Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
se pare ca treaba-i alta, din pacate n-are treaba garnitura aceea; uleiul se prelinge din chiulasa care se pare ca nu se etanseaza cu blocul motor Sad
Skip ads

  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
s-a rezolvat .
inlocuindu se setul de garnituri capac culbutori ;
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
In mod normal - dar ciudat pt ca nu vad ca s-a amintit aici - scaparile de ulei pe la acasta garnitura sunt un semn al scaparii de presiune catre rampa culbutorilor.
La un anumit moment datorita uzurii - se pierde presiune pe la aceasta garnitura - este un fapt dovedit si nu este nou.
Cine oare, nu isi aduce aminte de vechile Dacii Laughing cate aveau cate un furtun coborat de la capacul culbutorilor cate baia de ulei. Se vedea cum pufaia motorul pe acolo......
In mod normal garnitura de culbutori nu are un cuplu de strangere mare - pentru ca in rampa culbutorilor nu ar trebui sa fie presiune. Iar surplusul accidental de presiune este eliberat de buson prin supapa sa. Crying or Very sad
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mariano:
la mine treaba a fost alta, am cumparat setul de garnituri (70 lei) de la un magazin oarecare, am montat garniturile pe capac numai ca la montare cea de la evacuare a iesit din santul/locasul respectiv; dandu-se intr-o parte evident a fost taiata de marginile capacului, lucru care a dus la inundarea bujiilor, distributiei etc...... S-a rezolvat cu 160 lei setul pe original GM, (alt material , alta textura) , acum e alta treaba . E perfect uscat , vorba aia Very Happy
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
mariano a scris:... In mod normal garnitura de culbutori nu are un cuplu de strangere mare - pentru ca in rampa culbutorilor nu ar trebui sa fie presiune. Iar surplusul accidental de presiune este eliberat de buson prin supapa sa. Crying or Very sad


De acord, daca ai buson cu supapa, in caz contrar depinzi de epurator - mai exact de cat de eficient este conceput acesta.
La motorul Isuzu X17DT capacul de ulei nu are vre-o supapa ci este infiletat direct in capacul superior al motorului.
  • ciurliburli

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua!As dori un tutorial sau niste pasi exacti de schimbare a garniturii capac culbutori pentru o zafira A,1.8,Z18XE.Daca exista un binevoitor ii multumesc anticipat.O zi buna tuturor de pe acest forum.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca nici asa ceva simplu nu stii atunci clar esti pe langa tare de tot, scule lipsa si tot asa...mergi la un mecanic ca o sa mai strici ceva.
  • ciurliburli

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspunsul promp.Scule am,strictul necesar,dar din pacate nu am experienta dumitale vasta,dancuciuren Sad .Poate daca ai fi fost in locul si situatia mea,departe de casa,unde fiecare reparatie costa o gramada de bani,poate nu mi-ai mai fi raspuns asa flegmatic.Oricum iti multumes inca o data pentru bunavointa dumitale.Toate cele bune si multa sanatate. Very Happy
Skip ads

  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
buna seara, am si eu o problema: imi da ulei pe la garnitura capacului curbutori, am cumparat garnitura, pana aici totul bun si frumos, motorul este acesta
problema e ca mie imi da ulei si pe langa busonul de ulei.
garnitura este aceasta, e de cauciuc
sa mai pun si silicon oare, ceva sfaturi cei care ati mai schimbat, ar fi binevenit orice, nu am gasit mare lucru pentru aceste tipuri de garnituri
  • ciurliburli

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara!Eu personal,dupa ce am stricat o garniture,am agatat-ocand am montat-o,am preferat la a doua sa pun silicon rosu.Acum e decizia dumneavoastra.O seara buna.
  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspunsul promt, o sa tin cont si cred ca o sa pun si un pic de silicon, problema cea mai mare nu stiu la buson ce sa ii fac, de ce da ulei si pe acolo si cum se poate remedia
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Iti comananzi o arnitura buson.
Skip ads

  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
ok, va multumesc de raspunsuri, acum mai astept sambata sa am un pic de timp liber sa o pot schimba, o sa revin cu rezolvarea
  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salut, din lipsa de timp nu am reusit inca sa schimb garnitura de la curbutori, insa intre timp am mai descoperit ca acel furtun care iese din capacul de la curbutori si intra in acel tub care vine de la debimetru de aer si intra in turbo pierde mai mult ulei ca la garnitura. nu stiu daca e tocmai topicul potrivit dar ceva mai potrivit nu am gasit. ziceam ca daca tot ma apuc de garnitura poate o data cu ea sa mai schimb sau sa remediez o alta problema
motorul e doar informativ nu e al meu de pe masina, am facut sageti care este furtunul cu pricina, multumesc, o zi buna
  • joanovics

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut.Am vrut sa schimb garnitura de capac culbutori,dar nu am reusit sa scot capacul.Dupa ce am scos suruburile,am indepartat cabluri,furtunuri,am incercat sa ridic.Nu se misca deloc,am prins bine,tras cu toata greutatea mea,se misca masina din loc dar capacul nu.Este vreo tecnica speciala de scos,sau este doar lipit bine cu silicon?
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Bobina ai scos? parca mai sant suruburi sub ea
  • joanovics

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2012

  • Mesaj Privat
am scos bobina
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
sunt 10 suruburi,parca,ce tine capacu pe chiulasa
  • joanovics

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Exact,4 in mijloc sub bobina,3 cu 3 la margini.Am curatat bine, ramane de vazut daca scapa undeva,fiind lipit asa.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Bate lateral poate nu o avea silicon mioritic
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR