Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • dragos_costy87

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut fratilor Opelisti. Acum 1 luna am avut o problema ce m-a lasat cu gura cascata, eram in drum spre tulcea si am sesizat un ţăcănit la motor. Am tras pe dreapta, am sunat la serice şi m-au sfătuit să nu mai merg cu ea. Ajuns la service mi se zice că trebuie schimbat motorul, datorită faptului că era vibrochenul distrus. Cum este posibil aşa ceva, când maşina are doar 185 mii km?....Auzisem că motoarele Isuzu sunt foarte bune şi că sunt garantate 500 mii km. Voi ce părere aveţi?


Ultima modificare facuta de dragos_costy87 la Mie 23 Jun, 2010 11:10 am
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
parerea mea ca ai spart gheata, unde ai auzit ca motoarele isuzu sunt foarte/cele mai bune inafara de clubopel/isuzu? ...

imi pare rau ca numai atata am de zis si nu iti pot da ceva sfat.

e si probabil sa fi avut tu ghinion doar.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
-la ce service ai fost?
- de unde stiu aia ca trebuie schimbat motorul - ce avea vibrochenul si ce daune a facut acesta?
-ai stat langa masina cand au facut evaluare?
-au facut vre-un test de eroari sa vada ce are?
-esti sigur de cei 185k km?
Da mai multe informatii (sau macar raspunde la aceste intrebari) sa putem sa discutam la concret.
Un motor se poate distruge in multe moduri.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
off topic am vazut isuzu la 800k.
on topic daca nu e blocul spart ,si cred ca nu e,vibrochenul se poate schimba sau rectifica,cuzineti schimbati,etc
asteptam detaliile
Skip ads

  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Trebuie sa schimbi mecanicii ! vibrochenul poate avea uzura pronuntata - nu tacane!poti avea o usoara bataie in sarcina (sau la rece) si presiune scazuta...in cel mai rau caz rectifici arborele si iei cuzineti r1.Schimba service-ul ,ai incaput pe mainile cui nu trebuie si te vor secatui de bani.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Haideti sa asteptam informatii suplimentare inainte de a mai posta , pt ca daca incepem sa ne dam toti cu parerea ce are maisna omului umplem 100 de pagini cu "pareri" si nimic mai mult.
  • dragos_costy87

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pai asa mi-au spus mecanicii, k ar fi mai bine sa schimb motorul cu totul, sa nu fie ovalizat. In legatura cu kilometrii, nu sunt sigur 100%, insa nu pare prea uzata masina. Ma refer la volan si schimbator, are grad mic de uzura comparativ cu altele care au 180k. Blocul nu era spart, insa cand au dat baia de ulei jos, au vazut noroi in ea. Cum naiba a ajuns noroi in motor? P.S.: am asistat la evaluare Confused
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ulei schimbat mai rar decat era cazul, asa a ajuns noroi in motor. Cunosc lume care cu zambetul pe buze imi spune cum schimba uleiul la 30.000 km. La diesel. Mda.
Skip ads

  • dragos_costy87

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Este posibil sa nu fi facut schimbul la timp, pentru k atunci cand am cumparat-o avea ulei peste nivel si era negru-vascos. Oricum am rezolvato, am schimbat motorul cu o groaza de bani. Pe cel vechi sper sa-l refac sa-mi recuperez macar o parte din investitie. Mai astept pareri, experiente prsonale, va multumesc:)
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cat te-a dus toata distractia ?
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
AI CUMPARAT MOTOR ?!?!?cu cat? tot de la ei? trebuie sa ne raspunzi,e fffff.interesant....
  • dragos_costy87

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am dat 50 d mil pe motor si inca 10 mil pe manopera. Motorul a fost complet, fara anexe pe el. Se cunoaste diferenta dintre cel nou si cel vechi, cel nou trage mult mai bine, e mai "viu".
Skip ads

  • Mircea[SB]

  • Mesaje scrise: 676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDS TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
eu am auzit de la multa lume ca e bun motorul de isuzu ... dar pe astra f ... la g nu comentez Smile
  • Bogdannel

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu de ce te-ai avantat asa sa cumperi motor nou. Cred ca mai firesc ar fi fost sa te mai interesezi daca se poate repara motorul vechi, inainte sa arunci asa banii. Asta e parerea mea. Motorul care l-ai cumparat in ce stare de uzura era? Nr de km.. ?
  • dragos_costy87

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Motorul nou nu prezinta uzura...l-am verificat inainte d al cumpara. Sincer nu stiu numarul de km p care-l are motorul, insa arata mult mai bine in interior decat cel vechi. Nu prea exista service in Constanta care sa rectifice motoare, toti stiu doar sa schimbe Wink . Ati mai auzit de cazuri in care motorul asta sa fie varza?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR