Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Kilometrajul a fost modificat de vreun capsunar... Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
synapse a scris:cazul e concret este al unui prieten.a luat un seat din spania cu 80k km.s-a dus la o ruda care avea service,a pus-o pe minunile alea ale lor (testere si ce mai au ei) si a descoperit undeva mai ascuns in ecu,nu stiu meniurile,ca masina avea 180k.i-a mai spus ca oricum ar face si ar maslui km,tot va ramane km reali in acel loc.mai multe nu am de unde sa va spun.de la lume adunate,si iarasi la lume date...


din cate am auzit de la mai multi cam cu aceasta valoare modifica samsarii km: aproximativ 100.000km dau inapoi. Si masina mea dupa uzura de la schimbatorul de viteze apreciez ca are cam cu 100.000km mai mult (acum am 195.000km deci real cam 295.000km) dar atata timp cat masina merge bine si e intretinuta nu e o problema km. E bine stiut faptul ca motoarele diesel mai ales cele cu transmisie pe lant merg aproape 500.000km fara interventii majore la motor daca se schimba consumabilele la timp (uleiul este viata motorului)
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Maximul descoperit de mine este 320,000 km. Parca o vad - o Vectra-C Y20DTH din 2004 alba, superba, "exagerat de impecabila", toate la superlativ - 60k in bord, 380k in realitate.
Iar minimul - 20k. Nici nu am inteles de ce a umblat acolo, de la 155k la 135k.

Majoritatea care ajung la mine la verificare au intre 78k si 94k in bord. Astea sunt aproape sigur masluite.
Pana de curand gaseam o eroare in IPC - VIN not programmed - care imi confirma ca s-a umblat acolo. Acum nici pe-aia nu o mai gasesc. Deci masluire totala sau negunstor cinstit Razz
  • bet

  • Mesaje scrise: 499
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu cred ca sunt niste valori psihologice speculate de samsari. Daca masina are 7-8 ani pun undeva sub 200 k gen 180k-190k. Daca are undeva la 2-3 ani pun sub 100k.

Adica pun cat crede cumparatorul ca ar trebui sa aiba in mod normal o masina cu vechimea respectiva. Practic este vorba despre regulile pietei, ei ofera masini dupa cerinta clientului.
Skip ads

  • sqryn

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
si eu bag mana in foc ca multi din cei ce aduc masinile in romania dau km inapoi. eu stau in germania si am cautat vreo 2 luni o masina care sa se incadreze in buget: diesel peste 100cp, sub 100k km, un singur proprietar aici si cu ceva dotari minime de bun simt (ac, servo, esp, geamuri electrice, airbaguri laterale si in 5 usi). pret pana in 7000 euro. carte de service, revizii la reprezentanta, TUV nou, an inmatriculare min 2005
am avut de ales din cateva modele vreo 2 de la opel (astra/vectra), ford mondeo/focus si golf, mazda 3 si inca ceva
problema a fost cand am vazut ce preturi au respectivele masini aici. erau mai scumpe ca unele echivalente din romania. in germania preturile masinilor noi sunt sensibil mai mari ca in romania iar o masina ce costa de noua aproape sau peste 20k euro nu o poti cumpara de aici dupa 4-5 ani cu 5000-6000 euro astfel incat sa mai pui dupa drum si taxe la rar si inmatriculare inca 500 euro si sa faci si profit cu ea. fie are km aranjati fie a fost lovita sau cu probleme la motor.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
sqryn a scris:...am cautat vreo 2 luni o masina ... sub 100k km...

Pai saracu' samsar n-are nicio vina Razz Masina in stare perfecta cu ~200k nu-si gaseste client, o da la 94k si se vinde imediat
Romanu' vrea masina sub 100k, samsaru' ii aduce o masina sub 100k Evil or Very Mad
  • CEZAR82

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Timis
  • Masina: Combo 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Tre sa fii prost sa crezi ca o masina de cel putin 10 ani vechime poate avea sub 100.000
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Toti samsarii dau km inapoi si aranjeaza masina de vanzare. Daia sunt samsari. E exact cum faceau geambasii de cai Laughing In ambele cazuri mai sunt si exceptii, dar rare.
Pana nu demult la Opel cu CAN se vedeau km inregistrati in ECU motor, bine, si atunci mai erau exceptii.
Acum, o interfata ce modifica km in ecu motor costa proximativ 150 dolari, si merita sa cumperi asa ceva cand ai o mica afacere pe masluit KM.
Km inapoi ii dau si oamenii care au masina personala de mai mult timp, dar samsarii.
Am cativa amici care dau KM inainte la masina de serviciu Cool . Cred ca masina lu taicamiu face parte din masinile cu KM inainte. A fost de firma, recuperata pe leasing si apoi vanduta de o reprezentanta. De ce spun asta? Cam anormal sa te tina cauciucurile originale 60.000 km, mai ales in RO. Oricum, km inaite nu-s multi, dar cred ca sunt.
Cine cumpara masina si se uita la KM se inseala amarnic. Km reali se mai intampla ca si de la primul propietar sa o ia razna. O masina buna se vede la prima vedere.


LE: Nu conteaza KM, important e sa merga bine si sa fie intretinuta.
Skip ads

  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Domnilor, revin cu ceva noutati. Scriam undeva pe la pagina 2 ca masina mea(an fab.2006) a apartinut firmei General Electric Fleet Service, Franta. In cartea masinii nu e trecuta decat o singura revizie,prima,la 30.000 de km. Kilometri masinii(pe bord) erau cand am cumparat-o (oct 2009)undeva pe la 95.000. Pe borderoul de adjudecare (masina a fost vanduta la licitatie la inceputul lunii octombrie 2009)) sunt trecuti 92.403. Cat a mai facut omul din Franta, cat s-a mai plimbat cu ea p-aici...lucrurile se potrivesc. Evident ca m-am gandit ca problema ar fi la cei 92.403 km trecuti in borderou. Floare la ureche. Kilometrajul a fost masluit fie de francezi, inainte s-o vanda (caz in care tipul de la care am luat-o e nevinovat), fie romanul meu l-a mituit p-ala care a completat borderoul sa treaca ce kilometraj a vrut el, dupa care a dat el kilometrajul inapoi in asa fel incat lucrurile sa se lege. Pana aici e clar. Insa eu am mai avut o curiozitate. Am cautat pe net firma General Electric Fleet Service, am gasit o pagina de-a lor (am cautat divizia din Franta, ca au si in State), am dat la Contact si acolo ma invita sa scriu un comentariu. Invitatia e, evident, adresata clientilor sau potentialilor clienti. Completez toate campurile obligatorii (nume, adresa,telefon,etc) si ma pun pe scris. Le zic ca am luat o masina care le-a apartinut (dau toate datele din borderoul de adjudecare +datele masinii, evident), ca in carte nu e trecuta dacat o singura revizie si ca as dori sa stiu si eu mai multe despre aceasta masina. Fiind masina de familie acum, am invocat "safety issues",etc. (Apropo, le-am scris in engleza) Totul intr-un registru politicos si formal. Trimit comentariul. Senzatia mea a fost ca l-am trimis....in neant. Da',imi zic,mi-am facut damblaua si gata. Aproape ca uitasem. Dupa aprox. o saptamana, intr-o seara, deschid mail-ul si.......sa-mi cada ochii-n gura! Raspuns la comentariul meu! O scurta propozitie in engleza (asta m-a cam surprins, stiind-i pe francezi) prin care sunt invitat sa deschid atasamentul pdf. Imi pare rau ca nu stiu cum sa-l atasez sa-l vedeti si voi. (Sunt trecute datele cand s-au facut interventii la masina). Cert este ca, conform acestui document, masina are kilometri pe care-i afiseaza! Rolling Eyes
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sa nu-ti fi raspuns vreun samsar frantuzoi Very Happy Very Happy
daca ti s-a usurat inimioara ,totul e ok.
drumuri bune si probleme putine.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:sa nu-ti fi raspuns vreun samsar frantuzoi Very Happy Very Happy
daca ti s-a usurat inimioara ,totul e ok.
drumuri bune si probleme putine.

ca o completare: km au fost putini dar turbina era pe duca [ sau dusa], romenu a luato pe gudulani putini si a vandut-o la dumitale.
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Dom'le nu ma asteptam in veci sa-mi raspunda!
Skip ads

  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Tocmai mi-am luat o turbina noua. E in cutie si se odihneste langa birou. E data naibii psihologia omului. Acuma parca incepe sa-mi placa masina si ma gandesc sa n-o mai vand. Daca o pun pe picioare ce rost mai are? Sa dau de alte nenorociri?
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Faci calculul cati bani ar mai putea "toca" in perioada urmatoare si te hotarasti.Pe de alta parte pana acum presupun ca ai bagat ceva bani in ea...
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:
ca o completare: km au fost putini dar turbina era pe duca [ sau dusa], romenu a luato pe gudulani putini si a vandut-o la dumitale.


A dat pe ea 3.309,85 euro cu tot cu taxe. Adjudecarea s-a facut cu 2.900 de euro. Eu am luat-o cu....4.300. Daca mergeam eu in Franta, cu drumul, cazarea,etc....... Oare?
Mentionez ca tipu' a platit si identificarea RAR. Eu am luat-o cu numere rosii.
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
astrah a scris:Faci calculul cati bani ar mai putea "toca" in perioada urmatoare si te hotarasti.Pe de alta parte pana acum presupun ca ai bagat ceva bani in ea...


Pai, ce sa zic, in afara de turbina nu pare sa mai aiba ceva. Jocuri n-are, motorul merge bine, in ciuda scurgerii de ulei cauzata de turbina am completat aprox 1 litru in 20.000 de km (stiu, trebuia sa fac schimbul la 15.000). Ramane de vazut. Orice masina cere bani la un moment dat. In afara de consumabile si de montarea proiectoarelor (pe care mai bine n-o faceam) n-am bagat altceva in ea. Pana acum.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mai Hora eu zic ,ca ,cazul tau e unikat in ro.
e greu sa afli km. reali la o masina adusa de un samsaroi.ce banuri ai dat pe turbolader?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
hora a scris:Dom'le nu ma asteptam in veci sa-mi raspunda!

*
Asta da, faptul ca ti-au raspuns e o placuta surpriza, dar daca masina a fost luata la licitatie in FR, aia NU se preteaza la smecherii pe cateva sute de Euro, sunt depozitari ai autoritatii de stat si su monopolul licitatiilor.
"Commisaire priseur" este o meserie ca si, de ex. cea de notar... Se ocupa atat cu vanzari de obiecte provenite din executii silite, cat si de lichidarea flotelor de masini "de la stat" (armata, politie, pomipieri) Masinile nu se pot incerca inainte, decat vizual, dar nici cu "tepe" nu se ocupa.
  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
uzura volanului (rar cred ca schimba cineva volanul)
Eu am avut o vectra b am vandut-o la 225000 (cel putin asa am stiut eu)
si nu se vedea uzura la volan prea mare iar la altele era ca de piele volanul
Acum am cam 200000 cu omega si abia se vede un pic stearasa pielea iar la altele este chiar roasa(deci e clar cam cati km in plus ar putea avea)(bineinteles depinde si de modul de sofare dar chiar toti conduc rau?)
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
La o masina de 3 ani si 2-300 000 volanul e ca nou, nici o sansa sa vezi ceva.
La a mea volanul incepe se se duca, si nu am dect circa 138k/12 ani.
Deci:
- dupa parerea mea, uzura e proportionala mai curand cu varsta/numarul de ani de lasat vara in soare.
- nu imi pregatesc prin asta masina de vanzare... Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR