Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • bzancu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2011 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
vreau sa-mi pun un senzor de parcare atat in spate, cat si in fata.
ce imi recomandati sa fac?
afecteaza cumza instalatia electrica sau altceva?
e un producator mai bun de senzori?
eu am gasit la selgros cu 120ron typeR.
Skip ads

  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
si eu vream sa pun senzori dar am schimbat putin prioritatile.am auzit ca daca se murdaresc senzorii nu mai functioneaza cum trebuie si poate mai rau o sa te incurce, nu stiu daca toate modelele de sisteme de parcare sunt asa dar astea fac parte din categoria ieftine.
cel mai bine afli de la cineva care are ,dar tot model cam asa ,ca astea mai scumpe cred ca sunt mai bune .de ex .cele originale pe masini
sunt curios si eu sa aflu ceva concret
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!
Eu mi-am montat senzori de mers cu spatele. Sunt folositori. Uneori insa cam bipaie aiurea. Trebuie avut grija la montaj : distanta de la senzor la sol e foarte importanta. Eu tind sa cred ca i-am montat cam jos si uneori cand intalneste o mica denivelare in cale bipaie. Senzorii au un excentric de montaj si se pot rasucii. Alimentarea am facut-o de la becul de mers inapoi pe spate stanga.In fata nu ajunge decat cablul de la display.
Kitul de montaj are tot ce ii trebuie inclusiv o freza circulara cu ajutorul careia se gaureste bara. Dinstanta intre senzori pe orizontala cam 45 cm. Sa acopere in mod egal toata bara.
Eu i-am luat de pe un site : am facut comanda si in 2 zile au venit.
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Senzorii se deosebesc intre ei si dupa distanta minima de detectie. Am vazut cu distanta minima si de 20cm dar si de 40 cm.
Un alt aspect este modul in care ajunge firul in fata. Una e sa ai un serpisor prin masina si alta e sa treaca prin praguri si stalpi...depinde de cat e de bun mesterul care monteaza.
Alt aspect pe care nu il stiu este cum influenteaza carligul de remorcare senzorii....sa nu il detecteze ca si obstacol Smile. Oricum daca e de ales mai bine de 100x carlig decat senzori. Si un bull-bar in fata Smile
Skip ads

  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am eu carlig si parchez mereu fara frica fiindca parchez numai cu spatele Smile)
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
senzorii nu au treaba cu murdaria Smile extraordinar de util, noapte si zi, nu am probleme. mai ales ca masina mea are 4,9 metri. distanta minima de 20 cm, dar, in functie de cat te apropii te anunta marind ritmul bip-urilor
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
poate cineva sa posteze link-uri cu diferite modele de senzori? poate chiar cu recomandari
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
am eu carlig si parchez mereu fara frica fiindca parchez numai cu spatele

Aiurea mentalitatea cu carligul, daca iti gasesti numarul de inmatriculare facut praf de la un carlig din ala, cum am patit eu, poate nu o sa mai gandesti asa. Crying or Very sad

Cat despre senzori, avand in vedere faptul ca este ceva care poate determina daca te sprijini de vreo masina prin parcare sau nu, ar fi recomandat sa nu te uiti doar la pret, sa iei ceva de calitate, intr-adevar am auzit si eu de senzori ieftini care se strica foarte repede.
Skip ads

  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Citeam forumul si ma gandeam la ce dzeu mai suntem soferi. Unde dispare palcerea de a parca de a conduce. Eo unul prefer sa privesc in pglinzi si sa parchez dupa ceea ce vad nu ce aud. Pana acu nu am avut probleme insa gandindu-ma ca as avea un senzor parcare mai mult m-ar incurca mai poate da si el erori si apoi dau si eo de dreq.
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sunt foarte buni senzori astia eu am avut la logan
problema era ca loganul este inalt de spate
nu era cine stie ce firma dar au fost folositori,
nu erau numai cu semnal sonor ,
aveau si o oglinda retrovizoare care avea un sistem de prindere pe oglinda interioara,
cu un displei mic aproximativ 5/5 cm care se aprindea odata cu lapile de marsarier,
detecta obiectele de la 2 m afislnd si in cifre (2 m/1,9 m/1,3m/0.8m ,
indica si in ce parte a masini se afla obstacolul ,
deci eu li consider folositori
  • sheshi

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
si eu mi-am montat singur senzori de parcare aceeia cu oglinda sunt f f ff folositoricat despre montaj iti da mura in gura. problema e ca eu am vectra caravan si sunt un pic mai jos montati decat trebuie pt k nu mi-a permis bara mai sus dar sunt belea atat ziua cat si noaptea vi recomand cu placere, eu am luat de la carrefor sunt buni ce mai.
  • kT
  • **
  • 215 mesaje
  • din 21 Sep 2007
  • Astra 2001 Y17DT
  • Bucuresti
  • kT

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Dupa mine sunt foarte utili, mai ales in orase aglomerate, cum e Bucurestiul de exemplu.
Eu am instalat pe masina mea, un set de 4 senzori Thunder PK011, pentru spate.

Ca principiu:
- montarea senzorilor se face, de preferat, la o inaltime intre 50 si 65 cm fata de sol;
- senzorii de la extremitatile barii, stanga/dreapta, se monteaza la o distanta cuprinsa intre 9 si 15 cm de marginea exterioara a masinii, aceeasi in ambele parti evident;
- distanta ramasa intre cei doi senzori montati, se imparte: 0.3L - 0.4L - 0.3L. Adica, cei 2 senzori ramasi se monteaza la distanta de 0.3L de primii doi si la 0.4L intre ei.



Oricum, majoritatea modelelor au in cutie macar intructiunile de montaj, daca nu si freza care se poate atasa oricarei masini de gaurit.
La mine, modulul de comanda a fost instalat in portbagaj si conectat la o mufa, pe pinii becului de mers inapoi.
De la acest modul, s-a tras un fir (normal ca pe sub plasticaraie/tapiterie, nu lasat la liber) pana pe bord, unde am montat display-ul.
Avertizarea (optica si acustica) incepe de la 2m (in functie si de tipul obstacolului) si scade din 10 in 10cm pana la 40cm. Afisarea se face si in cifre si prin gradatii cu led-uri, pentru ambele parti si este insotita de acel bipãit intermitent care se accelereaza pe masura ce scade distanta fata de obstacol. Sub 40cm, sunetul devine strident, continuu si enervant, iar pe display apare -P.



Am setul asta montat de mai bine de un an si nu m-a indus in eroare niciodata.
N-am avut probleme nici din cauza prafului/noroiului/ghetii adunate pe senzori si i-am curatat doar odata cu masina, la spalatorie.
Ce ma nemultumeste putin, e distanta minima de detectie la 40cm. Atunci am considerat-o suficienta, intre timp s-a dovedit ca mi-ar fi prins mai bine o detectie minima de 20cm. That's it, nu-i mai schimb.
La vremea respectiva, m-au costat aprox 270ron cu montaj.
Am incercat si variante cu afisajul incorporat in oglinda, dar nu mi-au placut ba calitatea oglinzilor, ba culorile afisajului, ba sistemul de prindere, etc.
Nu recomand sa cumparati orice, doar pentru ca este ieftin. Uneori, pretul mai reflecta si calitatea.
Daca nu vreti ca asta sa se transforme intr-o problema suplimentara la masina, pretul n-ar trebui sa fie principalul criteriu de alegere. Incercati sa va documentati despre fiecare produs si vedeti mai multe variante si caracteristici, de la mai multi producatori, inainte de a scoate banii din buzunar.
Skip ads

  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca cine nu e instare sa parcheze fara senzori, nu are ce cauta la volan pe drumul public. Off Topic
  • kT
  • **
  • 215 mesaje
  • din 21 Sep 2007
  • Astra 2001 Y17DT
  • Bucuresti
  • kT

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Partial de acord.
Insa trebuie totusi sa tinem cont si de faptul ca senzorii ne pot salva noua masinile, de lovituri incasate de la incepatori si nu numai...
Ca sa nu mai zic de salvarea orelor pierdute pe la Politie pentru obtinerea autorizatiei de reparatie.
Poate la Bistrita se sta putin la coada pentru asta, dar in Bucuresti... minim 6 ore.
Noroc ca e program non-stop. In loc sa dormi, noaptea stai pe la Politie, ca ziua ai job.

Ce bine era daca si ala care mi-a pocnit mie masina, parcata la bloc, ar fi avut senzori...
Era si mai bine daca imi lasa macar un numar de telefon. Ca nu patea nimic, doar imi faceam reparatia pe RCA-ul lui si atat.

In concluzie, fratilor... Care nu stiti bine sa parcati, montati senzori!
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pentru COD.
As vrea sa te vad cum parchezi noaptea, iarna sau pe ploaie, intr-un spatiu ingust, o masina de 4,9 m (asa cum am eu)fara sa te dai jos. Lasa bravada, ca nu tine. Conduc de peste 10 ani si iti spun ca este o mare diferenta intre a parca o masina mica si o limuzina.
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ceasul rau - pisica neagra. Poti sa parchezi de 1000x cu spatele si 1001 sa nu fii atent si sa dai mai tare...POC. Chestie de moment, nu de experienta. Senzorii te ajuta sa fii mai relaxat, nu sunt vitali, dar sunt acolo.
  • viocom

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sunt nou pe forum.masina o am de 4 zile.am o intrebare:pot monta sezori de parcare fara sa am probleme la garantie?
  • viocom

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Hordy a scris:Citeam forumul si ma gandeam la ce dzeu mai suntem soferi. Unde dispare palcerea de a parca de a conduce. Eo unul prefer sa privesc in pglinzi si sa parchez dupa ceea ce vad nu ce aud. Pana acu nu am avut probleme insa gandindu-ma ca as avea un senzor parcare mai mult m-ar incurca mai poate da si el erori si apoi dau si eo de dreq.
nu esti insurat!
  • bursuc_amg

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am montat si eu senzori de parcare acum 2 zile ...cei din partea stanga arata ca si cum as avea ceva in spatele masinii....dak trag senzorii putin in exterior totul functioneaza normal...daca ii imping in locas iar apare eroarea...care ar fii problema?
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
bursuc_amg a scris:am montat si eu senzori de parcare acum 2 zile ...cei din partea stanga arata ca si cum as avea ceva in spatele masinii....dak trag senzorii putin in exterior totul functioneaza normal...daca ii imping in locas iar apare eroarea...care ar fii problema?

Cel mai probabil senzorii detecteaza marginea gaurii in care ai bagat senzorul si astfel iti arata ca este un obstacol
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR