Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu, modelele Vectra C facelift sau poate si cele pre-facelift, au ca optiune aer conditionat automat (nu este cel climatronic bizonal).
Se vede diferenta din poza atasata.
Are cineva schema electrica pentru o astfel de optiune. Nu este o diferenta mare intre optiunea manuala si acesta, de aceea ma gandesc ca s-ar putea face simplu un upgrade. Din cate am inteles eu, cel automat combina aerul cald cu cel rece pentru o temeratura setata din butonul rotatic in comparatie cu temperatura exterioara. Poate A/C control unit-ul existent la cel manual suporta si acesta functie.

In autodata am gasit decat versiunea manuala si cea automata cu climatronic, cea din urma fiind mult prea complicata de implementat.

Multumesc



  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca m-am lamurit. Am reusit sa instalez TIS2000 si am vazut diferenta dintre aerul conditional manual si cel semiautomat. Este destul de mare.
  • zatarra

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut. o intrebare.
imi poti explica un pic ce ai facut mai exact. ai inlocuit si o parte hardware sau numai software. pe mine ma intereseaza sa imi pun automata si la inceput ma gandeam ca poate daca inlocuiesc partea de control a aerului cu una care are optiunea auto si fac o reprogramare ar merge?
vectra c 2002, 1.8 16v, benzina.
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu am mai facut nimic. Este prea complicat si nu cred ca merita. Cum am zis, diferenta este foarte mare de la manual la semiautomat. De la semiautomat la automat este putin mai mica.
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
#grigs poti sa imi spui care ar fi diferenta intre manual si semiautomat?
Eu vreau sa trec direct la automat si am facut rost pana acum de harness-ul bordului,modul climatronic,senzor temperatura,BCM.Oare trebuie si aeroterma schimbata Oare?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR