Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Nu mai e cazul, Intamplarea a avut loc anul trecut in octombrie. Au zis ca nu-si pot da seama de unde curge, ca trebuie curatata,operatie pe care mi-au cerut o suma destul de mare. Era o situatie cu potential de "groapa fara fund" asa ca am decis sa aman curatarea si identificarea sursei de scurgere. M-am bazat si pe vorba cuiva de acolo care,repet, mi-a zis ca "tre' sa fie vreo garnitura, ceva". Nimeni n-a pomenit macar de POSIBILITATEA de a fi turbina, ca n-o mai luam, dar asa, am zis ca o garnitura nu-i mare branza. Mi-a mai "adormit" suspiciunile si faptul ca nu lasa pata jos (am constatat asta in urmatoarele luni-normal,uleiul iesea in timpul mersului, la turatii). Abia in primavara cand am curatat-o mi s-a spus (de la repr. Skoda) ca e posibil sa fie turbina. Apoi au gasit egr infundat si mi-au dat speranta ca s-a putea sa fi fost de la egr, nu de la turbina. Ulterior am constatat ca nu era asa....
Skip ads

  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
astrah a scris:Cea mai buna masina este aia la care ii stii toata istoria de cand a fost cumparata ... restul sunt loterie.


asa si daca o cumperi si sa zicem iti pica nu stiu, volanta, turbo, cu ce te ajuta ca-i stii istoria? repet fieru e fier si se strica
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
daca o sa va spun ca acum vreo 8 ani am cumparat o masina fara sa-i stiu kilometrajul, o sa ziceti ca nu sunt sanatos.
era o astra f 1,6 b. am vazut-o ,mi-a luat inima ,propietarul era la vreo 25 m ,l-am chemat:
cat vrei pe ea ?
4200
iti dau 4000 bani pe loc
s-a facut
a durat 2 minute ne-am urcat in masina si acasa i-am dat banutii.
ma uitam la el nu mai era in stare sa deschida nici gura.era complet stupefiat.au trecut 8 ani ,si-acum ii vad fata cand rosie ,cand alba...
avea 152.000km dar ce mai conta masina s-a dovedit o bijuterie .[ avea 7 ani dar mirosea a nou,nu exagerez]
sa-mi fie cu iertare dar tot despre km. era vorba [ cu toate ca nu vazusem nici bordul]
  • bet

  • Mesaje scrise: 499
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Confirm si eu ca nu pot fi verificati kilometrii la Opel cel putin la momentul actual, chiar daca masina a facut toate reviziile in reprezentanta. Cand am cumparat eu Corsa am mers cu codul VIN si am intrebat si cei de acolo mi-au spus ca nu se poate verifica. Cica acum s-ar implementa un sistem care sa retina numarul de km in momentul efectuarii reviziei sau unei interventii, dar numai pt masinile care se cumpara de acum incolo. Cel putin asa spun cei de la Opel.

Ramane deci varianta cartii service. Desi am serioase dubii deoarece am un prieten care a cumparat o masina nonopel cu peste 200k de km si a facut rost de carte service in care arata 90 k. Cu stampile si scris cu culori diferite, arata foarte veridic.

Acum o vinde. E interesat careva? Smile)
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
daca pui testerul pe masina vrei sa spui ca nu arata cati km are?
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pai unde sa arate , ca-i schimba si in bord si in ecu Very Happy
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Si eu mi-am cumparat o Astra 1.6 din 2002. Masina a stat o vreme in germania, adica nu s-a circulat cu ea. nu stiu exact cat.
Avea 122 mii km (reali?) in bord si era foarte intretinuta la interior. Nu mergea aerul conditionat. Omul a zis ca nu are freon, mecanicul cu care am fost, a confirmat ca probabil aia e buba. Dupa vreo 3 saptamani, am mers sa incarc cu freon, ca sa aflu ca radiatorul de AC e spart si trebe schimbat. Ata ete... nu m-am pus sa acuz nici mecanicul care a fost cu mine, nici omul care a dus-o din germania. In rest masina e buna, merge bine, trage, nu am de ce sa ma plang. Asa e la sh... ca la loto Smile
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
99% din masinile din Germania vin pe la 120 de mii... Smile
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pai asa le place oamenilor, sa aibe in jur de 100 de mii masina, si deci vanzatorii asta le ofera, nu? E in interesul vanzatorului sa faca marfa asa cum ii place cumparatorului. Laughing Si nu nemtii le modifica, ci turcii care le vand din parcuri sau romanasul care le aduce incoace.


Ultima modificare facuta de florinianc la Mie 27 Oct, 2010 9:51 pm
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:99% din masinile din Germania vin pe la 120 de mii... Smile


si mai nou ,alte 99.9% cu 70-80.000 [ masini de 3-4 ani]
nu stiu prin care Germanii le gaseste, ca te minunezi nu alta.
am stat eu si m-am gandit : ``sunt rezervate special pentru Romania`` Very Happy
e bune oameni neamturile astea.cumparatori.... cu nemiluita.
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
mda...si F-ul meu din 93 avea acum un an 171k.stiu ca nu e adevarat,dar mai ziceau unii ca e posibil ca in atatia ani sa aiba vreo 500k.nu cred nici asta pt ca motorul nu papa ulei si nu scoate fum.oricum...vreo 250-300k are....ca doar nu e autocar sa mearga 2-3 milioane de km si sa fie in continuare sanatos.
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Legile sunt foarte stricte in Germania pentru "dat km inapoi" (mai exact puscarie) .De aceea unele masini se vand DOAR pentru export (ex Romania) sau a 2 -a varianta ar fi ca respectiva masina nu este in stare sa i-a TUV-ul .
Skip ads

  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Mi se pare aiurea si faptul ca producatorii de automobile baga atata amar de tehnologie in masini da' nu sunt in stare sa faca ceva pentru securizarea kilometrajului. Ai zice ca nu le pasa, sau mai rau....
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
hora a scris:Mi se pare aiurea si faptul ca producatorii de automobile baga atata amar de tehnologie in masini da' nu sunt in stare sa faca ceva pentru securizarea kilometrajului. Ai zice ca nu le pasa, sau mai rau....


producatorii de automobile nu au aflat probabil de `ispravile` romanasilor [si nu numai].
eu zic sa facem front comun si sa-i bombardam cu email-uri in acest sens,poate ,poate or face ceva in sensul asta.
nu le-ar fi rusine sa le fie Very Happy
si orice ar inventa, ``mesteru`` roman ii da de cap repede
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
nu e vorba doar de romani. eu ma uit mult la tv la nemti. intr-o emisiune acu cateva luni, ziceau ca 3/4 din masinile de pe piata din germania sunt manarite la km...
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:[...]eu zic sa facem front comun si sa-i bombardam cu email-uri in acest sens,poate ,poate or face ceva in sensul asta[...]

Tot degeaba pentru ca nu li se renteaza investitia.
O parte din cei care s-au fript cu sh-uri vor alege masini noi, adica profit pt. producator.
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Wink
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
da @ Shiva ,bine punctat, tot la ei ajung banutii .
@ Nirolf am urmarit si eu emisiunea, [ mai mult la poze], dar la urma reporterul a mentionat ceva de Rumanien.
necunoscand limba germana , am dedus ca cele 3/4 sunt `manarite` tot de romanasi Very Happy
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:
sorin666 a scris:99% din masinile din Germania vin pe la 120 de mii... Smile


si mai nou ,alte 99.9% cu 70-80.000 [ masini de 3-4 ani]
nu stiu prin care Germanii le gaseste, ca te minunezi nu alta.
am stat eu si m-am gandit ``sunt rezervate special pentru Romania``
e bune oameni neamturile astea.cumparatori.... cu nemiluita.


stai asa ca mai e ceva , toti care isi aduc masini de afara le cumpara de la mosi care merg cu ele la piata si in rest le tin in garaj , si fac pe an 10000 de km Smile tare am niste cunoscuti care chiar cred povestea cu mosu
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:@ Nirolf am urmarit si eu emisiunea, [ mai mult la poze], dar la urma reporterul a mentionat ceva de Rumanien.
necunoscand limba germana , am dedus ca cele 3/4 sunt `manarite` tot de romanasi Very Happy


nu stiu daca am urmarit aceeasi emisiune. cred ca a fost pe kabel 1 la abenteuer auto prin iunie-iulie... nu s-a discutat deloc de romani... doar de nemti si turci Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR