Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • catalinnik

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nicuiry a scris:cea mai buna solutie este demontarea huselor si bagate la masina de spalat(ia ceva timp dar merita)


Nu prea e bine deloc solutia spalarii la masina .Materialul are un strat de burete care atunci cand prinde apa se poate dezlipi sau "manca" cel mai bine e stergerea lor cu foarte putina solutie si uscarea f rapid
Skip ads

  • Calin

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pana acum toate firmele profi de cosmetizare auto au vrut sa las masina acolo pana a doua zi, ceea ce nu-mi prea place. Intr-adevar rezultatele erau surprinzatoare. Am vazut masina de firma de 6 ani facuta in interior de jurai ca a iesit de la dealer.
Stie cineva in TARGU MURES vreo firma care face treaba repede si bine. A mea are si peri de caine si miros de tigari+caine si portiuni lustruite pe tapiterie, deci cam tot Smile?

Multumesc,
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
astazi am inceput operatiune de schimbare a scaunului de la sofer, deoarece am un mic joc, abia sesizabil si deoarece m-am hotarat ca sa curat si tapiteria. Avand o pereche de scaune de rezerva, m-am apucat de demontat scaunele care erau pregatite pentru montaj. Obligat sa desfac tapiteria am fost si datorita faptului ca trebuia sa mut si incalzirea de pe scaunul vechi pe cel nou. Ca atare am fost obligat sa scot husa de pe perna sezutului si apoi a spatarului.
Ceva munca, destul de migaloasa. Clemele de sarma sunt destul de bine prinse si stranse.
Ca sa fie treaba treaba, husa fiind scoasa am bagat-o in cada sa o spal temeinic. Incredibil ce mizerie a putut iesi din stofa de plus.
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
am o intebare....daca pun biocarpet diluat intr-o sticla din aia cu pompita (cum sunt cele de spalat geamurile), dupa stropesc pe unde vreau sa curat tapiteria, dupa care ma folosesc de o perdea veche si la urma aspir cu un aspirator fara sac este ok?

Si inainte de toate astea aspir foarte bine tapiteria...bineinteles
Skip ads

  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
cam asa arata tapiteria, desfacuta de pe scaune si bagata in cada...
si cealalta husa


iar modaliatea de desfacere - destul de migaloasa si geoaie




  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
va recomand ca dupa ce folositi solutiile de curatat,sa puneti intr-un pulverizator apa curata si sa pulverizati pe tapiterie din abundenta(sa fie ud,ci nu umed)sa frecati putin cu o perie,apoi trageti cu aspiratorul.de preferabil,inainte sa aspirati apa,stergeti cat puteti cu o laveta de microfibra ca acestea din poza:
acestea au capacitatea de a inmagazina mizeria in microfibra,ci nu plimba mizeria asa cum fac lavetele obisnuite(bumbam etc).clatirea solutiei din tapiterie este esentiala.clatiti de vreo 2 ori asa cum am spus mai sus si nu o sa mai aveti probleme cu murdarirea tapiteriei.
edit: lavetele le gasiti in orice supermarket.pe cele din poza(marca kent) stiu sigur ca le gasiti in carrefour la aproximativ 10 lei setul de 3 lavete.
  • ionutcatalin93

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Pentru cine e de la Valcea sau in trecere , au facut acum o spalatorie cu fise si am vazut ca au si pentru spalarea tapiteriei (cred ca se gaseste si in alte orase).
E doi lei fisa si te lasa 3 minute, dar cu 10 fise (poate mai putin daca nu esti pretentios) eu zic ca faci toata tapiteria "luna".
Are 2 programe, sa dai cu spuma si sa tragi cu aspiratorul, nu stiu cum iese dar o sa incerc si revin cu o parere. A mai incercat cineva?
Va spun asta deoarece mi s-a parut un pret destul de mic, avand in vedere ca pe aici prin Valcea, la spalatori, sa iti spele toata tapiteria nu am gasit sub 150 de lei.
Catalin.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca ai o curte si ceva timp si vreme buna e recomandabil sa o scoti cu totul de pe scaun si sa o speli in cada. asa esti sigur ca iasa curata 100%
Skip ads

  • ionutcatalin93

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Da dar dupa ce o speli si o lasi sa se usuce poate nu se mai muleaza la fel pe scaune si e destul de mult de munca, sa stai sa le dai jos, plus ca 2 zile cel putin pana se usuca nu o sa poti merge cu masina fara huse.
Catalin
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
mariano a scris:cam asa arata tapiteria, desfacuta de pe scaune si bagata in cada...
si cealalta husa


iar modaliatea de desfacere - destul de migaloasa si geoaie





https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0 ai facut asa?
Am incercat curatarea tapiteriei pe scaune si ... nu spun .. eram ud tot timpul .. Smile
Intrebare ti sa frecat si tie legaturile ?adica cusaturile pe tapiterie? sau ai fost mai bland cu ele?
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Da am facut asa, nu am folosit madina de spalat, le-am spalar la mana, au iesit impecabile, le-am remontat cu inelele originale, desi este ceva mai dificil. Eu am avut doi clesti cu cioc, astfel incat m-am ajutat destulvde bine. Au iesit la fel de intinse, atentie la remontat sa asezati bine materialul de la cusaturi, astfel incat sa nu faca nici un fel de cocoloase. La sfarsit inainte de montarea pe masina, gresati sina cu putina vaselina, imbinati cu atentie mufele si puteti da pe tapiterie si cu o rola de scame. Ies impecabile.
Sincer, a-si fi vrut sa le si vopsesc, adica sa reimprospatez culoarea, cu colorant textil negru, ma pregatisem cu cratitoaie mare, dar am zis sa vad cum iese intai asa, doar la spalat.
Oricum nu vroiam sa le fierb, ci doar sa le bag in cratita, sau mai bine spus sa torn vopseaua, dupa ce a dat in clocot, peste husele din cada, sa le mestec, asa vreo 30 minute, apoi sa le fixez cu putin otet si gata.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Foarte buna treaba , cel mai bine se spala tapiteria data jos de pe scaun , asa direct pe masina exista riscul a se mai pata.
Urmeaza si la mine acesta treaba, dar nu chiar asa de multa chinuiala pt ca in locul sigurantelor metalice de prindere am folosit bride de plastic si sunt ceva mai practice.
Skip ads

  • crycu

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eu am cu semi-vinilin..mi-e frica sa le dau jos din cauza formei scaunelor..Sad(
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cand spui bride de plastic te referi la celebrii "soricei", nu? Razz
am fost tentat si eu sa-i folosesc, dar mi-a fost frica ca se vor lasa, desi vazusem si tutoriale de instalare a incalzirii in scaune, unde aceste inele de sarma otelita se inlocuiau cu acesti soricei.
Pe You Tube este un tip care isi monteaza incalzire in bancheta spate la Logan si descrie cu lux de amanunte operatiunea.
La scaunele care mi-au ramas, voi face aceasta operatiune inainte de a le scoate la vanzare.

In alta ordine de idei, este bine ca aceasta operatiune sa se faca la 2 ani, deoarece este destul de solicitanta in ceea ce priveste integritatea buretelui de sub stofa. Daca ati observat cu atentie, materialul tapiteriei este compus din stofa/plus - burete - material supraelastic de sustinere. Datorita imbatranirii si efectului nociv al razelor solare, acest burete se macina, dand pe alocuri aspectul de valurit al stofei.
Remediul?
Greu de reconditionat si nu stiu daca merita. Pentru un pasionat, se desface tapiteria de la cusaturi, se sabloneaza un material nou dupa calapoadele vechi si se face alta husa.
Ma batea gandul sa fac asa ceva dar vroiam un plus deosebit, un aranccio, sau sienna - ceva gen tapiteria de plus specific americana.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Da , la celebri "soricei" ma refer. Eu am folosit la incalzirea in scaune si de 2 ani nu sunt probleme cu ei, nu am avut nici o problema.
  • cris_radovici

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 1700 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cenzurat, reclama
  • doggfatther

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ca sa spal husele la o vectra c , trebuie demontate scaunele , desfacute inelele si ies husele sau mai sunt niste trickuri cu mufe etc. ?
as vrea sa le dau jos dar mi-e teama sa nu stric ceva
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Dai jos scaunele, desfaci mufele de airbag, incalzire daca este cazul, centura pirotehnica, desfaci tapiteria din inele, demontezi airbagul de pe cadrul scaunului, extragi cu grija inelele de tetiere- aici iti trebuie putina indemanare si scule si poti scoate husa de spatar. Cea de sezut este mai simplu de scos. Daca nu te pricepi si nu ai dexteritate iti ia cel putin o zi sa desfaci. Crying or Very sad
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Dacã demufaþi airbag-urile, asiguraþi-vã cã aþi scos borna + de la baterie, altfel veþi rãmâne cu eroare stocatã ºi martorul aprins.
  • doggfatther

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
m-as apuca maine dimineata de treaba , scule banuiesc ca de scos scaunele in rest ceva special ?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR