Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • tmanbone

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Saptamana asta am vrut sa fac ITP-ul si am fost respins din cauza diferentei mari de franare pe axul din spate: 22% (eficienta frana 72% pe axul din fata si 57% pe axul din spate), si a franei de mana: 12%.
Discurile sunt ok, placutele de frana le-am schimbat pe toate 4 acum 1-2 saptamani... din pacate mecanicul n-a avut "aparatul special pentru schimbarea lichidului de frana" (din cate am inteles, lichidul de frana se schimba numai cu un aparat specializat, asa ca a aerisit franele folosind o metoda mai rustica, ca sa zic asa. (Cauciucurile pe spate sunt noi noute).
Cei la care am efectuat inspectia (ADRAS), mi-au recomandat un test de frane, care la ei costa 1 milion + eventuale reparatii. Ma gandesc ca poate imi recomandati voi alt service (totusi, de calitate)... nu de alta, dar pe langa testul de frane sunt convins ca o sa ma captusesc si cu cateva ore de manopera la ei...
Ah, si inca o chestie interesanta, cel de la adras mi-a spus ca lichidul de frana oxideaza daca intra in contact cu aerul mai mul de 10 minute si isi pierde proprietatile, ceea ce mecanicul meu (desi mi-a fost recomandat de un om foarte chitibusar) nu a zis nimic....

PS. As vrea s-o rezolv saptamana asta, w-end-ul viitor am de facut vreo mie de km, si vreau sa dorm, pardon, conduc linistit.
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
frinele se aerisesc in modul clasic f simplu. problema este ca nu s-au pasuit placutele fiind noi, adica nu s-au tocit suficient ca sa adere la discuri.daca nu ai probleme mari la frinare mergi cu ea ceva vreme si se razolva singura problema.
mai este un aspect: din cite vad te pricepi la mecanica "bine de tot" esti clientul perfect pt mecanici. frina de mana se regleaza cu o cheie de 13 sau 14, in jumate de ora, aerisirea la fel cu o cheie de 9. nici nu treb sa dai rotile jos.
nu vad ce masina ai.
  • tmanbone

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mersi pentru raspuns... n-am sustinut ca ma pricep la mecanica, tocmai d'asta intreb pe aici. Smile
Am facut deja 400km cu placutele noi (in Buc... deci destul de multe frane)..
Masina e un Astra G Caravan, Z16SE (inca nu pot sa-mi atasez semnatura, dar informatia e in profilul meu)...
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ai tamburi pe spate si discuri fata.teotetic aerisirea se face incepind cu roata cea mai departata,adica dreapta spate apoi stiga spate apoi dreapta fata apoi stinga fata.si neaparat cu frina de mana libera. apoi se regleaza frina de mana astfel incit sa blocheze rotile la ridicarea levierului de frina cu maxim 7 dinti.exista un cablu pt frina de mana si pe el o piesa pe un ax ce se stringe cu o cheie de 13 sau 14 (cam pe la jumatea masinii). La orice service se face treaba asta.
nu inteleg de ce nu s-a facut reglajul odata cu schimbarea placutelor?
Skip ads

  • tmanbone

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am discuri pe toate rotile. Recomanda-mi un service de care ai fost multumit, te rog (eventual pe pm, ca sa nu se considere reclama). Multumesc!
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu am ce recomanda pt ca aceste lucrari le fac singur.sunt prea banale,si mai fac si miscare.
  • tmanbone

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu pot sa-ti trimit PM pentru ca am mai putin de 10 posturi. Te rog sa-mi trimiti tu un PM cu numarul tau de telefon si te sun maine si vorbim. Prefer sa lucrez cu un forumist decat cu ADRAS.
  • tmanbone

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Readuc subiectul in discutie.

Am fost cu masina la Radacini (Vitan) pentru schimbat lichid, aerisire si verificare frane.. au zis ca totul e ok, dar singurul efect a fost de tip placebo... pe standul ITP problema persista. Vreau in continuare sa-mi rezolv franele, asa ca mai astept pareri/sugestii. Multumesc.
Skip ads

  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai intereseaza-te unde sunt intalnirile in bucuresti si poate o sa te ajute cineva de acolo.... https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=30
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai intereseaza-te unde sunt intalnirile in bucuresti si poate o sa te ajute cineva de acolo.... https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=30
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pai mergi inapoi la service sa-ti rezolve problema! Nu poti sa te duci la service sa dai bani si sa iesi la fel.
  • tmanbone

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Teoretic da, m-am gandit sa fac asta,.. practic nu vreau sa-mi bat capul cu ^*&^; asta e, am incercat service de marca.. a 2-a oara nu mai incerc. Acum nu ma mai grabeste nimic Wink, dar franele tot vreau sa le rezolv.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cauta pilitza de reglaj frana de mana..o sa rezolvi si frana de picior spate ...sanse 70%.
La astra f piulitz aaia era undeva sub punte. La astra h e in habitaclu langa maner frana de mana..la astra g..nu stiu..caut-o ...nu e asa greu
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
aerisirea frinei nu are nici o legatura cu schimbatul placutelor, aerisesti frina numai cind schimbi garniturile de la etrier, cilindri si atit, iar lichidul de frina nu oxideaza daca intra in contact cu aerul mai mult de zece min, e adevarat insa ca trebuie schimbat dupa o perioada de timp dar e vorba de termenul de garantie al lichidului, de regimul de frinare, cei de la adras sint "circotasi" sau folosit de faptul ca tu nu te pricepi la mecanica, deci vino la intilnirele opel de la polivalenta si poti afla mult mai multe si cine te poate ajuta cu acesta problema
  • tmanbone

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
O sa vin, chiar am fost acum vreo 2 saptamani, dar am cam uitat sa vorbesc despre subiectul asta. Momentan am fost atat de ocupat incat nici de forum n-am avut timp. Va multumesc pentru raspunsuri.

Intrebare pentru livcro: (desi n-am apucat inca sa caut), daca gasesc piulita aia si incep sa ma joc cu ea (ma rog, nu eu, cineva mai priceput), nu ar trebui sa fac asta in prezenta unui stand de frane? Nu de alta, dar ca sa ma asigur ca efectele sunt cele dorite... sau in ideea ca nu maresc paguba.

PS. Dupa faza cu "oxidarea aerului", m-am uitat si eu in manualul de intretinere si reparatii si nu am gasit nimic in privinta asta. Deci.. Smile
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ai grija cit te joci pt ca poti sa mergi cu rotile pe spate infrinate si mai afectezi si altceva pe acolo(rulmentii) trebuie sa stii cit sa reglezi frina de mina din acea piulita asa ca ai grija
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai o strangi cateva filete..si dupa un drum mai lung, iei tactil temperatura la jante..alea din fata treba sa fie tot timpul mai calde decat spatele. In caz contrar slabesti din piulita. Asta am facut si eu..ca pe stand mi-a iesit frana de mana prea slaba..si apoi am luat rar cu brio.
  • adryano17

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sall am un omega iar frana de mana prinde un pic trasa la maxim cum draq reglez si io frana? apropo ii cu discuri pe spate nu cu tamburi? ms
  • 12adrian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Omega 1996 z20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
PROBLEMA MEA E CA FRINA DE MANA TINE DOAR DACA MERG INAINTE , APROAPE CA NU MA LASA DELOC, IN SCHIB IN MANSALIER NU TINE DELOC! MA AJUTA CAREVA? ARE CCINEVA O SCHITA?OMEGA B 1996 ARE PE SPATE SI DISCURI CU PLACUTE DE FRINARE IAR PTR FRINA DE MANA SABOTI CU REGLAJ ! astept raspuns Sad
  • Gabriel96

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996 1.6 16v X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Aceas problema si la mine. Sapt trecata am schimbat placutele de la frana de mana, (Vectra B 16XEL,1996, spate cu disc) si se comporta la fel. Parcarea din fata blocului e in panta. Daca sta cu fata in jos, spre inainte il tine cu brio, dar daca sta cu spatele inapoi nu-l tine deloc Daca trag frana de mana, cam 3 dint urca in ,,liber,, se poate regla (strange) din cablu? ma ajuta? si de cum se face?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR