Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Na, ca m-am hotarat (in sfarsit) sa imi fac concediul vizitand Europa (in loc de a practica sportul "viata la tara")
10 zile, la inceput de august, de vizitat Viena, Praga si Budapesta.
O gramada de informatii utile am gasit si in discutia asta
Pentru cei care practica vizitatul Europei de ceva vreme, stiu ca teoretic suna aiurea, dar vreaus a verific practic: in tarile mentionate ati avut nevoie de pasaport? sau CI-ul a fost mai mult decat suficient? Intreb pentru doamna, ca ea nu are pasaport.
De asemenea, nu ma supar daca aveti link-uri de cazare, si sunteti dispusi sa le faceti publice, recomandari despre aplicatii de planificat trasee (eu am Sony route planner, dar e din '98, de 10 ani s-au schimbat multe... la vecini Very Happy ), sfaturi utile.
Skip ads

  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salut,

cu pasaportul poti sta linistit, nu e nevoie nicaieri (oricum in afara de unguri nu are cine sa le verifice, ca alte granite nu mai sunt - cel putin pe relatia cu austria. in praga nu am fost, nu stiu Smile ).

in viena iti pot recomanda un hotel in care am stat in fiecare an cand am fost in viena. se numeste Hotel Auhof. ti-l recomand cu placere daca ceea ce cauti este un loc curat unde sa dormi si sa poti face un dus, si sa poti dormi fara sa treaca autostrada pe langa geam. ca pret este mai mult decat rezonabil. avantajul major este ca la 3 minute de mers pe jos ajungi in prima statie a magistralei U4 (Hutteldorf), de unde in 20 de minute ajungi in centrul vienei. iei un abonament turistic pe 3 zile sau pe cate zile vrei sa stai, ai acces nelimitat pe toate mijloacele de transport in comun si ai rezolvat problema cu deplasarea prin viena. ca acces la hotel exista 2 variante: ori ocolesti 100 de km pe autostrada si ajungi la el, ori o iei prin centrul vienei. eu am preferat varianta 1 Smile (oricum la timp cred ca tot acolo iesi).

daca te mai pot ajuta cu ceva legat de capitolul viena, iti stau la dispozitie, in limita cunostintelor personale Wink
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu prea gasesc locuri de cazare :(Pentru Budapesta am avut un singur contact, am trimis mail, mi s-a raspuns ca nu au.
Pentru Praga... aproape ca au (eu vroiam din 10, ei au doar din 11 august)
Pentru Viena... 2 mail-uri, nici un raspuns
Cineva, ceva sugestii de contacte unde sa imi mai incerc norocul?
  • catalin_muresianu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Cauta aici :

www.hrs.de

Gasesti si mai scumpe si mai ieftine depinde ce cauti ...

Si cu pasaportul vezi ca s-au reintrodus controalele la frontiera HU-AUT pe timpul campionatului european (pe partea austriaca)
Ungurii faceau si pana acum control prin sondaj. Asta inseamna ca daca era masina politiei acolo si tu veneai cu nr. de RO te opreau SIGUR. Iti cer : pasaportul si chitanta de vigneta. Vezi de asemenea sa aiba toti din masina centura de siguranta pusa.

Drum bun !
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cataline, pasaportul? eu stiam ca merge foarte bine cu buletinul in Ungaria/Austria/Cehia
De controale nu-s stresat, merg in august... pana atunci uita lumea de campionat
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
se poate numai cu buletinul fara probleme si de controale nu iti fa probleme-sa ai centurile puse fata spate si vignete dar fara detector radar ca te usca strainii, vigneta doar pe autostrada in ungaria , se poate sa te opreasca imediat dupa vama dar nu e decat pt tigari sau alcool in rest drum bun.
  • kT
  • **
  • 215 mesaje
  • din 21 Sep 2007
  • Astra 2001 Y17DT
  • Bucuresti
  • kT

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
jE, daca nu esti extrem de pretentios la cazare, iti recomand un hostel bun in Budapesta, unde am stat eu in decembrie 2007 si ianuarie 2008.
In decembrie eram al 2-lea client al lor, deci totul este nou!
In plus, e chiar in buricul targului, la doi pasi de Palatul Parlamentului si ai la cativa metri cheiul Dunarii, Podul Margit, Bulevardul Szent Istvan... intr-o zona extrem de linistita si sigura totusi si asta la preturi... 12-15 euro / persoana / zi!
Proprietara e o familie foarte primitoare si atenta la clienti. El profesor la Universitate, ea lucreaza in sistemul bancar din State din cate am inteles. Daca nu stii maghiara, nu-i bai. Vorbesc foarte bine engleza.
Fiind foarte nou, extrasezon si inca nu prea cunoscut, in intrevalul 4-7 ianuarie am fost chiar singur in tot hostelul. Mi-au dat cheia si mi-au lasat cu incredere totul pe mana. Le-am rezolvat si o problema cu WiFi-ul intr-una din zile. Da, accesul la net e inclus in pret. Au un PC, dar si wireless pentru cei cu PPC sau laptop.
Nu ai mic dejun (sau nu era cand am fost eu), doar cafea si ceai la discretie.
E bine sa-ti iei de acasa prosoape si ustensile de igiena personala, acolo le primesti contra cost, ca in mai toate hostelurile.
Pentru mine asta va ramane cu siguranta locul de cazare la urmatoarele vizite in Budapesta.
Cu GPS (iGO 2006 Plus si harta 2007 sau 2008) ajungi pana in fata intrarii in cladire fara probleme. Ba chiar e recomandat, pentru ca tot centrul e plin de sensuri unice.
In jurul cladirii stai destul de bine si la capitolul parcare.
Mai multe informatii despre acest hostel (dar si despre altele) gasesti AICI, inclusiv locatia pe harta.
Ce nu gasesti pe link sunt datele de contact direct, ca deh, astia vor sa-si incaseze comisionul din rezervari.
Dar...

Homeplus Hostel
Adresa: Balassi Balint utca 27
Telefon: +36 1 9502494
Contact: Andras Darvas
Email: homeplushostel@gmail.com
sau: andras_darvas@yahoo.com

Am si numere de mobil si fix de acasa, dar nu le pot da fara acordul lor. Sorry.
Mie mi-a fost recomandat de cei de la hostelul Home Made Hostel unde am gasit initial loc, insa doar pentru o noapte, pentru ca n-am facut rezervare dinainte. Mai apoi am aflat ca cei de la Homeplus sunt parintii patronilor de la Home Made. Nu mi-a parut rau deloc de mutare, insa a fost ok si dincolo.
Daca vrei si poze, spune-mi si-ti trimit.

De trecut in Ungaria a fost suficient CI-ul, am avut si pasaportul la mine pentru orice eventualitate.
Teoretic CI-ul este suficient peste tot.
  • catalin_muresianu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Merge cu buletinul. Dar daca vor sa-ti faca probleme iti vor cere pasaportul. Nu cred ca vrei sa risti pentru 1 milion cat costa pasaportul. Intr-adevar de vigneta vorbeam numai pt. autostrada.Pentru vigneta :
in HU poti cumpara si pentru Austria. Pentru Cehia e de preferat sa ai bani de-ai lor sau sa o cumperi dintr-o pompa de benzina cu cardul. Sa nu cumperi de la ghiseele din vama. Acolo incearca sa te fraiereasca. Zic ca n-au rest sa-ti dea de la banii lor si iti fac un curs dezavantajos la Euro. Au patit prieteni de-ai mei si in Hungaria si in Slovacia si in Cehia.

Cazare ai gasit ?
Skip ads

  • kT
  • **
  • 215 mesaje
  • din 21 Sep 2007
  • Astra 2001 Y17DT
  • Bucuresti
  • kT

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
La intrare in Ungaria (pe la Nadlac), la cativa metri dupa vama lor, sunt pe dreapta niste gherete de unde iti poti lua vigneta pentru HU.
Preturile sunt afisate in mai multe monede, la alegere. Eu am platit in Euro pentru 4 zile si au fost corecti. Parca 7eur a fost, nu mai retin suma exacta.
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am facut o excursie oarecum similara in Aprilie - Mai anul acesta. Pentru cazari iti pot recomanda locurile unde am dormit eu:
Budapesta: http://www.budapesthotelres...tel_garden.EN.php
Curat, linistit, amplasat semicentral intr-un cartier de vile. Acces in centru 15 min cu tramvaiul. Important pentru buget - parcare fara plata pe strada in fata hotelului.
Viena: http://www.etaphotel.com/et...iche_hotel.shtml.
Hotel din reteaua ACCOR de tip ""sa ai unde sa pui capul" si in acelasi timp sa nu te doara capul. Camere pentru 2 adulti si un copil <12 ani, curat, dus in camera. Parcare cu plata la subsol hotel. Acces centru: 5 min pe jos pana la metro si 15 min pana in centru cu metroul.
Praga: http://hotelgolf.hotel.cz/accommodation/
Curat, linistit, amplasat semiperiferic linga un teren de golf. Parcare gratuita in curtea hotelului. Acces centru cu tramvaiul 15-20 min.

Pentru o astfel de excursie recomand "puternic" urmatoarele lucruri:
- pregatirea unui plan a ccea ce vrei sa vezi in fiecare oras - studiu intensiv pe internet a locatilor pe care ti le propui pentru vizita, cum se ajunge dintr-un loc in altul, de unde se iau bilete de tramvai/metrou (nu recomand deplasarea cu masina personala in centru pentru ca se circula mai repede cu transportul in comun, iar costurile cu parcarile sunt destul de mari). Pentru muzee/obiective intra pe site-urile lor si cauta sa afli care sunt costurile de intrare, care sunt combinatiile mai avantajoase (daca sunteti grup sau familie cu copii se obtin reduceri bune). La fel pentru transportul in comun, exista "zeci" de combinatii de bilete. Daca est pregatit dinainte cu aceste informati poti sa salvezi niste bani.
- Tentatile pentru shopping sunt mari in astfel de excursii- exceptand micile suveniruri luate din loc in loc, recomand planificarea timpului pentru vizitarea magazinelor separat de timpul pentru vizitarea obiectivelor turistice.
- GPS - cred ca in ziua de azi nici Cristofor Columb n-ar mai pleca la drum fara acest obiect Very Happy
- daca sunteti in grup mai multe masini - recomand walkie-talkie (suficient cele de amatori care sunt specificate la 4-6 km - merg bine pana la 1 km intre masini). Sunt bune si "per pedes" in oras, in zinele turistice aglomerate, cand grupul se poate imprastia.
- In Ungaria si Cehia, de preferat sa platiti in moneda locala decat in Euro - atfel intervin niste cursuri de schimb dezavantajoase. Platiti cu cardul acolo unde se poate. Comisioanele sunt minime la plati, dar sunt mai mari daca se scot bani din bankomat. Recomand sa aveti cel putin doua carduri diferite (card in lei Visa/Mastercard, fara probleme).
  • sorin4752

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Vignetele in Ungaria si Cehia e bine sa le platesti cu cardul.
Combustibilul la fel si cel mai bine iei din Austria ca acolo macar vezi cat costa in euro.
Pentru cazare, in afara de arhicunoscutul Paprika Csarda recomand
www.venere.com si www.bookings.com
Gasesti preturi mai bune decat direct la hotel. Daca te duci in vacanta nu recomand IBIS, ACCOR, Etap decat daca sunt in centru.
Daca tot ajungi la Praga si daca mai ai timp si bani sa stii ca sunt 360 de km pana la Berlin....si ai ce vedea. Drumul vechi prin Teplice este plin de pitoresc Smile ....poate povestesc colegii de forum care-au trecut pe acolo.
  • sorin4752

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Daca administratorii considera mesajul neadecvat, scuze si rog sa-l stearga...

E doar un pont de vacanta Smile nu e reclama.


http://www.buhnici.ro/2008/...erliner/#comments
http://www.protvmagazin.ro/...2719&pageNr=1
Skip ads

  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pentru Praga poti incerca si http://www.hotelsprague.cz
Eu am stat 5 nopti la http://www.hotelsprague.cz/slezska2/
Mi-a placut, curat, linistit, aproape de centru cu metroul sau chiar pe jos.

Distractie placuta!
  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am mai gasit un site interesant de rezervari www.limba.com
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:recomandari despre aplicatii de planificat trasee (eu am Sony route planner, dar e din '98, de 10 ani s-au schimbat multe... la vecini Very Happy ), sfaturi utile.


Incearca www.viamichelin.com , e genial!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Bun, m-am intors din concediu, si iata primele impresii:
Dupa ce am iesit din Romania, a fost super OK. Pana la Debretin am mers pe europeana (drum, relativ liber, si bine intretinut). De acolo, pe autostrada (cu exceptia unui tronson intre Viena si Praga, unde am facut un ocol, ca sa ajungem la un outlet, www.freeport.at )
Traseu:
Cluj-Oradea-(via Debretin)-Budapesta-Viena-Praga-Parndorf-Budapesta- (via Debretin)-Oradea-Cluj
Ghidaj: by Igo 2008 (nota 9, s-a comportat excelent cu exceptia catorva intersectii cand si-a dat seama ca trebuia sa o iau la stanga sau la dreapta... dupa ce am trecut de intersectie)
Consum mediu: ~9l/100 km, (metoda plin-plin), consum facut de la iesirea din tara pana la intrarea in tara, in conditii de condus relativ regulamentar (doar la intoarcere, intre Budapesta si Debretin am venit cam cu 160-180 km/h), mers 90% pe autostrada (130-140 km/h) si masina incarcata la maxim (5 persoane, plus un portbagaj ticsit de bagaje)
Vignete:
Hu: 2550 HUF pentru 10 zile. AU: 7 EUR pentru 7 sau 10 zile (nu mai tin minte exact). CZ: 9.6 EUR pentru 10 zile. SK (am tranzitat-o la intoarcere) 7 EUR pentru nu mai stiu cate zile (7 sau 10)
Sosele:
Autostrada din Ungaria e de nota 10. Cea din Austria de 9 (refugiile cam lipsesc), cea din Cehia de 6 (e betonata, betonul s-a "valurit") si a fost polizat, dar tot il simti), cea din Slovacia e de 9.
Transpotul in comun:
Austria: nota 10. foarte bine organizat, cu harti in statii si in mijloacele de transport. Noi am folosit bilete de 72 ore (13.6 EUR/persoana). L-am folosit intensiv
Cehia: Nitel mai greu de folosit. Harti in (unele) statii. Optiuni de bilete mai reduse (bilet de 20 minute, de 70 minute, de 1 zi). Am facut 2 drumuri.
Ungaria: not used Smile
Puncte de interes:
Paprika Csarda, un local super fain, peautostrada, in ungaria, cu 300 m inainte de ganita cu Austria. Se mananca super bine.
in Viena, shoping pe Maria Hilfe Strasse (marfa mai de calitate si mai variata decat in outlet-uri de genul freeport sau Parndorf)
Pentru vizitat va revomand www.virtourist.com, e un ghid excelent.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR