Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • Black Pearl

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si mie imi consuma max 7 in afara
Mi-a scazut consumul de cand am pus jantele de 14'' (inainte erau cele de 16'')
Cu cele de 16'' aveam consum de 11.50 - 12
Acum cu cele de 14'' mi-a iesit 10.30
Dar nu conduc subturat Very Happy si mai am si ceva modificari care cu siguranta afecteaza consumul


@synergist fa ce simti! Daca Tigra iti doresti atunci ia-ti Tigra!... ca nu o sa-ti para rau.
Eu cand am vrut Tigra toti au fost impotriva, dar niciodata nu mi-a parut rau de alegerea facuta. Nu as schimba-o cu nici o alta masina.
Skip ads

  • Andrash

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mie 5.2% mi-a iesit consumul din Augsburg pana in Timisoara (1100km) si in austria si germania sub 160km/h nu sa deplasat acul Twisted Evil
BlackPearl oricum aici in afara iti consuma mai mult decat pe autobahn ... acolo ai bagat a 5-a si o tii cat de cat constant ... aici mai ai o groapa ... sare un cal in fata ta pe drum ... etc etc Smile
  • alex4u

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
eu abia am luat un opel tigra din 99 motor 1.4 benzina 16 v.in carte amasinii scrie consum urban 11.2 extra 6.5 si combinat 8.2 sa fie asa.am auzit ca cu cat e motorul mai mic(ex.1.4)si in 16 v consumul e mai mare.
  • Andrash

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
am auzit si eu chestia asta dar nu mi se pare deloc logic... dar cine stie? Smile
Skip ads

  • synergist

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am gasit un tigra ....deschid un nou topic sa va intreb ceva ce este....off topic Very Happy
  • Moon_Fire

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Consumul meu Augsburg-Sibiu (ca tot zicea cineva ca a plecat din Augsburg) a iesit undeva in jur la 6.2-6.4 L/100 Km iar distanta parcursa ar fi undeva intre 1350-1400 Km.
Asta in conditiile in care pe autostrada in Germania am mers pana in 150 Km/h. As fi vrut sa vad pana unde poate dar am venit impreuna cu cineva si nu puteam sa o iau in fata. Sa speram ca voi avea loc si pe la noi sa-i testez limitele. In rest pe autostrada am mers cat de cat constant 120-130 Km/h.
Am alimentat in Austria la intrare si la iesire si acolo mi-a iesit consumul exact 5.5.
Miercurea trecuta i-am facut un plin cu 40 L si am facut un drum de Cluj si acum arata 575 Km parcursi si acul de la indicatorul de benzina e aproximativ in acelasi loc ca la alimentare. Facand un calcul consumul combinat ar iesi 6.9 ceea ce pentru cati km am facut in cele 2 orase (Sibiu si Cluj-Napoca) iese destul de bine.
Tind sa cred si eu ca in oras consumul urca inspre 10 L dar fara dovezi Very Happy .
Ce am uitat sa zic e ca masina e din '95 si motorul de 1.4 .
Totodata acesta este primul meu post pe forum Laughing
Numai bine Smile
  • zara

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@cristi063, al meu scoate cam 5,5 afara si 7 in oras.
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
daca o impingi, da, scoate 7 in oras...
Skip ads

  • zara

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@ciuby, te-ai inscris la intalnirea de la Baile Felix? Nu de alta, dar as vrea sa pun un pariu cu tine pe masina ta si sa-ti demonstrez ca a mea scoate 7 in oras la motor de 1,4
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
O spui de parca noi am fi niste neaveniti care nu au tot tigra.

Repet, nu scoti 7% in oras (sper ca oras nu inseamna ceva de genul "orasel, 20k locuitori" unde esti doar tu pe strada) nici daca o impingi.
  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
[quote="Moon_Fire"]Salut,
.
Miercurea trecuta i-am facut un plin cu 40 L si am facut un drum de Cluj si acum arata 575 Km parcursi si acul de la indicatorul de benzina e aproximativ in acelasi loc ca la alimentare.


mai sa fie insemna ca tre sa faci vreo 1500km ca sa iti ajunga acul pe rosu Smile
  • zara

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@Ciuby, nu te-aiu gandit si la varianta ca Tigra ta are ceva in neregula de consuma mai mult? Daca ai fi citit cu atentie acest topic ai fi vazut ca nu doar eu am acest consum. De exemplu, vezi ce scrie mai jos de ultimul tau mesaj, @daniel30 sau crezi ca si el a impins masina pana la Cluj? Fii realist!
Skip ads

  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
De fapt sa editat gresit mesajul era un citat dintr-un mesaj de mai sus.
Si hai sa fim seriosi si sa inchidem o data topicul asta consumul e cel care este adikain jur de 5,5-6,5 pe autostrada si peste 10 in oras nu e nici o tigra dereglata e totusi o masina de mai bine de 10 ani mi se pare destul de acceptabil. 7%nu are cum sa consume sub nici o forma in oras Wink
  • Moon_Fire

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2008

  • Mesaj Privat
[quote="daniel30"]
Moon_Fire a scris:Salut,
.
Miercurea trecuta i-am facut un plin cu 40 L si am facut un drum de Cluj si acum arata 575 Km parcursi si acul de la indicatorul de benzina e aproximativ in acelasi loc ca la alimentare.


mai sa fie insemna ca tre sa faci vreo 1500km ca sa iti ajunga acul pe rosu Smile

My bad Embarassed exprimarea e gresita, ceea ce vroiam sa zic era ca acul era in aceeasi regiune unde era inainte sa alimentez.

Cu 44 L am condus 623.5 Km si la un calcul scurt iese undeva la 7.05L/ 100 Km Smile
  • zara

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
1.daca nu stiti, acul care indica nivelul de carburant din rezervor, coboara mult mai repede de la jumatate in jos. asa ca nu trebuie sa va orientati dupa nivelul acului care in cazul tau era la ''aproape acelasi nivel''.
2. daca tigra e o masina veche, nu inseamna k ea trebuie sa consume mult. are o caroserie usoara, e mica, are o forma aerodinamica si asta pe langa alte elemente pot sa ii determine un consum relativ mic. daca e sa ne luam dupa vechime si consum, atunci,hai sa vorbim despre trabant care e tot o masina veche si care...nu consuma 7%
din partea mea subiectul este incheiat si asta pentru ca stiu ce vb
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salut ! hai sa ma bag si eu in discutia voastra un pic.
am o tigra 1.6 xel din 98 in bucuresti am avut un consum de 14-15 iar afara undeva in jur de 6-7 la 130-140km/h. masina mergea bine, frumos, rotund fara nicio problema. recent i-am schimbat sonda lambda si bujiile si am obs ca in bucuresti mi-a scazut consumul la 10% fara ac. deci cred ca pana la urma un consum de 10-12 oras este ok pt traficul din bucuresti.
@zara nu crezi ca esti singuru care are masina atat perfecta incat iti consuma atat de putin?
Toti avem Tigrutele cu probleme de ne consuma ata de mult?
  • zara

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@krashy22, la fel k si Cyubi, daca ai fi citit in intregime acest topic ai fi realizat ca mai sunt si altii care au un consum atat de mic. Cine nu crede, nicio problema! Am mai spus si o repet, punem pariu pe masini.
  • madhyena

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Mures
  • Masina: Tigra 1995 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mi se pare inutil sa ne certam sau sa ne provocam pentru pariuri gen pink-slipuri (de masini). Suntem o comunitate si ar fi mult prea adecvat sa ne comportam ca atare.

Probabil ca sunt cateva Tigre unicate si exceptionale care consuma mult mai putin decat specificatiile producatorului iar majoritatea proprietarilor acestor specimene s-au repezit in acest topic impartasindu-ne experienta lor, dar nu numai -- vrand sa ne dovedeasca ca realitatea lor este cea universala si singura adevarata. Trebuie sa acceptam atat opiniile cat si experientele celorlalti. Am avut o cunostinta care jura zi de zi ca masina lui, o Dacia 1300 din '82 consuma mai putin de 5L si ca facea frecvent o ruta de 300 km cu 12L de benzina. Nu avea rost sa ma cert cu el; daca asta il facea fericit, mie-mi convine. Sau daca el avea un specimen, atunci inseamna ca altii n-au avut norocul lui si s-au ales cu consum mediu in jur de 8%.

Iar despre topic, mi se par incomplete posturile care nu specifica macar modul cum a fost condusa masina pe ruta respectiva, aici ma refer atat la turatiile unde schimbam vitezele cat si la temperamentul dominant (adica o calci sau o lasi "mai moale") dar si la franari frecvente urmate de accelerari energice, sau ce fel de modificari sunt facute pe masina (daca este cazul), iar specificatia orasului impreuna cu aglomeratia (de expl. orele 08 AM, 2-5 PM, etc.), s.a.m.d.

Tigra a mea, X16XE v16 din '95, cu toba inox tip Borla sport, modificari vizuale (spoiler, bumper, skirts, etc.) care afecteaza masa, stabilitatea, si consumul total a masinii, filtru sport, all-seasons Firestone 185/75/R14, suspensii sport, frane sport, transmisie sport - condus sportiv, iar o calc unde-mi permite drumul, schimb intre 2500-4000 rpm, consuma in medie 11.5-12% in oras - acesta fiind Tg. Mures - si sunt nevoit sa fac rutele de rutina exact in orele de varf, adica dimineata 7-8 AM si in general 2-4PM, prind si stau de 3x la "rosu" (alea de 90 sec), mai pe scurt: trafic infernal. Consum extra-urban intre 8, iar mixt sa zicem putin sub 10 - toate fiind conduse in acelasi stil. Conducand economic scot 10% in oras iar pe la 6% afara. Nu am fost inca pe Autobahn cu ea.

Inainte ca unii dintre voi sa va repeziti si sa urlati ca masina ii stricata si de aceea consuma atat de "mult" - va zic inca de acum: nu, nu e. Sunt realist si asta-mi e experienta proprie - si nu, nu fac pariuri sau alte porcarii, dimpotriva - chiar ma bucur ca avem printre noi pe forum niste norocosi care au prins niste specimene unicate super economice. Smile

Am o cunostinta - o femeie - care are o Tigra X14XE din '98, stock, fara modificari. Gagica respectiva a avut intotdeauna grija de masina, a dus-o in service asa cum se cuvine pentru revizii, o conduce tot timpul sub turat, de obicei nici nu auzi ca merge masina (in comparatie cu a mea cu toba sport), stil de condus mult prea calm si atent, fara turatii mari si dese, fara accelerari dinamice, fara sa o calce, si ea scoate in general consum medie 9% in oras tot asa aici la noi. Extra-urban scoate undeva pe la 5-6% iar mixt pe la 8%. Si nu, nu e stricata masina. Si da, o cred pe cuvant. Pur si simplu atat consuma.

@inregsite: Buna. Ai postat o imagine cu o Tigra neagra (IF 060341) pe pagina precedenta (pag 4.), care presupun ca este a ta, intr-o ipostaza atractiva intr-un scenariu mult prea frumos. As vrea sa te intreb, daca mai tii minte unde a fost facuta poza, si daca poti sa specifici locul exact (cat de cat) daca e din tara noastra. Sincer sa fiu mi se pare foarte-foarte faina peisajul. Mersi mult.
  • cosmin_neb1

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Zara, tu sigur ai opel tigra? Nu de alta, dar intr-un topic zici ca iti consuma 7% in oras, intr-un alt topic zici ca stau oameni >1.80 in spate fara nicio problema...
  • zara

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
foarte subtil mesajul lui @madhyena, dar nu suficient incat sa nu-ti dai seama de partea cui este. in fine, nici nu ma intereseaza. este opinia lui si o respect.
in ceea ce priveste poza lui @inregsite, mi se pare deplasata afirmatia lui @madhyena legata de locatia in care a fost facuta acea fotografie. Tara asta, dragul meu, are peisaje mult mai frumoase decat aceea.
In rest, s'auzim de bine! Iar cei care vor sa aibe la Tigra lor un consum mic le recomand sa nu le bruscheze, sa nu le tureze aiurea si sa schimbe vitezele intre 2500 si 3000:-) Poate asa mai reduceti si voi din consum. Sa fiti iubiti!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR