Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • Adrian P.

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Anvelope 165/65/14 - a incercat cineva pe Agila? De fapt sigur a incercat, am vazut chiar eu o Agila cu astfel de cauciucuri (doar pe fata). Din pacate era parcata si nu am putut vorbi cu proprietarul sa-l intreb cum se comporta.
Am mai scris in alt post ca cele doua Michelin-uri pe care le-am pus pe fata la inceputul anului au deja cate o galma (datorita carosabilului bucurestean - dar se para ca sunt si slabe, celelalte anvelope - kleber - doar s-au tocit, in rest sunt perfecte).
Tare m-ar tenta sa pun anvelope mai inalte (cu 65) dar mi-e teama de:
- posibile solicitari suplimentare la suspensie
- posibila inrautatire a tinutei de drum (se ridica un pic centrul de greutate).
Oricum nu mai dau banii pe prostii, cred ca o sa cumpar modele mai ieftine, gen Matador (care acum are si 165/60/14).
Ce sfaturi imi dati?
Adrian
Skip ads

  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Salut Adrian,
Nu as putea sa spun din experienta (eu am 155/65 R14), dar nu cred sa fie vre-o problema majora daca folosesti cauciucuri mai mari.
Intrebare: de ce vrei sa ai cauciucuri mai mari: pentru estetic, financiare (standard mai ieftine) sau de rulaj (?).
Dezavantajul este ca se modifica demarajul si ce iti arata vitezometrul.
Eu personal nu mi-as schimba cu alt raport decat daca stiu de la cineva din experienta ca este total OK... Smile
  • Adrian P.

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Salut Florin,

Tot noi doi, intre noi.
Credeam ca am fost explicit. Trebuie sa schimb cauciucurile actuale de pe fata pentru ca deja au facut "galme" pe flanc. Galma este o zona in care anvelopa este mai moale pentru ca s-a rupt cordul. Ruperea cordului se datoreaza comprimarii anvelopei la impactul cu o groapa. O anvelopa cu 165/65 are flancul cu 8 mm mai inalt decat una de 165/60 si evident rezista mai bine eventualelor impacturi.
Intrucat cele 2 anvelope cu probleme m-au costat 5 milioane lei vechi si m-au tinut mai putin de 6 luni, iti dai seama ca nu prea vreau sa repet experienta. Asta-i motivul pentru care ma gandesc la anvelope mai mari.
Pe de alta parte este posibil ca modelul de Michelin pe care-l am sa nu fie cel mai potrivit. Cauciucul pare moale, iar la presiune identica pare mai putin umflat decat Kleber-ul original.
Nu stiu ce sa fac. Probabil o sa cumpar Matador la aceeasi dimensiune (cu 60) si o sa pun doar pe fata. 2 Matador costa 3,2 milioane.

ADrian
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Acum e clar, dar am vrut sa spun ca anvelope mari pot aduce si neplaceri pe langa acest avantaj, care este relativ... si tine tot de calitatea anvelopei
Daca mai astepti un pic (vre-o saptamana-doua), ma voi duce la un dealer de anvelope in zona Bacau si iti spun oferta lor.
Skip ads

  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Revin cu o oferta primita de la reifentrade (am gasit site-ul pe acest forum):
155/65 R 14(pret lei cu TVA )

Matador MP 15 (vara) = 112.5
Matador MP 58 (Iarna) = 128.2


Am cautat pentru ca m-a mirat fatul ca te-a costat 5 mil. doua anvelope...
Eu despre Matador am o imagine buna, tinand cont ca pe Dacia veche imi puneam tot Matador si ma tineau 3-4 ani (pana se toceau mai tare...)
Voi cauta si in zona mea, poate gasesc o oferta cel putin la fel de buna.
  • Adrian P.

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu-mi pun de 155. Poate doar la iarna, daca ma hotarasc sa cumpar si anvelope de iarna.
5 milioane au costat 2 anvelope Michelin Energy. Am mai primit oferte de Kleber originale cu 3 mil./buc. (repet, de 165). Exista si mai scumpe (de ex. pe www.samaservice.ro Goodyear Eagle Ventura 165/60/14 este 4,4 mil/buc.
Am gasit reifentrade, dar e putin cam departe (Oradea) asa ca am sa caut importatorul din Bucuresti al lul Matador (Conti si nu mai stiu cum).

Adrian
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Incearca si la ESROM (pe Bd. Aerogarii) (http://www.anvelopa.ro/pagini/stocuri.htm)

165/65R14 KLEBER KRISALP3 M+S 79T 261,80RON
165/65R14 MATADOR MP14 79T 147,56RON
165/65R14 PIRELLI P3000 79T 233,24RON
165/65R14 VREDESTEIN QUATRAC 2 79T 242,76RON

Eu i-am comparat la preturi cu Sama si sint mult sub!!

si pretul pt Vredestein mi se pare ok
( Quatrac2)
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Te sfatuiesc sa incerci la AutoSoft (www.auto-soft.ro), in Colentina, Au niste preturi excelente.
PS : citeste si aici : https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
Skip ads

  • Adrian P.

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2005

  • Mesaj Privat
O-ho, ce vizitatori avem la Agila.
Multumesc de sfaturi. De la ESROM (cred, daca este cel vis a vis de piata) am cumparat "superbele" pneuri Michelin, iar la Autosoft (la fel nu sunt 100% sigur, pe Fundeni sunt mai multe magazine de pneuri) mi-au spus ca-mi pot aduce Kleber (acelasi model ca cele originale) dar numai in set de 4 buc.
Nu sunt hotarat sa trec pe pneuri mai mari (cu talon de 65) asa ca probabil o sa-mi iau Matador la dimensiunea corecta.

Adrian
  • petres

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Calan
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sa reluam parerile legate de anvelopele pentru Agila , deci cele de prima echipare sunt , conform discutiilor purtate anterior: 155x65x14, sau 165x60x14, dar vad ca uni recomanda si 165 x65x14, cu implicatiile ce le au aceste dimensiuni asupra erorilor ce pot aparea la indicarea km parcursi si a vitezei de deplasare . Poate cei care le-au schimbat au deja o imagine. Eu trebuie sa le schimb si nu sunt lamurit inca ce trebuie sa cumpar ,as dori si pareri legate de marca, care e mai buna (pirelli , matador, michelin, klebar, etc ).Multumesc.
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Mi-am schimbat si eu pe fata anvelopele de vara 155/65/R14 cu anvelope de iarna DEBICA 165/65R14.
Acestea din urma nu influenteaza afisajul vitezei in nici un fel, singura diferenta fiind in latimea anvelopei.
Nu atinge aripa in viraje, au o aderenta f.f. buna, am urcat pe zapada umeda la approx. 1 grad (temperatura exterioara) o panta de ~30 grade cu ele pe drum pietruit, ceea ce inainte nu am reusit cu cele de vara.

Singura problema este faptul ca derapeaza spatele mai mult decat inainte, pentru ca pe spate am pastrat anv. de vara.

Pretul cu care le-am cumparat este de 1480000lei/buc, inclusiv montaj, echilibrare; am avut noroc sa fie pe stoc acest format.
  • ursul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Petres poti urma linistit sfatul lui Pratmin, eu am facut miscarea pe spate in primavara trecand la 165/65/14, tot cu debica, si dupa 7 luni par OK. Pe fata am pastrat anvelopele originale aduse de pe spate. Urmeaza sa le schimb acum, inainte de Mos craciun
Skip ads

  • petres

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Calan
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc , Ursu si Pratmin o sa vad daca gasesc in zona DEVA-Hunedoara , anvelope DEBICA 165/65R14 am vazut ca sunt mai accesibile ca pret. Totusi eu fiind mai novice nu sunt lamurit cu marcile de anvelope , care sunt mai bune? dupa ce criterii le selectezi? Cele ce le am acum sunt KLEBAR si cred ca sunt cele originale ale masini. Embarassed
  • Adrian P.

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu am de trei saptamani Matador M58 M+S 165/65/14 pe fata si sunt supermultumit (inclusiv de pret 1,3 mil/buc.).
Este posibil sa trec si cu anvelopele de vara la 165/65/14, din motivele expuse la inceputul thread-ului.

Adrian
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Acum ca a venit iarna am cautat de am inebunit cauciucuri. De iarna am gasit Pirelli dar pe hirtie ca patronul mi-a spus clar ca are de o luna comandate su nu a primit. A dat telefon in fata mea la 2 importatori si raspunsul a fost ...cautam... dar nu cred ca vom putea aduce.
Cu depozituldeanvelope si alte vinzari on line m-am lamurit, altii au asteptat mult si bine, dar cu banii dati inainte, au primit altceva si nu toate....
Asa ca am cumparat Debica frigo2 165/65/14 si le-am pus astazi. Merg dar la limita mai au 2 degete pina la aripa interioara in loc de 3 cum aveam inainte cu 155/65/14. Posibil ca la iarna sa-mi fac de treaba in fiecare zi sa curat zapada adunata, dar cred ca o sa le ung cu ceva ca sa nu adere si sa ramina pe plasticul ala.
Cit am umblat dupa cauciucuri am gasit de vara Barum 155/65/14 la un importator, le avea pe stoc la 130 lei. Semperit-urile care le am au 5 ani si 96.000 km , mai au amprenta dar au inceput sa crape, un an cred ca mai duc dar pe urma tare cred ca o sa inceapa sa sufle. Oricum Semperit mi se pare o alegere buna pentru cine are nevoie de cauciucuri noi, tin frumos si decit sa dai cu un milion mai putin pe bucata si sa tina 40.000 mai bine ceva bun de la bun inceput.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca chiar se gasec dar la www.cauciucuridirect.ro vad ca au o oferta extrem de variata (vreo 10 tipuri de iarna 155/65 r14 si 3 tipuri 165/60 r14) si chiar Semperit WINTER-GRIP 155/65 R14 75T.
Eu deocamdata nu am comandat pt. ca am gasit la second hand 4 jante originale de agila cu cauciucuri de iarna in stare buna (tot semperit)
  • tze

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut! Este posibil ca atunci cand modifici dimensiunile standard ale anvelopelor sa apara diferente la consum?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Referitor la cauciucuridirect.ro haideti sa vedem ce au patit altii :

ATENTIE ! ATENTIE !ATENTIE! cauciucuridirect.ro. Nu va lasati amagiti de preturile mici pe care poate s-a le gasiti pe acest site ! Cititi bine bine conditiile de plata si livrare la acesti comercianti de calculator. Livrarea se face conform contract (fara semnatura) in 10 zile dar nu e trecut pe prima pagina de site ci altundeva si va las pe voi s-a descoperiti ,bineinteles daca va intereseaza. Spuneam ceva de 10 zile dar atentie mare ,dupa ce platesti integral esti informat , 10 zile lucratoare si uite cum se fac 2 saptamani . Poate pentru unii n-ar fi o problema dar in momentul in care comanzi ti se spune ca anvelopele ar fi pe stoc ,dar,care stoc ?! din Germania ti se raspunde nevinovat de catre "telefonisti" angajati. Treci peste toate astea dehh!! pretul e mic si uite asa trec frumusel cele 2 sapt. si din nou surpriza!!! ! nu ajung cauciucurile comandate . Pui mana pe telefon si intrebi ce se intampla si raspunsul in cazul meu a fost inca 2 sapt. asteptare ! Am innebunit cauciucurile de pe masina au ajuns pe sarma si nu ma laud dar e o masina de 200 cp si 250 km/h deci nu mai pot circula . Am cerut in acel moment confirmare oficiala scrisa pentru urmatoarea data de livrare si singurul raspuns pe care l-am primit a fost ca imi vor trimite pe mail o noua confirmare de livrare (adica egal cu zero). Nu v-am specificat la inceput dar anvelopele au fost comandate pe firma si aceste mailuri nu au nici o valoare intr-un eventual litigiu. Astept mailul de confirmare , inca doua saptamani si in ziua specificata cauciucurile nimic . Pun din nou mana pe telefon si aceeasi telefonisti impasibili imi comunica ca vor ajunge anvelopele la mine dupa o zi . Daca nu sunteti satui ,din nou, SURPRIZA!!!!!! au ajuns 2 cauciucuri in loc de 4 . Deja eram obisnuit si ma asteptam la orice , firma transportatoare este CARGUS (alti iresponsabili!!) si uite asa au trecut de cand mi-au incasat banii 32 de zile si eu nu aveam toate anvelopele . Poate ca v-ati plictisit cu cititul si va inteleg insa mai avem o ?!!! SURPRIZA!!!!! Nu am primit nici pana in ziua de astazi Factura Fiscala pentru anvelope (plata am facut-o prin op in 20 septembrie ) . Am incercat sa discut cu directorii acestei societati dar nu-mi dau seama daca exista sau nu vreo firma sau e ceva de tip "fantoma". Pe site au o rubrica de pareri dar nu ai cum s-a acesezi rubrica am fost nevoit si cred ca e important sa va fac cunoscut cum se procedeaza in comertul pe internet in acest caz particular !!


Am mers cam putin cu cele noi de iarna dar sunt multumit pina acum.
Referitor la consum nu vad de ce ar creste ca nu sunt cu mult mai grele. EPS functioneaza foarte bine nu vad nicio diferenta. Si chiar daca sunt putin mai grele, iarna nu-i ca vara, si nu plec pusca de pe loc sau rulez cu 120 ca sa solicit planetare ....
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Referitor la cauciucuridirect.ro haideti sa vedem ce au patit altii :


ATENTIE ! ATENTIE !ATENTIE! cauciucuridirect.ro. ...


Iata de ce este al dracului de bun un forum !!!
Personal, era cat pe ce sa-mi comand 4 buc. si in plus le mai faceam si publicitate ! Embarassed
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Atentie pentru proaspetii detinatori de Agila !
Fara cauciucuri de iarna o sa va dati cu capul de pereti cum am patit eu anul trecut !
Pirelli se pare ca aduce in Romania dar greu tare cu importul si la pret cam minim 250 pentru 155/65/14. Pentru cele 3 luni cred ca am sa ma descurc si cu Debica 165/65/14. Am mai auzit ca se mai importa ceva englezesc AVON spuneau vinzatorii dar eu nu am stat ca si astia vroiau un mic avans si cind i-am intrebat cit dureaza au dat-o in bilbiiala, fara un termen clar. Pe urma dupa ce am cautat nu am gasit decit de vara la ei in productie :
http://www.avon-tyres.co.uk...yre_specs/zv3.pdf


Ultima modificare facuta de dancuciureanu la Mar 12 Dec, 2006 4:58 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR