Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Foto de aici eu le-am sters (o parte ca atit am mai apucat) deoarece niste masini garnisite cu fete nu au nimic cu subiectul. Daca acele foto erau cu componente/motoare, cazuri de defecte clasice era perfect.
Discutia inchisa ? Nu stiu nimic si chiar nu ma intereseaza.
Atita timp cit o masina/ are citeva defecte clasice cunoscute mi se pare ok, mai rau este de exemplu la Logan care e plin de bube peste tot, care mai de care mai prosteasca.
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:Slick tata!exista si altceva mult mai bun ca opel..aici te las pe tine sa scrii care sunt...dar, trebuie musai sa fie si ceva banisori in buzunare pt acel "ceva" mai bun...
daca am avea un venit de 10 000e/ luna, sunt sigur ca nu mai cumpara nimeni opel sh cu milioane de km in bord(vazuti sau nevazuti)....
si totusi parca mai exista un topic cu "ce masina ai dori sa ai?"


Mai bune nu inseamna neaparat mai fiabile, mai aratoase, mai puternice.
Mai bune inseamna raport pret/valoare mai bun decat alta masina. Fiecare are un pret de dat pe masina si isi alege masina cu cea mai mare valoare pentru pretul acela.. Nu vorbim de Veyron aici.. ci de masini cu valoare mare pentru pret.
(Valoare = fiabilitate, aspect, putere, etc)
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
asfalttango a scris:...


Daca tot esti asa documentat si cunosti toate problemele Opel de ce nu zici nimic si de costurile aferente remedierii acelor probleme? Rolling Eyes Embarassed
Hai sa te ajut un pic: (acestea sunt piese NOI, CU GARANTIE pt. un opel astra diesel din 2000)

Reparatie ECU cazut: 300 RON cu garantie.

punte diode + releu alternator - 200 RON

rulment fata - 350 RON

FAR CLAR(NORMAL )STG/DRP - 130.3 RON

PROIECTOR STG/ DRP - 75.4 RON

ARIPA DRP/STG - 95.5 RON

OGLINDA LATERALA MANUALA - 120 RON

DISC FRANA FATA - VENTILAT (BREMBO) - 114 RON

Pt. ca esti initiatorul acestui topic in care vrei sa demonstrezi ceva te rog sa ne prezinti costurile pieselor de mai sus dar pt. alte masini cum ar fi: audi, VW, ford, bmw, dacia... de fapt VW cade ca se stie cat costa o bucsa fata, iar passat'ul mioritic are vreo 6 /roata, bmw are acelasi sistem, un filtru de motorina la logan costa 150 RON Shocked Ma rog, poate la masinile vandute de tine aceste piese sunt mai ieftine si atunci te inteleg sa vii aici si sa faci afirmatiile care le'ai facut, altfel consider ca sunt doar vorbe'n vant si ti'ar prinde bine o pauza departe de opelisti.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Slick a scris:(Valoare = fiabilitate, aspect, putere, etc)

......un ex. se poate?
Skip ads

  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Propun moderatorilor asa: daca mai zice nenea asta inca o data ca cei de pe forumul asta nu sunt "open mind" sa-l suspendati. E ca si cum te-ai duce la cineva in vizita si-i spui aluia: Ba nene esti baiat bun da' esti cam incuiat la minte, norocul tau este ca m-ai cunoscut pe mine. Eu unul cand mi-am cumparat masina, am testat mai multe marci si la sfarsit am ales-o p-asta, tinand cont de mai multe calcule pe care mi le-am facut. De ce naiba vii aici si te kk in gustul omului?
  • asfalttango

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: CONSTANTA
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
As vorbi si despre alte marci...dar aici ati spus sa vb numai de OPEL ....ca altfel sunt thread-urile blocate.

Si in calitate de utilizator OPEL vorbesc din experientele traite.Care sunt realitati.

Va rog sa imi permiteti sa ma retrag pentru ca am observat ca este foarte multa lume "odihnita" si imi cer scuze pentru ca am vrut sa fac ceva constructiv.

Va doresc multi km fara probleme si o viata roz!
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Omul lucreaza in reteaua de dealeri Constanta , pt Nippon Car Center , are acces la niste statistici Apia , ii injura pe aia de la Kamsas , a avut cateva Opeluri si a descoperit motorul boxer si as putea continua .

In primul rand am lucrat si eu cu Skoda si nu neaparat in calitate de consilier de vanzari sau bagator de seama si n-am inceput sa apar pe site-uri sa injur concurenta si dealerii altor marci din oras .
In al doilea rand nu ne spui nici o noutate cand ne vb despre fiabilitatea lui Honda , Toyota , Subaru , etc. Si ce ai vrea acu' ? Sa ne vindem toti Opelurile si sa ne luam Subaru ? Asa este , atata ne-am permis , asta este intretinerea ce vrei acu' ? Sa "ne facem meaculpa" Very Happy ?

Nu in ultimul rand daca-mi primesti decapotabila prin sistemul buy-back si imi oferi pe ea un Tribeca si diferenta acceptabila din partea mea , te asigur ca ma bag si eu pe masini fiabile japoneze , dar 40.000 sa dau pe ea nu imi permit ! Asa ca asta este .. iti iei ce-ti permiti chiar daca se numeste Logan , corect ? La toti ne-ar place 3.0 turbo boxer , 4X4 permanent dar dupa ce vad cat papa "amaratul de Opel" 2.0 turbo mai stam si ne mai gandim la vise gen STI , Land Cruiser V8 si tot asa Laughing
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bertone a scris:

Nu in ultimul rand daca-mi primesti decapotabila prin sistemul buy-back si imi oferi pe ea un Tribeca si diferenta acceptabila din partea mea , te asigur ca ma bag si eu pe masini fiabile japoneze , dar 40.000 sa dau pe ea nu imi permit ! Asa ca asta este .. iti iei ce-ti permiti chiar daca se numeste Logan , corect ? La toti ne-ar place 3.0 turbo boxer , 4X4 permanent dar dupa ce vad cat papa "amaratul de Opel" 2.0 turbo mai stam si ne mai gandim la vise gen STI , Land Cruiser V8 si tot asa Laughing


dureros de adevarat, bertone Smile
Skip ads

  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
asfalttango a scris:As vorbi si despre alte marci...dar aici ati spus sa vb numai de OPEL ....ca altfel sunt thread-urile blocate.

Si in calitate de utilizator OPEL vorbesc din experientele traite.Care sunt realitati.

Va rog sa imi permiteti sa ma retrag pentru ca am observat ca este foarte multa lume "odihnita" si imi cer scuze pentru ca am vrut sa fac ceva constructiv.

Va doresc multi km fara probleme si o viata roz!


Vad ca nu te potolesti, domnule "obosit".
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
In 90.000 km cu astra g 1.8i 16 v (2 ani si ceva), motor z18 xe, am schimbat un termostat la motor, telescoape spate + toata puntea spate - inclusiv butuci(ca era indoita - asa am cumparat-o). Nu pun ulei si placute, care e normal. Sunt foarte multumit de masina. Am si un passat din 2006, intr-adevar alt stil de masina, dar consuma 11% in oras un motor de 1.9 tdi 106 cp.
Eu m-am lamurit cum e cu masinile, daca ai grija de ele, tin.. Opelul l-am turat in fiecare depasire pana in 5-6 mi ture, am mers cu el in toate partile Romaniei, si in afara tarii, evident. Dar uleiul l-am schimbat intotdeauna la timp. Am dus opelul la mecanic o data la doua luni, chiar daca nu avea nimic.
Urmatoarea mea masina va fi un Mitsubishi Lancer nou.
Oricum ca posesor de opel sunt foarte multumit.
  • lucasss

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu are rost sa va enervati.Probabil ca omul este suparat ca o masina noua sau aproape noua are tot felul de defecte chiar din fabricatie.Ce pot sa va spun?Eu am lucrat aproape 2.5 ani la Delphi.Departamentul calitate verificare programe de test.La Arad se faceau cablaje electrice pentru Opel,Fiat si mai nou Mercedes.In acest timp am observat ce inseamna calitatea privind produsul finit.Am ramas dezamagit.Toate cablajele sint facute de niste operatori luati de la pascutul oilor si care sint platiti cu 5 milioane pe luna si nu dau un leu pe calitatea cablajului.De la Fiat si pina la Mercedes va pot spune ca sint indeplinite niste conditii precare privind calitatea acestora.Sa va spun ca la montatul unui cablaj pe Mercedes airbagul acestuia se declanseaza din cauza unor fire inversate?Sau ca se descopera scrisori de modificare dupa jumatate de an dupa ce acestea trebuiau implementate deja?Sau ca sint trimise la Fiat cablaje cu dezizolatia firelor de airbag mult prea mare......rezultatul fiind in cazul atingerii accidentale acestora o declansare a airbagului?etc......
E simplu.Tara in curs de dezvoltare care prezinta cit de cit o siguranta economica dar unde salariile angajatilor promit un profit mai mare la adresa companiei.
Probabil acest exemplu se afla si in cadrul companiilor din alte tari care produc alte subansamble in afara de cablajul electric.
Concluzia mea:mai multa productie.....calitate mai putin.
  • oltean_d

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2008 1.8 140cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
parerea mea este ca nici o masina nu te poate tine o suta de ani si la toate pica una si alta.
banii pe care ii dai pe o masina nu ii dai pe calitatea ei ci pe cum arata cum te simti in ea si unii dau si pentru statutul pe care ti-l aduce aceasta masina.
acum ca vine unu si zice sa ne deschidem mintile. parca nu suna bine. adica noi am fii incuiati si el e cel super intelept.
eu tocmai mi-am luat o vectra noua si sunt multumit de masina (deocamdata). si cand o sa o schimb eu o sa-mi aleg o masina in care sa ma simt bine si sa-mi placa. si cred ca asa fac si majoritatea. eu nu am nici un resentiment sa trec la alta marca daca acea marca, mai bine zis model, imi place.
postul nu prea are nici un rost. adica nu inteleg ce vroia sa zica respectivul ca opel sunt masini proaste. daca el a avut atatea probleme cu opelu nu inteelg de ce se plange pe aici.
putea sa spuna alte chestii. mai fratilor uite am avut masini asa si asa si cu problemele astea si acum am aceasta masina de la alta firma care mie mi se pare mai buna si face si mancare pe deasupra.
mie nu mi se pare normal si frumos sa arunci in masina cuiva cu noroi. fiecare isi ia ceea ce isi poate permite. eu am avut supernova, logan si acum vectra dar nu pot sa zic ca nu am fost satisfacut de ele. masinile si-au facut treaba.
pana la urma asfalttango ar trebui sa inteleaga ca nu te poti kk in gusturile omului si acela sa se uite la tine si sa continue sa te asculte.
a spus ca vrea sa faca ceva constructiv. nu prea inteleg ce vroia sa construia. poate o lista cu probleme aparute. sunt o gramada.
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pe de alta parte, n-ar fi rea o lista cu problemele specifice unui model anume. Fie ca e Opel sau alt producator.

Un pic de pragmatism nu strica. Altfel o dam in fanatism. Generic vorbind, o fi masina ta, dar e doar o masina.
Ifosele altora ca germanii fac masini si Opel ma lasa rece. Atata timp cat nu ma costa o caruta de bani intretinerea ei, n-au decat sa-si raceasca gura debitand prostii, si scotand bani buni din buzunare. Daca masina a ajuns sa-i confere statut, incredere, mojo etc, atunci nu pot sa spun decat ca-mi pare rau ptr cel ce gandeste astfel. Nu e nici OZN, ci doar o masina. Mai mult conteaza atitudinea si caracterul maimutei din spatele volanului.

In final, pot confirma si eu problemele comune la Corsa, caseta directie si timonerie. Intr-adevar, benzinarele sunt un pic mai zgomotoase, dat fiindca au distributia pe lant. Consumul nu e cel mai stralucit, insa nu iese din tipare.
  • cbogdan86

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Fiecare isi ia ce isi permite! Daca eu aveam bani de Rolls, cu siguranta nu imi luam Opel Astra. Opelul este o masina destul de fiabila, CU COSTURI MICI de intretinere. Daca toata lumea avea bani mai multi, cu siguranta isi luat masini de lux/sport. Asta este situatia. Si putin offtopic, eu sunt foarte multumit de astra mea. Merge foarte frumos, si inca nu m-am lovit de nici o buba. Imi era frica sa nu iasa pe poarta fabricii cu defecte de fabricatie.
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
[quote="elegance"]
asfalttango a scris:...

Pt. ca esti initiatorul acestui topic in care vrei sa demonstrezi ceva te rog sa ne prezinti costurile pieselor de mai sus dar pt. alte masini cum ar fi: audi, VW, ford, bmw, dacia... , poate la masinile vandute de tine aceste piese sunt mai ieftine si atunci te inteleg sa vii aici si sa faci afirmatiile care le'ai facut, altfel consider ca sunt doar vorbe'n vant si ti'ar prinde bine o pauza departe de opelisti.[/quoate]
ar fi o idee sa facem o comparatie de preturi.

p.s. iar vizavi de "asaltarea" omului si suspendarea lui mi se pare o idee -comunista-. "a zis ceva rau de noi? la inchisoare cu el".
nu vreau sa spun mai mult ca iar ma trezesc cu suspendare de la Je.. (data trecuta mi am expus opinia la pretul cam piperat vandut de un coleg de forum)
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
iar polemica ...... doar de asta suntem buni ..... deci Smile omu vrea sa schimbe pareri, atitudini, stiluri de viata amintiri si altele , pai iti spun eu ca da la constantean la cta -ean, vii si imi spui povesti dupa ce am schimbat 7 opeluri , te inseli amarnic , deci da au probleme , au defecte , au hibe si citeodata pe dracu in ele dar stii ceva eu iubesc masina asta , mia fost la bine si la rau este o parte din mine , si poate ca da o sa o schimb dar sa stii ca tot opel imi iau si cistig un singur lucru care este mai de pret decit toate , lucru pe care romani deabia incep sa il dobandeasca si sa se bucure de el si anume mandria ca apartii de ceva sau ceva apartine de tine , stau si ma intreb citi loganisti opresc masinile pe strada sa se salute sa vorbeasca intre ei sa se ajute ? stau si ma intreb citi dintre cei care au cotigile pe care le vindeti fac lucru asta ? vezi vezi poate ca de aici incepi sa ma intelegi ........ auzi tu arreee opeeeluuuu probleme vai ce sa spun , pai un ferrari tocmai ce a luat foc pe autostrada soarelui Smile , a nu de la masina .....a fost soseaua prea incinsa ...... si sa bronzat masina .....
Iti spun eu de ce tin la marca asta :
- imi ofera un stil de viata
- imi aduce prieteni
- imi satiface dorinta de a fi mandru ca apartin la ceva
- imi starneste curiozitatea
- ma bucura si ma supara
- ma duce cind ma doare ceva
- ma duce cand ma bucur
- ma leaga mult prea multe amintiri

dar este evident tu nu poti intelege , macar daca veneai la o intilnire sa vezi ce oameni sunt ........ cum ziceam intr-un alt post "uitam sa traim "

raman masca , " are opelu probleme " ............ copilu e fier pe fier normal ca are probleme , cel putin nu ia foc ca ferari Smile)
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari moderatorilor! Cel mai tare club :"Club Opel". Ca masina mai are probleme... asta e! Nu are nici un sens sa ne hulim masinile. Toate crapa intr-un final. Noi sa fim sanatosi!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ale mele..nu au avut atatea probleme cate le-am facut eu lor..si batranu' si-a luat tot opel..si ma cam bodoganea in primele luni..dar apoi a ajuns la aceeasi concluzie...la banii astia...nu e mertzan, dar ii merita...numa ca nu avem noi grija de ele...si normal ca ne mai fac cate o gaura in buget.Smile
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Exact asa zic si eu mereu: nu mi-a facut probleme masina asta cate i-am facut eu ei.

Am Vectra de 3 ani si jumatate. Are 183000 km. E din 2001. Aspectul a fost singurul motiv pentru care am ales acest model.
La 160000 i-am schimbat bucsaraie spate, bielete + capete bara fata, toba intermediara + finala. Cost total piese: 11 milioane. Cum sa nu fiu multumit de masina asta? Da, se va gasi cineva sa imi spuna ca am avut eu noroc.
Consumabilele gen ulei, filtre, placute nu se pun la socoteala.
In schimb, am "atins" masina de 4 ori in primul an (beginner, deh). Am preferat sa schimb bara, aripa si farul, desi puteau fi reparate. Pentru ca pretul mi s-a parut foarte bun!

De acord ca Opel are hibele lui. Dar merita facuta comparatia cu alte marci. Cei care au si alte marci, sunt bineveniti cu exemple. Si costuri de remediere.

Ceea ce nu stie initiatorul acestui topic e ca noi, comunitatea asta, deja stim care sunt hibele si stim unde sa mergem pentru remedii la preturi rezonabile. Cel mai recent exemplu este pompa de injectie la Y20DTH. Da, mai pica. Pana acum se repara cu vreo 4000 lei. Dar acum nu mai am teama, un coleg al nostru o repara. Si exemplele pot continua.

octav13, valoarea unei masini este data de mai multe atribute ale sale. Slick a enumerat cateva (Valoare = fiabilitate, aspect, putere, etc) si a subliniat ca trebuie sa te raportezi la pret.
Fiecare dintre noi ia atributele astea in diferite proportii, pentru alcatuirea a ceea ce noi percepem ca fiind valoarea masinii. Subiectivitate.
Ar fi simplu daca am putea scadea din pretul masinii componenta de nume (pretul platit pe marca) Smile
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Referitor la preturi, pt opel am dat pe placute 200 ron (fata spate), si pt vw am dat 220 (placutele au si senzor). Deci la capitolul consumabile nu cred ca e mare diferenta intre opel si vw. Mai multe nu stiu, da va tin la curent. Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR