Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • saratik

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Cand am actionat maneta pentru a sterge luneta stergatorul dupa 1 cursa a ramas blocat pe mijlocul geamului . Nu mai revine la pozitie initiala nici cu mana , nici cand il ridic in sus. Releul totusi se aude cand cupleaza . Imi poate spune si mie cineva ce e de facut (o fii vreo siguranta), gripat motorasul ? Va rog sa ma ajutati ! Multumesc! astra g 1.7dti hatckback
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
posibil sa fi ars motorasul
verifica mai intai siguranta,dupa care demonteaza panoul si verifici motorasul la un electracian.
sau pulverizeaza spray de degripare pe langa stergator..poate i-si da drumul.
  • vicogeo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
foloseste functia cautare.

https://www.clubopel.com/vie...stergator+parbriz
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
help ... stergatorul meu de luneta are toane ... ramane blocat pe sters ... la actionarea lui functioneaza normal ... dar cand dau sa-l opresc ... nu mai vrea... se tot invarte pana opresc motorul... si atunci tre sa fiu atent sa-l prind la pozitia "oprit"...
de la ce-ar putea fi blocarea asta ?
Skip ads

  • Soso.

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pentru cei care au probleme cu stergatorul de pe luneta ( posesorii de Caravan ) . O cauza ar putea fi urmatoarea...

Am avut aceeasi problema: nu mergea stergatorul in nici un fel, desi se audea releul in bord. Mi-am zis ca sigur e motorasul dus si urmatoarele 2 saptamani m-am chinuit ingrozitor sa il dau jos. Pana mi-am zis: "sa incerc mai bine la un electrician sa ma asigur ca motorasul primeste curent".

M-am dus si in 5 minute mi-am rezolvat problema. In spate la haion, in partea de sus cum il deschizi ( stanga+dreapta) e cate un burduf care ascunde firele pentru stergator,dezaburire etc. Acolo din cauza deschiderii repetate a haionului firele au fost mai expuse la rupere, si intr-un final au cedat.

Am refacut legaturile iar acum merge foarte bine.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca exista compatibilitate intre stergatoarele de haion de la masini diferite?
Nu-mi mai place stergatorul meu (mai ales ca nu-si face treaba pe toata suprafata lunetei) si ma gandeam sa-l schimb cu unul de vectra c dar nu stiu daca se potriveste pe ax. Sau poate trebuie schimbat cu tot cu mecanism si motoras?
  • berci eugen

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2002 12.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
saratik a scris:Cand am actionat maneta pentru a sterge luneta stergatorul dupa 1 cursa a ramas blocat pe mijlocul geamului . Nu mai revine la pozitie initiala nici cu mana , nici cand il ridic in sus. Releul totusi se aude cand cupleaza . Imi poate spune si mie cineva ce e de facut (o fii vreo siguranta), gripat motorasul ? Va rog sa ma ajutati ! Multumesc! astra g 1.7dti hatckback

poti sa ungi putin mecanismul cu ulei de pe joja si sa vezi daca isi da drumul mdaca nu vezi motorasul daca nu s-a ars
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
@saratik: cred ca ti s-a gripat mecanismul.
Skip ads

  • chybryt

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Aceiasi problema o am si eu la astra H, se aude releul dar nu pleaca stergatorul
  • Zinca Adrian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2011

  • Mesaj Privat
am si eu o problema cu steragtorul de luneta:daca il ridic de pe luneta sa mearga in gol cum are veni nu are absolut nimic merge normal,dar pus inapoi p luneta sa stearga se blocheaza.Stie cineva de la ce ar putea veni problema
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
incearca sa il ajuti cu mana cand e culcat pe luneta, asa merge?
daca da, inseamnca ca mecanismul nu mai are suficienta putere sa invinga frecarea. Posibil probleme cu motorasul...
  • Zinca Adrian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2011

  • Mesaj Privat
da exact,am omis lucrul asta sa'l scriu daca il imping putin cu mana merge,face cateva rotatii si apoi se blocheaza iar....Ce ar trebui sa fac sa schimb motorasul?
Skip ads

  • chybryt

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca se misca este bine fiindca stii unde e problema, in majoritatea cazurilor se gripeaza axul care iese afara prin haion din cauza apei si slabei ungeri, iti recomand sa scoti motorasul cu mecanism cu tot si sa-l cureti bine iar apoi sa-l ungi , ai sanse de recuperare 50% asta daca nu ai fortat prea mult si s-au ars ceva infasurari la motoras, concluzie degeaba schimbi motorasul daca ai axul gripat. bafta
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tututror.

Am si eu o intrebare legata de stergatorul luneta. Ansamblul (brat + stergator) este identic pentru Opel Astra H varianta break si hatchback?

Multumesc
  • MVesta

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2024

  • Mesaj Privat
Vă salut domnilor, am o problemă cu al meu astra j din 2015 B16DTH și anume nu îmi funcționează încălzirea în oglinzi, am verificat cu aparatul de masură si nu vine curent în cele doua fire ce vin cuplate în oglinzi. Trebuie să am o anume siguranța pentru încălzirea în oglinzi? Iar a doua dilemă stergătorul lunetei nu mai funcționează nu se aude nimic cand acționez ștergătorul, unde trebuie sa verific siguranta sau releu oare?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR