Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pentru cei care vor sa foloseasca huse: NU. renuntati la idee. mie dupa cateva cicluri de soare/ploaie mi s-a dus puful de pe interiorul husei si ca atare s-a lipit de masina (e cam mult spus, lipit). in orice caz, s-a sfarsit cu vopsea matuita + pete albe. mari. si care nu vor sa iasa la polish. Evil or Very Mad bafta!
Skip ads

  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ady_marinescu a scris:Pentru cei care vor sa foloseasca huse: NU. renuntati la idee. mie dupa cateva cicluri de soare/ploaie mi s-a dus puful de pe interiorul husei si ca atare s-a lipit de masina (e cam mult spus, lipit). in orice caz, s-a sfarsit cu vopsea matuita + pete albe. mari. si care nu vor sa iasa la polish. Evil or Very Mad bafta!

Depinde de materialul husei! Daca ai folosit una din comert si mai era si "impermeabila", te cred ca ai avut necazuri mari! Eu am mesterit o husa de care sunt foarte multumit si o folosesc cu rezultate f bune de 3 luni!
Si vara asta chiar am avut parte de soare! Smile


  • aFront

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am urmãrit topicul zilele trecute ºi azi am decis sã iau atitudine. Am iesit azi din Praktiker cu 14 milioane de tuburi, tubulete, sprayuri etc. Printre ele am ales un sampon cu ceara, dupa care mi-am permis sa spal masina cu galeata Embarassed (e doar o Vectra, nu Lamborghini). Am rãmas uimit de efectul ºamponului, strãluceºte toatã. La final am încercat sã dau pe bord cu un spray cu silicon, însã mi-a lãsat niºte pete albe destul de nasoale care nu au ieºit cu nimic din ce aveam. Rãmâne ca mâine sã iau arsenalul de ºerveþele, Vanish, detergenþi.. sã vãd cu ce scot petele respective. Sã fie de cacao sprayul sau amatorul?! Mulþam fain de ponturi.

Zic sã nu afle nevestele de ce învãþãm pe aici Very Happy

Respect
  • shakwano

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut!

Sambata trecuta am cumparat un brat de produse pentru masina. Produse de cosmetizare, desigur. O zi intreaga am muncit la ea, dar a meritat. Am luat un sampon de masina, nu mai stiu marca, dar nu foarte scump, in jur de 5-6 lei. De asemenea, din gama Rally am luat o solutie sprai degresanta, buna si pentru insectele strivite pe masina. Apoi am luat Turtle Wax Platinum, ceara foarte buna, sub forma de pasta si inca cateva produse pentru interior, respectiv solutie pentru tratamentul pielii, pentru scaune si bancheta si un sprai de silicon pentru bord.

Primul lucru pe care l-am facut a fost sa aplic solutia degresanta pe capota, zona radiatorului si jenti.

Apoi am spalat masina de 2 ori cu sampon, a iesit destul de ok, totusi fara sa fiu prea uimit.

Dupa ce s-a uscat, am inceput sa dau cu ceara aplicata pe o carpa curata de bumbac. Am frecat usor cu miscari circulare, apoi dupa ce s-a uscat putin si se vedea ceara pe masina am inceput sa o sterg cu alta carpa de bumbac. Si rezultatul a fost pe masura muncii, stralucea vopseaua, mai mare dragul! Atentie, nu este indicat sa se faca aceste operatiuni in soare puternic, de aceea eu am asteptat seara, pe la un 7 ca sa fac operatiunea.

Acum am revenit in Bucuresti unde praful e la el acasa, dar parca nu se "lipeste" de masina asa cum obisnuia, deci cred ca stratul de ceara protector isi face efectul.

Am sa fac aceasta operatiune ori de cate ori am sa am posibilitatea (nu am facut-o in Bucuresti pentru ca nu aveam unde), pentru ca merita sa-ti protejezi masina, indiferent ca e un Astra, Vectra sau Lamborghini Smile
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Si eu folosesc prelata pentru masina tot din comert si impermeabila.Pana acum nu am avut probleme cu ea,a prins si ff mult soare dar si cateva ploi.Este dintr-un material plastic-cauciucat ceva iar pe interior are lipita o captuseala de panza ptr a nu se lipi de masina.Pe langa prelata mai folosesc sampon cu ceara si apoi o ceruire cam 2 pe luna.Se pastreaza f bine iar chestia cu prelata este o alternativa f buna garajului.Nu dureaza mai mult de 2 min sa o strangi si sa pleci.
  • cbogdan86

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu mi-am pus o folie transparenta pe masina, asemanatoarea cu aceea cu care isi imbraca taximetristii masinile. Acopera 90% din suprafata caroseriei. Pana acuma am reusit sa nu zgarii deloc masina.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
cbogdan86 a scris:Eu mi-am pus o folie transparenta pe masina, asemanatoarea cu aceea cu care isi imbraca taximetristii masinile. Acopera 90% din suprafata caroseriei. Pana acuma am reusit sa nu zgarii deloc masina.


e buna folia pe termen lung dar ce faci cu mizeria de zi cu zi?
  • cbogdan86

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2008

  • Mesaj Privat
mizeria de zi cu zi.. e pe folie, deci nu imi strica vopseaua... asa zic eu.. ca sa arate mereu curata.. nu aice sa faci.. este foarta multa mizerie in bucuresti... santiere peste tot, etc...
  • Babanu

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1962
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2005

  • Mesaj Privat
stie cineva pe unde gasesc prelate pt Vectra C
  • G30
  • *
  • 1 mesaje
  • din 03 Aug 2008
  • Astra 2001 Y17dt
  • Bucuresti
  • G30

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut sunt nou p aici si sper k postez bn..
Am tot cautat firme de detailing si nu am gasit nimik sa imi placa.
pana acum 1 sapt knd am auzit de la un prieten de o firma....si pot sa zic k am fost f multumit.Si cum imi place domeniu asta m-am angajat la ei.
Nush dak mai sunt pers inneb de curatenie k mn p aici.
Dar dak sunt...dati un PM si vb
App pt cei de aici se poa si o reducere;).Sper sa nu se cons reclama....incerc sa ajunt la capitolu intretinere.
  • Babanu

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1962
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Eu sunt "bolnav" cu , curatenia.
Daca mai angajeaza sa imi zici si mie.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR