Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Pentru a avea cauciucurile cu aspect de "cauciuc nou" va ofer urmatorul sfat:
Dupa ce spalati masina implicit rotile (cauciucurile bine) puneti coca cola intr-un recipient cu pulverizator (un recipient gol de solutie spalat geamuri). Asteptati sa se usuce cauciucurile definitiv(sa nu aiba scursuri de apa) si apoi stropiti marginea cauciucului cu pulverizatorul cu cola!
Folositi doar Coca Cola normala nu lights sau zero, Sprite, Fanta, Pepsi, Adria Cola sau alte sucuri.
Dupa ce se usuca cauciucurile din nou o sa aiba un aspect de nou!
Eu asa fac nu dau banii pe solutii de cauciucuri!
hai sa aveti bafta!Smile
Skip ads

  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mda, iti da un aspect de nou, dar coca-cola imbatraneste cauciucul, stiai? Aceeasi chestie am spus-o si eu a o intalnire, iar baietii mi-au dat detalii si m-au ,,convins'' ca nu e bine. Coca-cola este un acid mai slab, dar tot acid. Acum, fiecare face cum crede si cum vrea Smile
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Si nu numai coca-cola imbatraneste cauciucul ci si acele solutii cu care iti mai dau baietii de la spalatorii pe anvelope dupa spalare.
Din punctul meu de vedere apa si detergentul (sampon sau solutii de spalat masina) sunt suficiente ca sa ai un cauciuc curat. Cola sau alte solutii, dar cola in special, e lipicioasa. Dai cu ea pe cauciuc si apoi aduni tot praful de pe strada. Laughing
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Si Pepsi are exact acelasi efect...
Skip ads

  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Eu le spal cu o perie si sapun de casa (toata lumea poate procura un codru de sapun)-veti fi placut impresionati de cum poate curata cauciucul,nu raman lucioase doar negre si curate,ca noi....valabil si pt. presurile de cauciuc din interior.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La ocazii festive sterg cauciucurile cu cola, pana acum nu am vazut/sesizat sa apara probleme.
Am un vecin care la cateva zile le sterge cu cola,(e maniac sa fie curata masina) si nu vad sa aiba probleme cu imbatranirea cauciucului.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,453
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sa fim seriosi. Daca credeti ca 100 ml de cola o sa va faca varza gumele, sunteti paranoici.
Oricum, durata medie de viata a unei gume e de ~5 ani. ca dupa aia incepe cauciucul sa imbatraneasca.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Da voi cat vreti sa va tina cauciucurile, 15 ani ? Oricum o data la 2-3 ani le schimbam ca se tocesc.
Skip ads

  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
inainte am avut o dacie care am cumparat-o de noua si de vreo 3 ani cand o spalam la saptamana dadeam cauciucurile cu cola si nu s-a intamplat nimic rau! la opel (il am de 7 luni) il spal aproape saptamanal si nu s-a intamplat nimic oricum trebuie sa schimb cauciucurile de pe fata (tocite 70%)! dati cu cola ca nu are nici pe ...! spor la toate
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
faceti cum vreti, am mai spus, fiecare face cum vrea. eu am spus ce efecte au. Ceau si va urez cauciucuri cat mai curate Smile
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
sau puteti folosi o perie aspra si ceva sapun sau chiar numai apa, se innegresc destul de bine cauciucurile si fara cola...
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sau cu cafea naturala. Nu glumesc.
Skip ads

  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Spuma activa nu afecteaza anvelopele?
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
parerile sunt impartite! Smile
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
florin71 a scris:Spuma activa nu afecteaza anvelopele?
Ba da , si spuma activa
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Coca-cola da impresia ca ar curata, doar atit. Am facut proba si am spalat efectiv cu cola dupa care am clatit cu apa, acelasi cauciuc, daca nu clatesti cu apa caramelul din ea ramine si da impresia ca sunt noi. De curatat efectiv se poate cu motorina si o perie, se vede cum iese jegul.
Care este mai batrin stie ca in armata cauciucul se freca cu crema de ghete, aia cred ca mai degraba ar proteja.
  • corsamare

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Fiecare face cum ii place. Parerea mea e ca apa+perie e destul pentru cauciucuri (oricum nu pricep ce-i aia "ca nou"? Ii reface profilul? Sau e vorba doar de un moft?)
Iar motorina ATACA la clar materialul (de aia vezi "jeg") Nici crema de ghete nu cred ca e mai buna...
Dar pipi-ul de maidanez?
Scuze, derapam....
Toate cele bune!
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Oricum sa nu uitati sa faceti si o degresare!

E criminala! Pentru spalatoriile folosesc solutia de spalare uzuala, care are pe recipient clar semnul de coroziv fara sa o dilueze. Asa mai concentrata. Adica o arde chimic de mai mare dragul pe masina. Pentru conformitate sa va uitati de fiecare data cand o spalati cat de repede ruginesc discurile de frana.

Interesant cu solutia de cola, cred ca o probez cu prima ocazie mai ales ca am incaltat-o de curand cu :
http://www.apco.ro/cgi-bin/...d=3&locale=ro
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dupa cum spunea dan cuciureanu, cei mai in etate, sa nu spun in varsta stiu ce spunea el...mai curate cauciucuri decat cele de la tab-uri si camioane si ml-uri nu am vazut...le dadeam cu putina motorina dupa spalare cu apa si perie si erau frumoase si lucioase destul de multa vreme...asa se facea pentru orice iesire, parada, etc..acuma adevarul era ca le bagam prin noroaie si apoi clar ca nu se vedea nimica....la alea mai mici mergea si crema aia imputita de ghete...dar ca norocul ca nu am avut ocazia sa dau cu periuta de dinti Shocked (eram TR-ist Razz )
  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
crema de ghete neagra buna si pentru plasticele de la spoilere
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR