Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • razvan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Abia am luat-o de 2 saptamini si un taran mi-a zgiriat-o in parcare. Zgirietura e pe portiera sub bandoul ala orizontal, nu a fosta facuta intentionat, cind o fi iesti sau o fi intrat in parcare sau de vreun idiot cu bicicleta printre masini.

Am gasit pe ea o zgirietura de vreo 5 cm lungime, in 2 locuri santul ajunge pina la tabla cred.

As vrea sa stiu ce variante de vopsire as avea, una o stiu: ma duc la dealer-ul de unde am luat-o (Dibas).
Ar merge la alti vopsitori? Sint care fac treaba de calitate la preturi rezonabile? Sint obligat sa o vopsesc la un service autorizat?
Sa mai astept sa se mai stringa si alte zgirieturi? Sa o fac pe CASCO?


E neagra metalizat Smile (Black Saphire)
Skip ads

  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Daca ai CASCO, incearca s-o faci pe CASCO. Te duci la politie, o declari lovita in parcare (asha ai gasit-o tu), apoi la firma de asigurari sa-tzi faca devizul, si apoi la service sa tzi-o vopseasca.
MARE GRIJA !!! Sa nu cumva sa patzeshti ca remusnrs, si sa-tzi "stropeasca" zonele fara probleme ale masinii (operatiune cunoscuta si sub numele de gazare). Cool
  • razvan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am vorbit la service-ul dealerului si a zis ca costa in jur de 130Eu vopsirea intregii portiere (nu fac retusari) deci o fac pe CASCO clar. Trebuie sa ma duc la ei sa ma programeze, iar rindul o sa-mi vina peste vreo 2 saptamini.
Alta varianta ar fi sa ii fac la o vopsitorie un retus, adica sa o vopseasca decit in locul zgiriat. Cind o sa se mai stringa si alte zgirieturi retusate pe portiera asta 'ultima' o sa o fac pe casco ca sa-mi vopseasca toata portiera..

Voi ce ziceti?
  • razvan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2005

  • Mesaj Privat
In eventualitatea variantei cu retusare (sa vopsesc doar locul zgiriat) stiti vreun atelier de vopsitorie din Bucuresti (eventual Ploiesti, dar slabe sanse) care face treaba buna (eventual si al ce preturi)?
Skip ads

  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Daca o faci pe CASCO, gandeste-te ca la anul, cand o sa faci din nou contractul, s-a zis cu reducerea pt "fara daune".
Daca esti la primul an, merita, dar daca esti mai vechi si platesti 3-400 Euro/an nu cred ca merita sa-l strici pt 130 E.
  • razvan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2005

  • Mesaj Privat
sint primul an la casco, am platit 600Eu pe tot anul. Mie imi este sa nu ma trezesc ca se mareste prima de asigurare pe linga faptul ca nu o sa mai am reducerea aia.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
De marit prima nu se va mari, insa la o dauna ulterioara vei plati reintregirea, pentru polita, la suma asigurata (daca nu ma insel undeva intre 8 si 10 procente din valoarea totala daunei)
  • razvan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2005

  • Mesaj Privat
AM vorbit cu brokerul si mi-a zis ca la ei pentru daune de 75% din polita urmatorul an cresc polita cu 5%... nu e prea mult...

Ma gindesc la urmatorea varianta:
cum circula astia pe la noi cu daciile astea s-ar putea (doamne fereste) sa nu fie ultimul incident legat de portiera in cauza; astia la service oricum imi vopsesc toata portiera fie si pentru o mica zgirietura.

asa ca ma gideam sa o las deocamdata asa (doar sa fac constarea la politie) ca oricum la urmatorul incident (legat tot de portiera asta) peste nu stiu cit timp, pentru o alta zgirietura pot sa-mi vopsesc toata portiera pe CASCO. Sint curios ce ar zice un inspector de la CASCO de varianta asta, o sa vorbesc cu unul luni.

Nu de alta da pentru fiecare zgirietura care apare (nu vreau sa mai apara dar tarani prosti care nu stiu sa parcheze sau invidiosi cu cuiul sint inca pe strazi) ar trebui sa fug la service, drum de facut, timp de stat cu masina blocata acolo...

A facut cineva asa ceva?

mersi
Skip ads

  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu, dupa ce faci constatarea la politie, ai 30 de zile sa repari masina.....
  • razvan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Deci trebuie sa repar orice zgirietura? Ma obliga legea sa fac asta?
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Legea nu te obliga, insa trebuie sa faca constatarea si la cei de la asigurare. Exista la unele soc. de asigurare un termen maxim in care trebuie facuta reparatia de la data constatarii de catre ei.
  • razvan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2005

  • Mesaj Privat
da, de asta stiam, sint 48 de ore de la constatarea politiei pina la inspectia agentului de asigurare, practic deschiderea dosarului de paguba.
deci nu ma obliga cineva sa o repar, daca nu vreau.
Skip ads

  • CoMbo`Man

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1995 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2005

  • Mesaj Privat
daca zgarietura nu e adanca tare dute la service ca sa itzi polisheze zgarietura..................am mai vazut mashini la care le`au dat portiere zgariate la revopsit si ei le polishau ca ieseau cu timpu mai bine si le lua pretz de vopsit
  • razvan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2005

  • Mesaj Privat
e adinca zgirietura, ca un sant, nu scap de ea prin polish, in 2 locuri ajunge pina la grund
  • Gavriil

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Ia-ti un spray cu vopsea dupa codul de pe portiera si rezolvi rapid si ieftin ( zic eu ).
La mine e culoare inchisa si nu se vede decit dintr-un anumit unghi si daca stii cam pe unde este problema.
  • razvan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Pina la urma am ales sa o fac pe casco, saptamina asta o duc in service.
Very Happy
  • razvan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Smile)
Pina la urma:
Cind m-am dus sa duc masina in service pentru vopsit, am vorbit cu seful de acolo si la intrebarea mea a fost si el de parere ca nu prea merita zgirietura aia atita tambalau.
Asa ca am renuntat la vopsirea intregii portiere pe casco, si el chemat un vopsitor care a dat cu niste vopsea neagra pe zgirietura si asta a fost tot.
  • ScOOp

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Cat te-a costat operatiunea ? Si eu am o zgirietura de la un cretin cu cheia doar pe portiera soferului dar nu prea e asa adanca .. ma gandeam ca un polish o rezolva ...sau un creion de retus. stie cineva preturi si unde as putea gasi un creion de retus la culoarea mea ? am inteles ca prin targ e un baiat care face astfel de markere la culoarea masinii ..
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
exact, la standul policolor - 35 ron (nu e reclama)
  • razvan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Pai nu m-a costat nimic, baiatu din service a dat cu putina vopsea luata de pe un capac cutie de vopsea neagra, ca sa nu se mai vada grundul ala.
A tinut pina acu de curind cind se pare ca a picat vopseaua aia si acu iar se vede grundul din zgarietura ca la inceput.
Cind o sa am timp poate incerc cu marker de ala de prin carefour sau metro sau pe unde oi gasi.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR