Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • leonashp

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
stocariu a scris:Ori apesi clapeta in locul unde il actioneaza manerul din exteroir, ori tragi de cablul care este actionat de manerul interior


am incercat si nu am reusit. trag degeaba si din exterior si din interior . nu vrea sa se miste deloc, ma refeream la yala.
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Adica misti cablul si nu se intampla nimic(ma refer la cablu efectiv nu din manerul de deschidere din masina
  • leonashp

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
stocariu a scris:Adica misti cablul si nu se intampla nimic(ma refer la cablu efectiv nu din manerul de deschidere din masina


da....misc cablul......si e blocat acolo unde intra cablul in actuator.....deci cablul se misca nu e strans sau altceva, problema e acolo unde se prinde cablul in actuator...nu vrea sa se urneasca parghia aia deloc, nici in fata nici in spate.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Probabil ca e chiar stricata broasca si trebuie sa o spargi. Scria un coleg mai sus cum se face. In acest caz eu te pot ajuta doar cu alta broasca, mai ales daca este vb de stanga spate(o am acasa).
Skip ads

  • leonashp

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
florinberceni a scris:Salut am o vectra b si de cand am luat masina la usa din stanga spate spate nu actiona inchiderea centralizata , iar cand vroiam sa o deschid manual o data mergea alta data trebuia sa o trag cu patentul atat era de blocata dar se deschidea in cele din urma. Ieri mi-am bagat nasul am desfacuto si am constata ca tija dintre mecanismul de inchidere si motoras era desfacut din brida aceea , am puso la loc am incercato asa desfacuta functiona beleea . Am pus fata de usa la loc si am inchis usa , am incuiato si descuiato de cateva ori , dar cand am vrut sa o deschid efectiv surprizaa nu se mai deschide nici din interior nici din exterior . Mentionez ca sistemul de blocare functioneaza ce sa-i fac?


Salut. am exact aceeasi problema. ce vroiam sa te intreb, ai spart actuatoul cum era el montat pe masina?
dupa ce ai spart ai avut acces la yala ca sa o poti debloca? daca ai niste poze ti-as fi profund recunoscator.
Cu stima
  • stefihouse

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ma inscriu si eu poate ajuta pe cineva(Vectra B2 z16xe,2001)
Celebra"Usa stanga spate" a inceput in urma cu juma de an sa nu se mai inchida sau deschida din telecomanda numai cand vroia ea.De atunci am actionat-o manual pana saptaman trecuta cand s-a blocat de tot si nu s-a mai deschis.Am dat fata de usa jos prin interior(a se vedea topicurile cu pricina)am miscat ceva pe la actuator si am deblocat-o.Zilele trecute am dat si actuatorul jos,l-a desfacut si am verificat motorasul, cu tensiune externa, merge.Am verificat daca vine curent pe mufa ce intra in actuator, NIMIC!Dupa ce am mai studiat unele topicuri am vazut ca este o problema generala la modelele VECTRA B, se rup firele din burduful dintre usa si stalp.am incercat sa deschid geamul cu usa deschisa la maxim, nu merge, daca o apropiu putin, merge.E clar-Fire intrerupte intre usa si stalp.Am tras scos burduful din stalp, am deconectat mufa cu sumedenia de fire si am tras burduful(fara sa-l tau sau sa-l rup)spre celalalt capat.Ceea ce am vazut, vedeti si voi in urmatoarele foto:
(probabil am mai ajutat si eu la ruperea definitiva a unor fire,incercand sa extrag mufa din stalp spre interiorul usii, e foarte incomod).Banuiesc ca aceasta e marea problema la usile din spate, cablajul e pozitionat foarte prost, intortocheat si in partea inferioara, permitindu-i o miscare mai ampla decat la usile din fata,unde este pozitionat altfel si mai sus.
Am scos tot cablajul afara din usa,urmeaza sa vad ce voi face, cred ca ar trebui unul nou Sad Bravo GM!pana si la dacia Lighian cablajul electric e mai bine pozitionat
sper sa ajute si pe altii sa nu fie nevoiti sa desfaca actuatorul,daca nu trebuie
  • danybydy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1996 z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salut fratilor eu am acceasi problema cu usa spate stanga, problema la mine spre deosebire de voi, inainte sa mi se blocheze usa. inchideam manual atat stanga cat si drapta spate, nu mi se inchide decat fata si portbagajul din inchidere.oricum eu o sa incerc sa urmez si sfaturile lui mircea v.poate o sa reusesc sa deschid usa spate stanga. singurul lucru de care am nevoie de la voi este cum sa fac sami mearga toate usile din inchidere....? Ami puteti scrie si pe adresa mea de e-maill dany_bydy@yahoo.com ..... STIMA SI RESPECT
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut si imi cer scuze ca postez aici. Am o vectra c si am o usa blocat. Problema mea sta in felul urmator:
Mi-am scos manerul de la usa sa-l vospesc, l-am vopsit si d-aici incolo a inceput calvarul. La montare, oricat de mult m-am chinuit acesta nu mai desfacea usa din exterior aceasta deschizandu=se numai din interior. Ca sa complic si mai mult problema, din prostie am invartit de de acel butonas rosu(protectia pentru copii) de aici rezultand o alta problema..usa nu se mai deschide acum nici din interior. Deci in concluzie usa mea nu se mai deschise nici din interior(din cauza protectiei de copii), nici din exterior (din exterior nu se mai deschide din cauza montajului defectuos pe care l-am efectuat) Vin cu o rugaminte la voi. Exista cineva care ma poate ajuta(contra cost bineinteles) in aceasta problema?
  • iorga eliade

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
salut ,am montat un motoras din comert pe usa spate stanga la vectra b si am urmatoarea problema.cand apas din telecomanda doar se inchide ,dar nu se si deschide ,daca inversez firele doar se deschide .Care ar putea fi problema?
  • OStefan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Salut sunt nou pe acest sait si as vrea sa ma ajutati si pe mine daca se poate am loat un opal vectra B de curând si mia ramas usa dreapta blocata nu merge nici din cheie nu merge nici de afarã nici din înãuntru am dat fata jos si nu lucreazã acea caseta electricã nici separatã alimentatã la 12 wati am incercat ce e de facut mutumesc pnt antelegere
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
o schimbi cu una second; actuator ii zice.
vreo 50 lei una
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR