Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • vali_fira

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Combo 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca in Iasi este vro statie care sa alimenteze CNG ?
Sau daca se va deschide in viito vro statiie CNG!
Skip ads

  • vali_fira

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Combo 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2015

  • Mesaj Privat
E am un Ople Combo CNG / Benzina
Eu sunt din Vaslui si mai alimentez la moldoveni .
  • DB-01-VIN

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Chestia cu cantitatea de gaz in fc. de puterea compresorului am banuit-o chiar daca niciodata nu am alimentat CNG. Discutiile si impresiile celor care nu aveau mereu in rezervor aceeasi cantitate m-a dus cu gandul la nr.atmosferelor/ puterea compresorului & cantitatea de CNG.
Am vb. (pe bune acum 1 ora chiar l-am sunat pe d-nul Virgil Andreescu) & i-am povestit aventurile mele la RAR de azi. S-a prapadit de ras...Am stabilit sa-l sun cum am acte la masina sa il vizitez. Anyway va voi tine la curent cu prima alimentare pe care sapt.viitoare o s-o fac, imediat dupa ce pun nr.definitive la masina.

Numai bine tuturor.
  • Ion Voicila

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2004 Z16YNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Te rog sa ma ti si pe mine la curent dupa ce ai alimentat referitor la cat si bagat si ce bani. ty
Skip ads

  • DB-01-VIN

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Maine sper sa platesc taxa/205 lei, in rest am tot dosarul, ma duc sa imi iau nr.definitive dupa care sun la Buc. Nu uit sa te anunt.
  • Ion Voicila

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2004 Z16YNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca nu ai ajuns inca sa alimentezi sau ai uitat Smile ?
  • DB-01-VIN

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Nici una nici alta: azi dimineata am fost la Inmatriculari auto, am depus dosarul/am fost primul la ghiseu-la ora 8 eram acolo, ca sa scap de coada si pt.ca am avut pana acum multa treaba. Maine dimineata dupa 8 mi-au zis ca pot sa ma duc sa ridic numerele, cartea & dovada (pana vine talonul prin posta banuiesc). Apoi sun la Buc. sa stabilesc o zi pt.alimentare. Pana acum nu am putut sa mai misc masina din loc pt.ca mi-au expirat nr.provizorii de pe data de 14 martie. Pe 17 am avut progr.la RAR, etc...NU am mai scos alte nr.rosii pt.ca am cu ce sa merg...
Te anunt cum am alimentat.
  • DB-01-VIN

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Vreau sa supun atentiei tuturor celor interesati urmatorul lucru:
acum cateva zile m-am intalnit cu George Buga/reporter ProTV (corespondent pe jud.D-ta) si printre altele i-am relatat aventurile mele legate de inmatricularea masinii mele.
Mi-a spus ca subiectul ar putea face parte din emisiunea Romania te iubesc , in sensul ca i-as putea prezenta lui Alex Dima situaatia de facto a lipsei de infrastrustura/pompe de alimentaare cng din Romania, mai ales ca toti vecinii nostri au adoptat si acest tip alternativ de alimentare, etc, de restul Europei sau SUA nu mai aduc aminte.
Acum eu vin cu urmatoaarea propunere: daca toate persoanele direct interesate/ proprietari de autovehicule din toate judetele tarii s-ar uni intr-o comunitate care sa trezeasca interesul lui Alex Dima sau altor factori responsabili sansele ca lucrurile sa se schimbe sunt mult mai mari. Singur NU STIU cat de credibil as fi, in ideea ca poate as fi perceput ca o persoana cu gusturi exotice sa zicem, care am decis sa experimentez acest gen de alimentare, etc. In schimb daca s-ar observa ca exista o comunitate a celor care detin deja masini cu alimentare CNG, de la cele mai ieftine pana la cele mai scumpe, de la berline la Van-uri, etc ma gandec ca altul ar fi impactul. O emisiune tv. poate schimba multe chiar daca multi dintre voi ati putea fi sceptici. Cunosc cazuri reale cand in urma anchetelor de acest gen, s-au demarat proiecte, s-au indreptat multe lucruri, etc
Nu cer bani nimanui, nu avem nimic de pierdut, dimpotriva. Cu Alex pot oricand lua legatura insa cred ca o discutie care sa aiba in spate cat mai multe persoane are mai mjulte sanse sa fie transpusa in ceva palpabil. Insa daca doar ne plangem intr-un mediu inchis/acest site sau alte discutii amicale ,etc lucrurile nu se vor schimab niciodata.
Pare ciudat, insa mi s-a intamplat sa primesc lucruri abia dupa ce le-am cerut, conform zicalei "cere si ti se va da".
Nu vreau sa dau lectii de viata nimanui, insa va rog sa nu fiti pesimisti si negativisti. Din proprie experienta va spun ca cu incredere si optimism se pot realiza lucruri extraordinare.
Astept propuneri si sugestii.
Skip ads

  • DB-01-VIN

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Neata tuturor. Nu am postat pana azi pt. ca am fost f.ocupat dar am vrut sa si observ modul de fc.al masinii pe GNC (atat la drum lung cat si in oras). Cronologic, vineri dimineata la ora 8 am fost la Inmatric.auto, m-am luat nr.la masina & imediat am plecat spre Buc. sa-mi rez. treburile plus sa alimentez cu GNC. Nu pot decat sa ma plec in fata d-nului Virgil care a fost de o amabilitate rar intalnita. Nu stiu daca am rezonat cu dansul pt.faptul ca este oltean la baza de langa Bals iar eu dupa mama sunt tot oltean care a copilarit in Morunglav, o comuna situata intre Slatina si Bals, sau pur si simplu asa este caracterul dansului, insa experienta mea acolo a fost una cu grad de satisfactie 150%.
Nu va mai spun ca la final dansul efectiv mi-a facut cinste cu GNC-ul, adica NU a vrut sa imi ia nici un ban, deci nu va pot spune cat m-a costat alimentarea. Dupa estimarile dansului, la un rezervor de 20 si ceva de litri si un pret de 3 lei si ceva /kg.(estimez pt.ca nu stiu exact cat costa acolo kg.de GNC), m-ar fi costat undeva pana in 100lei. Ex: daca rezervorul meu ar avea 24 de litri si pretul GNC-uli ar fi de 3,5 lei/kg., m-ar fi costat 84 lei o alimentare.
Dupa alimentare masina imi arata in comp. de cord CNG Quality 100% fata de ultima alimentare cand imi indicase 90% (ramane in memoria comp.de bord ultima analiza de CNG chiar daca nu mai alimentezi apoi decat benzina).
Inca nu sunt lamurit 100% cu capacitatea rezervorului de GNC, pt ca rezervorul pe benzina are o capacitate de 31 litri iar dupaa seriaa masinii capacitatea totala a rezervoarelor este de 70 litri.Practic rezervoarele de GNC ar trebui sa aiba o caapacitate NU neapaarat de 40 kg pt ca 1kg de GNC are o putere calorica de 1,5 l benzina sau 1,75 l gaz lichefiat.Apoi mai este si aspectul legat de presiunea la care GNC-ul este introdus in rezervor, in cazul primei mele alimentari din Buc. aceasta a fost 200atm.D-nul Virgil mi-a confirmat faptul ca s epoate alimenta pana la 250 atm , ins avara din cauza caldurii, etc presiunea va creste si pot aparea probleme la coliere, garniturile de prindere, de imbinare a conductelor, etc
Practic daca la o alimentaare GNC-ul este introdus la 250 atm se inmagazineaza o cantitate mai mare in rezervor.
Dinamic, masina este practic identica indiferent de combustibilul cu care ruleaza, iar d-nul Virgil (un pasionat adevarat) mi-a spus ca spre deosebire de gazul lichefiat comportamentul masinii este chiar mai bun pe rularea cu GNC fata de cea pe benzina. Nu am facut liniute si nu am stat cu ochii pe cronometru sa vad daca acum masina este mai fasneata fata de cand rula pe benzina, oricum fata de masinile care ruleaza pe gaz lichefiat comparatia nu isi are sens.
Exista si o mica dezamgire- inevitabila din cate am inteles din discutiile ulterioare: masina nefiind alimentata ceva vreme cu GNC (desi masina mea este conceputa sa ruleze in principal cu GNC NU cu benzina, de aceea si pleaca initial cu GNC daca are asa ceva in rezervor), acum, cantitatea de GNC din rezervor se consuma mult mai repede datorita aerului, a faptului ca instalatia este neaerisita si necesita 2-3 alimentari pt. a functiona 100% in parametri. Practic, acul indicatorului de la rezervorul de GNC scade mai repede decat imi facusem eu calculele, chiar daca nu am facut raliu cu masina, eu in general nu exploatez masinile in fc. de apucaturile/automatismele mele ci in fc. de tipul masinii si de destinatia ei ( cu un M6 merg intr-un fel, cu un monovolum altfel, nu incerc sa fiu pilot pe sosea in masini construite in alte scopuri).
Pana in prezent am rulat aprox.170km (indicatorul acului de la rezervor este la 1/2) din care 50% urban si 50% extraurban.
Voi prezenta mai jos un link (masina din clip este similara cu a mea) dupa care ma ghidez in consumul de GNC si sper ca la drum lung dupa 2-3 alimentari, masina mea sa aiba acelasi range- peste 700km apoi sa treaca pe consumul de benzina. Stiu ca pare greu de crezut, insa eu sunt optimist, astfel ca eu sau viitorul proprietar sa se bucure de o masina nu doar confortabila si plina de optiuni cat si f.economica. Motivul este urmatorul: am o casa la iesirea din oras la 7 km de Targoviste spre Bucuresti, si ieri deja masina consuma in zonele de rulaj constant exact ca cea din linkul de mai jos.In plus masina din clip fac pariu ca este alimentata cu o cantitate mai mare de GNC decat am avut eu in rezervor, la 250atm.(practic cu 1/4 mai mult). Si daca ne raportam la faptul ca initial masina imi consuma aprox dublu fata de ziua de ieri (ma refer la drum lung/cand am venit din Bucuresti la o viteza constanta), va spun ca rangeul de 740km doar pe GNC poate fi atins la drum lung si o viteza de maxim 120-130km /ora dar cu viteza medie pe cruise control de 100km/h.
Numai bine.

http://www.youtube.com/watch?v=yPipWy-oa7Y
  • Ion Voicila

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2004 Z16YNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2016

  • Mesaj Privat
multumesc colegu . Am de remediat o problema la masina mea (merge in 3 buji) si imediat ce o remediez il voi contacta si eu pe acest domn Virgil.
  • DB-01-VIN

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2016

  • Mesaj Privat
ok.Tinem legatura.
  • has

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Bujiile incercati sa fie denso èu electrozi de iridiu si distanta de max un mm. Altfel riscati sa ardeti bobinele . Iar referitor la alimentari nu ne trebuie reclama e mai bine din gura in gura. Oricum cred celor mai multi le-a placut din moment ce continua sa alimenteze.
Skip ads

  • adrian 1972

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua . Am si eu o mașina cu instalație cng din fabrica si as vrea sa știu de unde pot alimenta in România ( Inafara de Râmnicu-Vâlcea unde am alimentat cand am venit cu mașina spre bucuresti )
  • has

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2012

  • Mesaj Privat
La Bucuresti suã la 0752594642.
  • vali_fira

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Combo 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Am si eu un Combo CNG cu instalatie din fabrica !
Are un consum cam mare mise pare , am alimentat in Republica Moldova,cu 24 m cub si am parcurs vro 270 km in afara orasului.un consum de 8.88 m cub la suta.
La benzina am un consum de 7,5 mixt si in afara 6.2
Intrebarea mea este daca are cineva vro ideie de ce am asa mare consumul la gaz?
  • has

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Consumul mare de gaz se poate datora conþinutului redus de metan din gaz, puterea calorifica fiind mai scãzutã. Exemplu : gazul nostru este mai bun decît cel bulgãresc(gazprom) indicaþia fiind datã de un wv nou care indicã inclusiv calitatea gazului.
  • adrian 1972

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2016

  • Mesaj Privat
In Germania si austria este 100% pur si in România a-mi afișeazã la fel 100% pur probabil ca in Bulgaria este mai slãbuț
  • adrian 1972

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Creați o pagina pe Facebook .sa avem comunitatea CNG
  • vali_fira

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Combo 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2015

  • Mesaj Privat
adrian 1972 a scris:
vali_fira a scris:Buna ziua! Am si eu un Combo CNG cu instalatie din fabrica !
Are un consum cam mare mise pare , am alimentat in Republica Moldova,cu 24 m cub si am parcurs vro 270 km in afara orasului.un consum de 8.88 m cub la suta.
La benzina am un consum de 7,5 mixt si in afara 6.2
Intrebarea mea este daca are cineva vro ideie de ce am asa mare consumul la gaz?


Gazu se masoara in metru cub si consumul tot in metru cub se da la 100 Km
-24 m cum , in 3 butelii
  • vali_fira

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Combo 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Ce au facut alti !
https://www.facebook.com/cngfans/?fref=ts
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR