Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • bonytrombony

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Stie cineva unde pot sa repar o trapa manuala ? al un opel vectra 1.6 din 90 , cand am luat masina nu curgea intr o zi dupa ce am curatat mizeria de pe chedere la o ploaie am constatat ca intra apa scaunele din fata sunt ude leoarca la ploii momentan am sigilat o cu un silicon transparent dar as vrea sa o repar , am fost peste tot si nimeni nu are un set de garnituri ... unde as putea sa o repar sau sa gasesc chedere noi pt ea ? .......
Skip ads

  • m2myo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2007

  • Mesaj Privat
A plouat inauntru? din cate am vazut are niste canale speciale de scurgere inspre parbriz prin stalpii masinii. Oricum..si eu sunt interesat de asa ceva daca are cineva..la mine nu curge in masina la ploaie..doar la spalatorie se observa putina apa pe langa trapa dar la viteze mari..140-190km/h se aude un fashait puternic dinspre trapa..si asi vrea sa schimb garnitura..si mai toate chederele masinii..asa ca daca are cineva informatii magazine eventual si preturi asi fi recunoscator. Multumesc anticipat.
  • bonytrombony

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
da scaunele fatza sunt varza daca sta fara siliconu ala am lasat masina dupa ce am curatat trapa in ploaie 2 zile si scaunele erau imbibate in apa asa ca am sigilat o si nu e o trapa pusa e trapa originala , in rest toate chedarele sunt bune , astea de la trapa vad ca trebe schimbate mi a zis cineva sa incerc la dibas dar nu stiu unde sa ma duc ? si sincer daca ma duc l aei sa mi le puna ma rup la bani sa vina vara si sa curat scurgeerile alea din stalpi ca nu stiam de ele ........
  • dsand86

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: iasi
  • Masina: Kadett 1991 CN16Z
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
bonytrombony a scris:da scaunele fatza sunt varza daca sta fara siliconu ala am lasat masina dupa ce am curatat trapa in ploaie 2 zile si scaunele erau imbibate in apa asa ca am sigilat o si nu e o trapa pusa e trapa originala , in rest toate chedarele sunt bune , astea de la trapa vad ca trebe schimbate mi a zis cineva sa incerc la dibas dar nu stiu unde sa ma duc ? si sincer daca ma duc l aei sa mi le puna ma rup la bani sa vina vara si sa curat scurgeerile alea din stalpi ca nu stiam de ele ........

salut
aceeasi problema am avut-o si eu la kadett-ul meu. asa o luasem de la fostul proprietar...
gaseam scaunele ude cand ploua si nu statea in garaj.
solutia?
pai are 2 canale de scurgere prin stalpi; astea trebuie verificate: deschizi trapa de tot si ai sa vezi gurile de la acele canale, si apoi torni usor apa Wink
daca se scurge sub masina e ok, daca nu e infundat
asa era la mine.
se pare ca fostul proprietar a sudat ceva pe sub masina si aia nu au fost atenti si de la caldura furtunul s-a topit si implicit a inceput sa adune tot felul.
daca le gasesti infundate, poti umbla la ele din interiorul masinii, in stanta, respectiv dreapta jos fata, sub acele plastice, vei vedea niste goluri in caroserie, loc in care se gasesc furtunasele;)
si de acolo treaba e simpla:D
sper sa fie numai atat
spor la lucru

P.S. am si eu o mica problema cu trapa.
ca sa odeschid numai pentru ventilare(in sus) la un unghi de caeva grade merge perfect
dar apoi, ca sa o deschid de tot (spre inapoi, cand intra in plafon) nu merge decat daca intervin pe dinafara si apas un pic pe capetele din fata, si rotesc acel manar in acelasi timp.
si in mers este destul de rau sa nu o poti deschide:(
ce s-ar putea face?
Skip ads

  • sorinned

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Cred ca la vectra a sedan furtunele de scurgere a apei de la trapa trec prin stilpii din spate in portbagaj ,cam prin dreptul arcurilor de la capota portbagajului, apoi pe linga stopuri coborind in podeaua portbagajului sub masina prin doua "mustucuri" de cauciuc "obturate" la capat . Verifica tot acest traseu inclusiv orificiile din colturile trapei spre fata masinii. Succes.
  • dsand86

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: iasi
  • Masina: Kadett 1991 CN16Z
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
sorinned a scris:Salut. Cred ca la vectra a sedan furtunele de scurgere a apei de la trapa trec prin stilpii din spate in portbagaj ,cam prin dreptul arcurilor de la capota portbagajului, apoi pe linga stopuri coborind in podeaua portbagajului sub masina prin doua "mustucuri" de cauciuc "obturate" la capat . Verifica tot acest traseu inclusiv orificiile din colturile trapei spre fata masinii. Succes.


la fel si la kadett, are furtune si in spate Very Happy
um uitat sa zic Razz
  • bonytrombony

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mersi o sa incerc sa se opreasca ploile si ma apuc de treaba Smile daca nu o sa se rezolve inseamna ca e chedaru de trapa dus.......
  • bonytrombony

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am curatat canalele de scurgere am scos siliconu cu greu de pe trapa Smile faza tare e ca dupa ce am curatat tot si scurgerile am facut o poba cu furtunu sub presiune cam 20 de minute si nu intra apa dar la prima ploaie torentiala am gasit iar intr un colt plafonul ud deci nu e de la scurgeri , a si inca ceva in pastea pasagerului la picioare am vazut apa inseamana ca furtu de scurgere de pe partea pasagerului o fi fisurat ,deci am inchis o din nou , am tot cautat chedere noi dar nu gasesc si sincer cred ca costa prea mult si nu stiu daca merita , daca aveti vreo idee sa mi ziceti si mie Smile
  • m2myo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2007

  • Mesaj Privat
bonytrombony a scris:am curatat canalele de scurgere am scos siliconu cu greu de pe trapa Smile faza tare e ca dupa ce am curatat tot si scurgerile am facut o poba cu furtunu sub presiune cam 20 de minute si nu intra apa dar la prima ploaie torentiala am gasit iar intr un colt plafonul ud deci nu e de la scurgeri , a si inca ceva in pastea pasagerului la picioare am vazut apa inseamana ca furtu de scurgere de pe partea pasagerului o fi fisurat ,deci am inchis o din nou , am tot cautat chedere noi dar nu gasesc si sincer cred ca costa prea mult si nu stiu daca merita , daca aveti vreo idee sa mi ziceti si mie Smile


Daca ai apa la pasager la picioare s-ar putea sa nu mai ai capacele de scurgere (eu am pus-o pe a mea pe burta, s-a deformat putin tabla in zona aia si capacele nu mai stau iar atunci cand merg prin ploaie se umesezte mocheta). Uita-te sub masina dupa capacele. Legat de chedere eu am gasit la un magazin iti dau numele in "pm" daca vrei si pot sa iti spun ca un cheder de luneta (pentru vectra hatchback) costa 480ron.
  • bonytrombony

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu am probleme cand intru in apa ideea e ca dupa ce am curatat cananlele de la trapa de scurgere a doua zi am deschiso din nou sa mai tor apa s amai curete mizeria ramasa si atunci am observat ca pe stalpul de la pasager se prelinge apa pe jos cum numai turnam numai intra apa am zis ca o fi ca am turnat prea multa apa dar la o ploaie torentiala sa vazut am inchis o si gata si asa nu prea ami place cu ea si sa o repara sa iau un chedar nou nu se merita merge si fara trapa.
  • ilie81axx

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2013

  • Mesaj Privat
va salut,am si eu o problema cu trapa la vectra mea,este vorba despre trapa electrica, trapa se salta in sus din buton,coboara jos, dar nu intra in plafon, trapa doar se salta in sus ,nu se trage in plafon, butonul da impuls,altceva o blocheaza, ce ar putea fi?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR