat in galerie .REpet asa este la mine Astra g 1.7CDTI ,80CP,motor Z17DTL
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
pai noi ii zicem prescurtat EGR Wink
  • nexusspy

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2003 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu aceiasi problema , doar ca motorul e z17dth , scoate fum , i-am schimbat motorina si tot la fel.
Am fost cu ea la un service autorizat opel (ma enerveaza operatorii cxa nu ma lasa sa spun cine sunt) si mi-au zis ca nu stiu.
puteti sami recomandati un service in Bucuresti unde cineva stie de problema asta sa o rezolv ?
Multumesc anticipat
  • david_tonnyz

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Alba
  • Masina: Meriva 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Si eu am aceasi problema la motorul meu...adica fum negru dar si un suierat puternic undeva in fata la filtrul de aer in partea dreapta a masini. Suieratul il face numai cand o accelerez mai serios. Credeam ca prinde aer fals undeva pe la furtunele de admisie sau la turbo dar nu e nimic. In rest daca o accelerez progresiv merge bine si nici nu scoate mult fum. Acuma la un prieten pe tester mi-a spus ca supapa egr se blochiaza doar uneori...nu am reusit sa iau codul de eroare dar o sa incerc s-o curat eu supapa...chiar am luat un sprei de curatat supapa egr si turbo scrie pe el. Sper sa nu fie alceva...era fain daca ne ajuta si pe noi cineva cu un filmat pt o curatare mai complexa sau cu niste sfaturi mai clare
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR