Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • aligator20

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sunt posesorul unui Opel Astra berlina 200 1,7 dti 4 usi. Am o problema sesizata la partea electrica. Nu mi se aprindea becul de la luminatorul numarului spate, si am vrut sa remediez prb, numai ca am aplificat-o. becul nu era ars, asa ca m-am gandit ca e stricat mecanismul. Il tot mutam in diferite pozitii si aprindeam pozitia sau faza scurta. La inceput se aprindea becul, si fara cheie in contact scotea si un sunet. Mai apoi nu sa mai aprins bordul si sa ars si becul de la pozitie fata dreapta. Intrebarea vine asa:
1. Sa ars becul din bord ( mentionez ca martorii merg, doar leburile bordului nu se mai aprind)?
2. Sa fie de la becul de pozitie ars? sa fie legate in serie si de asta sa nu mai mearga?
3. Sau sa se fi produs vre-un scurt circuit pt ca schimbam eu pozitiile lampii spate?

Inca ceva, nici becul din torpedou nu functioneaza, l-am schimbat tot atunci si nici el nu se aprinde.

Daca ar fi o siguranta arsa, v-as ruga sa-mi mentionati care, ca nu cunosc prea bine partea electrica. Va multumesc
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
e asa greu sa te uiti in cutia de sigurante si sa vezi tu care e arsa?e un deranj de 2min zic eu.vezi ca sigurantele se vad si daca nu le scoti de acolo
  • aligator20

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
nu e nici o siguranta arsa si am inlocuit si becul de la pozitie, dar aceeasi chestie, nu se aprinde bordul. Mi sa spus ca e posibil sa fie becul de la bord ars, dar de ce nu merge nici lampa de la numar spate si nici becul din torpedou?
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
in ce priveste becurile din bord..
daca nu ai nici o siguranta arsa, nu cumva ai dat la iluminarea la minim din potentiometrul de reglare al intensitatii luminoase din greseala?
(zic pentru ca eu am patit-o si am cautat innebunit siguranta arsa)
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
n-ai cum sa ai numai un bec in bord.de obicei sunt 4.verifica si metoda colegului de mai sus!sau s-ar putea sa ai firul intrerupt pana in siguranta respectiva(sau nu-ti face bina contact la siguranta in cauza)
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
n-ai cum sa ai numai un bec in bord.de obicei sunt 4.verifica si metoda colegului de mai sus!sau s-ar putea sa ai firul intrerupt pana in siguranta respectiva(sau nu-ti face bina contact la siguranta in cauza)
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
n-ai cum sa ai numai un bec in bord.de obicei sunt 4.verifica si metoda colegului de mai sus!sau s-ar putea sa ai firul intrerupt pana in siguranta respectiva(sau nu-ti face bina contact la siguranta in cauza)
  • aligator20

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
potentometrul e la maxim, sigur nu e de la el. Am sa o duc la un atelier de electrik auto, poate ii dau de cap acolo
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR