Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

Am efectuat cu succes revitalizarea tapiseriei + scoaterea petelor folosind Bio Carpet. Recomand metoda de mai sus cu mentiunea ca intai se aspira foarte bine tapiseria de praf, resturi, scame, etc.
Se poate da fara grija si pe tapiseria de piele sau pe plasticul / cauciucul de pe fetele de usi si chiar am observat ca minunea numita Bio Carpet scoate jegul din striatii. Ulterior, dupa curatarea partilor de piele va recomand sa dati cu lapte Doina pe piele. Eu am folosit dischete demachiante cu care am intins si frecat bine pielea, ocazie cu care am mai luat ceva jeg de pe piele.
Operatiunea dureaza circa 2 ore daca muncesc 2 persoane concomitent. Se lasa cu ceva dureri musculare la maini apoi de la frecat, dar berea rece si voia buna ajuta la ignorarea lor.
Am dat cu Bio Carpet si pe tapiseria de pe plafon, care s-a curatat si ea surprinzator de bine.
Poate efectul nu e exact ca la o curatare profesionista la o firma care se ocupa cu asa ceva, insa diferenta este enorma fata de cum arata inainte tapiseria, iar costul operatiunii s-a dus in maxim 50 lei cu tot cu beri, fata de 300-400 lei cat costa o operatiune profi.

Succes!
Skip ads

  • CatalinGh

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salutare !

Are cineva vreo parere legata de spalatoria de pe Viilor (colt cu Interbrands), pe partea de detailing? Vreau sa imi curat tapiteria (semi-piele) si mi-au cerut 200lei, ce ziceti?

Mersi,
Catalin
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Va rog,un link ceva cu dat-ul jos tapiseriei de pe lombar? (astra g) Am tot cautat dar nu gasesc niste pasi asa mai metodici (fara sa dau scaunul jos) Sincer sa fiu,ca sa fiu on topic,as spala tapiseria Smile Insa ce ma intreseaza si mai mult, ne oficial si off topic ,este sa ajung sa vad daca airbag-urile din scaune sunt la locul lor. Multumesc!
  • aditz6

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Intai lasi spatarul de la scaun mult in fata, apoi jos la baza (la imbinare sezut cu spatar) vei observa o bucata de plastic lunga cusuta de tapiterie. Aia este un fel de clema. Tragi de ea in jos cu forta, este prinsa de o tabla, se desface mai greu. Dupa ce ai desfacut, pe dreapta si pe stanga spatarului de jos in sus sunt iar niste tije de plastic care de imbina intre ele, le desfaci. Acum ai acces la airbag.
Slabesti piulitele de la airbag atat cat iti permite sa scoti tapiteria de sub masca airbag-ului si tragi de material in sus. Pe partea din fata o sa fie prinsa cu niste cleme de fier. Pe masura ce ridici tapiteria desfaci si din cleme.
Skip ads

  • MikeM3

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salut!
Sunt de ceva vreme (aproximativ un an) posesorul unui Vectra C cu interior partial piele. Deoarece materialul textil era destul de murdar, am scos canapeaua pentru ca sotia sa o poata spala mai bine. Problema este ca a lasat-o in soare sa se usuce, iar pielea s-a uscat/strans atat de tare incat abia se mai aseaza canapeaua la locul ei. Pielea a devenit ca o scoarta tare si aspra.
Credeti ca mai exista vreo sansa ca pielea sa-si recupereze (macar 50%) din elasticitate? Aveti idee cu ce pot trata pielea pentru a-si reveni cat de cat?
Astept cu interes un raspuns de la un coleg mai "experimentat".

Multumesc anticipat!
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
MikeM3 du te la dedeman și ia ți produsele pt piele de la prox sunt ieftine dar sunt extraordinar de bune
  • MikeM3

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salut gabiopel,

Ti-am urmat sfatul. O diferenta (foarte mica) se cunoaste dupa ce am aplicat solutia de 2 ori in sensul ca este ceva mai lucioasa si nu mai este asa aspra. Dar de inmuiat nu prea da semne sa se inmoaie. Sper ca in timp, dupa mai multe aplicari, sa se si inmoaie/intinda.

Multumesc de recomandare!
  • costin2016

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2016

  • Mesaj Privat
din experienta personala, cele mai bune solutii de curatat tapiteria textil la un opel astra h au fost mafra si motip ( le cumpar din selgros) , tuburi de 400 sau 500 ml , spuma si frecat apoi cu o perie.am incercat si cu biocarpet, vanish sau produse mai low-cost dar nu se compara ca si efect cu cele sus mentionate.
imi cer scuze daca am mentionat marcile produselor, nu doresc sa fie considerata reclama ( sunt nou pe acest forum !) dar asta am constatat ca si calitate a curatarii.
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Poti revitaliza pielea fie cu produse special concepute pentru acest lucru, sunt f multi producatori consacrati, fie prin metode clasice cum ar fi: aplici un strat consistent de crema de maini , cat mai grasa, sau lapte Doina, pe care o intinzi pana este absorbita de material. Dupa aceasta stergi surplusul de crema (daca nu a fost absorbit de material) si aplici un alt strat de crema cu glicerina. Pentru luciu, poti folosi orice solutie de intretinere si revitalizare tapiterie piele. Operatiunea poate fi repetata de mai multe ori pana la obtinerea rezultatului dorit.
Spor
  • bushy

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Laptele Doina e pentru piele vie de om nu piele de masina " moarta " ............ asa ca ganditi-va bine inainte de a mai da ..........
  • PGabrielaElena

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Buna seara. Va rog sa imi recomandati un service auto profesional pentru curatare interioara. Am uitat o doza de cola in masina si a explodat.
Va multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR