Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Probabil faci putini kilometri pe an si Dacia 1310 de care ai fost atat de multumit nu a depasit 50-70 de mii de km cat ai tinut-o prin urmare nu s-a stricat si nu ai bagat nici un ban in ea... dar sincer nu inteleg de ce te plangi ca ai de schimbat niste discuri si placute amarate/ieftine de curatat o turbina si un EGR...

Inteleg ca daca aceasta Corsa 1.3 CDTI avea si cauciucurile tocite era o mare teapa nu ? NU e ilegal sa le inlocuiesti sa stii...

PS Altii au schimbat o gramada de piese si nu s-au descurajat asa ca tine
Skip ads

  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
durata scurta de viata a turbinei si infundarea egr-ului se datoreaza mersului subturat.daca vrei sa nu mai pice asa multe,ia-ti tata unul aspirat,cat mai simplu.masina consuma...toaca bani.asta face.vrei sa iti zic o bomba?la logan 1,5dci luat de nou,un tip a rectificat(sper sa nu gresesc termenul in domeniul injectoarelor) injectoarele de 3 ori in 80k km.de ce?nu toti stiu sa conduca o masina pe injectie sau cu turbina.si nu vreau sa lovesc pe nimeni prin afirmatia asta.sunt oameni care s-au invatat cu dacia...schimba la 1500-2000 ture,si merg pe relanti...si normal ca se duc injectoarele.hai ca am dat-o in balarii...topicul era pt altceva.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Buna seara! Eu pot spune ca probabil fac parte din cei care au avut noroc cu masina,am cumparat acum 1 an o vectra c 1,9cdti care avea la bord 60.000km ,tipul care o vindea o adusese din spania si mi-a spus tot ce era de spus ,ca un var ia dat kilometrajul inapoi cu 80.000km ,ca nevasta a luat o masina in fund si a sters 1 stilp ,ca nu schimbat nimik la ea .Am fost cu ea imediat la o luna parca la Maiandrei care cu Tech 2 mi-a confirmat km ,dupa 1 an am schimbat distributia tot la Maiandrei si am avut ghinionul sa se rupa fulia de la arborele cotit ,asta e se intimpla .Eu unul sunt multumit la cum merge si la cit am dat pe ea ,respectiv 8500E ,daca luam logan cred ca ma stringeam de git pina acum ,am colegi care deja sunt disperati si cum se comporta si cit de scumpe sunt piesele si cit au scazut preturile la ele .Una peste alta eu fac parte din cei multumiti ,mai ales ca mie unul imi plac masinile care sunt masini...adica BALENA,mare si sigura ,sa nu ma arunce vintul sau curentul de la T.I.R-ul care vine din contrasens in sant .
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
hora a scris:sorin666, am cumparat in oct 2009 o corsa C 2006 adusa din franta. masina avea la momentul respectiv 95000 de km la bord. in cartea service era trecuta o singura revizie la 30000 de km. masina a apartinut de noua unei firme, General Electric Fleet Service si afost cumparata de romanul care mi-a vandut-o la o licitatie. care ar fi sansele ca km sa nu fie cei reali?


A fost masina de flota si a facut numai 30mii de km pe an? Pai atat fac eu pe an si e masina personala. Tu inca mai crezi in mos Craciun, banuiesc. Cat despre EGR si turbina, cam la cat schimbi vitezele?
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
hora a scris:NOUA! Atat am avut de zis si sa ma iertati daca am suparat pe careva.


Abia astept sa o cumpar de la tine dupa 3 ani la jumatate din pretul de achizitie Very Happy
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:Probabil faci putini kilometri pe an si Dacia 1310 de care ai fost atat de multumit nu a depasit 50-70 de mii de km cat ai tinut-o prin urmare nu s-a stricat si nu ai bagat nici un ban in ea... dar sincer nu inteleg de ce te plangi ca ai de schimbat niste discuri si placute amarate/ieftine de curatat o turbina si un EGR...

Inteleg ca daca aceasta Corsa 1.3 CDTI avea si cauciucurile tocite era o mare teapa nu ? NU e ilegal sa le inlocuiesti sa stii...

PS Altii au schimbat o gramada de piese si nu s-au descurajat asa ca tine


Nu-i vorba de descurarjare. Cu dacia am facut 92000 in 10 ani. stiu ca nu e mult. Nu ma plang de niste "amarate" de discuri/placute care n-au fost ieftine deloc. Turbina nu trebuie curatata. E dusa! N-am mers eu subturat cu ea. Eu schimb la 3000-3500. Asa a venit din franta, plina toata de ulei. Era ca marmelada pe dedesubt!
Si inca ceva: are careva vreo statistica cu incidenta problemelor la masini noi vs second? Eu zic ca lucru nou e lucru nou. Unu ii da cox, o forjeaza pana-i da mustu' apoi o vinde si altu' o repara...
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Abia astept sa o cumpar de la tine dupa 3 ani la jumatate din pretul de achizitie Very Happy[/quote]
Ok. Jumatate sa zicem. Plus costul reparatiilor (manopera plus piese)?
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
si daca ai vazut-o plina de marmelada ,de ce ai mai cumparat-o?
te-au impresionat kilometrii, presupun eu?
si acuma la ce te-ar ajuta descoperirea adevaratilor km.?
si ce avere sa fi costat discurile si placutele ale ?
Skip ads

  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
tase a scris:.Am fost cu ea imediat la o luna parca la Maiandrei care cu Tech 2 mi-a confirmat km


Cum pot sa ajung si eu la Maiandrei? La reprezentanta mi-au spus ca nu pot verifica kilometrajul. Nu ca ar mai conta dar as vrea totusi sa stiu cati km are in realitate...
Multumesc
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nu ai cum sa-i afli.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
[quote="hora"]
tase a scris:.Am fost cu ea imediat la o luna parca la Maiandrei care cu Tech 2 mi-a confirmat km


Cum pot sa ajung si eu la Maiandrei? La reprezentanta mi-au spus ca nu pot verifica kilometrajul. Nu ca ar mai conta dar as vrea totusi sa stiu cati km are in realitate...

ma faci sa rad Very Happy Smile
i-ti zic eu cat are, fara sa mai bati drumul la buc.
100% peste 200.ooo si asta numai din ce-ai povestit tu.

oricum adevarul l-ai spus tot tu.[ in ce priveste achizitionarea]
al doilea post,ultima fraza,primele cuvinte.


Ultima modificare facuta de deleted-18977 la Mar 26 Oct, 2010 11:15 pm
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:si daca ai vazut-o plina de marmelada ,de ce ai mai cumparat-o?
te-au impresionat kilometrii, presupun eu?
si acuma la ce te-ar ajuta descoperirea adevaratilor km.?
si ce avere sa fi costat discurile si placutele ale ?


Mai, nu-i vorba de discuri si placute! N-ati inteles. Eu ziceam ca pe langa pretul de achizitie mai trebuie sa dai o suma, uneori importanta, ca sa repari ce au stricat altii....in fine. Nu m-au impresionat km,aveam nevoie de masina pt sotie ca sa faca o naveta de 40 de km zilnic. Despre "marmelada" m-au asigurat cei de la service-ul la care am fost inainte s-o cumpar ca nu e nimic grav, vreo garnitura, ceva. Service-ul? Radacini, Brasov, reprezentanta Opel
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
frustrarea ta absoluta e legata de achizitionarea unei masini s.h sau esti interesat de a afla km. reali cu orice pret ?
eu zic sa te resemnezi, sa pui masina pe picioare si sa fii mai optimist.
reprezentantele sunt foarte scumpe.[ de aici se vede cat esti de suparat]
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Ai dreptate. Insa toata treaba a plecat de la proiectoarele de ceata. Am scris in topicul cu tema respectiva. Cand am luat masina am fost constient ca pot aparea surprize neplacute. Am sperat insa sa nu fie asa. Si da, as dori sa stiu km reali. Sa zicem ca turbina se repara/schimba. Cred ca m-ar ajuta daca as cunoaste km reali, poate trebuie sa schimb distributia, chiar daca e pe lant, desi nu se aud zgomote suspecte. Undeva in inima mea sa ascunde speranta ca totusi.....interiorul nu arata deloc rau, nu era nimic tocit can am luat-o>In fine, as vrea sa stiu, daca se poate , daca s-a umblat la kilometraj. Asta-i tot.
Si mai e ceva, chiar daca o sa radeti si o sa ziceti ca nu-s sanatos: daca se poate sa aflu km reali, o sa-l rog pe respectivul sa modifice din nou km, sa fie si pe bord cati sunt in realitate! Evil or Very Mad
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
kilometrii reali poate nu ii vei afla niciodata.
cauta o turbina s.h. sau reconditioneaz-o pe cea de pe masina.
ai tendinta de a te lua de orice piesa de pe masina [ lasa distributia in pace sa nu ajungi la cheltuieli colosale si nejustificate]
mergi la intalnirile de la bv. chiar rog un coleg de pe acolo sa fie trup si suflet alaturi de tine Very Happy
la mai multi kilometrii.....reali.
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
eu am luat anu trecut prin mai o astra g caravan 1.6 benzina cu 135 de mii, cand am luat-o masina arata bine, nu troncanea nu batea , dupa o luna mi-a dat in ulei , am citit asa sunt ele asta e completez, anu asta in ianuarie, sa dus bobina de inductie,egru facea figuri(il curat frecvent) rulment dreapta fata , reviziile i le fac eu , schimb tot la 10000 curat si clapeta de acceleratie. Eu raman la concluzia ca masina sh e masina sh, insa sunt foarte multumit de masina mea ,
O intrebare pentru voi stiti care e cea mai buna masina ?


Si raspunsu:
Aia pe care o ai, indiferent ca e dacie sau mai stiu eu ce, asa ca nu va mai plangeti, fieru e fier si se strica
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Cea mai buna masina este aia la care ii stii toata istoria de cand a fost cumparata ... restul sunt loterie.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
cea mai buna masina,e aia care nu te necajeste deloc.
un exemplu e in semnatura de mai jos
si poate nu conteaza km. reali, cat pe mana cui a fost acea masina.
p.s. asta cu km reali,ma lasa total rece ,am avut numai s.h-uri si slavit fie Cerul ,toate mi-au mers
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
de acord cu victor soare in tot ce spune... si masina mea cand am luat-o avea 132.000km desi real cred ca avea cel putin 100.000km mai mult dar nu imi fac probleme de km reali. Am bagat pana acum 1000euro in ea de cand o am ca sa o pun la punct si de mai bine de 1 an cand am terminat de pus la punct am bagat doar ulei si motorina si filtrele schimbate la timp atata tot... Daca intreti masina si mergi cum trebuie cu ea nu te lasa la greu.

@hora - de ce nu te-ai dus cu masina la Radacini, Brasov, reprezentanta Opel sa ii iei de guler ca ti-au spus ca masina nu are nimic si turbina e dusa... fa un scandal monstru si poate obtii ceva reduceri...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR