Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salut,

de vreo 3 zile am urmatoarea problema: dupa ce merg 2-3km prin oras rotile fata sunt amandoua fierbinti (in aceeasi masura). masina nu pare ca merge infranata, nu trage greu (sau nu observ eu). am avut in iarna aceeasi problema cu o singura roata, cea stanga fata, dar ramanea blocata, mergea greu si frigea rau. atunci se blocase un ghidaj pe care glisa etrierul.
poate fi din pompa de frana, pt ca atunci cand plec de pe loc la rece frana tine mai slab, iar pe masura ce merg tine mai bine..

va multumesc de ajutor.
Skip ads

  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Sau pot fi tamburii de pe spate. Nu mai ai frana pe spate si tine doar fata. Si atunci se incalzesc rotile. Jantele de pe fata se murdaresc de negru(praf de la placute)? Daca da cel mai probabil mergi cu frana doar pe fata Very Happy
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
da, daca ating interiorul jantei ma fac pe maini de negreala, dar nu stiu daca e praf pur si simplu sau praf de la placute....
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Este praf de la placute posibil cu lichid de frana. Trebuie urgent sa faci revizie la ambele roti din fata. Vezi starea etrierelor (pistonase + garnituri). Starea placutelor si discurilor de frana. Rotile NU trebuie sa se incalzeasca in mers decat daca ai franat mai indelung. Deci ai frecari mari deoarece pistonasele nu se mai retrag suficient (murdare sau rugina, garnituri busite, placute uzate peste norma). Pune nou totul (placute, garnituri, eventual vezi ce-i cu pistonasele). Schimba lichid de frana nou si fa aerisire corecta. Atentie, pistonasele ruginite nu se curata cu smirghel! Daca este asa trebuie etriere noi, altfel vor fi mereu probleme. Daca tot faci, vezi apoi si starea sistemului pe rotile din spate. Fa acum ca la iarna sa stai linistit.
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
posibil sa fie tot ghidajele! Da roata jos si vezi daca uzura la placute este uniforma, adica ambele placute sa fie la fel de uzate. Daca uzura nu este uniforma,100% sunt blocate ghidajele.Mai departe cred ca stii.
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
placutele si discurile au fost schimbate vara trecuta (cu unele noi evident) la fel si sabotii spate.
nu am mers mai mult de 10.000 km de atunci. merg cu masina mai mult in weekend
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
tocmai de aceea se poate sa se blocheze glisierele generand fenomenul de pedala elastica si implicit incalzirea rotilor. Si inca ceva, cine nu are praf negru in spatele jentilor ala sigur are span de la discuri.
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
deci, vezi ca vara de obicei cand e f cald afara e posibil sa creasca presiunea in instalatia de franare din cauza dilatarii lichidului. impreuna cu faptul ca sunt noi consumabilele de franare, s-ar putea sa fie aceasta cauza.
Skip ads

  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am mers si in seara asta si am incercat sa merg cam 1-2 km fara oprire si sa opresc fara sa folosesc frana.
rotile erau reci. dupa ce am mai mers cam 3-5 km prin trafic, opriri, franari, etc s-au incalzit destul de putin (e adevarat ca e si mai rece afara ca a inceput ploaia)
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
imi mentin parerea cu crescutul presiunii lichidului in functie de temperatura de afara.
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ce pot face in cazul cresterii presiunii lichidului?
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu ai ce face. e naturala treaba
Skip ads

  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
fenomenul persista. o sa dau jos rotile in weekend si o sa vad ce este (ma ajuta cineva).
la ce ar trebui sa fiu atent? trebuie sa verific etrierele si ghidajele respective?
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
la uzura placutelor, adica sa fie la fel de uzate pe aceasi roata.
  • liviu7z

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Am un vectra B (2001) abia achizitionat si am observat ca se incalzesc discurile de frana fata foarte tare si foarte repede.Am fost in service si mia zis ca nu am probleme cu rotile...adica nu raman blocate sau ceva de genu.
Totusi aveti idee despre ce ar putea fi vorba ca ma ingrijoareaza situatia?

Te rog inainte de a deschide o discuþie cautã daca nu exista deja o discutie asemnãnãtoare. Pentru asta ai butonul "Cauta". Acum þi-am unit discuþia cu ce existentã. Mersi pentru inþelegere. ( Edwin )
  • nesquickro

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
teoretic, este normal sa se incalzeasca, eu personal daca pun mana pe jante dupa 10kg de mers mai sportiv, cam frig...insa verifica sa discul / placutele Smile
  • ady_vasiloiu

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nesquickro a scris:teoretic, este normal sa se incalzeasca, eu personal daca pun mana pe jante dupa 10kg de mers mai sportiv, cam frig...insa verifica sa discul / placutele Smile


10Kg de mers?Smile)

Incearca sa vezi cum se invart rotile pe cric(adica vezi sa nu ai disc ovalizat,ca se aude cand invarti roata)si cel mai bine ar fi sa dai placutele jos si sa cureti tot pe acolo.Eu am patiti asa si a fost destul de usor.Iti trebuie o hexagonala de 7 si probabil o cheie de 14 daca mai tin bine minte.
  • nesquickro

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ady_vasiloiu a scris:
10Kg de mers?Smile)


Smile) 10km, ma scuzati, insa acum stau si ma intreb cum o fi 10kg d mers Smile)) =))))
  • PAdrianRimbet

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut aceeași problemã o am si eu cu roțile din fațã se încing ..... am schimbat discuri plãcute garnituri culisantii etrieri ... culisantii.....
Spatele franeaza....
Dar fata se încinge.....
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR