Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • geeeorge23

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Sad( Inafara de toba de esapament si arcuri fata, am schimbat tot ce inseamana rulmenti,articulatii,bucse,amortizoarefata-spate,arcuri spate,flanse,prezoane,arculete,piesulete,distributie cu tot ce implica schimbul acesteia,etc,,etc,etc.. Sotie,copil,2 catei, bagaje....m-am hotarat pe un Opel Astra H Break 1.7 in prima faza.......dar cred ca o sa merg tot pe benzina si mai exact 1.4....taxe mici,taxa inscriere mai mica decat 1.6 benz sau 1.7 motorina, pret asigurare mai mic.Sa ma duca din A in B asta vreau, chiar daca multi vor spune ca 1.4 este motor mic pe astra H break. Plus ca mari diferente intre z12xe de pe Agila si Z14 xep Astra H , nu sunt(ma refer la faptul ca il cunosc--diferente la putere evident)....asa ca prefer acest motor...distibutie lant, nu este un motor complicat...il stiu ca cel de pe Agila!
Skip ads

  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pai daca schimbi pt consum, atunci 1,4 sau 1,6 nu prea sunt o solutie fata de Agila decat daca este break. Consumul este mai mare. Diferentele in favoare la cel normal: generatie noua, siguranta plus copii spate, confort, viteza, stabilitate, frana, roata mai lata - groapa mai usor trecuta iar in favoarea Agilei sunt diferenta de nivel, spatiu pasageri fata, spatiu mai mare cu banchete lasate. Poate mai sunt ceva diferente de ordin estetic estetic sau pe care nu consider ca sunt demne de luat in seama. La break se schimba treaba cu spatiul spate.
Eu de exemplu, am cumparat-o pt ca aveam nevoie de o masina destul de inalta si confortabila dupa o operatie la picior. In h, imi era greu atunci si nu puteam sa ma relaxez cum trebuie. Eu o sa imi iau un g inapoi pt ca dupa parerea mea sunt mai ok.
Astra h este o masina cam obositoare la drum lung fata de g. Mai este si chestia ca se muleaza toate pe langa tine si parca nu ai aer sa respiri.
  • geeeorge23

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
O schimb pt ca nu am loc cu tot calabalacul...1.4 are un consum aprox cu cel de Agila...1.7 taxa mare la inscriere...probleme de diesel,turbina,injectoare,volante,.. oricat de mult am spune ca este mai economica mai fiabila tind sa cred ca 1.4 per total este mai ok fata de 1.7,pt cineva care nu vrea sa alerge peste 15000 km /an si majoritatea in Buc.Mai exista si varianta de 1.6 pe care daca as lua-o ,sa o trec pe gpl. Dar si asta de 1.6 are aceeasi taxa la inscriere(500 euro) + instalatie de gpl ma duce mai mult decat un diesel 1.7....asa ca revin si spun ca 1.4 este cel mai avantajos(pt mine...nu vorbesc de altii) si totusi o masina de 2006(asta este anul pe care vreau sa-l "detina" masina...daca este mai noua taxa este peste 300 euro) zic ca fata de un astra g(m-am uitat si la G-uri) este mai putin costisitoare si aici ma refer la piese ...masina cu an mai recent posibil sa nu cada ca un G!
  • geeeorge23

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Acum imi dau seama ca discutia nu trebuia sa aiba loc aici...am deviat de la subiect(despre mine vorbesc) Smile)...sper sa nu supar moderatorul
Skip ads

  • bibiclic

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2014

  • Mesaj Privat
buna ziua,as avea si eu o intrebare:am pe agila mea anvelope all seasons,dar cu fulgul de zapada pe ele si un mecanic mi-a zis ca le pot folosi si iarna(conform legilor in vigoare), este adevarat sau trebuie sa-mi cumpar altele?multumesc anticipat.
  • SilQ

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Le poti folosi si iarna, doar deasta sunt all season.

Pe asa ceva am pus si eu ochii: Anvelopa All Season Debica Navigator 2 MS 165/65 R14 79 T 150 lei la emag

In talon am 155/65/14 , separat mi-am omologat 165/60/14 iar acum vreau sa imi pun 165/65/14 deoarece sunt mai inalte cu 8mm.

Se pot monta linistit, treaba sta cam asa:

Dimensiunea actuala a anvelopei 165/60/14 VS165/65/14 Dimensiunea dorita a anvelopei
Diferenta in circumferinta:51 mm sau 2.9 %
(Variatia trebuie pastrata intre -3% si +3% pentru a mentine diametru initial al rotii)
Cand calatoresti cu viteaza de 113km/h viteza ta reala este 116 km in acest caz
Valoare in intervalul admis!


Puteti sa va calculati si voi modificarile aici: http://www.pro-line.ro/calculator-anvelope-jante.php
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Treaba e ca anvelopele all season sunt legale dar nu fac fata nici vara si nici iarna.
  • SilQ

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Cu tot respectu pentru dvs. si cunostintele dvs. din raspuns se intelege ca acestea trebuiesc evitate.

Din moment ce sunt omologate, fabricate si de cei mai mari producatori recunoscuti mondial inseamna ca au fost supuse unor teste riguroase si isi fac treaba in toti parametrii de siguranta . Desigur, nu e cel mai bun dintre cele mai bune de iarna, fiind sensibil mai tare pentru a rezista si vara. Dar oricum nici nu intentionez sa duc agila pe circuit ca sa pot discuta de milimetrii la franare sau milisecunde. Oricum orice caucicu nou e mai bun decat unul scond cu DOT mai vechi de 4 ani.

Iar tinand cont de pretul anvelopelor si de pretentiile autoritatilor, consider in acest moment anvelopele allseason e o solutie optima si comoda neexistand costuri suplimentare pentru ilocuirea anvelopelor vara si iarna cat si pentru banii blocati intr-un set de 4 anvelope de schimb.

.
Skip ads

  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am testat cativa ani Goodyear, marca de top dupa cum precizezi chiar tu. Pret pe masura.
Te contrazic eu precum si testele ADAC. Anvelopa all este cotata slab la orice test fata de Barum pe care le detin momentan. Undeva la jumatate. Si eu confirm acest lucru. Iarna srangi din cur ca nu te mai opresti daca trece de zero grade si vara la fel. Pt 50 lei cat face un schimb sau 250 de lei cat costa un set de table...

Although all-season tires offer traction in a variety of different weather conditions, winter tires surpass them when it comes to traction in snow and ice
oficial Goodyear
http://www.goodyear.com/en-...s-allseason-tires
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In iarna lui 2005-2006 putina zapada si masina era de necontrolat cu anvelope de vara, am cumparat la viteza 165/65/14 si alta treaba.
Am condus in probe o Agila cu cauciucuri all si se simpte diferenta fata de cea cu iarna.
  • mazzito

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Buna seara,

In primul rand, multumescu-ti Doamne de acest Forum!

Sunt proaspat posesor de Opel Agila 2001 Z12XE. La recomandarile mecanicului si a unor amici am luat 4 jante de Aliaj(second-hand) pentru a avea un set de vara(cele de aliaj) si un set de iarna(cele originale - otel).

Nu stiu ce anvelope si ce dimensiuni ar trebui puse pe fiecare set. Va rog putin ajutor.

155/65/14 pentru vara ?
165/60/14 pentru iarna?

Ce marca ar trebui sa iau? Din ceva posturi anterioare am vazut ca Semperit ar fi alegerea corecta pentru vara?
Pentru iarna ce marca ar trebui?

Scuzati-mi multele intrebari intrucat nu-s in cunostinta de cauza.

As mai vrea sa stiu daca este ok sa iau resapata cele de iarna?
Pentru vara ma gandesc sa iau doua noi, si le pun pe fata.

Un link sau un sut in directia corecta este foarte apreciat.

Va multumesc si o seara frumoasa.

Cu respect,
Andrei C.
  • danzog

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Agila 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2013

  • Mesaj Privat
@mazzito:
Folosește și vara și iarna 155/65 R14 dar ai grijã sã fie pt.tipul de anotimp respectiv.Eu personal folosesc și vara și iarna 155/65 R14 pt cã,din ce am citit pe forum și ce am aflat de la alții 155/65 R14 sunt mai înguste și taie zãpada,lapovița/zloata și noroiul mult mai bine decât 165/60 R14 care sunt mai late și mai grele chiar dacã au un + de stabilitate în mers.
ÃŽn niciunul dintre cazuri nu-ți recomand anvelope reșapate .Mai bine dai un ban în plus și ai mai multã siguranțã la deplasarea cu mașina fãrã surprize neplãcute gen explozii de cauciuc sau dezlipirea în mers a benzii reșapate care-ți pot deteriora aripa ,bara fațã,farurile,etc.
Ca marcã de anvelope ,cumpãrã unele care sar de 200 lei bucata noi și toate 4 sã fie fabricate de aceeași ,,mamã,, pt.cã dacã le împerechezi cu altele care au greutate specificã diferitã se va observa la mers.Problema banilor este obișnuitã la ,,agiliști,, și te înțeleg.
Skip ads

  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pt cele de vara, unele cu protectie de janta, merg si mai mari pt stabilitate si frana.
Pt iarna. unele subtiri dar as merge pe ranforsate, sunt mai dure, au alta presiune si rezista bine la gropile de la noi. Consum/ zgomot mare
Nu chinezarii gen maxxis sau eu mai stiu ce. As merge pe ceva din Germania gen Kleber, semperit pt mediu, nexen pt ranforsare, conti sau michelin pt perfectiune.
Restul sunt ok dar cu probleme.
Eu de ex am schimbat in 2 ierni parca, 3 anvelope din cauza gropilor.
Sunt moi in talon si crapa. Nu recomand Fulda montero 3 decat pt rulaj in conditii ok.
Nu ca as merge ca bezmeticul cu ochii in telefon dar s-a intamplat. Iarna in coloana, vteza mare, nu prea ai timp si spatiu sa faci manevre, gropile sunt pline de apa, nu observi si voila.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pentru cei ce opteaza sa foloseasca, la echiparea de vara, anvelope cu latimea de 155,
recomand "Falken Sincera SN-832 Ecorun 155/65 R14 75T".
Din primavara asta am renuntat la 165/65 R14 iar falken-urile comporta f. bine in general
si exceptional pe asfaltul ud.
  • danzog

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Agila 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Vara Pirelli Cinturato P1 Verde Ecoimpact 155/65 R14, iarna Pirelli W190 Snowcontrol serie 3 155/65 R14 made în Turcia(sunt mai ieftine decât cele cele fabricate la origine/macaronari).
Au apãrut Pirelli Cinturato Winter cu zgomot și consum carburant mai reduse dar nu au aderența celor Snowcontrol 3 W190.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR