Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • b-68-cez

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Buna seara,

Chiar m-am deprimat cand am vazut acest post pe astraclub ....
Nu mai stiu ce sa fac in legatura cu angel eyes Sad(((( priviti mai jos postul unui tip de acolo ....

As dorii si eu o parere in legatura cu acest subiect, cei care deja aveti asa ceva sfatuitzi-ma si pe mine va rog mult ....



__________________________________________________________________



"Salut tuturor.

Din vorba in vorba, am luat in considerare si eu Marca Dectane Sonar, ( ca sunt cele mai bune, ca nu se aburesc, ca una , ca alta ), cu dezamagire am constatat ca nu sunt mult diferite de marca FK, dar sa zicem ca fiecare dintre cele 2 modele are avantaje si dezavantaje. Din propria experianta am testat, montat si pus sub observatie ambele modele, FK si Sonar.
Cam asa arata o comparatie intre cele 2 modele, fara sa incerc sa fiu prea ingaduitor, avand in vedere ca sunt produse ieftine si aftermarket.

Angel Eyes FK

Avantaje :
Se potriveste aproape perfect in locul farului original, cu foarte mici ajustari.
Aspect luxos, asemanator cu modelele de faruri Angel Eyes de BMW
Posibilitatea de a monta HID Xenon.
Nu necesita nici o mufa in plus, este prevazut cu becurile de semnalizare si beculetele angel eyes.
Aspect frumos al oglinzii de faza lunga
(sincer din rasputeri ma chinui sa mai adaug un avantaj, dar nu exista)

Dezavantaje :
Lumina foarte slaba, mai slaba ca farurile din stoc, din cauza formei neinspirate a oglinzii lupei
Se aburesc foarte repede si in timp scurt
In interior din cauza ca se aburesc, se si matuiesc ireversibil, necesitand deschiderea lor, adica topirea masticului si desfacerea farului in totalitate, procedeu care este extrem de lipicios si de mizerabil, cu repercursiuni asupra partii interioare, adica murdaririi, iar daca vreti sa stergeti orice componenta din interiorul farului, veti constata ca se ia foarte usor mizeria cu tot cu culoare.
Consum mare de curent pentru beculetele cercurilor din far, 8 becuri pe un far, in total 16 beculete cand e pe pozitie, care din spusele multora se ard foarte usor.
Multe scrisuri pe fatada farului care deranjeaza extrem de mult. Nemtii au scris un jurnal intreg pe farul asta.
Interiorul farului este confectionat din materiale extrem de proaste si de casante.

Nota : 3/10 ( cu indulgenta)


Angel Eyes Dectane Sonar

Avantaje
Lumina foarte puternica cu becuri normale noname.
Vine cu becuri pe faza lunga H1 si scurta H1
Aspect sport (depinde de gusturi)
Facut din materiale de buna calitate
Pe pozitie, cerculetele Angel Eyes sunt 4 leduri si intre faze alte 2 leduri
Capacele din material dur cu garnituri protectoare
Nu se matuiesc

Dezavantaje
Se aburesc la fel de usor ca si modelele FK
Necesita adaptor pentru becul de semnalizare (de pe Hella) care trebuie vopsit la capat cu negru pentru ca arata oribil si e la vedere din pacate.
Necesita bec de semnalizare Silver Vision de la Philips sau alta marca, pentru ca e la vedere si nu este prea estetic (depinde de gusturi)
Cerculetele Angel Eyes si ledurile dintre faze au fire care la capat nu au nici o mufa, deci trebuie sa sacrificati de pe farurile Hella, adaptorul de pozitie W5W
Mai exista un orificiu gol care este un loc de bec de pozitie pentru adaptorul W5W in care am bagat un led urias care arde alb. Eu am avut 4 mufe w5w (2 de pe Hella si 2 de pe FK)
Aspect sport (depinde de gusturi)
Greu de montat, necesitand multe ajustari la gaurile urechilor de prindere (exista si un singur reglaj de coborare/urcare a luminii dar nu e eficient), asa ca daca farul stang bate prea sus fata de cel drept, eu recomand ajustarea din suruburile farului.
Garnitura externa nu este inclusa si trebuie luata de pe Hella.
Am testat HID xenon pe aceste faruri si nu sunt multumit, lumina pe mijloc se focalizeaza slab, pe exterior foarte puternic, pot spune mai multe cand testez farurile cu un Bec HID H1, cel testat fiind un bec H7 adaptat pentru H1.


Nota : 7/10

Avand in vedere ca problemele care tin de mufe, becuri si alte chestii minore, acestea se pot rezolva foarte usor, dar problema luminii slabe datorate unei proaste proiectari ingineresti, astea nu se pot rezolva, in cazul farului FK, sau matuirea ireversibila in interiorul plasticului.
Iar problema aburirii nu este etanseitatea la farurile acestea, circulatia aerului e secretul.
Aerul cald din jurul becului in contact cu aerul rece statut din interiorul farului, rezulta aburire, oricat de etans este, el trebuie sa aiba o buna ventilatie.
Momentan lucrez la un sistem de ventilatie activ, asemanator celor de calculator, folosind ventilatoare mici de placa video. Inca e in teste dar, pare OK pana acum. Pe timp ploios Dectanele se abureau ingrozitor si foarte repede, dar dupa dezaburire nu se matuiau. Acum fiind ventilate, ele previn aburirea. Sa vedem pe viitor.
Cautand pe internet, pot spune ca sunt singurul din lume care a facut asta, adica sa moneze ventilatoare pe faruri, multora nu le pasa, unii au si apa in faruri pana la jumatate, altii au si insecte, chiar si frunze. Eu nu sunt asa, daca reusesc, poate le dau patentul la Dectane , fac si io 2 lei.
Am lasat modelul Dectane pe masina, am cinsiderat ca e deasupra FK, la capitolul utilizare.

Sper ca nu v-am plictisit cu postul asta.
In concluzie: Daca aveti de aruncat bani pe geam si vreti sa va legati la cap fara sa va doara, cumparati-va o pereche de Angel Eyes....., sau doua.
Acuma, serios, Dectane, daca chiar va arde neaparat."
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Farurile de la FK nu au asa mare consum de curent pe inele , sunt 16 beculete de 1w consum deci 16 w deci 1.3 Amperi , becurile de pe farurile stok sunt de 5w si sunt 2 adica 10 w adica 0.83 Amperi pentru o masina 0.47 Amperi in plus e o gluma , referitor la aburire ,la mine dupa montare le-am uscat pe interior cu un feon apoi le-am pus caciulitele de cauciuc si de atunci nu am mai avut probleme , orice far se poate aburi . Faza scurta cu Xenon lunineaza mult mai bine decat faza scurta la faruri stok , in schimb faza lunga e mai slaba ca intensitate lunimoasa si la mine bat putin aiurea .
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,285
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Si asta numesti tu o problema tehnica?
  • b-68-cez

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Deci pana la urma ... un sfat ceva? Ce ar fi mai bine sa aleg ... dectane sau FK?
Skip ads

  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
FK.
am si eu si sunt super multumit
  • b-68-cez

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
flavius1611 a scris:FK.
am si eu si sunt super multumit


Multumesc mult pentru parere !
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am vandut FK cativa ani si nu cred ca au un aspect luxos ca cele de BMW.Mie mi s-au parut ieftine, mai ales ca au lumina galbena.Cele mai misto sunt Hella (dar cred ca sunt duble la pret) si au lumina alba pe pozitie.
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
si cele originale de pe BMW au inelele galbene.
uita-te si la X5-ul nou,la toate sa vezi ca au inelele galbene.
Skip ads

  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Pai si nu arata nasol cu galben?Mie mi se pare ca pe alb (ca la Hella) arata mult mai bine.
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sincer eu sunt foarte multumit de contrastul dintre xenon si inele.
acum fiecare cu gusturile si parerile lui.
ramane la alegerea ta
  • 88 DJK

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
b-68-cez, o parere despre Sonar, avand in vedere k sunt posesor. Le poti vedea pe ale mele (Vectra B) aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=28183 Nu se aburesc aiurea, iar de montat se potrivesc de minune, iar lumina este ok, sa zic asa... mai focalizata ca ce-a a farurilor din fabrica. FK nu am apucat sa vad cum lumineaza, dar fac comparatie cu cele din fabrica, pe care le-am avut inainte. Inelele sunt "alb neon", exact cum se vad in ultima poza din post-ul respectiv. Singurul lucru' aiurea, e ca inelele nu prea se vad ziua aprinse. Sper sa te ajute in decizia ta Wink

Late Edit: am vazut k esti din Bucuresti, daca vrei ne intalnim odata sa le vezi pe ale mele, sa-ti faci o parere.. imi dai pm.

Peace!
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
De ce nu cumperi JOM ?
Skip ads

  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
flavius1611 a scris:sincer eu sunt foarte multumit de contrastul dintre xenon si inele.
acum fiecare cu gusturile si parerile lui.
ramane la alegerea ta



Normal ca e la alegerea fiecaruia.Doar ca mi se pare putin aiurea...e ca si cum ai xenoane si becuri de pozitie (ma refer la bec nu la cercuri) galbene...asa am eu pentru ca nu am apucat sa le schimb...si sincer am si uitat.
  • ElSpa

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2006

  • Mesaj Privat
decatane
am avut fk si nu erau stralucite...si faza cu inele galbene e una...mai prost e ca se ard beculetzele alea in draci de la inele si se schimba ffff greu...

faza cu iluminarea e prezenta la ambele...sucks...
totul se schimba cand pui xenon Smile, de aia au fost facute cu lupa Smile
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
xenonul este pe faza scurta sau ambele,ca dak e pe ambele e super pret
of topic
pt astra g la ce pret aduci dectane cu inele albe si xenon h7(6000 k,35 w)
  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Vorba lui pam, JOM are cineva? Citisem pe undeva ca ar fi cele mai de calitate fata de FK si Sonar. Pe mine ma intereseaza modelul cu 3 leduri spre interior pe negru de la JOM. Exista si hella angel eyes?
  • deleted-4190

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Recomand faruri Depo pentru Astra G cu lupa. NU se aburesc, lumina este mai mult decat multumitoare, insa are un mic incovenient. Trebuiesc cumparate adaptoare pentru a conecta farul la instalatia electrica a masinii. Acestea se pot achizitiona tot de la de la dealerul de unde luati si farurile.

  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Farul pus de tine e depo cu angel eyes? ca nu pare din poza
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu are angel eyes.
e far stok pe astra cu xenon din fabrica.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu as vrea sa-mi iau faruri Sonar Dectane si am o intrebare.
Pe faza scurta e H7?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR