Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • FLV

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Nu chiar..la inceput imi dadea eorarea cand era vreamea umida. Dar acum indiferent...de asta am crezut ca poate sa oxidat vreun contact ceva...sau a intrat apa pe undeva..
Skip ads

  • valah

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Are vreo relevanta diametrul senzorului? Am vazut ca sunt si de 19 si de 22.
  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Relevanta nu are doar ca cei cu diametru mai mic sunt mai estetici.
  • valah

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru precizare.
Skip ads

  • mahumarius

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
in sfirsit si bine meritatii senzori iam montat in fata blocului cam 2 ore cu tot mersi colegilor de sfaturi ,idei sugesti mai pun si o poza Laughing am sa mai pun poze dar nu am facut si se si intuneca si am uitat...culmea si functioneaza .atentie la montare si gaurire daca nu Shocked sar putea sa apara surprize
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Bravo! Pana la urma te- ai descurcat!
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Cand cumperi senzori iti da si "prostie daia" cu care sa faci gaurile?
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Da! Face parte din " inventarul" cutiei senzorilor.
Skip ads

  • radu0vydyu

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am un Opel Vectra B2 - 2001 cu senzori de parcare. (sonori, nu si cu afisaj)
Din cate am inteles sunt originali, desi am sunat la repezentanta Opel care mi-au spus ca in anul ala nu se puneau senzori de parcare pe masini ..si ca sunt aftermarket.
Ideea e ca, de ceva timp nu se mai aude cand bag in marsarier. S-a auzit infundat de 2,3 ori ..pana au cedat definitiv.
Parerea mea este ca, s-a ars buzzer-ul acela.
1. Are cineva de vanzare, sau macar sa imi spuneti si mie pe unde pot sa gasesc.
2. Pe unde este situat acest Buzzer-ul, semnalul sonor venind de unde din partea dreapta spate. (dar nu vreau sa ma apus sa o desfac pe toate partile ca sa il gasesc) Very Happy
Multumesc,
  • eBaghera

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 16.16V ZXE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
radu0vydyu a scris:Am un Opel Vectra B2 - 2001 cu senzori de parcare. (sonori, nu si cu afisaj)
Din cate am inteles sunt originali, desi am sunat la repezentanta Opel care mi-au spus ca in anul ala nu se puneau senzori de parcare pe masini ..si ca sunt aftermarket.
Ideea e ca, de ceva timp nu se mai aude cand bag in marsarier. S-a auzit infundat de 2,3 ori ..pana au cedat definitiv.
Parerea mea este ca, s-a ars buzzer-ul acela.
1. Are cineva de vanzare, sau macar sa imi spuneti si mie pe unde pot sa gasesc.
2. Pe unde este situat acest Buzzer-ul, semnalul sonor venind de unde din partea dreapta spate. (dar nu vreau sa ma apus sa o desfac pe toate partile ca sa il gasesc) Very Happy
Multumesc,


Vectra B a mea am luat-o din Germania de la o reprezentanta Opel. Masina era sh si a fost expusa spre vanzare prin Buy-Back, este din 2001 si a avut montati pe ea senzori originali parktronic (BOSCH Fùr Opel Vectra B) si a mai avut montat un eleron sport pe capota portbagaj original OPEL GTC la care vanzatorul adica firma mi-a dat cartea tehnica a senzorilor si carte tenhica pt eleron ambele cu Tùv.
La senzori am avut aceeasi problema ca a ta adica dupa o perioada nu s-a mai auzit beeepaitul. Am descoperit ca s-a defectat difuzorul. Difuzorul este pus in dreapta spate. La mine este dispus la baza stalpului drept din spate, in zona de contact intre stalp si consola din spate (in spatele tetierei, se vede) si este de dimensiunea unei nuci. Poate fi si in porbagaj montat sub consola dar se aude mai incet de acolo. Este prins cu surub. Il desfaci in doua ca pe o nuca pur si simplu deoarece surubul de montaj il are prin interiorul sau si are in interior un difuzor ca o moneda de 50 bani. Te duci intr-un magazin de piese electronice si-ti cumperi altul asemanator chiar daca nu gasesti de Watt - ajul respectiv, principal la rezistenta ohmi sa fie. Il inlosuiesti si gata.

Bafta !
  • radu0vydyu

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Merci frumos de ajutor... este tot ce aveam nevoie Very Happy
O sa ma uit zilele astea .. sper sa ma descurc.

Apropo.. eu din Dolj mi-am cumparat masina Very Happy
  • eBaghera

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 16.16V ZXE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Ma-as bucura sa-ti fi fost de ajutor si sper ca esti multumit de masina cumparata din Craiova probabil.
Skip ads

  • mahumarius

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
neata,stie cineva de ce a inceput sa bizaie intruna senzori si daca le scot mufele afara ,cind bag in mansalier? nu a intrat apa la cutiuta neagra ,i-am realimentat au functionat o perioada dar nu mai vor
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut Marius! Cred ca tot la unitatea lor centrala e problema. Poate e din cauza frigului, a condensului si o sa- si revina iar...
Numai bine!
  • eBaghera

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 16.16V ZXE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Senzorii cand beeepae incontinu este semnul ca unul sau mai multi dintre acestia au intrerupt contactul intre ei si instalatie. Verifica starea instalatiei si legatura senzorilor cu instalatia.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@eBaghera- colegul nostru mahumarius a precizat ca a scos pana si mufele cablurilor senzorilor din unitatea centrala si tot are acel sunet care arata un " scurt" . Asta nu- nseamna ca verifica senzorii degeaba? Cu mufele cuplate... ai dreptate, exista cel putin unul cu probleme! Numai bine!
  • eBaghera

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 16.16V ZXE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu tine dar in momentul cand scoti cuplele de la senzori si cuplezi marsarierul, difuzorul senzorilor beeepae incontinuu fara sa se opreasaca la nivelul maxim.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ce parere aveti de senzorii de parcare wireless?
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
mahumarius a scris:in sfirsit si bine meritatii senzori iam montat in fata blocului cam 2 ore cu tot mersi colegilor de sfaturi ,idei sugesti mai pun si o poza am sa mai pun poze dar nu am facut si se si intuneca si am uitat...culmea si functioneaza .atentie la montare si gaurire daca nu sar putea sa apara surprize


Daca ai carlig, dece ti-ai mai montat senzori? Spaniolii la cat ...CRE**NI sunt mi-au facut varza bara din fata si din spate asa ca mi-am pus si eu carlig. Acu care vrea sa dea in bara din spate... sa dea fratioru meu ca nu ma mai doare Very Happy
Innainte mai aveam si eu grija la parcare , ca sa nu le zgarii masinile "domnilor" spanioli ... dar acu ... nu ma preocup. Cand aud ca face CRACK , atunci opresc Smile) Laughing
  • emil_251

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
dassvalencia a scris: Spaniolii la cat ...CRE**NI sunt mi-au facut varza bara din fata si din spate asa ca mi-am pus si eu carlig.



.................este valabil si in Italia......ca si acolo sunt sifonate barile masinilor........ Shocked
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR