Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Tu nu vrei sa intelegi ca pasta sau uleiul ala nu isi au rostul? Stii cate rpm au palele unei turbine in functiune? La turatiile alea te asigur ca nu mai sta nici o pasta pe turbina. Ea se va unge in continuare doar cu uleiul de motor.

Ultimul off-topic. Eu nu am zis daca-si are rostul sau nu, eu doar am zis ca exista...
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ma bag si eu in seama c-o intrebare. nu stiu daca aici e locul, dar incerc ...
la un Opel Vivaro ... cum se pot da INAINTE nr. de kilometri ? tipul care m-a intrebat, zicea ca la solenza care a avut-o inainte se putea c-o "jucarie" legata la un senzor (nu mai tin minte exact ce senzor) si alimentata de la bricheta...
multumesc si rog un moderator sa stearga postul daca am incalcat vreun art. din regulament. Confused
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ala era senzorul de viteza.daca vivaro are asa ceva pe cutie se face la fel.daca ia prin abs nu se poate decat cu scule dedicate.
la ce ii trebe km inainte? la finante pt depreciere nu se uita nimeni la km masinii.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu mi-a spus pt ce vrea ... si nici n-am fost interesat sa-l intreb, pt ca oricum cred ca nu-mi zicea adevaratul motiv.
"scule dedicate" in ce sens ? sau ce anume ?
Skip ads

  • TyByShor

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2010

  • Mesaj Privat
va rog frumos, dk stiti , vreau sa aflu si eu km reali la un opel astra gtc din 2007, cica ar avea 73 000 km din franta...sau istoricul masinii....Confused
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Depinde cine a fost proprietarul masinii. Daca a fost firma, a tinut o evidenta clara a reparatiilor si reviziilor si a kilometrilor cand s-au efectuat. Daca a fost persoana fizica...
  • dragosh_viorel

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2011

  • Mesaj Privat
deci pentru opel astra h nu pot afla km reali?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da. Nu.
La Astra H km sunt stocati in ceasurile de bord si ECU motor. Se modifica in ambele locuri.
Skip ads

  • dragosh_viorel

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2011

  • Mesaj Privat
astra h , z19dt , 74 kw
cod 038008
cod 023456 ce inseamna ? ce trebuir reparat ?
  • dragosh_viorel

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2011

  • Mesaj Privat
cod 038008
cod 023456 ce trebuie sa repar? care este problema?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
dragosh_viorel a scris:astra h , z19dt , 74 kw
cod 038008
cod 023456 ce inseamna ? ce trebuir reparat ?


In primul rand esti putin off topic,iar in al doilea rand :Mai deschizi multe topicuri?
https://www.clubopel.com/vie...p=1663217#1663217
Exista functia: "cauta orice",in coltul din dreapta,sus.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Domnul inginer dragosh_viorel vrea o suspendare si nu stie cum s-o aiba mai repede, nu ma dor degetele, oriunde si oricand.
E vai de noi, la bac pica ca mustele, la facultate trebuie sa-i invete din nou ecuatia de grad 2, absolventii care papa bani de la buget degeaba. De fapt nu trebuie sa ma mir daca si cel mai nenorocit orasel are facultate ecologica. Si este ecologica ca nu consuma nimic de gen curent, gaz, profesori care vin cu masina si evident studentii, nu trebuie caiate, hartie, nimic. Dai banul si ei dau diploma.
Skip ads

  • Pascutz

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Daca nu poti afla numarul real de kilometrii pe care ii are masina, si te pui si schimbi distributia+toate filtrele si ce o mai fi stricat/uzat la masina ii vreo problema ca au fost dati inapoi kilometrii?

Nu cumva stie toata lumea de regula nescrisa a masinilor la mana a 2 sau de mana a 17 ca printre primele lucruri pe care le faci la masina ii sa o aduci la zi cu piesele si sa ai tu o evidenta a kilometrilor sa stii cand sa mergi la service iarasi ca sa poti fi in siguranta in trafic, sa nu te trezesti ca nu mai poti frana sau se rupe cureaua de distributie sau mai stiu eu ce alte neplaceri?

Care-i diferenta dintre masina lu Ion din 2006 cu 190mii kilometrii si a lu Gheorghe din 2006 cu 107mii kilometrii, dupa ce pleaca amandoi din acelasi service din 04.04.2014 cu distributia si consumabile schimbate?
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Pai diferenta ar fi....uzura camasilor de la pistoane,uzura ambreiajului,uzura turbinei ...si mai sunt citeva multe semne de uzura.
  • Pascutz

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2014

  • Mesaj Privat
si daca le schimbi?
Daca pui altele noi?, ca doar nu iei o masina cu toate piesele pe moarte(si aici ma refer la masini mai noi, nu de prin 1990)
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Asta inseamna sa faci motorul si te costa destul de mult.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
tase a scris:Pai diferenta ar fi....uzura camasilor de la pistoane,uzura ambreiajului,uzura turbinei ...si mai sunt citeva multe semne de uzura.

de acord cu tine dar asta este problema celui care a cumparat masina pentru ca o masina care un anumit numar de km isi arata varsta chiar daca este mai greu de vazut din cauza samsarilor care le pregatesc de vanzare si le bibilesc sa ia ochii la fraieri...
o uzura la ambreiaj este ceva relativ si tine de modul de conducere al soferului sau soferitei. Sunt care au masini noi si la 20.000km au schimbat ambreiajul si altii care au 250.000 km masina cumparata de noua si nu l-au schimbat.
Asa ca din punctul meu de vedere numarul de km nu este cu nimic important decat la schimbarea distributiei (care oricum o faci daca cumperi masina second) si eventual ca valoare a masinii dar poate sa aiba multi km si sa fie rulata de un singur om in regim de autostrada si acea masina sa fie mai intretinuta decat una care are mai putini km si a fost rulata de o gramada de oameni intr-o firma la drumuri scurte prin oras sau imprejurimi...
  • cristiandonose

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut. Sa nu radeti, incepator fiind fara habar despre masini si diagnoze auto anul trecut am cumparat si eu un Opel Vectra C de la cineva. Masina avea in bord 117 470 km, cel putin asa indica. Omul imi spunea ca sunt reali , chiar am fost la un tester la el in oras si mi-au zis ca nu au cum sa verifice (service-ul fusese ales de el) deci va da-ti sema ca erau mana in mana. E uite azi am bagat Op-com-ul pe masina si verificand putin pe la calculator gaesc valoarea uluitoare de 420 000 km ! Oricum banuiam ca nu e real ce zice el , dar parca nici asa Smile). In concluzia mi-am luat o teapa mai mare ca mine. Si eu ma miram de ce tot pica atatea pe masina... Acum stiu macar cum stau.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Daca gaseai pe cineva inainte sa cumperi masina cu un OpCom iti spunea km reali !Nu ai anuntat pe nimeni ca vrei sa cumperi masina....suporti consecintele care sunt foarte..COSTISITOAREEEE! Eu iti doresc km cit mai multi si costuri cit mai putine ...si mai ales accidente cit mai usoare!
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
poate a cumparat masina cu 2500E si nu a mai avut nevoie de tester Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR