Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • stalker

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am mai auzit de varianta cu numarul de ore de functionare a turbinei. e cam aproximativ, dar sigur poti face diferentza intre 80.000 si 140.000 de km.
Skip ads

  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
si numarul de ore de functionare al turbinei de unde il afli? pana la urma ca sunt 83 000 sau 183 000 unde e problema? Sincer eu pe a mea am luat-o la 160k, acum am putin peste 200k iar motorul e impecabil. Parerea mea e ca daca cineva stie sa o verifice un pic si nu gaseste mari probleme la ea, sa o iei. Din cate se stie motoarele diesel sunt mult mai rezistente decat cele pe benzina, asa ca...good luck!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@b82bog...am ceva reticente despre parerea ta...robustete motoare benzina vs diesel....
Scuze de offtopic.
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu am o Vectra B2 din 2001 ,am luat-o cu 212000 km si tot nu are uzuri la interior plus ca motorul merge impecabil ,nu consuma ulei la 7900 euro,asa ca .....
Skip ads

  • danutz

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2006

  • Mesaj Privat
pune o medie de 25-30 de mii km pe an,asa merg cei de afara iar chestia cu km din cartea de service este adevarata te poti uita cand si cum e facuta dar ca orice chestie pe lumea asta se poate schimba ,in germania pt 50 de euro iti face carte de service pe loc,dar daca ti-o face pe loc cartea e noua,pe cand o carte veche este mai veche scrisuri diferite stampile mai intinate sau de alte culori,si hartia se invecheste sper ca m-ai inteles la ce m-am referit
  • Alexy

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Hai sa va zic cum a fost la mine... am luat masina la 1 an si 8 luni, adusa din Franta... avea 103.000 km Shocked asa ca mediile la cat se merge afara sunt foarte relative.... ce am inteles de la un prieten care a adus ceva masinute de pe taram frantuz este ca acolo ar fi caz de puscarie daca te prind cu resetare de km... ca si-n cazul produselor contrafacute.... pe cand si la noi in republica bananiera a Europei??? Eu dupa ce-am luat-o, prevazator ca tot romanu' m-am dus la Erebus cu schimb complet de ulei, filtre, distributie (cam pe la 115k) si stupoare rolele, cureaua erau impecabile (deci chiar au facut ce-au scris in cartea service pe care mi-a dat-o tipu' de la care am luat-o), in schimb pompa de apa se vedea ca este mult mai uzata... probabil urma sa fie sch cand ii venea timpul cf instructiunilor producatorului.
  • dan1980_25

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2007

  • Mesaj Privat
eu mi-am luat o astra din 2001 din germania cu 40000!!!!!!!!!!!! Km la bord. Nu am ce sa-i bag de vina. Masina are carte service la zi cu verificarile facute, culorile pixurilor sunt diferite, sigiliile de pe motor cu schimbul de ulei atesta nr. de Km. E posibil totusi sa fie manariti Km? mentionez ca toate piesele sunt originale iar masina nu a fost lovita(am fost cu ea la diagnoza), caii putere ii are toti, etc
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
sa ai noroc si sa ai 40000 pe bune, sa nu fi fost lovita etc
eu totusi ma cam indoiesc ca masina sa fi facut 40000 in 6 ani. doar nu a stat in vitrina Surprised

in general masinile sau au multi km, sau au putine dar au fost lovite...
neamtul nu vinde masina degeaba
pe de alta parte o masina poate fi terminata si in cateva zeci de km, depinde mult si de cum o intretii
cred ca totul e relativ si iti trebuie si noroc la un sh
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pyshta, depinde cine a fost sofer pe ea. eu a mea am luat-o cu 67.000 km, si oricate semne de intrebare am avut, m-am uitat la ea cu o gramada de oameni cu ochi format, ne-am orientat dupa tot ce se putea, de la carte de service, la etichete cu schimbul de ulei, la uzura volan/pedale/etc si nimic nu a indicat ca masina a fost manarita.
E posibil sa ai astfeld e situatie, si chiar si la masini de firma. Scenariu: angajat la o firma serioasa, primeste masina ca bonus, nu ca tool (daca o primeste ca tool inseamna ca pozitia lui necesita multe deplasari, daca o primeste ca bonus inseamna ca are o pozitie suficient de inalta). O foloseste sa mearga la servici, si sa mearga in concediu. Cati km sa faca? Ca eu am UMBLAT anul asta, am avut vreo 2 luni in care in fiecare week-0en am facut 700-800 km, si uite ca in 8 luni de cand o am am facut 13.000 km. din care 10.000 in iunie-iulie-august si primele 10 zile din septembrie.
In consecinta, pana la urma m-am "consolat" cu ideea ca masina chiar are numai atatia km:)
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
@je: ajungem tot acolo: totul e relativ Wink
important e sa mearga, sa arate bine, sa nu apara problemele prea repede si sa-ti placa
ca e masina bonus sau de firma sau umblata poti verifica cat vrei ca sigur nu o sa fii niciodata.
ca are 20k sau 200k de km..asta e.
eu cand aud cu km REALI deja ma ia cu durere de cap. nu ai cum sa stii niciodata si la o adica ce mai conteaza?
prea putini sunt care vor sa tina o masina pt inca 100k de km.
sa mearga bine si gata..
daca omul vrea sa fie sigur-sigur, cumpara masina noua.

p.s.: nu zic ca asa este, doar mi-am exprimat parerea despre sh
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am mai povestit eu pe undeva chestia asta! Un coleg a fost el singurel in Germania, la un parc auto, a gasit un Astra Caravan 1.7 dti cu 46 000 km la bord, din 2002 (asta se intampla in 2005 prin vara). Masina fusese de firma, avea inca niste abtibilduri enorme pe partile laterale. Nenea de la parcul auto i-a pus la dispozitie un uscator de par enorm (dupa cum spunea colegul) cu care din aproape in aproape a dezlipit foliile alea.
Ideea e ca i-a placut masina, parcul auto i-a inspirat incredere (e unul din cele mai mari din Germania, daca nu cel mai mare), a cumparat-o si o are si in ziua de azi, a trecut putin de 100 000 km n-a schimbat decat amortizoarele pe spate atunci cand a adus-o, iar acum spunea ca a venit randul unui rulment pe spate si al tobei de esapament.
Asa ca eu zic ca e mult de discutat pe subiectul asta, ba ca a fost masina de firma, ba ca nu are km aia, ba ca are carte service, ba ca neamtul face carca de km pe an, ba ca una, ba ca alta. Eu am luat-o la 106 000 km (asa scria pe bord), cu carte service, cu acelasi scris, dar cu cerneluri diferite, intr-un cuvant nestiind mai nimic despre ea. Dar la cat ne-am uitat eu si nevasta-mea la ea, ne-a placut, am luat-o. Din Romania, Bacau, adusa cu 4 zile inainte s-o luam noi! Naiba stie cum s-o comporta in continuare, am vreo 12 000 km cu ea, sper sa n-am probleme! Eu zic ca la orice lucru cumparat la mana a doua e nevoie si de ceva noroc.Cred ca daca nu esti dispus sa-ti asumi riscul ca ceva neprevazut poate aparea pe la ea mai bine iti iei ceva nou, in garantie (desi si aici putem discuta multe tare) si dormi mai linistit!
  • Libra

  • Mesaje scrise: 3,998
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Hai sa va spun si eu una.
Cineva si-a luat destul de recent o vectra sh.
Chestia haioasa e ca la 1 an vechime, masina are 150.000. km la bord.
Ce ziceti ?
Skip ads

  • dannutz

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Pina la urma prin calculator se pot afla km. sau nu?
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
daca citeai mai atent, vedeai si raspunsul:
NU
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Bun... si acuma o propunere cu caracter "comercial"... Laughing

VA PUN KILOMETRAJUL PE CARE IL DORITI DACA VA PREZENTATI LA MINE IN FATA USII CU MASINA SI O STICLA DE BERE DE TIMISOARA

(Pentru o bere in plus, va dau si o dovada ca kilometrii sunt "reali")
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
costa mai mult drumul pana la tine decat berea Twisted Evil Smile
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
pystha a scris:costa mai mult drumul pana la tine decat berea Twisted Evil Smile

*
Benzina poate, dar daca tot vii, poate ca mai vrei sa si vizitezi ceva, Luvrul pe aici, Versailles pe acolo, preturile sunt mai mici decat va imaginati, de multe ori mai ieftine decat la Mioritika... Laughing
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
sorin666, am cumparat in oct 2009 o corsa C 2006 adusa din franta. masina avea la momentul respectiv 95000 de km la bord. in cartea service era trecuta o singura revizie la 30000 de km. masina a apartinut de noua unei firme, General Electric Fleet Service si afost cumparata de romanul care mi-a vandut-o la o licitatie. care ar fi sansele ca km sa nu fie cei reali?

PS Data viitoare imi iau masina NOUAAAAAAAAAA! Logan chel daca atat o sa-mi permit, dar noua......
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
tu nu te auzi ce vorbesti....ti-as da eu loganul de la firma sa faci niste probe cu el. E chel chel asa cum zici tu.nu servo,nu abs,nu ac,nu geamuri,nu cass, nu inchidere centralizata.singrul lucru care imi place la el este autonomia.cat de mult dau in el prin oras,tot ma duce 1000 km un plin de motorina.in rest la confort..e prastie..cand ma urc seara in F-ul meu....zici ca merg cu limuzina.diferenta enorma...chiar nu as lua logan...nici full options la pret de chel.
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu ma aud cand vorbesc pentru ca nu vorbesc tare de unul singur....este parerea si optiunea fiecaruia ce masina isi cumpara. Eu am cumparat trei masini pana acum Surprised dacie 1310 (din 1998) nou-nouta, da care,iti vine sau nu sa crezi, am fost foarte multumit. Dupa care, cazand si eu victima vremurilor si modei, am schimbat-o cu un renault symbol 2006 cu 37000 km la bord (asta era prin toamna lui 2008):aer conditionat, servo, geamuri electrice, telecomanda in cheie si la volan pt radio, abs si....o gramada de probleme: putoare din instalatia de aer conditionat, discuri de frana uzate extrem de tare pt km respectivi (or fi fost reali ?), joc in capetele de bara, scurgere din caseta de directie...sa mai zic? Buuuun! Apoi a urmat opelul corsa C 2006, diesel, 1.3 cdti. motor modern, premiat la vremea lansarii lui pe piata,invidiat de toti pentru cilindreea mica, puterea suficienta si consumul...minuscul, abs, aer geamuri electrice, etc. De data asta mi-am zis ca am nimerit-o! Ce logan frate! Sau ce masina noua cu o carca de bani si alte cheltuieli in garantie pe revizii scumpe la dealer si altele? Iata Masina! Opel Corsa 1.3 cdti! Ma-m trezit la realitate: egr infundat, discuri si placute duse (stiu, stiu, ce pretentii sa am ca doar e second!), turbina pe duca (arunca o groaza de ulei afara)....95000 km la bord cand am luat-o (toamna lui 2009)! Oare?!
Naivitatea mea a murit odata cu achizitionarea acestei ultime masini second! Facet ce vreti, fratilor, ca pe banii si nervii vostri o faceti! Eu, unul m-am lecuit! Probabil ca n-o sa fie neaparat logan chel si nu neaparat logan dar o sa fie...NOUA! Atat am avut de zis si sa ma iertati daca am suparat pe careva.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR