Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • RobertG

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 1.9 CDTI 120CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
De acord, sunt la maxim, dar faptul ca acea bucata din spoiler este aplecata, si se inconvoaie spre parte de sub masina, imi da o inclinatie a senzorului foarte mare, si bate fix in asfalt. De acea imi trebuie ori un bumper din acela micut, pe fiecare senzor, ori acea partea a spoilerului, care sa-i ridice la verticala, chiar si mai sus.
Skip ads

  • RobertG

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 1.9 CDTI 120CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am reusit sa o rezolv cu Zafira. Am comandat un bandou de plastic, care vine exact pe adancitura din spoiler, facut special pentru senzori care ii ridica la verticala. Vine peste o saptamana, sper sa iasa treaba buna.

Revin acum, vreau sa montez si pe un Asta Classic Sedan, 2008. Inainte de a da gauri, as vrea sa aflu parerea voastra unde ar fi cel mai bine, sa nu mai intampin problemele ca la zafira .
Si-a montat cineva, ceva poze cu pozitionarea lor ?

Multumesc
  • miky grebanus

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Cine imi poate spune si mie va rog pe unde sa bag firele in protbagaj la un astra h 2005 break fara sa gauresc ceva? ms
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu am Astra g break : am desfacut tripla din cele 2 suruburi si am trecut firele pe acolo cu mare atentie sa nu le strangulez sau sa le sectionez. am pus o protectie de plastic pe partea metalica (banda de izolier).
Skip ads

  • miky grebanus

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ddf a scris:Eu am Astra g break : am desfacut tripla din cele 2 suruburi si am trecut firele pe acolo cu mare atentie sa nu le strangulez sau sa le sectionez. am pus o protectie de plastic pe partea metalica (banda de izolier).

Multumesc frumos pentru indicatii
  • lucian.radu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 1.6 TwinportEcotech76kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am un Astra Classic Caravan - Mi-am cumparat si eu din Metro un sist cu 4 senzori....made in china...sper sa fie buni...v-as ruga sa imi spuneti si mie daca stiti un service mai ieftin undeva prin vestul Bucurestiului -[am incercat la Dr.Sarii....imi cer 150-200 RON/montaj.....mi se pare enorm ptr. 4 gauri, 4 mufari si cablul tras pana la oglinda].Va multumesc anticipat ptr. sfaturi
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si de ce nu incerci singur , eventual ajutat de un prieten ?
Bara se gaureste usor, are un ,,cofrag din carton " , ca sa ma exprim asa . Trebuie doar sa masori , sa insemnezi cu markerul pozitiile gaurilor .Firele le tragi si le scoti pe sub tripla din stanga . Alimentarea motajului se face din becul de marsarrier. Modulul se prinde in spate , se trag firele de display pana in fata si gata .
  • lucian.radu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 1.6 TwinportEcotech76kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru sfat, cred ca o sa ma apuc singur de montaj.....intre timp am mai citit si eu mai multe legate de chestia asta cu montajul....mai complicat la dat gauri....turatie bormasina...sper sa reusesc...multumesc inca odata ddf.
Skip ads

  • bobbi

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Tinanda seama ca pe o alta masina am avut senzori de parcari (model 2005), pot sa spun catva pareri:
- utilitate maxima daca e vorba de o masina in spate cand se parcheaza
- daca e vorba doar de un stalp sau gard, scade precizia
- nu am fost multumit de distanta de la care intra in actiune...aprox 1,5m
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
bobbi a scris:
- nu am fost multumit de distanta de la care intra in actiune...aprox 1,5m


Asa sunt toti astia ieftini..chiar daca in reclama zice mai mult.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Poate va ajuta cu ceva :
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=20
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
pentru cei ce nu gasesc pe unde sa bage firele de la senzori in masina, puteti folosi grila de aerisire din portbagaj care la vectra de ex. este in dreapta pe sub locul trusei de prim ajutor din portbagaj. La unele masini exista diverse gauri acoperite cu dopuri de plastic.
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ludi_f a scris:
bobbi a scris:
- nu am fost multumit de distanta de la care intra in actiune...aprox 1,5m


Asa sunt toti astia ieftini..chiar daca in reclama zice mai mult.

Oricum ar fi si ieftini sau scumpi faptul ca detecteaza ceva ce tu nu ai vazut e mare lucru. Ganditi-va numai cat costa sa vopsesti o bara si oricum e de preferat o alarma falsa decat o zgarietura pe bara. Parerea mea Exclamation
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am citit ca unii useri au modelul cu afisajul in oglinda retrovizoare. Sunt si eu interesat sa montez un astfel de model. Puteti sa-mi dati mai multe detalii cu privire la modul de fixare a acelei oglinzi pe oglinda originala? Cum rezista articulatia cu bila a acesteia? Se deregleaza la trecerea prin gropi?
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:Am citit ca unii useri au modelul cu afisajul in oglinda retrovizoare. Sunt si eu interesat sa montez un astfel de model. Puteti sa-mi dati mai multe detalii cu privire la modul de fixare a acelei oglinzi pe oglinda originala? Cum rezista articulatia cu bila a acesteia? Se deregleaza la trecerea prin gropi?

eu am preferat modelul cu display celui in oglinda deoarece cred ca oglida originala de opel are calitati mai bune decat oglinda de la un sistem de senzori si mai ales de la cei ieftini. am vazut ca oglinda cu senzori se ataseaza peste cea a masinii si e un pic mai mare ca sa o acopere, ramane la aprecierea ta ce aspect va avea masina cu o astfel de oglinda Confused eu am pus display-ul deasupra oglinzii.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai de aceea am intrebat. Modelul pe care l-am vazue eu, era facuta oglinda in asa fel incat se monta in carcasa oglinzii priginale si asta implicand automat demontarea sticlei originale. Cum nu sunt de acord nici cu lipirea diferitelor obiecte pe bord, spargerea oglinzii iese din calcul.
@stocariu
Poti pune o poza cu modalitate de montare a display-ului sa-mi fac si eu o parere?
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
e foarte simplu: displayul are in partea de jos banda dubluadeziv si se lipeste pe partea superioara a carcasei oglinzii de obicei spre partea dreapta pentru ca ramane mai mult loc pt display. ma refer la display cu leduri are inaltimea mai mica decat lcd. Daca nu reusesti sa iti faci idee, o sa ii fac si o poza.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Imi facusem o idee de modul de lipire, nu si de faptul ca trebuie sa fie pus asimetric. Daca poti sa faci o poza, m+ai ajuta la partea cu "aspectul comercial".
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:Imi facusem o idee de modul de lipire, nu si de faptul ca trebuie sa fie pus asimetric. Daca poti sa faci o poza, m+ai ajuta la partea cu "aspectul comercial".

Cam asa ceva..

  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Doua intrebari:
Pe unde se trage firul pentru display-ul de la oglinda?
Se gasesc senzori si de alte culori? Pana acum peste tot am vazut numai negri. Pe o bara alba nu cred ca ar arata prea bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR