Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu va fie frica, chestia aia cu "neamtu' cinstit, turcu'/romanu hot" era valabila acum circa 20 de ani, cand "invazia" Occidentului era la inceput... Rolling Eyes
Intre timp, Hans, blond, ochii albastrii, s-a dat si el pe brazda, ca nu e mai tampit decat auslenderii... Laughing
( Parerea cumnatului meu de la Koln... Rolling Eyes )
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Caz Real . legat exclusiv de km. reali
locatie: zalau [sj] an : 2004

tocmai ce dadusem o dulceata de vectra a si gasisem la Cj [pe net] o Vectra b.i-mi luase inima masina ,tup banii in buzunar,tup in tren,ajung la cj ,dezamagire totala.
B-ul pe cat de bine arata in pozele de pe net pe atat de terminata era din punct de vedere tehnic.
iau o ocazie pana la zalau unde erau vreo doua -trei parcuri auto cu masini proaspat venite din DE
intru in unul [ opel doream negresit], avea omul o astra si doua golfuri 4.astra fara ac.
ok, zic daca nu am noroc sa iau opel sa iau totusi golf.
vorbesc cu seful ,stabilim pretul,zic ok ,ma invita in birou sa facem actele,incepuse sa faca c-v, cand deodata se deschide usa si intra secretara care se adreseaza sefului:
`` Domnu Nistorescu dati-mi si mie numarul de telefon al baiatului de la Cluj care da kilometrajele inapoi`` [pe vremea aceea erau f.putini cei ce se pricepeau la asa ceva]
o liniste de mormant,seful impietrit ,eu ridicat ,plecat ,tren imbarcat.
nu stiu daca secretara a fost data afara pentru greseala monumentala dar de atunci ,niciodata nu am mai apucat sa-mi iau masina din RO.
CONCLUZIE:poate bunul Dumnezeu m-a alungat cand a vazut ca vreau sa-mi iau WV in loc de OPEL. Very Happy
  • bet

  • Mesaje scrise: 499
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu cunosc pe cineva care se ocupa cu asa ceva, adica manareste kilometrii la masini din grupul WV.

Spunea odata ca romanii care se ocupa cu aducerea masinilor din Germania il suna cum trec granita in Romania si vin direct la el. Nici macar nu trec mai intai pe acasa sa faca un dus ceva sau sa manance. Vin ata la el sa le puna numarul de km care trebuie.

Realitate e cam naspa ce-i drept.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ai uitat sa spui ca tipul ala se ocupa si cu stinsul de beculete aprinse in bord, gen airbag, injector sau ce mai e in neregula, fara a remedia insa problema, si uneori "stinsul" ala presupune scoaterea ledului din bord. Laughing Si eu cunosc magari din astia..
Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Daca scoate smd-ul (led-ul) "bate" la ochi.Asa ca dezlipeste plusul de pe placa si face punte cu plusul de la ulei... rezultatul BEC STINS odata cu cel de la ulei. Smile
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
astrah a scris:Daca scoate smd-ul (led-ul) "bate" la ochi.Asa ca dezlipeste plusul de pe placa si face punte cu plusul de la ulei... rezultatul BEC STINS odata cu cel de la ulei. Smile


Very Happy tare asta.
Oricum, daca iti iei masina sh, nu cred ca ar trebui sa ai pretentii la kilometrii reali si mai stiu eu ce. eventual doar daca o iei de la cineva cunoscut.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
astrah a scris:Daca scoate smd-ul (led-ul) "bate" la ochi.Asa ca dezlipeste plusul de pe placa si face punte cu plusul de la ulei... rezultatul BEC STINS odata cu cel de la ulei. Smile


da ce va pricepeti ,sa nu va fie de ochi Very Happy Exclamation daca ma bateai o luna si nu stiam cum sa face.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca se pricepe nu inseamna ca a si facut asta. Mai degraba a reparat dupa o astfel de manarie.

Km reali mai pot fi verificati cu certitudine doar la Z13DTH.
Skip ads

  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
la grupul vag se pot da km foarte usor inapoi. DOAR CA...este un loc de unde nu pot fi modificati,si nu se poate umbla acolo.asa ca...pe tester se poate vedea.caz concret.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In oricate locuri ar fi stocati km unei masini, exista deja cineva care le poate modifica de peste tot, singura chestie este ca in cazul unor masini nu se merita deranjul.
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Intotdeauna se merita in special cand masina este recenta (2007-2008 ). Cumparatatorul se intraba: cati km putea sa faca in 3 ani ? Raspunsul:mai multi decat ar crede el.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
exemplu:
opel , germania , an 2007 :314.000km
Skip ads

  • bet

  • Mesaje scrise: 499
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am vazut wv bora 1.9 tdi adusa in tara in 2009 cu 800 si ceva de mii de km la bord. tare e ca arata foarte bine, mergea bine interiorul nu era uzat, nu stiu daca fusese schimbat sau nu. masina era din 2002 sau 2003 parca.

puteti ghici cati km avea cand a fost vanduta mai departe in romania.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
bet a scris:am vazut wv bora 1.9 tdi adusa in tara in 2009 cu 800 si ceva de mii de km la bord. tare e ca arata foarte bine, mergea bine interiorul nu era uzat, nu stiu daca fusese schimbat sau nu. masina era din 2002 sau 2003 parca.

puteti ghici cati km avea cand a fost vanduta mai departe in romania.


probabil vreo 160 mii Smile
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu zic ca nu conteaza atat de mult km cat conteaza sa fie facuti ingrijiti adica sa fie facuti cu intretinerea corespunzatoare acelui numar de km
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
synapse a scris:la grupul vag se pot da km foarte usor inapoi. DOAR CA...este un loc de unde nu pot fi modificati,si nu se poate umbla acolo.asa ca...pe tester se poate vedea.caz concret.

EXEMPLU ?

CristianTM.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:eu zic ca nu conteaza atat de mult km cat conteaza sa fie facuti ingrijiti adica sa fie facuti cu intretinerea corespunzatoare acelui numar de km

Dap. Mai bine sa aiba km reali pe ea si carte service adevarata, pentru a sti cum a fost intretinuta acea masina. Dar cati ar cumpara o masina care are peste 400.000 km? Eu as fi unul care as cumpara, si am avut un diesel cu 240.000 km. Am dus-o pana la aproape 500.000, dupa care am renuntat la ea, deoarece avea motor prea mare ( impozit mare) si era si mai vechiuta.. Nu a avut nici o problema majora la motor, cum ar fi axe cu came uzate, turbo blocat, sorb blocat s.a.m.d. A avut doar niste cuzineti uzati, pe vibrochen, din cauza carora se auzea un usor tzacanit. Atat.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
astrah a scris:Daca scoate smd-ul (led-ul) "bate" la ochi.Asa ca dezlipeste plusul de pe placa si face punte cu plusul de la ulei... rezultatul BEC STINS odata cu cel de la ulei. Smile
Se poate vedea pe tester sau trebuie desfacut bordul Very Happy ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se vede pe tester Laughing , daca e mai destept nu se vede nimic, dar codurile de eroare tot vor aparea candva la o testare.
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
cazul e concret este al unui prieten.a luat un seat din spania cu 80k km.s-a dus la o ruda care avea service,a pus-o pe minunile alea ale lor (testere si ce mai au ei) si a descoperit undeva mai ascuns in ecu,nu stiu meniurile,ca masina avea 180k.i-a mai spus ca oricum ar face si ar maslui km,tot va ramane km reali in acel loc.mai multe nu am de unde sa va spun.de la lume adunate,si iarasi la lume date...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR