Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Incep o discutie care, cred, isi are rostul si locul aici.
Am prieteni care isi spala masina saptamanal si isi schimba consumabilele de doua ori mai tarziu decat ar trebui. Sincer, prefer sa merg mai rar la spalatorie si sa schimb filtrele de doua ori mai repede. V-ati gandit putin cati bani aruncati celor de la spalatorii intr-un an si cati bani platiti pe filtre si ulei? Faceti un calcul...asa, de curiozitate. Sunt convins ca multi sa zgarcesc sa puna un ulei de calitate pe considerentul ca este scump, dar dau in 2 luni mai mult pe spalarea masinii. Nu ma intelegeti gresit. Trebuie calculate proritatile. Sigur, trebuie sa avem masinile curate, doar ploua in fiecare zi si ar fi pacat ca ploaia sa nu le gaseasca curate, eventual cu cauciucurile date cu cola...Haideti sa ne schimbam putin perspectiva. Doar pe strada mea au aparut 3 spalatorii in ultimul an...Si sunt niste nepriceputi. Mereu alti angajati, copii care nici nu stiu sa deschida porabagajul sau scrumiera din bord. Haideti sa vedem ce e mai important ptr masina, nu pentru noi.
Skip ads

  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Imi place sa am masina curata, dar tot timpul voi prefera sa dau 20 ron pe un filtru de aer, decat sa o spal. Ca sa raspund fix la intrebarea pusa de tine, revizii la 10.000 fix cu schimb de ulei si filtre, filtru de aer este singurul care il schimb mai des, intre revizii, in functie de necesitati. La spalatorie ajung cand am timp sau cand nu se mai poate urca in masina din cauza rapanului.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Eu o spal saptamanal si reviziile le fac cam la 9000-10000 km cand schimb tot ( ulei si filtrele de ulei, aer, polen si benzina).
Pt mine ambele lucruri sunt la fel de importante
  • Tazman

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
De spalat mai rar, ca o cam fac de pomana: daca ploua e noroi, daca nu e praf mult.
Asa ca prefer sa cheltui banii pe ceva mai folositor masinii
Skip ads

  • Alexy

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
De spalat.. o data pe saptamana sau daca-i prea "lipicioasa" de la paduchii din pomii capitalei noastre europene de 2 ori
Consumabilele (ulei, filtru ulei, aer si polen) la 10k iar motorina la aprox 30k (bag numai premium diesel de la OMV si este chiar curata)
Cheers
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu sunt bine, multumesc de intrebare.

Raspunsul acesta e de fapt un mic semnal de alarma.
Cand deschideti un topic nou, acordati mare atentie titlului!
Cititi regulamentul si aflati printre altele si cum trebuie sa fie titlul.

  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
110 kg , paru lung , barba , patron ca toti romani , in rest numai de bine , cam racit un pic ,
si masina la fel becuri noi , cas nou , motor curatat si reparat cu mana mea , calculatoare la fel , iar de dat bani la spalatorie doar iarna ca e frig , vara balaceala placuta , filtre ca si voi din cind in cind , in rest plictisit , nu stiu ce sa mai fac la masina ......
  • enescu ciprian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 y2.0DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2008

  • Mesaj Privat
felicitari tie consumabile prima data iar filtru de aer schimba-l la 5 mii ca la cat paf avem noi se imbacseste si asa vei avea si masina multi kilometri de acum incolo de aia tin masinile atatia kil la nemti pt ca le ingrijesc , se mai poate spala si in curte (cine are)cu o pompa de presiune si iese ca la spalatorie si nici nu te plictisesti prea mult in weekend bafta
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
la spalatorie mai rar,pt ca cam dau banii degeaba.
consumabile pe primul loc si de buna calitate.
  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
masina o spal acasa sau la tata la munca (are dispozitiv de spalat ca la spalatori) in plus parerea mea esta ca tot mai bine o fac cu mana mea schimb uri de ulei de filtre le iau ieftin si nu mai adaug manopera de la servis mai bine beau o bere cu tata si le face el ca stie. cred ca eu scap cel mai ieftin la partea electrica si la frane nu se baga in rest masina e intretinuta de el. asa ca economisesc foarte multi bani pe care ii pot folosi in alte scopuri. numai bine tuturor multi km fara incidente neplacute
  • neroseu

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2009 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2008

  • Mesaj Privat
eu o spal o data la 2 saptamani la spalatorie, si saptamanal dau cu aspiratorul prin ea. Revizii exact cum prevede manualul de service. In privinta calitatii, nu fac rabat de la ea, doar o masina am si eu Very Happy
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
hmm la spalatorie cat mai rar... doar cand nu se mai cunoaste culoarea pe ea. La interior o mentin in limitele bunului simt... o sterg cam odata pe saptamana de praf. In schimb motorul e mai curat decat in masina, il curat manual odata pe luna si nu prea are praf. Schimbul de ulei la 10k mobil sau castrol, + toate filtrele mann. Prefer sa fac ceva la masina decat sa dau banii pe la spalatorii!
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Intre spalat si consumabile eu prefer... sa-mi cumpar o masina in clasa de pret care corespunde bugetului meu si sa le fac pe amandoua... Rezonabil, fara exces... Wink
OFF TOPIC: Sincer, cand vad aici discutii despre avand ca subiect "lichid de racire cu sau fara calciu" sau "filtru aer sport" intre proprietari de masini de 12-15 ani si 200k la bord, ma cred adesea in plin roman...
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
O spal doar cand trebuie sa ma duc la service sau cand e prea murdara, prefer sa bag banii in consumabile.
Ultima oara cand am fost la spalatorie m-am prapadit de ras. Unul din baietii care se ocupa de masina mea mi-a zis de cateva ori ca e cam murdara masina si la un moment dat m-a intreabat cand am spalat-o ultima oara. Cand i-am zis o luna, omul deja se gandea ce unitate de masura folosesc, ca arata nespalata de 1 an. Dupa procese cognitive complexe si indelungate a gasit motivul: lucrezi in constructii(lucrez in IT). Laughing Laughing
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Spal masina cam o data pe saptamana (traiasca prietenii care stau la casa Very Happy) cat despre filtru aer (il schimb o data la 2-3 luni) celelalte filtre le schimb la 10mii km...
  • ovidiu_ovidiu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Eu spal masina o data pe luna dar schimb consumabilele cand trebuie facuta revizia .
  • cont-sters-13103

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut.Masina o spal saptamal la exterior,stau la curte si am un compresor.La interior tot asa c-am odata pe saptamana.Revizia la 8-9k.Imi place sa am masina curata:P
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
anu asta am spalat masina de 2 ori cred ca mai am timp sa o mai spal odata
consumabilele le-am schimbat anu trecut de atunci cred ca am facut vro 2000 km [ am fost odata pana la tara cam 900 km ]

PS
cat mai e benzina ca ultima data am bagat cu 3,2 ron/l
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Re@PS: nu stiu cat mai e benzina dar e mai scumpa decat motorina. Am pus motorina cu 3,64 lei ultima oara. Ai masina de expozitie? Laughing

On-topic: consumabilele nu trebuie lasate in defavoarea aspectului estetic, apa dauneaza fierului...
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
PS
cat mai e benzina ca ultima data am bagat cu 3,2 ron/l[/quote]

La Petrom: 3,83/ litru
On Topic: Anul acesta am spãlat maºina de 7 ori. Adicã odatã pe lunã. Intotdeauna fac personal aceastã operatie, locuiesc la curte ºi am pompã de apã. E drept, când nu circul cu ea maºina se odihneºte in garaj de acea nici praful nu se prea depune pe ea. Îmi place sã fie curatã nu numai la interior ºi exterior dar ºi la compartimentul motor. La spãlare am mare grijã ºi de acest aspect. Consumabilele le schimb la 10k.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR