Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • alexandru_petcu

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cu toate ca s-a mai discutati, imi permit Embarassed , sa mai deschid o discutie referitor la farurile matuite si mai ales la rezolvarea acestei probleme.
"Materiale" necesare: xerapol, hartie abraziva 2000, bada adeziva pt vopsit, carpe, apa si un prieten ca sa nu te plictisesti.
ca sa fie mai explicit adaug niste foto:
inainte:




in timpul "operatiei":

frecat bine cu hartia abraziva

si produsul final dupa ce am frecat si intins bine xerapol-ul cu o carpa curata:






Bafta pentu cine se "baga"!
Skip ads

  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut , xerapol-ul de unde l-ai luat ? matuirea cu hartie abraziva se face cu apa , nu ?
Nu raman urme de la slefuire ?


Merci !
  • alexandru_petcu

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
xerapol-ul l-am luat de la allgsm.ro
da, in timp ce sfefuiam dadeam si cu apa ca sa alunece mai bine si nu au ramas niciun fel de urme
nu vreau sa exagerez dar daca fac o comparatie cu o astra classic II noua si a mea la faruri nu exista diferente Wink
  • Sso1079

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@fnf bogdan fnf, si nu numai, pt Xerapol: http://www.intend.ro/
eu de aici am luat, mi le-au trimis acasa, cu plata ramburs.
Tot ei mai au un produs Quixx (nu vreau sa-i fac reclama, chiar daca asa suna), pt eliminarea zgaraieturilor superficiale de pe vopsea. Mie mi-a scos si unele mai adanci. Recomand ambele produse.
Subscriu si eu la ceea ce spune alexandru_petcu, nu prea se vede diferenta intre un far nou si unul "tratat". Eu mi-am scos cateva zgaraieturi vizibile de pe stopuri, si ulterior am fost intrebat daca le-am schimbat....arata ca noi. Urmeaza sa incerc sa scot unele zgaraieturi destul de urate de pe buza superioara a farurilor, pt ca a avut aplicate pleoape, si cand le-a dat jos, lipiciul cred ca l-a dat jos cu cutzitul......

Ps. In pagina de start "intend.ro" folositi functia "cautare" din dreapta paginii, cautand dupa numele produsului.

Bafta si numa bine.
Skip ads

  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Incercati si pe ecranul de bord daca aveti zgarieturi, insa fara smirghel si o sa vedeti diferenta si acolo.
Asadar subscriu ca este un produs bun.
  • alexandru_petcu

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu am scos si niste zgarieturi de pe consola centrala Wink
  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
foarte folositor topicul asta! eu am aplicat "neshte" xerapol, cu toata procedura, pe proiectoare care erau intr-o stare avansata de matuire shi dupa ce am terminat cu proiectoarele am dat un pic shi pe faruri deshi nu era neaparata nevoie insa ishi aratau varsta (8 ani).

shi poze :

inainte :







shi dupa:









proiectorul nu este murdar cum a-tzi crede Very Happy , este atat de matuit Very Happy
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
"xerapolul" asta se gaseste la piese auto sau in alte magazine cu alt profil? Rolling Eyes treb sa fac aceasta operatie neaparat.
Skip ads

  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pe site-ul okazii.ro
  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
asa cum scrie shi mai sus il poti lua de pe allgsm.ro si intend.ro. eu l-am cumparat de pe allgsm.ro iar coletul a ajuns foarte repede.
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am incercat pe site-urile recomandate dar ...................daca stie cineva din Ploiesti un magazin cu asemenea produs, rog sa-mi spuna si mie.
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
buna. din tubul acela de 50 g cat ai folosit? Ajunge pt cele 2 faruri sau mai si ramane?
Skip ads

  • alexandru_petcu

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
kapp a scris:buna. din tubul acela de 50 g cat ai folosit? Ajunge pt cele 2 faruri sau mai si ramane?


daca imi amintesc bine am facut 4 faruri, 2 stopuri si a mai ramas destul
  • arcibal

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
pai si sa inteleg ca se freaca farul cu aceasta solutie si cu hartia aia abraziva?, nu se zgaraie mai rau?
  • alexandru_petcu

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
intai se freaca cu hartie abraziva pana se matuieste farul si devine semi opac. pe urma sa da cu solutia din tub si se intinde bine cu o carpa
  • dak
  • **
  • 54 mesaje
  • din 20 Jul 2007
  • Insignia 2011 A20DTH
  • Bucuresti
  • dak

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2007

  • Mesaj Privat


A vazut cineva xerapol ( in afara de net )prin magazine ? Pe unde ?
  • stelian huha

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
dupa ce se aplica solutia cu carpa si se intinde,se lasa cumva o perioada sa se usuce? si apoi se freaca cu o alta carpa pana se obtine rezultatul(ca si cum ai da cu ceara)?
Sau se procedeaza altfel ?!
  • alexandru_petcu

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
se freaca pana se intinde solutia si nu mai ramane nimic pe far; daca nu este intinsa bine raman urme ca si cum ar fi farul ud
daca ti se pare ca nu se intinde cum trebuie mai schimba carpa, dar foarte important sa fie uscata si sa nu lase scame.

spor la treaba!
  • stelian huha

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mersi frumos pentru sfaturi!

Am luat un tub de Xerapol cu 34 lei de la Intend si in seara asta m-am pus pe treaba sa incerc sa rezolv unele probleme care-mi stateau pe creieri.

Bordul (geamul de plastic ce acopera ceasurile l-am curatat cu cif sau ceva de genul si am reusit sa uniformizez o gramada de zgarieturi pe el, pasta fiind nitzel abraziva): l-am curatat, l-am sters, am pus putina pasta pe care am intins-o cu o carpa impecabil de curata si de fina, vreo 3 minute am tot frecat dupa care am curatat surplusul cu alta carpa de aceeasi calitate. Am uitat sa curat cu apa, ma chinuiam mai putin cu definitivarea lucrarii daca foloseam o carpa umezita.



Scuzati calitatea focusarii, era deja pe innoptate, focusul nu e acelasi dar oricum se observa diferenta in poze, iar pe viu e de nedescris.

Folia de pe luneta: am reusit sa o zgarii cand am transportat ceva chestiuni mai demult. Se matuise pe vreo doi cm patrati de la frecarile repetate din timpul transportului. Procedeul a fost identic, curatat, frecat, definitivat. N-a ramas nici urma de zgarietura mata, nici n-am pus pasta pe geam sau pe carpa, am folosit doar carpa ce era imbibata cu pasta.

Plastic colt bara protectie fata
: frecand-o intr-o zi de un zid, i-am lasat ceva urme. Unde s-a dus vopseaua, Dumnezeu cu mila, dar unde au ramas doar linii in plasticul colorat, am dat cu crema si au disparut. Acu am doar punctele negre unde s-a dus vopseaua.
Faruri si proiectoare: n-am insistat foarte mult, au doar doi ani jumate, nu e cine stie ce grad de matuire + ca era noapte deja afara.

In concluzie: daca va deranjeaza anumite zgarieturi sau efecte de matuire de pe plastice sau faruri, Xerapolul e o varianta buna de a rezolva problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR