Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mersi. stiu cum se da fata jos ca am mai facut chestia asta, doar ca sunt 2 suruburi la care nu stiu daca o sa am acces, sub spatiul ala de depozitare din portiere si cred ca e mult mai jos. asa ca nu stiu daca exista acces acolo cu usa inchisa. o sa incerc intr-o zi cu soare sa vad daca se poate si daca nu o sa incerc sa o desfac doar partea de sus. sunt aproape sigur ca a sarit tija de la yala si nu o mai actioneaza, dar nu prea stiu unde ar trebui sa stea prinsa acolo.
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu am patit la fel si am reusit sa o dau jos, deci se poate. Si la mine tot asa era un cablu sarit. Daca o desfaci de sus cred ca se strica, se deformeaza.
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mersi. cred ca o sa ma apuc de treaba in week end.
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
emiloprea a scris: o sa incerc intr-o zi cu soare sa vad daca se poate si daca nu o sa incerc sa o desfac doar partea de sus. sunt aproape sigur ca a sarit tija de la yala si nu o mai actioneaza, dar nu prea stiu unde ar trebui sa stea prinsa acolo.


tija aia ai un locas al ei, e imposibil sa nu-l vezi, dar dupa cum e gandit mecanismul e mai greu sa sara tija. gasesti tu buba.
succes
Skip ads

  • bcrysty

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salutare. Eu am dat jos broasca. Daca il alimentez direct de la baterie merge foarte bine. Daca bag mufa nici nu da vre-un semn de viata.mecanismul merge foarte usor. problema poate fi si de la fire?
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
tot ce-i posibil, pana la mufa, sau in yala contactele.
  • bcrysty

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
azi m-am uitat la cabluri si am gasit un cablu rupt (unde intra in usa). Am refacut legatura si acum merge. incercati si voi.
  • Gavrila Tiberiu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Asa am patit si eu! Nu mai mergea inchiderea pe spate stanga! Erau cablurile intrerupte in burduful de caucuic de protectie. Si firele de la boxe erau rupte. Imbatranite si plesnesc.
Skip ads

  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
eu am pus actuatoare si am scapat de griji Smile oricum daca ar fi fost intrerupte firele inainte de a intra in yala nu ar fi mers nici acestea.
  • mariusdcristea

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu am avut problema asta cu usa blocata la usa din fata, am data fata usii jos f. putin pentru ca nu prea iti permite si am umblat in usa, timburusul care se ridica si se lasa la inchidere are la celalalt cap un cot in forma de "L", cotul ala intra intr-o gaura a unui mecanism de 4-5 cm ce lucreaza sus-jos, este ascuns de obicei drept un plastic alb, banuiesc ca poti sa l ridici si sa deschizi usa fara probleme.
  • crash90

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
florinberceni a scris:Am reusit sa o desfac dar numai dupa ce am spart carcasa de plsatic de la brosca ca sa pot actiona motorasul de la inchidere care era blocat pe inchis. Mentionez ca masina a fost dotata cu inchidere din fabrica si ,si uterior s-a montat si inchidere pe alarma ca dracu . Acum acea usa se incuie si descuie numai cu inchiderea de la alarma dar oricum tre sa cumpar alata asa ca daca stiti undeva mai ieftin spunetimi si mie . Mutam mult





salut
am si eu o problema asemanatoare si ma gandesc sa sparg motorasu ala de la inchidere
si am gasit altu de la o vectra b din 2001, iar a mea ii din 98' oare is diferite merge sa le inlocuiesc?
  • ionut_lazar2001

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut.ma poate ajuta si pe mine sa desfac o portiera fata la un vectra b 1996.
Skip ads

  • crash90

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am reusit si eu pana la urma ca si florinberceni spargand carcasa de plastic de la motorasu inchiderii centralizate, dupa ce am dat jos manerul de unde prinzi sa deschzi usa era o portiune mai ridicata la carcasa de plastic care am spart-o si sub ea am tras de o tija in sus si s-a deschis usa

multumesc pt postari ma ajutat destul de mult si ideea cu batista
  • ionut_lazar2001

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sad
  • cichy_mnml_club

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2009

  • Mesaj Privat
ionut_lazar2001 a scris:salut.ma poate ajuta si pe mine sa desfac o portiera fata la un vectra b 1996.

Ai reusit sa desfaci ?
  • vectra96

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2011

  • Mesaj Privat
salut alin imi poti spune cum ai dat fata jos ca am aceeasi problema si nu reusesc sa dau fata jos ms mult uite id meu m_alex_93 mai vb ms mult
  • vectra96

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2011

  • Mesaj Privat
emil ma poti ajuta si pe mine plz m_alex_93
  • cornelutzu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut ! si eu am probleme cu inchiderea, mi se blocheaza usa dreapta spate si cea de la sofer. din cate am inteles ar fi problema generala.
  • leonashp

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut. cred ca am aceeasi problema....am desfacut fata la portiera si m-am chinuit vreo 2 ore sa scot cutia aia neagra (uitasem sa slabesc suruburile de la sina pe care culiseaza geamul) , dar fara noroc, si m-am apucat sa il montez cum era...macar sa ramana portiera functionala "manuala", si surpriza: mi s-a blocat yala pe pozitia inchisa cu portiera deschisa, si nu mai reuseam sa inchid portiera. Am bagat o surubelnita prin exteriorul yalei si s-a deblocat, si iarasi surpriza: nu stiu unde naiba m-a mancat si am inchis portiera si am ramas cu usa blocata si inchisa, tapiseria data jos. am incercat sa trag de tija care intra in 'cutia' aia neagra si am tras pana cand a sarit din locasul ei, din exterior nu merge si nici din interior de maner. asa ca am ramas cu usa blocat si cu ''cutia' prinsa intrun surub.
Aveti idee cum pot deschide portiera? Oare daca sparg cutia reusesc sa ajung la yala?
Astept solutii.PLS HELP!
am uitat.....am o vectra b 1.6 16v 97.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ori apesi clapeta in locul unde il actioneaza manerul din exteroir, ori tragi de cablul care este actionat de manerul interior
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR